Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. DANKBETUIGING De Notaris COiIRCK WESTENBERG, zal op ZATERDAG 31IEI 1890, Beste Biggei en Sctanien, M vet en doorregen Spet b(f D>. G. AD VERTENTIËN. publiek yerkoopen Hooigewas en nagras van TE KOOP: dat is het ook, maar voor jonge kinderen. Het volmaak ste voedsel voor een volwassen mensch is koren. De plantaardige stikstofverbindingen van het koren dienen om de spieren op te bouwen, door de zouten worden beenderen en tanden gevormd, het meel geeft warmte en kracht en de zemelen bevor deren de werkzaamheid der ingewanden. Bruin brood en water bevatten alles, wat noodig is om het leven te onderhouden, ook bjj iemand die hard werkt. Menschen, die wittebrood eten, hebben dikwijls last van een onaangenaam flauw gevoel in de maag, om dat gevoel te doen verdrijven, nemen zy dan hun toevlucht tot brier, wijn of spiritualiën, waardoor deze onaangename gewaarwording voor een oogenblik wijkt. Indien zij bruin brood aten, dan zouden zij geen last van dat gevoel hebben en zouden wij een matig volk zijn. „De zemelen, hoewel onverteerbaar, zegt dr. A. verder, spelen toch een zeer belangrijke rol bij het voedingsproces. Ten eerste verdeelen zij de voedende stoffen en maken daardoor de inwerking van het maagsap gemakkelijk, waardoor de voedende stoffen in oplossing moeten komen. Ten tweede nemen zij ruimte in de maag in, waardoor een overmatig gebruik van spijzen belet wordt. Evenzoo worden de dunne darmen door hen gevuld, hierdoor wordt onwillekeurig beweging der darmspieren aangezet, aldus de dagelijksche ontlasting bevorderd. Aan de kaasmarkt' te Londen wordt sedert eenigen tijd een product aangevoerd, en wat erger is, zooveel mogelijk als kaas verkocht, hetwelk tot deze maar in verhouding staat als margarine tot boter, en uiterlijk evenzeer op het natuurlijke zuivelproduct lijkt. Het zal nog wel noodig worden, de zuivelboeren ook in bescherming te nemen tegen de knoeierijen in den kaashandel, de natuurkaas tegen hare imitatie en misschien zelfs, zooals in Friesland niet geheel ten onrechte gevraagd werd, de langs den gewonen weg bereide kaas tegen de concurrentie der inferieure, uit gecentrifugeerde melk bereide fabriekskaas. Door eene „inrichtingscommissie" te Brussel, waarvan de advocaten Josson en Verhees voor zitters zijn en de heer A. Bijl secretaris, is in het Vlaamsch, Duitsch Engelsch eene oproeping verspreid tot deelneming aan een optocht op Zondag 22 Juni a. s. naar het slagveld van Waterloo, ter herdenking van den 75en verjaardag van dien gedenkwaardigen slag. De commissie drukt eerst de oproeping over, welke den 8en Mei 1865 door eene andere commissie tot eene andere commissie tot eene soort gelijke viering van den 50en herinneringsdag verspreid is, en verzekert dan dat zij „met denzelfden vrede- lievenden geest bezield" den 75en verjaardag vieren wil. Te Chambery (Savoie) is Zondag 11. tijdens den dienst de bliksem in een kerk geslagen. Een der kapellen werd geheel vernieldden dienst- doenden priester werd de hostiekas uit de hand geslagen, de 80 aanwezigen die geknield lagen werden ter aarde geworpen. Velen deden kneu zingen op en een jong meisje werd deerlijk gebrand. De verklaring van den Engelschen Minister van Landbouw, dat van opheffing van het ver bod van invoer van vee uit Sleeswijk-Holstein nog geen sprake kan zijn, heeft te Berlijn geen aangenamen indruk gemaakt. De Vossische Zeitung betoogt, dat na de officieele verklaringen der Duitsche Regeering over den gezondheidstoestand van den Duitschen veestapel het argument van den Engelschen Minister, dat mond- en klauwzeer in Duitschland heerschen, niets is als een voorwendsel om den invoer van Duitsch vee te kunnen weren. Te Nurschau in Bohemen zijn bij het oproer der mijnwerkers volgens de laatste berichten zeven personen doodgeschoten, terwijl van de gewonden reeds twee zijn overleden. Naar m6n algemeen aanneemt, zou de strijd vermeden zyn, indien de soldaten eerder ter plaatsen ware gekomen. Toen de troepen kwamen waren de werkstakers opgewonden door drank en beantwoordden de opeisching om uiteen te gaan met het werpen van steenen. Reeds om zeven uur 's ochtends begon de samenscholing en eerst 's middags om drie uur verscheen de eerste compagnie. Gedurende dien tijd pleegden de dronken werklieden groote baldadigheden, vernielden de woning van drie mijningenieurs en richtten groote schade aan in de mijnen. Het district Nurschau levert jaarlijks 170,000 tonnen steenkool. Het loon der werklieden is nog onlangs met 10 a 15 pCt. verhoogd en ook werd de werktijd verkort. De toestand der werklieden was dus betrekkelijk niet ongunstig. In de artillerie-werkplaatsen te Spandau (Rijkseigendom) is het loon der werklieden door de werkgevers uit eigen beweging met 15 20 percent verhoogd. Volgens „Figaro" wil men te Parijs een hospitaal oprichten voor zieke en gewonde Fran- sche en Hollanders, die te Parijs gevestigd zijn. De Nederlandsche consul-generaal, de heer Van Lier, staat aau het hootd der personen, die daarvoor werkzaam zijn. Reeds heeft hij tal van dames-patronessen voor de zaak gewonnen. Eene som van 300.000 fr. wordt noodig geacht om de weldadige onderneming voorloopig tot stand te brengen. Uit San-Francisco verneemt men geruchten betreffende eene zoogenaamde samenzwering met het doel beneden-Californië als eene onaf hankelijke republiek van Mexico af te scheiden. Later zou de nieuwe staat dan bij de Vereenigde Staten worden ingelijfd. Te Nieuw York zouden groote hoeveelheden wapenen besteld zijn. Vol gens de „New-York Herald" is het plan beraamd door Engelsche geldmannen. Op 1 Augustus zou het ten -uitvoer worden gebracht. Te Weenen heeft een zonderling tweegevecht plaats gehad tusschen een 19-jarig meisje en een jong geneesheer, die een harer vriendinneu be- leedigd had en weigerde verontschuldiging aan te bieden; Toen de dokter op de gewone wijze uitgedaagd werd en daarmede den draak stak, dreigde het meisje hem in 't openbaar af te rossen. De uitdaging werd toen aangenomen, in een dei voorsteden werd een lokaal gehuurd en daar had het tweegevecht volgens alle regelen plaats en de dokter bekwam een wond in de zijde, die echter niet gevaarlijk was. In uw blad van Donderdag jl. komt voor een in gezonden stuk van den Heer K., waarin hy voor den dag komt met een bezwaar voor eene feest viering op 18 Juni e.k. en welde eene week later invallende kermis. My dunkt, dat bezwaar is niet zoo groot en wel te overwinnen. Ziehier wat ik den heer K. zou antwoorden. Te den Burg, de hoofdplaats van ons eiland, formuleere zich eene commissie. Deze stelt zich in betrekking tot het gemeente-bestuur en tracht een kleine subsidie te verkrygen voor het houden van een schoolfeest. (Dit zou niet onbillyk zijn, aangezien het opkomend geslacht, d. i. de lieve schooljeugd, wei mag worden ingeprent, hoe onze voorvaderen hebben gestreden en pal gestaan voor de vrfiheid van ons dierbaar vaderland. Die herinnering levendig te houden, is waarlyk wel eene opoffering ook van gemeentewege, waard. Die subsidie wordt door haar naar evenredigheid onder de verschillende scholen verdeeld, door haar wórdt in elk dorp eene subcommissie samengesteld, die by het ontvangen gedeelte subsidie, van de ouders nog een klein ge deelte van het kermisgeld er by ziet te krygen, en de rest volgt van zelf. Is eenmaal een algemeen schoolfeest georganiseerd, dan geraken de ouders en ouderen van zelf in geestdrift en feeststemming en komt het overige van zelf. Nu moet de heer K. niet meenen, dat ik een groot liefhebber ben van de kermis, volstrekt niet. Ik zou het alleen maar wat gewaagd vinden, om de geheele week den kermis op te offeren aan één dag feest vieren. Zoolang er niet iets beters kan worden in plaats gegeven, acht ik de kermis zoo'n groot kwaad niet. Laat de mindere man zich ook eens vermaken op zyne wyze, als 't maar niet te'erg wordt. En daarover hebben we hier op Texel niet te klagen. Ongebondenheden en ergerlyke tooneelen behooren hier tot de groote zeldzaamheden. Ik geef dus den heer K. myn voorstel in overweging en voeg er by Met weinig kan men soms veel doen. Groote kosten zyn niet noodig. 't Eenige noodige is Over eenstemming en feestzin. Een vaderlander. Texel, 28 Mei. Aangevoerd 23 Koeien f 140 a f230 12 Nucht. Kalveren f 8 a f 20 15 Scha pen f 18 a f 22 2677 Lammeren f 12 af 17,— 11 Varkens f 26 a f 60; 62 Biggen f 7 a f14. 32 Schrammen f 14 a 17. Amsterdam, 27 Mei. Aangevoerd 412 Run deren, le kwal 84 a ets, 2de kwal 74 ets., 3e kwal. 64 ct. per kG; Melk- en kalfkoeien f 160 a 275Graskalveren f 52 nucht. kalv 7 a 12; 50Schapen en Lammeren f 25 a f 32 285 vette Varkens 40 a 46 ets per KG. Purmereml, 27 Mei. Aangevoerd 195 vette kalveren 80 a 100 ct. per kg.; 203 nucht. kalv. 10 a 24 131 vette Varkens 40 A50 ct. per kG 125 magere Varkens f 15 a 30; 367 Biggen f7 a 11; 757 Schapen en 1150 Lammeren 231 Runderen en 9 Stieren f a kip-Eieren f3,25 a f4.— per 100. Vette Koeien pryshoudend, handel traag f 0,70 a 0,80 p. K.G- Gelde Koeien pryshoudend, handel traag f 140 a 190 per stuk. Melkkoeien pryzen lager, handel stug, f 160 a f280 per stuk. Vette Kalveren handel en pryzen beter. Nuchtere Kalveren hoog in prys, handel vlug. Vette Varkens, prijshoudend handel vlug. Magere varkens en biggen lager in prys, handel stug. Vette Schapen hooger in prys, handel vlug, f24 a f34 per stuk. Overhouders prijzen lager, handel stug f20 a f38 per stuk. Lammeren, prijshoudend handel traag f 8 a f 18 per stuk. Melkschapen prysh, handel vlug, f 18 a f 30 per stuk. Londen, 27 Mei. Ter veemarkt zijn aangevoerd 200 Runderen, 93000 Schapen en Lammeren 190 kalveren, Varkens Men noteert: Runderen 0,49y4a f 0,70 Schapen en Lammeren 0,70 a f 0,86,/4 kalveren 0,70 f 0,86]/4 Varkens f a Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 11 22 dezer ONDERTROUWD Willem Visser Cz. en Trijntje Kalis. Pieter Roeper Jz., weduwnaar van Antje Eelman, en Janna Cornelia Hol weduwe van Simon Abbenes. Cornelis Dijker en Maria Francois Dekker. Jan Willem Frederik Room en Trijntje Dekker. GETROUWDKlaas Lap Sz. en Jansje Smit. Jan Dijksen Cz. en Cornelia van Doorn. GEBOREN: Trijntje docht, van Cornelis Vlaming Gz. en Maria Kooger. Jan, zoon van Simon Dogger en Alida Anna Smit. Jan zoon van Jacob Brouwer en Jantje Plaatsman. Cornelisje, dochter van Jacob Daalder Pz. en Pietje Ellen. OVERLEDEN Geene. Ondeeteouwd CORNELIS DIJKER Mz. en MARIA DEKKER. Zevenhuizen, 25 Mei 1890. aan allen, die belangstelling hebben betoond ter gelegenheid onzer 25-jarige Echtvereenigingzoo wel van hier als elders. GERRIT LIST. ELIZABETH STAM. Amsterdam. 's morgens half 11 ure, in liet Algemeen Weesbuis aan den BURG OP TEXEL Voor Heeren REGENTEN VAN HET ALGEMEEN WEESHUIS te Texel 6.88.10 Het Haanstuk. 7.50.90 Het Kooistuk. 1.90.80 Derdepartje. 6.87.00 Het Waterschip. 3.26.20 Groenstuk. 1.44.80 Weezenland. De dijk van het Weezenspijk. 2,08.60 Bij het Molentje» 1.99.90 Bij het hek. 1.88.70 Daaraanvolgende. 2.52.80 de Bol. 9.58.50 de Spykerboren, (in 4 perceelen). 3.44.90 de Schaar. 2.87.00 Bij de Schans. 1.28.40 het Koeienweidje.afkomstig van 1.72.00 het Smalle stuk. deWed.D. Jb.Eelnlan bij J. D. WITTE, Warmoesstraat. alsmede prima REUZEL en RUNDVET tegen den billijksten prijs verkrijgbaar FaMiete Mijim.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 3