Buitenland. Na het omslaan der reddingsboot op 1.1. Zaterdag voor het dorp Schsveningen hebben de opvarenden, onder wie ook de schipper, hunne afkeuring over het vaartuig uitgesproken en de meesten verklaard, bij stranding met die boot liever niet in zee te gaan. Daarop is een onderzoek naar de zeewaardigheid van het vaartuig ingesteld, met het resultaat, dat de reddingsboot die geheel gelijk is aan alle booten der F. en Z.-H. reddingsmaatschappij aan onze kust gestationeerd, en door denzelf den timmerman is vervaardigd geschikt voor het doel is bevonden. Een groot aantal handelaren in manufac turen te Amsterdam en te Rotterdam hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, deze verzoekende, haar goedkeuring te onthouden aan het aanhangige wetsontwerp betreffende de heffing van invoerrechten. Zij verklaren de daartegen bij het sectie-onderzoek aangevoerde bezwaren te onderschrijven. De milliciens van de lichting van 1889, behoorende tot de bataillons van het lste reg. infanterie te den Helder en Groningen in garnizoen, die 30 April j 1. met groot verlof hadden moeten vertrekken, doch wegens de werkstaking in de venen onder de wapenen zijn gehouden, zijn op last van den Minister van Oorlog Vrijdag met onbepaald verlof huis waarts vertrokken. Alleen de milliciens van genoemde lichting, behoorende tot de drie bataillons van dat korps, te Leeuwarden en Assen in garnizoen, zijn nog buitengewoon onder de wapenen. Naar men mededeelt, hebben de studenten, als deelnemers aan den optocht te Leiden en te Nijmegen, zich, krachtens de wet op het dragen van wapenen moeten voorzien van eene machtiging tot het bij zich hebben van een wapen, voor een bepaalden tijd afgegeven door den commissaris des Konings. Men voegt er bij dat voor iedere vergunning een recht van f 0.75 is geheven. De legerwetten zijn bij de Tweede Kamer ingediend. De prys der nieuwe aardappelen wordt uit Andijk als volgt genoteerd 24 Juni. Groote muizen f 2.10 a 2.25 kleine f 1.65 a 1.75 per halve Hectoliter. Over het wetsontwerp tot herziening der wet tot wering van besmettelijke ziekte zegt de Tijd,In aanmerking genomen de vele grieven, welke van antirevolutionnaire zijde steeds tegen deze wet werden aangevoerd, had men wellicht nog ingrijpender wijzigingen mogen verwachten dan die welke thans worden voorgesteld. De voornaamste daarvan is ongetwijfeld deze, dat M aanneming van het wetsontwerp niet-gevac- cineerde onderwijzers en leerlingen tot de open bare zoowel als bijzondere scholen zullen toegela ten worden, indien door hen-zelven of door hun ouders of voogden aan den burgemeester monde ling of schriftelijk wordt verklaard, dat zij tegen de inënting bezwaar hebben. Wij behouden ons Yoor, binnenkort meer uitvoerig op dit zeer gewichtige punt terug te komen. Al gevoelen wij, wat ons-zelven aangaat, weinig of niets voor het godsdienstige gemoedsbezwaar, door sommige Anti-Revolutionairen tegen de vaccine ingebracht, toch hebben wij nooit onze meening, dat art. 17 der wet van 4 December 1872 in het beperken der individueels vrijheid te ver ging, onder stoelen of banken gestoken. De vraag zal thans zijn of de Regeering niet te ver naar de andere zijde overhelt en of ook met het gemoedsbezwaar van die ouders welke gel oo- ven dat hun kinderen niet veilig zijn, indien zij dagelijks op school met ongevaccineerde onder wijzers en- mede-scholieren moeten verkeeren, niet eveneens rekening behoort gehouden te worden. Wfi stellen deze vraag, zonder haar vooralsnog te beantwoorden. Ook een andere regeling dan de Regeering voorstelt, zou mogelijk geweest zijn tusschen openbare en bijzondere scholen, om slechts iets te noemen, had kunnen onderscheiden worden. Door eenige leden van het district Utrecht der vereeniging „Eigen Hulp" is een plan ontworpen, dat ten doel heeft die velen, vooral vrouwen, als karig gepensioneerden, onderwij zeressen, gouvernanten, weduwen en ongehuw de dochters van ambtenaren, predikantan enz., die op gevorderden leeftijd bezwaarlijk in haar onderhoud kunnen voorzien, te hulp te komen. Daarvoor willen zij eene stichting in het leven roepen. De inwonenden worden verdeeld in 3 klassen a. Zij, die 2 afzonderlijke vertrekken bewonen, alleen tafelen en geheel bediend worden; b. Zij, die één afzonderlijk vertrek bewonen, maar gezamenlijk leven en overigens gelijk zijn aan klasse 1c. Zij, die gezamenlijke slaap zalen hebben, gezamenlijk leven en enkele diensten verrichten Dit plan komt in behandeling op de dezer dagen te houden algemeene vergadering van- „Eigen Hulp." Op het laudhuishoudkundig congres te Goes is, na een breedvoerige discussie over de gebreken, die het grondbezit in Nederland aankleven, de volgende motie aangenomen Het bestuur van het 43e landhuishoudkundig congres overtuigd dat er gebreken kleven aan het grondbezit in Nederland, en dat deze onder meer andere middelen konden verminderd of opgeheven worden door afschaffing van de mutatierechten en een wijziging van de Ge meentewet, zoodanig dat de heffing eener plaatselijke belasting ook van uitwonende eigenaren van gronden in de gemeente moge lijk is wordt gemachtigd hiervan kennis te geven aan het landbouw-comite, met verzoek deze motie in overweging te nemen. Toen Woensdagavond ongeveer 6 uur ter gelegenheid van het Christ. Zangerfeest de extra-trein van Apeldoorn naar Rotterdam zou vertrekken, liep er een der veldwachters met een kindje van een paar jaar op den arm, dat hij gevonden had. Toen hij langs de verschillende coupé's ging zag en vermiste de moeder eindelijk haar kind en nam het daarna onder het slaken van een gil weder in ontvangst. Geertruida Blommert, de moedige dienst bode uit de Huidenstraat te Amsterdam, heeft het Gasthuis verlaten. Haar toestand is van dien aard, dat zij vooreerst niets kan uitvoeren. Haar been zit in een beugel. Zij loopt, steu nende op een stokje. In de koninkl. rijtuig-fabriek van de firma Beynes te Haarlem, wordt een salonwagen vervaardigd voor den gouverneur-generaal in Ned.-Indië. De wagen moet vóór 1 Nov. a. s. gereed zijn, en de kosten worden geraamd op f 20,000. Onder de maaiers, die zich dezer dagen bij een boer in Friesland aanboden voor het werk in het hooiland, bevonden zich twee onderwijzers, die, hoewel ze reeds verleden jaar hunne akte ontvingen er niet in mochten slagen eene betrekking te vinden. Te Rotterdam vervoegde zich in een winkel een Duitscher, die vertelde, dat hem in een logement zijn koffer, waarin 300 rijksdaal ders en verschillende kleedingstukken, was ontstolen, en hij dus van alles ontbloot was. Gelukkig had hij dus eenige gouden ringen in den zakdie waren dus gered. Daar hij om geld verlegen was, wilde hij f 15 hebben, en dan de ringen, die veel meer waarde hadden in pand geven. De winkelier bemerkte dat de ringen van zoogenaamd doublé en dus zonder waarde waren, waarop de „bestolene" aftrok, om misschien bij een andei hetzelfde te beproeven. Ten gevolge van het veldwinnend vermoe den dat zich in den Kollenberg bij Sittard steenkolen bevinden, is men sedert eenige dagen voor rekening eener Belgische maat schappij begonnen met aldaar boringen te verrichtten. De geneeskundige raad van Friesland en Groningen heeft als zijne overtuiging uitge sproken, dat de aanneming van het regeerings- ontwerp betreffende opheffing van indirecten vaccine-dwang, het gevaar voor het ontstaan van pokken-epidemieën zal doen toenemen. De „Haagsche Ct.", herinnerende aan het voorschrift der ijk wet, krachtens welke maten en gewichten ter voorkoming van bedrogmoeten worden geijkt, zegt verder: Enkele artikelen ontsnappen echter aan het toezicht der wet, en daaronder nemen de aardbeziën een zeer bevoorrechte plaats in. Oogluikend heeft de wet, die strenge straffe bedreigde, b. v. tegen den verkoop van linnen bij de „oude el," het venten van die vrucht bij potjes blijven toelaten. Maarmet elk jaar worden die potjes kleiner. Reeds hebben zij door het ijverig streven om ze zoo microscopisch mogelijk te maken bijna de grens bereikt, dat éen ietwat groote aardbei niet meer in een potje kan. Dat is een wel wat al te ruim gebruik van de toegevendheid der autorieteiten. Zou het dan niet tijd worden, vraagt het blad, om van overheidswege af te kondigen, dat voortaan de verkoop van die vrucht bij dat inkrimpend maatje verboden is, zoodat ook aardbeziën met liters of gedeelten daar van moeten worden toegemeten. De verzending van Meikersen voor Engeland heeft in het Maas-en-Waalsche een aanvang genomen. De opbrengst van den kersen-oogst is nauwlijks op dien van een half gewas te ramen. Ook de appel- en pereboomen beloven weinig op te leveren, hetgeen aan de groote menigte rupsen en andere vernielende insecten grootendeels is te wijten, zoodat men buitengewoon hooge prijzen daarvan tegemoet- ziet. De reizigers van den trein, welke Zaterdag ochtend 7.48 van Zutfen te Deventer aankwa men en die in de stoomtram van Deventer- Borkeloo, zijn aan een grcot gevaar ontsnapt, daar de tram nabij Gorsel, alwaar hij de staatsspoor moet kruisen, door het onveilig afstandsignaal reed en juist op den overweg aankwam, terwijl de trein van Zutfen in volle vaart passeerde. Te Lobith passeerde uit Duitschland komende, een houtvlot, naar men zegt het grootste dat nog ooit gezien werd. Het was samengesteld uit 1300 stuks eike- en denne- boomen en 2500 planken. Een negental hut ten was er op gebouwd voor de 95 manschappen die er ep werkzaam waren. Het geheel maakt den indruk van een drijvend dorp. Een groote vergadering werd door de Lon- densche politieagenten des nachts in de Social Democratie Hall, Strand, gehouden, waarop de Minister Matthews en zijn voorstellen heftig werden bestreden. De vergadering besloot, dat, als een man wegens deelneming aan deze samen komst werd ontslagen, de gehoele politiemacht, 15000 man, het werk zou staken. Een politiebond werd opgericht en de eischen werden geformuleerd. Voor verscheidene dagen is een bankier, Arrigo genaamd, op korten afstand van Palermo, door roovers aangehouden en gevankelijk weg gevoerd. Hij kon zijne vrijheid terug krijgen, doch niet anders dan tegen een losgeld van 125,000 lire. Die som werd na verloop van om streeks eene week den roovers ter hand gesteld, en Arrigo kwam op die wijze bij zijne familie terug. Deze heeft nu verhaald, hoe het hem in zijne gevangenschap gegaan was. De roovers, die goed gewapend waren, hadden hem opgesloten ineen drogen put. Geiegeld werd hem voedsel gebracht, zooals brood, kaas, boonen, mispelen en Marsala- wijn. Hij vervuilde echter bjjna, daar men wei gerde hem schoon linnengoed te geven. Hy verklaarde geen enkele inlichting te kunnen geven tot aanduiding der roovers, evenmin als omtrent den weg, langs welken zjj hem medege voerd hadden. Het is der overheid evenwel gelukt een paar personen, medeplichtigen van de roovers, gevangen te nemen. Een groote boschbrand is uitgebroken bfj Santa Fé in Mexico. De vlammen hebben reed3 ruim 40 Eng. mijlen grond verwoest en groote hoeveelheden timmerhout vernield. Aan de douanen aan de Fransch-Spaansche grenzen zijn ijzeren desinfecteer-kamers gezonden, waarin alle uit Spanje komende goederen tot een microbe-doodende temperatuur moeten worden vorhit. In grenssteden zijn byzondere genees- heeren met het toezicht belast. Invoer van vruchten en groenten uit Spanje die niet ontsmet kunnen worden zonder te bederven is voorloopig verboden.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2