N#. 284. Zondag 22 Juni. A". 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Adv&rtentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 21 Juni 1890. Wij herinneren er aan, dat morgen (Zondag) Ds. Gelderman, pred. bij de Herv. gem. aan den Burg, zijne afscheidsrede zal houden. Naar wij vernemen is de komst des bisschops, aanvankelijk bepaald op Donderdag 26 dezer, veranderd op Donderdag 10 Juli. Voor eene waardige ontvangst waren alreeds vele maatregelen genomenplannen tot ver siering van het kerkgebouw, zoomede het opstellen van eerepoorten waren in wording, terwijl een eerewacht zou worden geformeerd om den hoogen waardigheidsbekleeder vanat de haven naar den Burg te begeleiden. Zijn die plannen nu wel niet geheel te vergeefs ontworpen, voor het oogenblik is het uitstel zeker wel een weinig teleurstellend. Naar de tentoonstelling tot bevordering van veiligheid enz., te Amsterdam, is van hier ingezonden eene zelfwerkende fluitboei, ontworpen door de heeren Noordijk Co. Deze fluitboei is bestemd om op stroomende waters nabij banken en klippen te worden gelegd, ten einde schepelingen voor de gevaarlijke punten te kunnen waarschuwen. De inrichting van deze boei heeft het voordeel, dat men bij het hooren der signalen ook bij mistig weder weet waar men is, zonder iets te kunnen zien. Het model werd herhaaldelijk in stroomend water beproefd en werkte zonder eenige stoornis. Volgens achterstaande advertentie, zal in de volgende week eene lijst ter inteekening rondgaan, om bijdragen voor de te houden volksfeesten bij gelegenheid der tentoonstelling van de afdeeling Texel der H. M. v. L. Welke die feesten zullen zijn, daaromtrent is niets met zekerheid te zeggen, dit zal grooten- deels afhangen van de offervaardigheid der ingezetenen. In beginsel is echter aangenomen een twee- daagsch feest te houden, terwijl op de in deze week gehouden vergadering door een der aan wezigen werd voorgesteld het volgende pro gramma lste dagTentoonstelling met daaraan ver bonden schoonrijden 's middags te 4 of 5 uur Ringrijden 's avonds concert op een der openbare plaatsen, ('t zij Park of Groene- plaats) en verlichting van dat terrein. 2de dag. 's Morgens te 7 of 8 uur muzi kale wandeling door het dorpte 10 uur optochtte 1 uur Matinée in de Vergulde Kikkertte 4 of 5 uur Volksspelen 's avonds te 9 Vuurwerk, daarna bijeenkomst in een der lokalen. Men ziet de voorsteller had een groot plan hij had het voorrecht, dat zijn plan welwillend werd ontvangen, of het ten uitvoer zal worden gebracht, hangt geheel af van de offervaardig heid der ingezetenen. Ten einde ook hier eens een flink feest te hebben, wagen wij het aan te sporen om de inteekening niet te bekrompen te doen zijn voor velen, die zelden of nimmer zich buiten het eiland begeven, zou zulk een feestje onge twijfeld eene aangename herinnering achter laten. De Cooksdorp, 20 Juni. Eergisteren werd alhier, begunstigd door mooi weder, de slag bij Waterloo door de schooljeugd feestelijk herdacht. Door het ontvangen van ruime gaven konden de kinderen rijkelijk onthaald worden. Tei afwisseling werden feestliederen waaronder „Het Woord van Waterloo" door Heije gezongen en optochten gehouden. Des avonds werd nog eenig vuurwerk afge stoken. Oosterend, 20 Juni. In de vorige week werd door schipper S. Plaatsman, van hier, het lijk van Z., die onlangs in de Zuiderzee beoosten Urk over boord viel, te Volendam aangebracht. De vinder en aanbrenger van het lijk zou f 10 ontvangen. Daar de familie van den ongelukkige echter in behoeftige omstandigheden verkeert, werd dit bedrag niet in ontvangst genomen. Woensdag jl. was Oosterend met vele vlaggen getooid. Feestelijkheden haddon niet anders plaats, dan in de Chr. school, waar de leerlingen werden onthaald op koek en chocolade, terwijl voor afwisseling door hen een optocht naar Oost gehouden werd. Den Hoorn, 20 Juni. Ons nederig dorpje heeft den gedenkdag aan den slag van Waterloo niet vergeten. 't Feest was echter in hoofdzaak bestemd voor de jeugd. Na een optocht, gehouden door de schoolkinderen, werden deze onthaald op chocolade en koek; terwijl verder voor het jonge volk eenige volksspelen plaats hadden was des avonds Bal voor grooteren, het slot van den feestdag. Bleek op dezen dag, dat de geest van eensge zindheid nog steeds bij de bewoners van ons dorp voorzit, aangenaam is het zeker tevens, dat door zulk een feestelijke herinnering, het groote feit der vaderen aan de jeugd wordt ingeprent. Blijve hen dit nog lang in gedachten Twee manoeuvreerende treinen liepen Zondagavond te Maastricht nabij het Luiker goederenstation tegen elkander. Vijf wagens werden ontspoord en bekwamen nog al schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit Kwakel schrijft men: Dat het weder in deze dagen buitengewoon koud is, kon men alhier jongstleden Zaterdag bespeuren. Een jonge boerenmeid ging met een dikke omslagdoek uit melken, een hooi- bouwer had in het gezicht van vele menschen een dikken wollen doek om den hals, en een ander persoon was met wanten aan, aan het stekelen trekken, en dat op veertien Juni, waar moet dat heen. Het leger des Heils heeft een nieuwe reclame bedachthet heeft een kind van zes jaren gedresseerd, om godsdienstige liedjes te zingen en van buiten geleerde toespraakjes op te zeggen. Straks volgen de Edison's poppen met gebedjes. Men schrijft uit Maastricht Ernstig worden deze streken bedreigd met het mond en klauwzeer onder het rundvee, welke ziekte, van de landbouwtentoonstelling te Keulen overgebracht, aan onze grenzen vrij hevig woedt. De commissaris des Konings in Limburg waarschuwt dan ook tegen den aankoop van vee uit die streek en beveelt voorzichtigheid aan bij het toelaten van vreemde kooplieden tot de stallen. Door de heeren van Oterendorp en Slis te den Helder is in den Groetpolder te Winkel een gebouw aangekocht, waarin de ansjovis- zouterij, thans te Kolhorn door hen uitgeoefend, zal worden overgebracht. Genoemde heeren blijken dus door de min dere vangst der laatste weken gee nszins ont moedigd. Te Kolhorn worden steeds sloepen aangekocht- Nabij Medemblik is Woensdagmiddag de landman S., toen hij het overpad over de spoorbaan liep, door den locomotief aangereden, en spoedig daarna overleden. De margarine heeft, eerst als boter verkocht, nu onder eigen naam zich staande weten te houden, omdat men allengs zich vertrouwd gemaakt heeft met het denkbeeld, dat de zuivere koeboter, bewerkt met gezuiverd ossenvet en plantenolie, veelal katoenpittenolie nog zoo kwaad niet is, ja zelfs beter dan slecht behandelde natuurboter, de goede merken kunstboter namelijk. Nu echter komt een product, genaamd cocos-boter, de aandacht vragen, dat geheel is saamgesteld uit plant aardige oliën en vetten en dat nog zijn plaats in het verbruik zal moeten veroveren. Volgens verklaring van scheikundigen is de samenstel ling voor de gezondheid geheel onschadelijk, terwijl deze zelfstandigheid, als niet van dierlijke afkomst, geen ziekte-bacteriën kan bevatten. De commissie, die reeds in Juli 1889 een beroep deed op aller medewerking voor de oprichting van een herstellingsoord yoor drank zuchtigen en zich mocht verheugen in sympathiebetuigingen van circa 500 landgenoo- ten gaat thans verder en vraagt directe medewerking. Zij wenscht zoowel geldelijk als zedelijk te worden gesteund. Reeds is de man gevonden die, op grond van practische vorming, edel karakter en ervaring bij uitnemendheid geschikt is voor den bedoelden werkkring en als directeur zal kunnen optreden. Ook een landgoed, 't welk aan de eischen voldoet, heeft men op het oog. Komt er een toerei kende som bijeen, dan zal op kleine schaal met de onderneming worden begonnen. Het herstellingsoord zal voornamelijk zijn ingericht voor de verpleging van mingegoeden, aangezien rijken wel in het buitenland terecht kunnen. Door den Rijksveldwachter J. Verkerk, te Pernis, is tegen 17 boeren proces-verbaal opgemaakt, ter zake het in het werk hebben van jongens beneden de 16 jaar, zonder dat de bij de wet vereischte lijsten in de werkplaat sen waren opgehangen. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1