N\ 294 Zondag Juli. A®. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 26 Juli 1890. Het adres van de Maatschappij „'t Algemeen Belangnam in de vergadering van den gemeenteraad van Vrijdag, een niet geringe plaats in onder de punten van behandeling. Na voorlezing van het adres (zie ons nummer van 8 Juni) kwamen de verschillende bijlagen ter tafel, en werden door den Voorz. de noodige toelichtingen gegeven, zoo duidelijk, dat men met eenig bevattingsvermogen, het werk als het ware reeds klaar zag. Naar wij er uit begrepen, moet het Vijvertje de bron worden, die bij brand het noodige water zou leveren. Tot dat einde moest die plaats worden uitgediept en schoongehouden van kroos etc. Van uit het vijvertje moet het water door 2 handzuig- en perspompen door buizen wor den opgewerkt in een reservoir, hetwelk in het Park zou worden geplaatst. Van uit dit reservoir zou het water worden gestuwd naar standpijpen aan de Vischmarkt, vanwaar het door raalmirums van 200 240 M. lengte naar de verschillende gedeelten van den Burg, waar zulks nocdig zou zijn, kan worden ge bracht. Dit was het plan door „Algemeen Belang" voorgesteld. De Voorz. ontwikkelde tegen dit voorstel de technische en financieele bezwaren. De technische bezwaren, waartoe hij het advies van den brandmeester had ingewonnen, waren dat de voorgestelde pomp bij het Vijvertje aan zijne bestemming niet kan beantwoorden; verder was de meening, dat de ijzeren buizen waardoor het water moest worden geleid, bij vriezend weder moeielijkheden zouden ople veren, terwijl tegen het verkrijgen van een krachtige waterstraal op 200 M. nogal ernsti ge bedenkingen waren. De fin. bezwaren waren voor de gemeente ook niet geringtot inrichting van de Visch markt voor het voorgestelde plan was een uitgaaf van p. m. f 650 benoodigd; het aan schaffen van de noodige malmirums zou p. m. f 500 vorderen, en dit, bij de in het voorstel reeds geraamde kosten, zou te samen een cijfer van p. m. 5000 bedragen. De verschillende bezwaren maakten de zaak niet aanlokkelijker, ook niet nadat de Wet houder Keijser had medegedeeld, dat de Dir. van Alg. Bel. hem had gezegd, dat volgens ^enaangevoerde bezwaar tegen de moeielijkheid van de noodige wateraanvoer niet bestaat, zelfs de mededeeling dat de Ing. vijf jaren instaat voor de goede werking van de pomp aan het Vijvertje, waarop toch veel aankomt, was niet in staat om de Raad te stemmen tot aanneming van dit plan. De Voorz. deelde nog mede, dat in eene conferentie met den Dir. van Alg. Bel., de verschillende bezwaren waren ter sprake ge bracht, doch ook was gesproken over het slaan van Northonpompen. Dit laatste had meer kans van slagen, de uitgaven daarvoor waren niet zoo groot, en wanneer daardoor genoegzaam water was te bekomen, zou het doel zijn bereikt; ook voor de overige dorpen, zou bij welslagen dergelijke proef kunnen worden genomen. Het resultaat der verschillende besprekin gen, waaraan door velen werd deelgenomen, was: dat met het slaan van eene Noitj&on- pomp in de put, nabij „de Zwaan" eene proef zal worden genomen om bij goed succes vijf of zes pompen te slaan; vallen die pogingen ongunstig uit dan zal het voorstel van Alg. Bel. nogmaals in ernstige overweging worden genomen. Een voorstel om ook bij andere maatschap pijen aan te dringen, om fin. medewerking bij het streven naar beter brandbluschmiddelen, werd niet behandeld; de wenschelijkheid werd echter uitgesproken dat heeren agenten van assurantiën, daarvan nota zullen nemen. De vliegerwedstrijd in ons vorig nummer geannonceerd zal voortgang hebben Maandag 28 Juli. 's middags te 3 uur. Bij het jonge volk bestaat daarvoor veel ambitie. Er zullen prijzen en premiën worden uitge reikt voor de hoogststaande vlieger met 200 M. bod. De vlieger welke het onbewegelijkst staat met 100 M. bod. De mooiste vlieger en de grappigste vlieger, mits voldoende aan de eischen voor een vlieger gesteld. Als het weer iets medewerkt, belooft Maandag voor de jongens een prettige vacantiedag te zijn. Naar wij vernemen is C. Dros, zoon van den heer A. Dros Az. alhier, geslaagd voor de machinistenschool te Amsterdam. De geslaagde was leerling aan de school met uitgebreid leerplan. Omtrent de duif, aan de Koog opgevangen deelt men ons nog mede dat deze is blauw van kleur, met witte veeren in de vleugels. De afdruk der stempels waren op de rechter vleugel Jonge Duif" Bev -WAAS op de linkervleugel 2 maal W E. JOS BOSMAN BEVE -WAAS Oudesohild, 25 Juli. Indien de noodige mid delen bijeengebracht kunnen worden, bestaat het voornemen om aan de schooljeugd, bij gele genheid van den lön verjaardag der Kroon prinses, een feestje te bereiden. Aangezien het verjaarfeest juist op Zondag komt, zal 't pretje voor de jeugd vermoede lijk een dag later worden gegeven. Alle vorige schoolfeesten lieten hier steeds de aangenaamste herinneringen achter. Oosterend 25 Juli. De heer J. P. Bouma, onderwijzer bij de Rijks-normaallessen, heeft gisteren te 's Gravenhage acte voor de Fransche taal verworven. Te Oudkarspel (N.-H) zijn Maandag 26 meisjes, van 8 tot 12 jaar, aan een groot ongeluk ontkomen. De kinderen waren voor de pret mede naar het hooiland gereden. Door een ongelukkig toeval kantelde de wagen en vielen zij in de sloot langs den weg. Al de kinderen geraakten in het water en in de slappe modder, sommigen bovendien nog onder den wagen, zoodat hun toestand hoogst gevaarlijk was. Gelukkig gebeurde het in de nabijheid van het dorp, zoodat spoedig een menigte menschen bijeen waren, waarvan eenigen terstond te water sprongen en het genot mochten smaken allen te redden. De kinderen waren wel bijna onkenbaar door slijk en kroos, doch konden overigens ongedeerd aan de ontstelde moeders, die verschrikt waren toegeschoten, teruggegeven worden. Indien het ongeval een uur vroeger was ge - beurd, toen de veldarbeiders nog niet van het veld waren teruggekeerd, zouden meer dan waarschijnlijk eenigen der kinderen verdronken zijn. Het Leidsch Dagblad behelst een schrijven uit Haarlemmermeer, waarin niet gunstig wordt uitgewijd over de bouwerijdoordien er doorgaans veel te weinig vee wordt gehouden, met het oog op de noodzakelijke bemesting, is dit zeer scha delijk voor de in cultuur zijnde landen. Bij eene goede geregelde bemesting toch zou menige akker land vaak meer dan 50 percent kunnen opbrengen dan thans onder den tegenwoordigen roofbouw het geval is. De schrijver zegt ten slotte: Hoe dankbaar vele gronden in de Haarlem mermeer ook mogen zijn, de ondervinding heeft evenwel reeds sedert vele jaren doen zien, dat van de gewilligen wel eens wat al te veel kan worden gevergd, en indien dit overal ook al het geval moge zijn, inzonderheid kan dit in dezen grooten polder worden bespeurd, waar zulkeeDe groote verscheidenheid van landbouwers, uit alle deelen van ons land bijeengekomen, hunne beste krachten öf te vergeefs hebben beproefd öf nog aanhoudend blijven aanwenden, om zich in den strijd des levens zoo mogelijk overeind te houden. De tijden voor pachtboeren zonder eenig overig kapitaal buiten hun bedrijf om land in eigendom door overwinst te verkrijgen, zijn met de tegenwoordige lage marktprijzen der landbouwproducten verdwenen.' Toch kan er niet genoeg op worden gewezen, dat aan een goede exploitatie der gronden oneindig veel gelegen is en men daar, waar die wordt veronachtzaamd, niets anders heeft te verwachten dan de meest wanhopige teleurstelling. Dat goed toegemaakte gronden alhier geschikt zijn voor weiland en zuivelbereiding getuigen reeds thans enkele daarop voorkomende veestapels, die van alle kanten be keken mogen worden, alsook de daarvan gepro duceerde boter en kaas. Wil men de welvaart in de Haarlemmermeer weder zien toenemen men wanhope maar niet dan behooren echtei pl. m. 10000 runderen en 20,000 schapen meer dan thans voortdurend op hare oppervlakte geherbergd te worden. Oud hooi en stroo is nog bij aanzienlijke hoeveelheden voorhanden. Ook voor vruchtboomen blijken eenige gronden zeer geschikt te zijn, alhoewel zoo hier als elders peren, appelen, pruimen, abri kozen en perziken schaarsch zijn. Aardbeziën leverden een overvloedigen oogst, evenzoo ook bessen in onderscheidene soorten. Dezer dagen is te Amsterdam bericht ontvangen, dat te Nice is overleden de persoon, die verleden jaar de Amsterdamsche Bank met een valschen wissel voor f25,000 oplichtte. Hij hield daar geruimen tijd onder een valschen naam verblijf. Uit zijne papieren bleek wie hij was. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1