Buitenland. Marktberichten. Kennisgeving. Veiling Vastgoed. J. H. MOOJEN, Makelaar te Texel, NAAIMACHINES Ruigte voor onderstalling, ADVERTENTIËN. publiek verkoopen: TE KOOP: Donderdagmorgen vertrok de vierde groote zending lammeren van Texel naar de Leidsche markt. 1800 lammeren werden met 2 veebooten en een tjalkschip waarvoor een sleepboot, verzonden. In het geheel werden in de vier groote verzendingen 18000 a 19000 lammeren uitge voerd. Eene som gelds van ruim f 200,000 komt daarvoor zeker op het eiland. Eene welkome vergoeding voor vorige slechte jaren. De minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in het begin der maand Juli a. s. de roode bol aan den grooten mast van het lichtschip „Haaks" als topsignaal zal vervan gen worden door een rooden omgekeerden kegel. Een huishouden van Jan Steen. Twee poesjes zaten in de deur in 't heerlijk zonnetje zich te koesteren. Daar kwam een kermisreiziger met een kwaden hond voorbij. De hond blafte, de katten zetten een hoogen rug en vloden in huis; de hond hen na, de katten op de tafel, de hond ook, koffie kan, melkpot, theegoed in scherven over den grond, de hond blaffende, de katten schreeu wende, de vrouw des huizes jammerende en te veel verschrikt om een tang of veger te grijpen, de katten van de tafel en op een kastje, de hond onmiddelijk ook, weer gebroken theegoed, katten en hond de deur uit, de vrouw in wanhoop, snikkende en weeklagende, de buren ook in wanhoop van het lachen. Dit tragisch comisch spektakelstuk beleefde men Woendag middag te Assen. Door het Ned. Landbouw Comité zijn op de tentoonstelling te Buenos Ayres inge zonden 11 stieren waarvan ééne, No. 1349 N. R. Stb. een 3en prijs heeft gekregen, 26 koeien waarvan nog geene bekroond, 2 beeren, 6 zeugen (de beeren le en 2e prijs, 3 drachtige zeugen le prijs, 4 rammen, waarvan 2 een 3en prijs en 3 ooien waarvan een één 2en prijs. De Hollandsche zwarte merrie heeft een lsten prijs en de Eere-prijs uit alle rassenEen Hollandsche stier, in 1889 aldaar ingevoerd, heeft den Eere-prijs uit alle rassen bekomen. Men schrjjft uit Amsteidam, 10 Juni: Een vergadering zonder resultaat is nu wel geen nieuwtje, maar dat er hoegenaamd niets zakelijks wordt afgehandeld, zal toch wel tot de zeldzaamheden behooren. Dit was het geval met de bijeenkomst, gehouden door de koper en blikslagers met gezellen van aanverwante vakken. De .vergadering begon Zondag jl. te één uur en eindigde te drie uren, zonder dat er iets anders was gehoord dan verwijtingen van weerszijden, waarin „hartelijke" woordjes niet gespaard werden. Het was één doorloopenae ruzie, die haar toppunt bereikte, toen een der aanwezigen zyn stem verhief, om propaganda te maken voor de socialistische vereeniging, waarvan hij lid was. Een oogenblik zelfs dreigde men over te gaan tot handtastelijkheden. Gelukkig had dit niet plaats en ging de vergadering zeer rumoerig uiteen, zonder dat eenig besluit was genomenmen had nota bene de bijeenkomst belegd om aan te sporen tot aaneensluiting en organisatie der vakgenooten, om op deze wijze verbetering in den toestand te verkrijgen. Met zoo'n vergadering is men Lepaald reeds half op weg. Donderdag middag tusschen 4 en 5 uren was er te Hoorn op den Zeedijk een eigen aardig verschijnsel waar te nemen. Een hoos, zichtbaar aan het snel ronddraaien der wolken, zoog nu en dan eene massa water op uit zee, die dan kort daarna weer neerviel. Eindelijk trok de hoos over het land en deed een regen van hooi gedurende een paar minuten op de stad neervallen. Wat de gewoonte doet De burgemeester eener kleine stad, die vroeger rechter was geweest, moest voor de eerste maal een jeugdig paar door het huwelijk verbinden. Zich tot de juffrouw wendende, vroeg hij Wilt gy den heer Jansen als uwen wettigen echtgenoot aannemen Toen de bruid „ja" antwoordde, wendde de burgemeester zich tot den bruidegom en sprak En gij, wat hebt gij tot uwe verdediging in te brengen Aan de N. R. Ct. schrijft men Het middel van prof. Parisi tot verdrijving van den lintworm, vermeld in uw blad van 11 Juni heb ik onmiddelijk bij eene klein dochter van mij toegepast, en wel met gunstig gevolg. Ik heb haar 's avonds te acht uur de melk van een verschen kokosnoot laten drinken en van de noot haar zooveel laten eten als zij maar eenigzins kon en de andere ochtend voor acht uur was zij den lintworm reeds kwijt geraakt. Zondag-ochtend ontdekte men in zee, ten westen van Elburg, een vaartuig, dat twee vlaggen als noodseinen in den mast had. Onmiddellijk begaven zich eenige Elburgsche visschers met een paar schuiten derwaarts en zagen dat eene Groninger tjalk, geladen met puin, van Amsterdam naar Deventer, lek was geraakt. Nadat enkele visschers aan boord genomen waren, is het schip met sterk pompen zonder verdere averij in de Ketel, bij Kampen, gebracht, en later te Kampen binnengekomen. Volgens den Weener hoogleeraar Rudolf Flab, een bekend meteoroloog, kan men tegen den 17den van deze maand ernstige atmospherische storingen en aardschuddingen verwachten. Waar schijnlijk zal de Etna omstreeks dien tijd in uitbarsting zijn. In onze dagen van loonsverhoogingen is een eisch tot vermindering van salaris wel eene groote zeldzaamheid. Zulk een eisch is in gediend door de onderwijzers van Barmen. Bij een onlangs ingevoerde salarisverliooging is het maximum-salaris gesteld op 2415 Mark. Door die 15 Mark boven de 2400 nu, moeten de onderwijzers 12 Mark meer klassen- en 3 Mark meer kerkbelasting betalen. Daarbij ver liezen zij, als belioorende tot de 11e belasting klasse, het recht om hunne kinderen voor half geld de hoogere inrichtingen van onderwijs te doen bezoeken. Zoo komen vele onderwijzers die 15 Mark, welke zij meer ontvangen, te staan op een vermeerdering van uitgaven van 60 a 100 Mark. Volgens een Russisch correspondent der XlXe Siècle heeft de gouverneur van Koerland het volgende besluit uitgevaardigd: „Overwegende, dat de Joden geen Christenen zijn, leven zij in de duisternis, als niet kennende het licht van den Christelijken godsdienst, 't Is derhalve recht vaardig, dat de Joden de kosten der gasverlichting dragen, opdat zij op hun beurt de Christenen verlichten." Men heeft in Hongarije winterweder. Het heeft daar den 4en Juni den geheelen dag ge sneeuwd. De Hongaarsche weerkundigen voor spellen koud weder over geheel Europa en het is waarlijk alsof hier de Noordenwind hunne voorspelling al waar komt maken. De botsing tusschen de burgerwacht en de visschers te Povoa is hevig geweest. Er zijn 12 dooden en 14 gewonden en de grootste verbittering heerschte onder de inwoners van dit dorp, die onder gejammer de slachtoffers wegdroegen. De oorzaak der botsing zou geweest zijn, dat de burgerwacht door eene aangifte in de meening was gebracht, dat de visschers, die zich op zee bevonden, van plan waren smokkelarij te drijven. Verscheidene ambtenaren der belas tingen sloten de baai in en bezetten de kust anderen gingen in booten de visschers te gemoet. Toen dezen aankwamen, wierpen zij, volgens de ambtenaren, met stoenen, waarop deze laatsten vuur gaven. Van dat oogenblik af hoorde men vele schoten vallen, de klokken luiden en de geheele bevolking liep de straat op in de grootste verwarring. In de visschersbooten werd echter geen smokkelgoed gevonden. Van Oporto zijn infanterie en cavalerie naar Povoa gezonden, waar de verbittering zoo groot is, dat de ambtenaren zich slechts door de vlucht te nemen gered hebben. Verscheidene leden der burgerwacht zijn in hechtenis genomen. Te Bar-le-Duc liet onlangs de brandweer zich photographeeren. Men had zich op schilder achtige wijze voor een muur geschaard, maar niet gelet op een reusachtig aanplakbiljet, zoodat op de photographie boven de hoofden van het gezelschap het opschrift prijkt„Tentoonstelling van vette beesten." Na het sluiten van zekeren vrede, werd bekend gemaakt, dat de Staat alles in het werk zou stellen, om alle wonden te heelen, welke de oorlog geslagen had. Spoedig daarna werd eene nieuwe belasting uitgeschreven. Een boer pruttelde daar zeer tegen. Zijn buurman echter troostte hem met de woorden „Domme kerel I zij moeten ons immers eerst uitkleeden, om b(j de wonden te kunnen komen." Schaden, 10 Juni. Aangevoerd: 10 paarden f65 a 350; - Stieren f a f 18 Gelde- koeien f 130 a f260; 20 Kalf koeien 180 a f240; - Vaarzen f a f Hokkelingen f a f 25 Nuchtere Kalveren f 8 a f24.— 132 Schapen f 20 a f 3013 Bokk. en Geit. f 0.25 af 10,33 mag. Varkens f 16 a f 20 39 Biggen f 8 af 13; 14 Kippen 75 a 120c. Eenden a ct.Boter per kop 65 a 70 c. Kaas per kilogram 25 a 35 ct.Kipeieren per 100 300 a 325 ct.Eend-eieren per 100 290 a ct. 425 Lammeren f 12 a 16. Leiden, 13 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f a f 48 Stieren f 58 af 285 Veulens stuks a ,f 10 kalrkoeien f 140 a f 280 92 Melkkoeien f 102 a f 284; 45 Varekoeien 92 a 237 70 Vette koeien f134 a f310 94 Vette kalveren f 35 a f 74, 106 Magere kal veren f7,- af 23,— - Graskalveren f a f 380 Vette Schapen f 23 a f 36, 184 Magere Schapen f 19 a f 34, 3 Paarden f 24 a f 92 3810 Magere Lammeren f 10 a f22,— Vette jarige 300 Magere Varkens f 18 a 37, Vette Varkens a. 226 Biggen f9,— a f 16. Londen, 12 Juni. Ter veemarkt zijn aangevoerd 800 Runderen, 5000 Schapen en Lammeren 130 kalveren, 50 Varkens Men noteert: Runderen 0,35 a f 0,675 Schapen en Lammeren 0,62i/ a f0,8674; kalveren 0,56Y4 f0,90; Varkens f 0.3772 a f 0.60. 2 OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de tweede helft der maand Mei. Van het Hulpkantoor Oosterend M. B. van Veen de Groen, Amsterdam. Van het Hulpkantoor de Waal R. Buisman, Anna Paul. Polder. Getrouwd: J. W. F. ROOM en T. DEKKER. Oosterend, Texel, j 12 Junl 189°' Het Collegie van dagelyjksch bestuur van het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel, brengt ter kennisse van de Ingelanden, dat de begrooting voor 1890, vanaf heden tot en met 24 Juni a. s., van 's morgens 10 tot namiddags 2 uur, de Zondagen uitgezonderd, ter visie ligt, ter Secretarie van het Waterschap. Texel, 9 Juni 1890. Het bestuur voornoemd, J. J. ROEPER, Voorzitter. Sd. KEIJSER Pz. Secretaris.. zal op VRIJDAG 20 JU.\I, 's avonds 77» ure, in het Loodmanswelvaren aid Hoorn, ten ver zoeke van den Eigenaar den Heer R. Bakker Dz. Een perceel HOOILAVD genaamd 't Naaltje, liggende bij den Hoorn op Texel, Sectie F, no. 467, groot 1 H. 30 C. met 't daarop staande grasgewas. Aanvaarding terstond na de toewijzing. BETALING 1 JULI a. s. Nadere inlichtingen geeft genoemden Makelaar. te bekomen bij S. DROS Gzu. te Oosterend. by C. J. BAKKER, Burg.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2