Buitenland. De Minister van Oorlog heeft gebruik U takt van de gelegenheid, hem aangeboden - iet sluiten van de jongste spoorwegover- "7 omsten, om de voorziening in de behoefte steenkolen in oorlogstijd meer te verzeke- dan tot nu toe het geval was. In de eenkomsten toch wordt de volgende bepa- ig aangetroffen U De Maatschaphij verbindt zich, op de door den M. v. O. aan te wijzen stations, mits aldaar depots voor locomotieven zijn gevestigd, eene noeveelheid steenkolen in voorraad te houden, in het geheel niet minder bedragende dan het geen voor den dienst op al de door haar op Nederlandsch grondgebied geëxploiteerde spoor- egen gedurende een tijdvak van ten minste 6e maanden gevorderd wordt. Zondag kwam een buitengewoon groot "al pleizierreizigers in de residentie. De >11. IJzeren-Spoorwegmaatschappij deed 20 -a-treinen loopenper tram van genoemde atschappij naar en van Scheveningen werden 'Oi 8000 passagiers vervoerd. De Rhijnspoor- 1 scne vervoerde naar en van Den Haag ruim 17000 reizigers en de Haagsche Tramwegmaat- schappij vervoerde op hare lijn Plein-Kurhaus i 1^9.1 personen. ifoensdagmorgen tusschen elf en een uur ten twee Duitsche dames in den Hout, opeens een geroep achter haar gehoord werd ,an: „Dames, blijf u maar zoo doorloopen." D Niet wetende wat dit beteekende, keek de i oudste (72 jaren) verschrikt om, week op hetzelfde oogenblik een weinig uit en kwam hierdoor in aanraking met een in volle vaart zijnden wielrijder. Zij werd op den grond geworpen, de schouder ontwricht en brak tevens een been en de rechter mvenarm. De berichtgever van deze gebeurtenis in de aarl. Ct. verlangt, dat ter voorkoming van Tgelijke ongelukken bevolen werd dat alle wielrijders zonder onderscheid, bij het binnenrijden van eene stad of dorp of druk door wandelaars bezochten weg, naast hun machine moesten gaan. Hij knoopt er de vraag aan vast of men misschien het geval zal navolgen van de stoep vóór het telegraafkantoor in de Kruisstraat, waar bijna een ieder over viel, maar die toch niet weggenomen werd voor dat de echtgenoote van den burge meester er zelve over gevallen was? Men deelt aan het VI. BI. v. A. mede, dat Keizer Wilhelm heeft te kennen gegeven, dat 't hem aangenaam zou zijn een bezoek te brengen aan onzen koning en ons land. De koning moet daarop geantwoord hebben, dat hoe aangenaam 't hem ook zou geweest zijn den keizer te ontvangen, zijn gezondheids toestand niet van dien aard is om zich te verplaatsen. Misschien wisten de buitenlandsche bladen, naar aanleiding daarvan, te vertellen, dat de gezondheid des konings in den laatsten tijd weder achteruitgaande is. Uit Zwolle wordt van 14 dezer gemeld Met den hooibouw onder Zwartsluis, Meppel, Staphorst en langs de geheele Dedemsvaart ziet het er allertreurigst uit; de meeste hooi landen staan tengevolge van den regen grooten- deels onder water. Toen de vorige week het water wat was gevallen, begon men met alle krachten aan het maaien, en thans ziet men vele boeren blootvoets of met waterlaarzen het drijvende en rottende hooi opvisschen. Een zeer aardige reclame wordt in de laatste dagen gebezigd door de heeren Gratama te Hoogeveen, om de aandacht te vestigen op hunne kweekerijen aldaar. Aan de passagiers in de verschillende treinen, die Hoogeveen passeeren, wordt een fraaie roos aangeboden, die van een lintje is voorzien, bevattende het adres van de vriendelijke gevers. Bij een proefrit is de electrische tram van Den Haag naar Scheveningen in de Kanon straat in botsing gekomen meteen vrachtwagen. Het lemoen van den wagen werd verbrijzeld en geraakte onder de tram. Na verwijdering daarvan kon de tram haren weg vervolgen. Persoonlijke ongelukken haddon niet plaats. Een paar weken geleden werd bij adver tentie te Parijs gevraagd een R. K. kindermeisje. Een 20-jarig meisje te Plaarlem schreef daarop met bijvoeging van haar portret, hetgeen ver langd werd, en ontving een paar dagen later f 85.— voor reis- en onkosten. Hierdoor arg waan krijgende, schreef men naar de Fransche Consul te Parijs en kreeg bericht dat het adres onbekend was. Te Stadskanaal werd Dinsdagavond het ijk van den heer Waterman Smith, onderwijzer, uit het diepe kanaal opgevischt. Onder een grooten toeloop van belangstellende nieuws- ;ierigen werd de drenkeling uit het water opgehaald, zoodanig, dat de voeten van den ongelukkige zorgvuldig van den wal in het water bleven hangen. Op het geroep van eenigen aan deze zijde van het kanaal: „trek hem er toch heelemaal uit," werd van geenen kant geantwoord: „dat mag niet!" „'k Zal er wel voor oppassen„Daar staat boete op!" en meer dergelijke phrasen. Wanneer zal het toch nog in deze bijna tot duisternis toe verlichte negentiende eeuw zoover komen, dat zulke „oude wijven" praatjes voor goed hebben uitgediend? {P. G-. Gt.) Men schrijft uit Deventer: Toen gister ochtend de veertienjarige F. H., aan den IJsel, onder de Welle, zich vermaakte met visschen, had zijn jongere zusje bij het ophalen van een visch het ongeluk achterover in de rivier te val len. Zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong de moedige knaap van de vrij aanzien lijke hoogte te water, zwom naar de plaats, waar zijn zusje zich bevond, en bracht haar behouden aan wal. Twee heeren, naar hun zeggen van Leiden afkomstig, hadden te Sneek eene boven woning gehuurd, om van daar eens rond te zien naar een geschikt huis voor het drijven van een kaashandel. Al spoedig gelukte hun dit; zij kochten van een koopman zijn huis voor f8000 en bestelden hem meteen 50 kazen te bezorgen aan een opgegeven adres. Ook bij enkele anderen deden zij bestellingen van kaas. De kazen zijn bezorgd aan het opgegeven adres en met de bestellers spoorloos verdwenen. Te Leidon waren deze laatsten niet bekend. Het blijkt dat men te doen had met een paar geslepen oplichters. Men leest in de Zw. Crt. het volgende ingezonden stuk Daar in de warme maanden Augustus en Sept. de zoo zeer gevreesde vlekziekte onder de varkens het meest voorkomt, kan het zijn nut hebben de middelen, door mij toegepast, en veelal met goed gevolg, onder de aandacht te brengen van de var kenhouders, door middel van uw veelgelezen blad. Zoodra de ziekte zich vertoont, ga men onmid dellijk over tot aderlating in kleine klauwen, ooren en staart en 'nerhale het driemaal daags. Om de doorstraling te bevorderen, diene men het dier 2 maal per dag 3 lepels raapolie met 1 lepel won- derzout toe; voorts zorge men, tot wering van de koorts, het ieder kwartier te begieten met koud water. Bij de tenuitvoerlegging dezer middelen gelukt het mij jaarlijks vele zieke dieren te behouden, die jaarlijks ook goed groeien. Ik acht daarom deze middelen aanbevelenswaar dig, omdat de voorbehoedmiddelen, onlangs aan bevolen door den heer Bott en vele anderen, tot nog too geen voldoende resultaten hebben gele verd. In de gemeente Wonseradeel zijn in ondertrouw opgenomen een tweetal jongelieden, die doofstom zijn. De bruidegom is 81, de bruid 25 jaar oud. Beiden hebben onderricht genoten aan het instituut te Groningen. Dank zij dat onderricht, kunnen zij zich aardig redden. Het schijnt, dat het onlangs gevierd 100-jarig bestaan van het instituut hen tot elkaar heeft gebracht. Een minder gebruikelijke wijze van den nacht door te brengen, heeft een kermisganger te Zwartsluis in praktijk gebracht. Na op onbekrompen wijze zich aan sterken drank te hebben te buiten gegaan, heeft hij zjjn intrek genomen in een sloot, waar men hem 's ochtends tot aan de borst in 't water vond staan, slapende, met het eendenkroos op de schouders. Dezer dagen ontving iemand te Gennep een schoenmakersrekening, waarop o. a. het volgende voorkwam „voor UEd. een paar mil- jonnairs gemaakt." De man bedoelde een paar molieres. De te Parijs verschijnende bladen maken met grooten lof melding van onzen twaalfjarigen landgenoot Jacques Jacobs, den jeugdigen violist, dien men verleden jaar in het Paleis voor Volks vlijt heeft kunnen hooren. Op een der concerten welke op den Eiffeltoren gegeven werden, heeft hij doen hooren een concert van Vieuxtemps en Rêverie van Dancla en werd hij uitbundig toegejuicht. Volgens den heer Waelput zou de droge periode duren van 28 Juli tot 7 October, dan zal de natte weder aanvangen om eerst 18 De cember opnieuw plaats te maken voor de droge. Het ongelukkige van deze voorspelling is geweest, dat het werkelijk in de laatste dagen van Juli goed weer was. Dat gaf den menschen nog hoop op een warmen zomer. De honds dagen loopen nu echter ten einde en het mooie weer laat zich wachten. We zeggen den heer Waelput ons geloof in zijn voorspellingen op dan valt het misschien nog mee. Brandnetelsoep komt volgens „Semper- virens een eerste plaats toe onder de groente soepen, Men hakt, aldus luidt het recept, de blaadjes fijn, deze worden in 't voorjaar, als de brandnetels beginnen te ontwikkelen, geplukt— roostert eenige sneden oud brood in den oven, kookt dit, met bijvoeging van een klontje boter, wat zout en cayennepeper gedurende een half uur en voegt er dan de gehakte brandnetels bij. Nu laat men deze soep nog gedurende vijf minuten flink doorkoken, doet ze door een zeef, voegt er eenig vleeschextract bij en roert er twee dooiers van eieren doorheen. Volgens sommigen moet het een heerlijk kostje zijn. Een ieder kan de proef nemen. De financieele berichten uit Buenos-Ayres luiden nog niet zeer gunstig. Uit het voorloopig onderzoek is reeds gebleken, dat president Celman in een jaar 500.000.000 dollars heeft uitgegeven, zonder dat het land daarvan veel voordeel heeft genoten. De woning van den gewezen president der Argentijnsche republiek, dr. Celman, is te Buenos- Ayres door een volksmenigte, die dreigde het huis in brand te steken, aangevallen. Door de tijdige hulp der politie werd dit voornemen ver hinderd. Evenwel kon de politie niet verhinderen dat een der buitenplaatsen van den gewezen president te Arecife door het volk werd vernield. Reeds is de werkstaking op den New-York- schen Grand-Central-spoorweg feitelyk als geëin digd te beschouwen. De bond der machinisten en stokers namelyk weigerde zich bij de algemeene werkstaking aan te sluiten, door de zoogenaamde „ridders van den arbeid" uitgeschreven. Hier door sterk gemaakt, weigerde de directie kortaf elk voorstel tot arbitrage, door de „ridders" gedaan en in het algemeen alle verdere onderhandeling met deze corporatie. Tengevolge van eene schikking, welke tus schen de directies der spoorwegen en de werk lieden is getroffen, kan de werkstaking te Cardiff, in Zuid-Wales, als geëindigd beschouwd worden. De meeste eischen der werklieden zijn door de directeuren ingewilligd. De arbeidsduur is op 60 uur in de week bepaald, maar de directies hebben daarentegen bedongen, dat bij werkstakingen in de kolenmijnen ot in de dokken, waardoor het spoorwegverkeer gestoord wordt, ook de spoorwegarbeiders hun loon verlie zen. Hierdoor hopen de directies de werkstakin- gen tegen te gaan. De laatste strike moet voor, de werklieden 250.000 pd. st. schade aan loonv<èï lies hebben veroorzaakt. Het werk zou heden hervat worden. Ca idiff komt ten gevolge van de werksta kingen in een alleonaangenaamste^ ^'toestand. Het voedsel geraakt op, melk is alleen tegen groot zilvergeld te krijgen. Het signaalstation van de spoor is Zaterdag verbrand. Te Birming ham worden troepen gereed gehouden om op 't eerste bevel naar Cardiff te gaan, maar tot nu toe blijft alles rustig. Eene uitgebroken werkstaking onder de scheepsofficieren der handelsvloot te Melbourne is het gevolg van een geschil tusschen de gezag voerders en de reeders. De reeders weigerden zelfs de grieven der kapiteins in overweging te nemen, waarop dezen een ultimatum indienden on toen dit zonder gevolg bleek, allen hun werk staakten. Te Sydney, Brisbane en de andere havens van Australië zijn de scheepskapiteins voornemens dit voorbeeld te volgen,

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2