N#. 301. Donderdag 21 Augustus A°. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verscliijnt Woensdag-- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat ter Gemeente Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van Jacob Koorn, wonende te OOSTEREND, om vergunning tot het oprichten eener Brood- bakkerij in het perceel, Wijk. O No. 92, kadastraal bekend Sectie B, No. 1531. Op Maandag, den len September 1890, des namiddags te een uren zal op het Raadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling od schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 18 Augustus 1890. De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOIJ. TEXEL, 20 Augustus 1890. Bij het Vrijdag en Zaterdag ji. te Amsterdam gehouden examen voor hoofdonderwijzer heeft o. a. acte als zoodanig bekomen onze plaatsge noot, de heer C. Schaap. Op de te Amsterdam gehouden veiligheids tentoonstelling werd o. a. bekroond met de zilveren medaille de door den heer P. C. Koning alhier ingezonden reddingscilinder. Oudeschild, 19 Aug. Op een verzoekschrift van een aantal garnalenvisschers aan den Minis ter van Waterstaat, om opruiming te vragen van wrakken of ankers op den bodem van Texelstroom en nabij Onrust, heeft reeds onlangs onder toezicht van een opzichter van Water staat een onderzoek plaats gehad. Gisteren is een vaartuig der Zuid-Holl. Ber- gifngmaatschappij naar de hinderlijke voorwer- peih een nader onderzoek komen instellen. Een duifer zal eerst naar omlaag gaan, om zich van de hoedanigheid en ligging der voorwerpen te overtuige\% waarna plannen tot opruiming kunnen wöï'den genomen. De oudste; der Nederlandsche dienstdoende onderwijzers, do-, 82-jaiige Heer P. Visser, hoofd der openbare school te Serooskerke op Walcheren, heeft tegen 1 Oct. a. s. eervol ontslag gevraagd. Thans is bepaald, dat op 1 September a. s., des namiddags te 2 uur, in het circus Carré, op Het Loo opgeslagen, een voorstelling zal gegeven worden, welke door het Koninklijk gezin en genoodigden zal bijgewoond worden. Op de beide andere dagen, dat de heer Carré aldaar met zijn gezelschap vertoeft, zal het publiek toegang tot den circus hebben. Aangaande de aanvaring van het Neder], stoomschip Obdam met de Fransche bark Chris- toplie Golombe, nabij Newfoundland, alwaar laatst genoemd schip is gezonken bevat de „New-York Tribune" het volgende verslag. „Om een uur in den namiddag werd door den man op den uitkijk een schip aan stuurboordzijde gemeld. Tegelijk met zijn waarschuwing verscheen uit den dikken mist, als het ware oprijzend uit de golven, een driemaster, met de voorsteven naar het zuiden, met alle zeilen op, die den voorsteven van den Obdam trachtte te passeeren. De bark was vlak onder den Obdam en kapitein Bakker zag terstoud, dat hij haar niet kon ver$ mijden. Onmiddelijk liet hij het roer omwenden, liet de machines stoppen en met alle kracht terugwerken. Dit alles gebeurde in éen minuut, maar het was reeds te laat. De Obdam draaid e vlug naar stuurboord en stiet terzelfder tijd tegen de bark, die lijna geheel in tweeën werd gesneden. De bark zonk en was in twee minuten verdwenen. Toen de booten tegen elkaar voeren, viel de Fransche bark over den voorsteven van de Obdam. Met de behendigheid van apen klommen de matrozen in dit korte oogenblik op de Obdam over. Zeven matrozen en een hond kwamen in een boot bij de Obdam en werden terstond opge nomen. Intusschen liet '*apitein Bakker een boot uitzetton, maar deze keerde terug, zonder iemand gevonden te hebben. Nog twee uren kruiste de Obdam op de plaats der ramp, maar men zag niets als wrakhout." In verband met den overgang van den Rhijnspoorweg met 15 October a. s. zal, naar men verneemt, de winterdienstregeling op de spoorwegen hier te lande met dien datum aanvangen. Aan de verschillende corpsen van het leger, die van de nieuwe velduitrusting zijn voorzien, zijn door de artillerie-inrichtingen te Delft een groot aantal ijzeren blokjes toegezon den, welke moeten dienen om de patroontas- schen op het juiste gewicht te brengen; voor de houdertasschen hebben deze blokjes den vorm van patroonhouders. De manschappen behoeven dus niet voortdurend voorzien te zijn van een groot aantal scherpe patronen. Men hoopt dat dit een begin zal zijn tot het nemen van een algemeenen maatregel, om den soldaat voortaan in vredestijd niet meer voortdurend in het bezit te laten van scherpe patronen. Men meldt uit Noordwijk aan Zee: De alhier aan het strand gelegen villa's Huis ter Zee I en H zijn ingericht tot herstellingsoord voor behoeftige kinderen, die daar geheel koste- looze verpleging kunnen erlangen. Bij de inrichting is rekening gehouden met de eischen der gezondheidsleer, terwijl er tevens voor gezorgd is, dat de herstellende kleinen bij onguns tig weder ook binnenshuis nuttig en aangenaam kunnen worden beziggehouden. Het is te ver wachten, dat door de liefdevolle zorgen van de stichteresse en hare helpsters menig zwak wezentje na een verblijf aan ons zeestrand gezond en versterkt de inrichting zal verlaten. Men zegt dat de fancy-fair, op „Zorgvliet" voor het Haagsche Kinderziekenhuis gehouden, ongeveer f 12,000 heeft opgebracht en dat aan entrée-gelden f 2290 ontvangen is. Aan een bijzonder schrijven uit O.-I. ontleent het „Vad." het volgende: Op den lsten dezer zou te Pontianak de eerste stoom" oliefabriek in Nederlandsch-Oost-Indië in wer" king komen en wel voor klapper- en tingkr wangolie. Zij heet „De Nijverheid," is or| richt door Hemmes Co. en zal staan om| y j directie van den 2den machinist onzer marine W. Nieboer, die bestek, teekeningen enz. heeft gemaakt. Tot nog toe werd de klapperolie in Nederl.-Oost-Indië uit de hand gemaakt, terwijl in Singapore eene bloeiende fabriek is. Voor deze kan de fabriek te Pontianak, welke door Hollanders is in 't leven geroepen, eene gevaarlijke mededingster worden. Twee jongens, die Vrijdagmiddag op last van hun patroon bij eene juffrouw, wonende op den Noordsingel te Rotterdam, een quitantie moesten innen, werden minder vriendelijk ontvangen. De juffrouw loste nl. op de twee jongens eenige revolverschoten, die hun doel misten. De jongens kozen het hazenpad, en hebben van het voorgevallene aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelt. Een ingezeten der gemeente Ooststelling werf heeft een proef genomen bij den aardappel- bouw, die hij ten zeerste aanbeveelt. Ten vorigen jare hield hij poters van jonge aardappelen, d. w. z. toen de schil nog zeer dun was. Deze borg hij niet in den kelder, zooals velen gewoon zijn te doen, maar bracht ze op den zolder. In het late najaar werden die poters, welke toen reeds zeer droog en wijlig waren geworden, tegen de vorst beveiligd. Dit voorjaar zijn ze gepoot en kunnen we de volgende gunstige resultaten mededeelen: 1. dat deze pootaardappels zeer geregeld en best opkwamen; 2. dat de opbrengst en de deugd van de nieuw verkregen aardappelen boven andere uitmuntten, en 3. dat tot nu toe geen hinder van ziekte voorkomt. In de jongste vergadering in den Oosthoek onder St.-Jacobi-Parochie (Het Bilt) waar de heer J. Stap, vice-voorzitter van „Broedertrouw" het woord voerde, werd besloten de staking vol te houden. De spreker maande opnieuw aan tot kalmte en bedaardheid, welke tot nog toe niets te wenschen overlieten. Na het sluiten van de vergadering werd medegedeeld, dat een niet-stakend lid van „Broedertrouw," die zelf aardappelen verbouwt, zich bereid verklaard had de stakers, die hulp behoefden, daarvan te voorzien, waarvan vijf tien gebruik wenschten te maken. Deze worden niet verplicht ze later te betalen; doch kunnen en willen zij het later doen, zooveel te beter. De weduwe Voortman te Oostmarsum, eene arme vrouw (want zij werd bedeeld!) kwam onlangs tot de ontdekking dat haar ongeveer f 450 aan contanten waren ontvreemd zij deed hiervan geene aangifte, wellicht omdat zij zich altijd zoo arm had voorgedaan. Toch kwam de zaak ter oore van de politie, ten gevolge waarvan Zaterdagochtend tweeperso nen gearresteerd werden; ongeveer f250 nam de politie in beslag, alsmede het zakje en de portemonaie, welke aan de wed. V. toebe hoorden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1