N°. 296 Zondag 3 Augustus. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Ter verjaring onzer Koningin. Binnenland. Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewtj.snumm.era 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. 't Is heerlijk Koningin te heeten Van 't klein roemruchtig Nederland; Maar schooner moeder zich te weten Van een lief aangebeden pand. En 't schoonste is moeder ook te wezen Van 't volk, dat dankbaar op Haar staart, Wier naam steeds luide zij geprezen, En thans vooral, nu Zij verjaart. Klinkt langs de welige landouwen Een vreugdelied door Nederland, 't Stijgt uit de harten der getrouwen Ook in deez' stond aan Texel's strand; 't Ruischt als een hymne langs de baren Van zee, rivier en vaart en meer; De Zephyrs fluisteren 't door de blaren, Der goede Koningin ter eer. 't Volk zendt zijn groet naar Gelre's dreven, Waar Neerlands trots en hope woont; En bidt: lang moge zij nog leven, Die daar als Koninginne troont. Wij strooien U de schoonste bloeme.n, Met dankbaar hart en milde hand, En blijven U bestendig roemen: Als moeder van het Vaderland. W. M. Tz. TEXEL, 2 Augustus 1890. Ter eere van den jaardag van Neerland's Koningin, wappert heden de vlag van openbare en enkele particuliere gebouwen. Meerdere feestbetooningen hadden niet plaats. Donderdag 31 Juli is aan het strand achter Eierland aangespoeld, het lijk van een manspersoon, gekleed in bukskin bovenbroek, zonder merken. Het lijk verkeerde in verren staat van ontbinding. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in de Noorder-Haaksgron- den, ter aanduiding van het zich daar bevin dend wrak van het Eng. stoomschip New?ihamf een wrakton is geplaatst, in de navolgende peilingen: Ton van de Noorder-Haaks N. N. 0. Ton van de Haaks (wit met zwarte vlag) N. W. Ligging: 52° 57' 45" NBr. en 0° 18' 17" WL. van Amsterdam. Aan de agenten der Nederlandsche Ame- rikaansche Stoomvaart-Maatschappij is door de directie een rondschrijven gezonden, waarme de zij kennis geeft geen passagiers le of 2e klasse aan te nemen, of men moet verzekerd zijn, dat er nog plaatsen aanwezig zijn op haar eerste 10 vertrekkende stoomschepen, aangezien op de meeste booten de plaatsen geheel of gedeeltelijk zijn bezet. Nu het gedeelte van den dijk bij Hoofddorp voltooid is, is men begonnen met in het midden aan weerszijden van den dijk, een proefkanaal te graven van ongeveer 100 M. lengte. AJs blijkt, dat de dijk daardoor niet zakt, zal men dat werk later voortzetten. Aan de harddraverij te Rijswijk, Woens dag gehouden, werd door 13 paarden deelge nomen. De prijs f 250 werd behaald door de bruine merrie Marianne van A. Witteveen te Rauwerd, de eerste premie, f 100, door de zwarte merrie Koningin van D. J. Florijn te Rotter dam, de tweede premie f 50, door Prins, bruine ruin van P. van Santen te Rotterdam. In de mededeelingen omtrent het genees kundig Staatstoezicht in Limburg leest men: Wegens het heerschen der pokken langs de grenzen werden de inrichtingen tot isoleering van lijders aan besmettelijke ziekten nader onderzocht. Te Maastricht en Roermond lieten deze inrichtingen niets te wenschen, daarentegen waren te Eijsden en Venioo meubilair en bed- degoed onvoldoende. Te Gennep waren alle vertrekken van het isoleerhuis ingenomen door het gezin van den gemeente-veldwachter, en was, met uitzondering van 2 ijzeren ledikan ten met stroozakken, van meubilair en bedde- goed niets te bespeuren. Te Simpelveld was de ziekenbarak tegen f 30 's jaars en onder de verplichting van eventueel als ziekenop passer op te treden, verhuurd aan een dooven man, die het gebouw in een volledige en vuile boerenhuizing herschapen had. Het eenige meu belstuk, dat van gemeentewege was aange schaft, was een ijzeren ledikant, dat door de kinderen van het gezin in gebruik was genomen. Maandag is te Oirschot, in het midden van het dorp, de bliksem in eene woning geslagen. Eene oude vrouw, dicht bij het raam gezeten, werd getroffen. Zij gaf nog teekenen van leven, doch was een oogenblik daarna overleden. In hetzelfde huis is ook de geit op den stal gedood. Een begin van brand in het dak was spoedig gebluscht. In het centrum van Rotterdam kwam Vrijdag een staljongen in een sigarenwinkel, waar hij zijn hoofdhaar boven de gasvlam hield, totdat het bijna geheel was afgebrand en het daarna doofde, door zijn pet op het hoofd te drukken. Hij verklaarde ronduit, dat hy dit deed, om de kosten van haarknippen uit te sparen„hij kon de vijf centen wel beter gebruiken." De minister van Oorlog heeft afwijzend beschikt op een adres van de Maatschappij van Landbouw in Limburg, houdende verzoek om, evenals in Belgie en Frankrijk plaats heeft, de onder de wapens zijnde zoons of knechts van landbouwers, in de groote drukte van den oogst, op hunne aanvraag voor 4 of 6 weken met verlof naar huis te zenden. Een windhoos van verbazende lengte en omvang was Maandagmiddag te Noordbroek aan den noordelijken hemel zichtbaar. Dat men op een klein uur afstand het draaien van zulk een gevaarte duidelijk kon waarnemen, pleit wel voor de verbazend snelle beweging van die verschijnselen. Overal op zijn weg richtte hij groote schade aan. Hooioppers, graanhokken, dakpannen, appelboomen, niets werd gespaard. Vooral te Korengaast en Noordbroekster- hamrik liet hij duidelijke sporen na. In het laatst der vorige week kreeg de winkelierster M. G., nabij Avenhorn woonach tig, bezoek van twee vreemde kooplieden, die haar linnen te koop aanboden. Toen van han delen niet kon komen, verzochten zij f50 ter leen, daarbij verzekerende haar daarvoor 's avonds f 100 te zullen teruggeven. Tot waar borg zouden zij een groot stuk linnen achter laten. Het winstgevende vooruitzicht en vooral de daarvoor naar hare meening gegeven zeker heid, deden het vrouwtje besluiten het verlangde te geven. Na het vertrek der kooplieden ech ter, bemerkte zij bedrogen te zijn geworden. Zij volgde hun spoor tot Purmerend, riep daar de hulp der politie in, aan wie het, op aan wijzing mocht gelukken de kooplieden, aan het station, juist toen zij in den trein naar Amsterdam wilden stappen, aan te houden. Pruimeboomen dragen rijkelijker, wanneer men de kronen, evenals van de vruchtboomen, van tijd tot tijd uitdunt (niet inkort). Het volgende moge daarvoor tot bewijs aangevoerd worden Iemand liet in het voorjaar zijn pruimeboomen eens nazien, waarover zijn buren den mond vol hadden, want zoo iets was nog nooit gebeurd. „Wij zullen eens zien", zoo spraken zij, „of die nieuwigheid goede gevolgen zal hebben!" En ja, die nieuwigheid had goede gevolgen. De boo men, die nagezien en van het te dicht staande hout in de kronen gezuiverd waren, bloeiden rijkelijk, maar die van de buren ook. De eerste zetten rijkelijk vrucht, de laatste ook. Maar de pruimeboomen van de buren lieten in den loop van den zomer voor het grootste ge deelte de vruchten weder vallen, terwijl de gezuiverde boomen in den herfst onder den last der vruchten, die ook veel grooter en smakelijker waren, bijna bezweken. Uit Noordwolde schrijft men: Reeds eenige dagen stonden een paar vrouwen aan het ziekbed van hare alleen wonende buur vrouw, die geruimen tijd ziek was. Haar krachten bezweken schier eiken dag meer en meer en eindelijk, na vele dagen van bewaking, scheen op zekeren nacht haar stervensuur te zijn aange broken zieltoogend lag het reeds bejaarde moe dertje op haar rustbed en enkele oogenblikken later was zij, volgens der bewaaksters mededeeling naar „betere gewesten heengegaanNa dezen slapeloozen nacht zouden de beide verpleegsters, alvorens verder de noodige toebereidselen te maken, zich ietwat verkwikken door 't gebruik van een kop koffie. Weldra werd de bijna doodsche stilte in het vertrek afgebroken door 't krakend geluid van den koffiemolen. De „overledene", altoos een zeer karig, geldzuchtig moedertje, schijnt daardoor eensklaps uit de „dooden"opte staan, wendt het hoofd ter zijde en van achter de bedgordijnen klinkt onmiddelijk eene eenigszins bevende, doch niettemin waarschuwende stem „niet te veel koffieboonen gebruiken, 't zijn echte „Java" zulke dure!" Of de buurvrouwen na deze curieuse scène, welke voor korten t(jd alhier plaats vond, ook koffie hebben genuttigd, is den correspondent niet met zekerheid bekend. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1