Buitenland. water overvallen, voor dat zij het dek konden bereiken. Eene poging oin hen nog te redden, was toen vruchteloos en zou slechts gediend heb ben om nog meer menschenlevens in gevaar te brengen. Er was trouwens geen oogenblik te verliezen. Nauwelijks was de laatste boot in zee gestoken, ol de „Prins Frederik" zonk in de diepte. De geheele ontscheping was in zeven minuten vol bracht, zeer zeker een kranig stuk, wanneer men in aanmerking neemt, dat 170 personen onder zoo moeielijke omstandigheden in de booten ge bracht werden. De „Marpessa" was zoo zwaar beschadigd, dat het eerst scheen, alsof deze boot ook zou zinken. Het voorste gedeelte stond geheel vol water, maar gelukkig hielden de schotten, die het water uit het overige gedeelte van het schip moesten keeren, stand. Een gedeelte der lading werd overboord geworpen en zoo gelukte het de „Mar pessa" met alle opvarenden behouden te Falmouth binnen te brengen. De commandant der koloniale troepen was majoor Yoorsluijs van Eik en de gezagvoerder van „Prins Frederik" was de heerVisman. Aan de kloeke houding van deze beide bevelhebbers, die eene uitstekende tucht onder hunne onder geschikten handhaafden, is het te danken, dat het treurige ongeval nog niet meer slachtoffers heeft geëischt. Te Harlingen heeft onlangs iemand een adres gericht aan den Minister van Justitie, van den volgenden inhoud „ExcellentieGeeft te kennen de ondergetee- kende, dat hij zich genoodzaakt ziet door deze tot U te komen, tengevolge van die ongelukkige wetten, in 't leven geroepen door buitengewoon heldere, verstandige mannen van beteekenis. Het geldt hier de arbeidswet. Adressant is van beroep bierhandelaar; hij vraagt dispensatie voor oud 14 jaar, om des Zondags vóór kerktijd bier bij de clientèle te mogen rondbrengen, daar genoemde mede het brood moet verdie voor een groot gezin en bij afwijzing dezeslverlies zou lijden. Ondergeteekende verzoekt, da't Uwe Excellentie wil bevorderen, dat deze wet wordt gewijzigd, daar 't ondoenlijk is zulk eene wet na te komen, verzoekende vriendelijk van dit schrij ven nota te nemen, omdat het verzoek op goeden grond berust en de feiten in waarheid bestaan. Hiermede heb ik de eer te zijnUw onderda nige,,, enz. Op dit adres kwam een paar dagen daarna reeds een gunstig antwoord. De adressant werd ten stadhuize ontboden en daar werd hem me degedeeld, dat de Minister boodschappen doen niet onder arbeid rangschikte. Het rondbrengen van bier zou dus in strijd met hetgeen de plaatselijke autoriteit van de zaak dacht mogen geschieden. De Raad der gemeente Nieuwe Niedorp heeft in zijne vergadering van 19 Juni besloten den ontworpen stoomtramwegHoorn Schagen een subsidie toe te kennen groot f3000, terwijl door het Bestuur der Banne Nieuwe Niedorp aan die onderneming bij besluit van 24 Juni een subsidie is verleend groot f6000. Het totaal cijfer der tot bovengenoemd doel verstrekte subsidiën bedraagt thans f129.500. Dat de ontworpen Stoomtramweg Hoorn— Schagen ook verdere belangen zal bevorderen dan alleen die der betrokken gemeenten, kan blijken uit het feit dat de afstand Helder— Schagen—Hoorn zal worden afgelegd in een uur negen en vijftig minuten. Bij eene ver binding Helder—Alkmaar—Hoorn zal men daarvoor behoeven een uur een en vijftig minuten, doch bij deze verbinding zal een hooger tarief worden geheven omdat de lijn Helder Schagen—Hoorn eene lengte heeft van 46 K. M. en de lijn Helder—Alkmaar—Hoorn 60 K. M. lang is. Wel is waar zal de richting Helder—Scha gen Hoorn een tijdverlies opleveren van 8 minuten, doch daartegenover staat, dat het tarief voor reizigers en goederen ongeveer 25% goedkooper zal zijn. Yan de op 21 dezer uit Amsterdam verzonden brievenmaal voor Ned.-Indië. met het verongelukte stoomschip „Prins Frederik" der Maatschappij „Nederland", is niets kunnen gered worden. Sedert eenige dagen zoo schrijft men uit Oostmahom worden in de Lauwerzee met twee schepen, van wege het technisch onderzoek der Zuiderzee-vereeniging, peilingen en boringen verricht, onder leiding van den civiel-ingenieur, den heer Joosting. De aan slibbing neemt in de Lauwerzee op sommige plaatsen sterk toe en zal ten laatste zeker leiden tot droogmaking. Men kan de aanslib bing zeer goed afleiden uit de jaarlijksche ver plaatsing der bakens (kleine boomen), die langs het vaarwater (geulen) staan. Door die geulen varende ziet men op enkele meters van den wal nog de oude stukken van vorige bakens in het slijk staan. Ook de hoofden hier loopen bij laag water tegenwoordig geheel droog, alleen aan den noordkant van het stee- nen hoofd, waar geen steiger is, staat dan nog eenig water. Het beeld van Dr. G. F. Westerman, den ontslapen directeur van „Artis", zal weldra een plaats innemen onder de bekende mannen, die achtereenvolgens in de galerij van het Panopticum te Amsterdam aanschouwelijk zijn voorgesteld. In vele jaren leverde de aardbezienteelt in de omstreken van Breda niet zulk een rijk gewas op als dit jaar. Do verzendingen naar Engeland, België en Holland houden nog steeds aan, en de dagelijksche uitvoer bedraagt geregeld meer dan 10,000 liter. Te den Helder worden maatregelen voor bereid om den aanstaanden Prinsessedag door het houden van een roei- en zeilwedstrijd feestelijk te vieren. Het plan bestaat om bij welslagen der pogingen van de voorloopige commissie dezen wedstrijd te doen houden op Zaterdag 30 Augustus. Over de Tentoonstelling te Buenos-Ayres wordt geschreven De Hollandsche boeren moeten met de Ylaamsche concurreeren, maar de bekrooningen werden volgens een ooggetuige zoo averecht toegewezen, dat een Ylaamsche koe, aldaar sinds langer of korter tijd geïmporteerd, den leu prijs ontving, en Hollanders den 2en en 3en prijs. Bij eene publieke veiling, 23 Mei op het tentoonstellingsterrein gehouden, konden de Holl. koeien geen redelijk bod maken en werden dus opgehouden tot het begin dezer maand. Zooveel is nu wel al na te gaan, dat de zending als een dure mislukking zeer zal doen. Te Gennep zonk voor eenige jaren bij het baggeren in de Maas een stoombaggermolen. Om de scheepvaart niet te bemoeilijken werd het wark zooveel mogelijk weggeruimd. Daai men echter de overtuiging had, dat er nog veel ijzerwerk op den bodem der Maas was overgebleven, besloot zekere J., een uitstekend zwemmer, dat voor eigen reke ning op te ruimen. De man haalde niet alleen het laatste stuk ijzer op, doch leverde tevens het bewijs, dat voor personen van zijn slag duikerpakken onnoodige ballast zijn. Bij elke afdaling bleef hij geregeld 4 5 minuten onder water en herhaalde dit 10 h 12 maal achtereen. Uit Ierseke wordt gemeld Een ingezetene dezer gemeente won informa- tiën in naar eene vee-verzekering-maatschappij De Eerstelinggevestigd te Utrecht, naar aanleiding eener aanbieding van een agentschap onder voorwaarde dat hij eerst als verzekerde moest toetreden of een verzekerde aanbrengen. De inlichtingen zijn van dien aard dat een waarschuwing niet overbodig is. Van die maatschappij toch is te Utrecht niets bekend. Bovendien is naar men vernam de persoon, die namens de denkbeeldige directie teekent voor eenigen tijd in Frankrijk bij verstek wegens oplichterij veroordeeld. Ook daar vroeg hij gelden voor de aanstelling tot agent eener assurantie-maatschappij zonder dat die aanstelling volgde. Eene niet alledaagsche arrestatie had Maandag jl. te Haarlemmermeer plaats. H. P. met groot verlof uit den militairen dienst te huis, was nu weder voor een maand opge roepen, waaraan hij niet wilde voldoen. „Als ze me hebben willen, moeten ze me maar halen, maar gaan doe ik niet." zeide hij. En ze hebben hem ook gehaald. Tien man waren er noodig hem te boeien, en zoo heeft men hem naar Haarlem getransporteerd, om voor den krijgsraad terecht te staan. Als eene bizonderheid vermeldt de Zaanl. Gtdat in den veldslag bij Waterloo volgens betrouwbare bronnen, in het Fransche leger 25508 man waaronder 7100 krijgsgevangenen, zijn gebleven. Het verlies der verbonden mogendheden bedroeg 24679, waaronder 3400 Nederlanderseen totaal verlies van 50000 menschenlevens. Voor Napoleon kreeg Frank rijk de Bourbons terug. Met zooveel opoffering is de zege bij Waterloo bevochten. In den circus-Carré te 's-Hage heeft een huzaar den prijs een fraai horloge gewonnen, door den directeur uitgeloofd voor dengene, die, staande te paard, driemaal de manége rondreed. „Artis" te Amsterdam is weder met een paar hoogst zeldzame dieren verrijkt, die tot heden nooit levend in die diergaarde werden gevonden. Het zijn twee fraaie muskusdieren (een mannetje en een wijfje), de eenige soort, van welke de muskus wordt verkregen. Naar men meldt, had Zaterdag in de nabijheid van het station Geldermalsen het volgend ongeval plaats. De brug, welke daar in aanbouw is ten behoeve van de voetgangers, stortte over een lengte van 20 M. in, zoodat eenige duizenden KG. naar beneden vielen. Gelukkig bekwam niemand letsel, daar de instorting voorviel op een oogenblik, dat er weinig of geen drukte bij het station was. De commissie uit den gemeenteraad van Weststellingwerf, die naar den Haag is geweest ter audiëntie bij den Minister van Financiën, om hem te wijzen op den treurigen flnanci- eelen toestand der gemeente, bracht in de jongste zitting van dien Raad bij monde van den heer Eisma verslag uit. Het kwam daarop neer, dat het „niet veel had opgebracht" Van de invoering eener Rijksinkomstenbelasting stelt de Minister zich niets goeds voor, daar hij meent dat dan de vermogende ingezetenen het land zullen verlaten. Meer verwacht hij van een verhooging van de opcenten op de ongebouwde eigendommen. Maar daardoor zul len ook de kleine vermogens nog zwaarder worden belast. De commissie verwacht dus van dezen Minister geen afdoende hulp in den geldelijken nood der Friesche gemeenten. Door de directie der Koninklijke Nederl. West-Indische Mail zijn op Curasao, voor een zeer belangrijk bedrag, vier groote werven aangekocht, die ongeveer al de aanlegplaatsen van Curasao beslaan en zullen ingericht worden tot aanlegplaatsen voor stoombooten, zeilschepen e. d. woonhuizen, pakhuizen, opslagplaatsen enz. zijn in den aankoop be grepen. De genoemde Maatschappij heeft dit alles in haar bezit gebracht ook met het oog op de nog altijd mogelijke aiwerking en openstelling van het Panama-kanaal of van een andere doorgraving van Midden-Amerika. Curasao met zijne voortreffelijke haven gaat dan eene groote toekomst gemoet. Te Maicz zijn de feesteD begonnen tot viering van den 450en verjaardag van de uitvinding der boekdrukkunst. Belangwekkend is de tentoon stelling van merkwaardige drukwerken en voor werpen door Guttenberg gebruikt, die uit het museum te voorschijn zijn gehaald. Ook zijn er 15de eeuwsche drukwerken uit de Europeesche steden, waarheen do boekdrukkunst zich het eerst verspreidde. Naar aanleiding van het feest heeft de Standard een hoofdartikel over de quaestie of Guttenberg dan wel Laurens Koster de uitvinder is geweest. Het blad erkent de aanspraken der Nederlanders op de eer voor Koster als uitvinder, en het spreekt verder ten gunste daarvan, zonder echter eén beslissend oordeel uit te spreken. Duitschland is de laatste jaren sterk voor uitgegaan in schulden. Tot 1876 was schuld een vreemd woord voor den Duitschen staatthans is het een zeer Duitsch woord geworden. Maar even anderhalf milliard (1,500,000,000) Mark zou de schatkist te kort komen, wanneer „allen, die iets te vorderen hebben", hunne rekeningen eens tegelijk inzonden. Vierhonderd millioen is nog niet eens geplaatst en telkens worden er nieuwe leeningen aangegaan AssCrt.)

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2