N°. 282. Zondag 15 Juni. A". 1890 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. 1815. 1890. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. VIJF EN ZEVENTIG-JARIGE GEDENKDAG OVERWINNING BIJ WATERLOO. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXELindachtig de heugelijke gebeur tenis van de overwinning bij Waterloo, op den 18den Juni van den jare 1815, noodigen de Ingezetenen uit, om bij gelegenheid van de herin nering aan den dag, waarop het vijf en zeventig jaren geleden zal zijn, dat het Nederlandsche Volk het dierbaar Vaderland op het slagveld van Waterloo tegen vreemde overheersching verdedig de, van hun dankgevoel op dien dag te doen blijken, door het uitsteken van de NEDERLANDSCHE VLAG. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 11 Juni 1890. De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOIJ. Collecte voor den gewapenden Dienst, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat de iaarlijk- sche Collecte ten behoeve van het Fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, in deze Gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen, op WOENSDAG 18 JUNI a. s. Zij achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de ver schillende oorlogen voor ons Vaderland en Over- zeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 11 Juni 1890. De Secretaris, STIKKEL. De Burgemeester, C. M. KOOIJ. TEXEL, 14 Juni 1890. Waterloo feest. Woensdag 18 dezer is het de 75-jarige gedenkdag van den slag bij Waterloo. In tal van gemeenten wordt die dag gemaakt tot een feestdag; in sommige voor oud en jong, in andere enkel voor het jonge Nederland. In onze gemeente hoorden wij van feest- plannen niet veel gewagen, is het de schuld van de spoedig daarop volgende kermis, dat een feestje niet noodig wordt geacht, of geeft het 3I* van esne eeuw minder aanleiding tot feestbetooning dan een halve eeuw? Wellicht is het eerste het meest nabij de waarheidmogelijk ook dat met de steeds grooter wordende tijdsruimte van dien beslis- senden dag, de herinnering ietwat verflauwt. Toch zouden wij het betreuren, wanneer die dag in onze plaats geheel onopgemerkt voorbij zoude gaan. Is de behoefte aan eene algemeene feestviering niet groot, laat dan toch voor het jonge Nederland, die dag worden gemaakt tot eene herinneringsdag, welke nog jaren in hunne gedachten zal blijven leven. Schatten gelds zijn daarvoor niet noodig. Zeker zullen velen zich nog met genoegen herinneren, de geestdrift, de opgewektheid waarmede de 50-jarige herinnering aan den slag bij Waterloo werd gevierd en die voor een tijd lang het geheele volk verbroederde. Welnu, laat een sprankje van die dankbare stemming ook thans nog worden aangewakkerd bij het jonge Nederland, en waar ouderen aan die feestbetooning zelve niet deelnemen, toone zij dan toch door het laten wapperen van Holland's driekleur hunne ingenomenheid met den dag. Tot voorbeeld voor het jongere geslacht en ter eere van de weinigen, die als oude getui gen van dien gedenkwaardigen dag, nog in Nederland leven, komt ons zulk eene uiting van dankbaarheid alleszins plichtmatig voor. Uitgenoodigd door het bestuur derafdeeling „Texel" van de H. M. v. L., had Donderdag avond eene bijeenkomst van verschillende personen plaats, in het logement „deLindeboom" alhier. Na den aanwezigen een welkom te hebben toegeroepen, deelde de Voorzitter mede, dat deze bijeenkomst was belegd met het oog op de in September a. s. door de afdeeling te houden tentoonstelling van vee- en landbouw- voortbrengselen. Aan die tentoonstelling wenschte men te verbinden eenige feestelijkheden, en het was om zich te verzekeren van de medewerking der ingezetenen, dat de aanwezigen waren uitgenoodigd. Op de viaag of daarop mocht worden gerekend, verklaarden alle aanwezigen zich bereid. Daarop werden de genoodigden verdeeld in twee commissiën, nl. als feestcommissie en als commissie voor de zaken de tentoonstelling betreffende. Besprekingen hoe te doen en wat te doen, ook ten opzichte van de fin. aangelegenheid, kwamen daarop aan de orde. In beginsel werd aangenomen een twee- daagsch feest; aan de feestcommissie werd opgedragen eenige plannen te ontwerpen, ten einde die in eene volgende vergadering ter tafel te brengen. Ten opzichte van de financiën werd besloten reeds spoedig eene lijst ter inteekening te doen rondgaan, ten einde daarnaar de te houden festiviteiten in te richten. Het denkbeeld om aan deze tentoonstelling eene verloting toe te voegen, zal in gedachten worden genomen. Hiermede waren de werkzaamheden der bijeenkomst geëindigd en scheidde de vergade ring na een woord van dank van den Voorz. Naar wij vernemen zal reeds in de volgende week eene lijst ter inteekening worden aan geboden dat flinke bijdragen mogen getuigen van de voordeelige zaken, welke velen thans maken, is wel gewenscht, dan toch zal het waarheid kunnen worden, dat wij een feest zullen vieren, dat nog jaren in aangename herinnering zal blijven. Geld in alle zaken onmisbaar, is ook eene onmisbare factor voor het daarstellen van een feestdaarbij wat feestzin en gunstig weder en de zaak is klaar. Oosterend, 13 Juni. Door den Heer Dr. Stiggelbout is alhier nog een geval vau griep geconstateerd. Waal, 13 Juni. De Dinsdag 11. alhier ge houden hooiveiling was druk bezocht. De prijzen waren hooger, dan men had kunnen verwachten, wat misschien een gevolg was van de langdurige droogte en de daardoor ontstane vrees voor een slechten hooioogst. Perceelen die b.v. in 't vorige jaar 56, 66 en 95 gulden opbrachten, gingen nu'respec tievelijk voor 86, 108 en 160 gulden van de hand. De Cocksdorp, 13 Juni. Onze plaatsgenoot K. v. d. Kloot, mr. smid, heeft een toren uurwerk vervaardigd, hetwelk thans in zijne werkplaats is gesteld. Het is bestemd voor den toren der R. K. kerk en zal voorzien worden van drie wijzerborden, aan de zuid oost- en westzijde. Het uurwerk in den toren der Hervormde kerk is in het jaar 1843 vervaardigd door wijlen den Heer As. v. d. Kloot, grootvader van bovengenoemde. Het volgende verhaal doet de rondte in de dagbladen 't Is zeker niet van algemeene bekendheid, dat de lotelingen der Nationale Militie tegen woordig niet alleen een voldoende lengte, maar ook een vastgesteld gewicht in menschenvleesch, de botten er bij gerekend, moeten kunnen verte- woordigen, om als milicien, Koning en Vaderland te kunnen dienen. Men wordt dus gemeten en gewogen. Dat iemand het gewicht kan hebben, zonderde maat, verwondert ons niet, maar dat zoo'n aspirant landsverdediger ruim de maat kan hebben zonder dat zijn stoffelijk omhulsel aan het vastgesteld gewicht voldoet, zie, dat bevreemdt ons meer. En toch is 't gebeurd. By een der lotelingen, lichting 1890, ingedeeld by het 7e regiment infanterie, stond, de lengte van zijn lichaam niet recht evenredig tot de zwaarte drie-en-twintig kilogrammen maar kon hy halen En het mooiste van den grap is, dat in plaats van zoo'n doorjager eens een paar weken bij een flinken boer in de kost te doen, om zijn geslonken omvang wat te doen rijzen, stoppen ze onzen minimumlijder in het militair hospitaal, om wat op zijn verhaal te komen en misschien door middel van „diët met karnemelk"hem voor Koning en Vaderland te redden. Nu, 'tis uitstekend in het militairhospitaal; maar dik wordt men er niet 1 Waarom zoo'n tweeden Succi of Tanner niet in eens afgekeurd, wegens algemeené lichaams zwakte Men kan toch in gemoede van een kerel, die, met zijn schoenen en kousebanden aan 23 kilo weegt, niet vergen, dat hij een behoor lijke militaire marsch van 4 k 5 uren maakt, met een uitrusting aan zich van pi. m. 30 kilo zwaar VAN DE

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1