Buitenland. Aan een particulier schrijven uit Edi, dd. 4 Juni, ontleent het „Vad," het volgende „Hier op Edi laat de toestand zich ernstig aanzien. Aan beide oevers van de rivier ver- toonen zich nu de Atjehers, die, naar men verneemt, zoowel van 't Rijk van Djingki als van Edi Tjoet en Simpang Olim komen opzetten. De kerels verschansen zich geducht op de omringende heuvelen, zoodat de generaal heeft moeten besluiten niets te ondernemen vóór de aankomst van 't 6de bataljon, hetwelk hier den lOden met 3 stoomschepen zal worden aangebracht. Het Utrechtsch Dagblad houdt weder een warm pleidooi voor de beplanting met vrucht en sierboomen van onze wegen, pleinen, straten en grachten. Na eene beschrijving welke vruchtboomen daarvoor het meest in aanmerking komen, zegt het blad; Wanneer autoriteiten of bijzondere vereenigin- gen en personen er toe besluiten, die openbare wegen, naar gelang van den aard van den grond, door deskundigen met een of meer soorten van vruchtboomen te doen beplanten, dan zal het hun blijken, dat zij daarmede eene nieuwe, hoogst belangrijke bron van inkomsten hebben geopend, welke waarlijk niet te versmaden is. Er schijnt intusschen bij ons te lande nog immei bedenking te bestaan tegen het planten van vrucht boomen op openbare wegen, in weerwil van de gunstige financieele uitkomsten, die daarmede in enkelo streken van het naburige Duitschland ver kregen zijn. Dit is zoo waar, dat het stedelijk armbestuur te Yperen (in België), op het voet spoor van enkele Duitsche steden, zelfs de stads wandelingen met vruchtboomen heeft doen be planten, (wat wij intusschen, uit schoonheidsgevoel, niet zouden wenschen, dat hier werd nagevolgd), waarvan de oogst jaarlijks bij openbare aanbe steding wordt verkocht. De Maasdijk van Heusden tot Woudrichem, waaraan de dorpen Aalburg, Wijk. Yeen, Andel, Giesen en Rijswijk liggen, prijkt met tal van milddragende vruchtboomen, en voor zooveel het U. D. bekend, is daar nooit een geval voor gekomen van eenigszins noemenswaardige ont vreemding. Ook de Maatschappijeen nationaal belang, die toch evenzeer langs wegen bouwt, welke op sommige punten gemakkelijk door het publiek te bereiken zyn, heeft, zich over geen diefstal of beschadiging te beklagen. Trouwens, wanneer de vruchten aan de boomen tijdig worden ver kocht (zooals zulks meestal geschied), dan weten de koopers, die in den regel in de nabijheid wonen, wel te zorgen, dat hun eigendom onvorlet blijft. De beplanting van de pleinen, straten en grachten onzer steden en dorpen (vooral van de buiten pleinen en toegangswegen onzer spoorwegstations) laat over het algemeen nog veel te wenschen over, terwijl buitendien daarbij niet altijd met overleg en de zorg wordt gehandeld, welke noodig zijn, niet alleen, om den groei der boomen te verzekeren en ziekten te voorkomen, maar ook om den aanleg te doen te strekken als een middel tot verfraaiing. Gemakshalve of uit onbekendheid worden overal ongeveer dezelfde soorten geplantiepen en linden of linden en iepen. Dit veroorzaakt een eentonig heid, welke vermeden moet worden, wil men bij den aanleg van lanen, het publiek, dat meer schoonheidsgevoel bezit dan sommigen meenen, daarvoor winnen. De 2 pets. leening van f 900.000 voor den herbouw van den Stadsschouwburg te Am sterdamss volteekend. Onlangs werd melding gemaakt van iemand, die in de onderaardsche gangen van den St. Pietersberg was verdwaald geraakt en als door een woDder daaruit was gekomen. Dit bericht werd toen tegengesproken, daar te Maastricht daarvan niets bekend was. Thans komt echter een uitvoerig verhaal van het gebeurde voor in De Limburger Koerierwaar uit o. a. blijkt, dat de verdwaalde persoon is geweest een gep. majoor van O.-I. leger, die na van 3 tot half zeven des namiddags rond gezworven en duizend angsten te hebben uit gestaan, eindelijk zoo gelukkig was een uit weg te vinden. Dinsdagavond 10.50 kwamen te Amster dam aan het station aan de officieren en de bemanning van de verongelukte „Prins Frede- rik". De heer Tegelberg, directeur der Maat schappij „Nederland," was op het perron om hen te verwelkomen. Hy sprak hen hartelijk toe en verzekerde hun, dat door ieder, niet het minst door de directie der Maatschappij, op hoogen prijs is gesteld de goede orde, welke aan boord heeft geheerscht, en de groote kalmte en vlugheid, waarmede te werk is gegaan en waardoor het alleen mogelijk is geweest in zoo'n korten tijd zooveel menschenlevens te redden. Hij erkende daarin de officieren en de equipage van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland." In de vergadering der Prov. staten is o. m. door Ged. voorgesteld, om eene subsidie van f 100,000 te verleenen voor het plan door de Heeren C. Bosman en Mr A. P. de Lange aangeboden, tot het maken van een locaalspoorweg tusschen Alkmaar en Hoorn, op voorwaarden lo. dat de aanleg geschiedde door een naar het oordeel van Ged. Staten welingerichte en genoegzaam vermogende maatschappij; 2o, dat de exploitatie van den spoorweg door dezelfde maatschappij of door eene der bestaande spoorweg-maatschappijen, ten genoege van Ged. Staten, behoorlijk verzekerd zij; 3o. dat de uitbetaling van het subsidie zal geschieden in termijnen, door Ged. Staten, met het oog op den vooruitgang van het werk en het tijdstip van de opening der lijn, te bepalen 4o. dat het subsidie vervalt wanneer niet vóór 1 Mei 1891 ten genoege van Ged. Staten zal gebleken zijn, dat aan de sub. 1 en 2 gestelde voorwaarden is voldaan. Op het verzoek van den heer Arkes om subsidie voor een stoomtram Alkmaar Hoorn, zeggen Ged. staten dat nu zij het voorstel tot het aanleggen van een locaal spoor ondersteunen, zij den aanleg van een stoomtram niet kunnen aanbevelen. De subsidie-aanvrage van den heer Arkes voor een trambaan Hoorn Schagen, was te laat ingekomen om daarover advies uit te brengen en werd gerenvoieerd naar Ged. Staten om advies. Door kwaadwilliggen is Zondag avond omstreeks 11 uur de brievenbus aan het post kantoor te Groningen door het inwerpen van een brandende lucifer in brand gestoken. Een veertigtal brieven zijn verbrand. Het 7). v. N. vertelt: Een oude dame te Soest maakte voor een ige dagen haar testament en haar vier neven en nichten tot haar erfgenamen. Omtrent één neef echter, die al vier-en-zestig jaar oud was maar nog steeds den schijn van een jonkman aannam, stelde zij in het testament vast, dat deze, zoo hij op zijn ouden dag nog in het huwelijk trad, geen deel zou hebben in de nalatenschap. Waarschijnlijk heeft zij, nog de notaris, die het testament opmaakte, genoeg nagedacht bij het vaststellen dier bepaling. Zoodra de dame gestorven was, wilde de bewus te neef, evenals de anderen, zijn deel bekomen van de nalatenschap; maar de anderen weiger den hem iets uit te keeren. Men onderwierp toen de zaak aan het oordeel van een paar bekwame rechtsgeleerden, en deze verklaarden, zooals van zelf spreekt, dat de oude neef zijn geheele leven op niets aanspraak had, want dat eerst bij zijn dood kon bewezen worden, dat hij op zijn ouden dag niet in het huwelijk was getreden. In Aurich is dezer dagen een slager tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens invoer van Amerikaansch spek uit Groningen, door hem ais Hollandsch spek by de douanen aangegeven- Toch waren de geleide-papieren in orde. Aan de Köln. Ztg. wordt daaromtrent geschre ven, dat by onderzoek te Groningen is gebleken, dat de slager aldaar Amerikaansch spek had gekocht. Hoe zulk bedrog met de papieren moge lijk is, blfjkt uit het volgende: De kooper van Hollandsch spek krfjgt een verklaring van een keurmeester, welke door den burgemeester gewaar merkt, ter verdere verificatie naar den Duitsche consul-generaal wordt opgezonden. Met het heen- en wederzenden dier stukken gaan eenige dagen heen en intusschen is niets gemakkelijker dan het gekeurde spek door ongekeurd te doen ver vangen. Om dit te voorkomen, wordt thans te Bent- heim, waar 't meeste spek voor invoer wordt aangegeven, op elke zijde de stempel van den keurmeester en van de politie in Nederland gevorderd. De vertegenwoordigers van alle mogendheden, met uitzondering van den Neder landschen gezant, hebben het protocol der Brusselsche conferentie tot bestrijding van den slavenhandel en de verklad ring betreffende het heffen van invoerrechten in den Congo-staat, onderteekend. De Engelsche gemachtigde, lord Vivian, deed echter uitkomen, dat het algemeene protocol geen kracht heeft, wanneer het niet door alle vertegenwoordigde mogendheden is onderteekend.£? Op voorstel van den voorzitter, baron Lam bermont, werd aan den Nederlandschen gemach tigde, baron Gericke, nog zes maanden tijd gegeven om met de Nederlandsche regeering omtrent de onderteekening in overleg te treden. Dat Nederland het protocol niet heeft geteekend, f verwekt te Brussel groote ontevredenheid. Alleen de Turksche gemachtigde teekent ook niet, maar uitsluitend omdat het daarvoor noodige zegel nog niet is aangekomen. In Groningen begint de aardappelziekte in de vroege soorten zich reeds te vertoonen. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, is na eene vernieuwde tuchtiging van Oleh-gadja, wat zonder verlies onzerzijds geschiedde, de rust in Edi hersteld, zoodat de van Java gezonden troepen daarheen terugkeeren. Sts.-Crt. De regeering heeft besloten, eerlang wandelleeiaars uit te zenden, die aan de lagere onderwijzers onderricht hebben te geven in de methode voor het teeken-onderwijs, gelijk die door het schooltoezicht wordt noodig en doel matig geacht. Aan de districts-schoolopzieners is reeds de opdracht verstrekt, om in de voornaamste plaatsen van hun gebied de noodige lokalen te bespreken of te huren. Door een machinist op een spoortrein in Pennsylvanie werd onlangs een groot waagstuk een ware heldendaad volbracht, die den moedige waaghals bijna het leven kostte. Het gold hier geen weddingschap, maar het redden van een menschenleven. Toen een sneltrein, waarop de bedoelde ma chinist, wiens naam onbekend is gebleven, zich bevond tusschen Bennet en Pittson, een hoek waar het uitzicht door rotsen belemmerd werd, was omgereden, bemerkten machinist en stoker plotseling een klein kind, dat binnen het spoor zorgeloos zat te spelen. Naast het kind, een blond meisje, stond een klein houten speelkarretje, dat het kind met veldbloemen gevuld had. De beambten schrikten hevig. Het was on mogelijk den trein, die 55 Eng. mijlen per uur reed, tot staan te brengen. Afsluiten van den stoom en remmen hielp niet. De jonge held overwoog dit in een oogen'olik en liep in het volgende ijlings langs de locomotief naar voren, waar hij met groote behendigheid op het waaier vormig ijzeren hek, den „cow-catcher'klom, dat zich voor de locomotief bevond. Hij ging rechtuit liggen en strekte de geopende armen wijd uit, om het kind cp te vangen. Het waagstuk gelukte. Op het hachelijk oogen- blik pakte de machinist het kind, hief het op, hield het een oogenblik in de handen en wierp het toen in een struikgewas, waar het ongedeerd neerviel. Het houten speelgoed werd door het ijzeren schuifhek geheel verbrijzeld, zoodat de redder vrij ernstig aan den arm gewond werd. Eerst ongeveer 40 meter verder hield de trein stil en vernamen de reizigers wat er gebeurd was. Te Triënt is men over het nieuw aange legde electrische licht niet bfizondei tevreden. Onlangs gingen 's avonds alle lichten plotseling uit. Er werd juist feest gevierd en een optocht met muziek trok door de volle straten, zoodat de verrassing al heel ongelegen kwam, te meer, daar het donkere maan was. Gelukkig was de voorstelling in de opera afgeloopen, anders waren stellig ongelukken gebeurd. Na een tijdje ging het licht weer op. Men vermoedt dat een gewezen grappenmaker, bij gebrek aan beter, deze flauwe aardigheid bedacht heeft. Transvaalsche bladen berichten dat een troep gewapende mannen, meest boeren, naar Malabe- leland is opgetrokken met het doel goud te zoeken dat daar in even rijke beddingen zou zijn als in Kaapland. Algemeen wordt geloofd dat de be zetting der nieuwe velden niet zonder bloedver gieten zal geschieden. Tengevolge van de overgrootte hitte zyn Donderdag te Chicago 20 personen aan zonnesteek bezweken.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2