Buitenland. vischtuig te drogen gehangen op een weiland. Hij ving, terwijl het daar hing, er nog wat mede. Wel geen visch, maar zeven patrijzen zaten in het tuig, die spoedig ter dood veroor deeld werden. Men krijgt tegenwoordig bijna geen dagblad in handen of men leest van meer of min ernstige ongelukken, aan werklieden overkomen. Gelukkig blijven in geval van verzekering de nagelaten betrekkingen niet meer hulpbehoevend achter. Zoo heeft de Eerste Nederlandsche Verzekering- Maatschappij in deze maand reeds viermaal een uitkeering gedaan voor ongelukken, die den dood tengevolge hadden, Te Vught overleed een hoofdconducteur, doordat hij door oen stoomtram werd overreden, te Leeuwarden een verversknecht door het vallen van een ladder, te Amsterdam een glazenwasscher door achterover uit een vensterkozijn te vallen, te Meppel een azijnma kersknecht, die een bad wilde nemen en daarbij verdronk. Al die werklieden waren door hun patroons verzekerd. Laatstgenoemde werd wel is waar buiten zijn beroep door een ongeluk getroffen, maar daar hij zooveel in als buiten het beroep was verzekerd, werd toch de verzekerde som uitgekeerd. Van bedoelde vier werklieden waren twee voor f 1000, een voor een hooger en een voor een kleiner bedrag verzekerd. Vad De beruchte Hartjesdag werd weder te Amsterdam naar ouden trant gevierd. Den ganschen dag trekken geheele benden groote en kleine kinderen, geheel of gedeeltelijk met oranje getooid, zingende door de stad, terwijl vele groote menschen zich in allerlei oude of moderne voertuigen lieten rijden. Aan gezang en geschreeuw ontbrak het niet, terwijl tevens zwaar geofferd werd op het altaar van bacchus. In den avond vlogen weer voetzoekers en andere vuurwerken door de straten, die daarbij dan hier en daar met Bengaalsch vuur werden verlicht. Er schijnt echter tot nog toe een tamelijk goede geest onder de hartjesjagers te heerschen, ten minste ongeregeldheden of botsingen met de politie kwamen niet voor. Geen dag gaat er voorbij of het Hbl. bevat klachten over de verregaande baldadigheid en erger van de Amsterdamsche straatjongens. Door ieder wordt er op aangedrongen dat op eenigerlei wijze paal en perk worde gesteld aan de ellendige streken, die zelfs de verdienste niet hebben van „aardig" te zijn, van het in bandeloosheid opgroeiende geslacht. Men ver langt dat er snel recht met de jongens worde gedaan, desnoods terstond na het plegen, en de Amsterdamsche bladen zijn van oordeel, dat een flink pak voor de broek meerwaard zou uitwerken dan processen-verbaal, die eerst lang naderhand eenig eflect hebbeneen effect hoogs tens ten nadeele der vaders, maai* dat nooit de rekels zeiven treft. dit voorkomen, door eene strook papier, met rup- senlijm bestreken, beneden de veredeling aan te brengen, waardoor vele schadelijke insecten wor den afgeweerd. Bij het oculeeren moet men 2 strooken aanleggen, namelijk een boven en een beneden de pelk der oculatie. Het Fransch „Journal Officiel" bevat thans de tusschen onze Regeering en de Fransche vastgestelde verklaring betreffende de bevoegdheid van den scheidsrechter in zake de grensregeling van Guyana. Gehoor gevende aan de talrijke klachten over onveiligheid in het Bois de Boulogne, heeft de prefect van politie te Parijs door een daartoe opge richte brigadier een klopjacht laten houden. Verschoiden vagebonden werden opgepakt; onder hen bevond zich eon gewezen gezant van Midden- Amerika, die twee jaren geleden wegens valsch- heid in geschriften gevangenisstraf ondergaan had een ontslagen onderwijzer, een exrjjke Amerikaan, diezich in den handel geruïeerd hadeen gewezen café-concertzangeres, die bij hot einde van het keizerrijk zekere vermaardheid had, enz. enz. Gedurende de laatste dagen, dat Helgoland onder engelsch beheer was, had de postambtenaar op dat eiland het buitengewoon druk. Helgoland had namelijk eigen postzegels en daar deze post zegels natuurljjk buiten gebruik gesteld werden, zoodra het bestuur der duitsche posterijen het eiland als eene binnenlandsche plaats zou beschou wen, wilde iedereen, zoo voor zich als voor zijne vrienden en kennissen, nog gebruikte postzegels hebben. Niet tevreden met ongebruikte, verzonden verscheidene personen bij menigte aangeteekende brieven, die slechts enveloppen waren, om tcch maar gestempelde postzegels te bekomen. Den dag, nadat de duitsche vlag geheschen was, werden de postzegels reeds hooger verhan deld. Van Parijs vertrokken dd. dertien treinen met pelgrims uit Parijs en omstreken naar Lourdes. Onder hen bevonden zich duizenden zieken. In Zweden en Noorwegen doen de sociaal democraten ij verg hun best om het platteland te winnen en de Zweedsche socialistische bladen maken lijsten bekend van goederen en boerderijen, waar een verkorte arbeidstijd (één of anderhalf uur) of verhoogd loon werd toegestaanmaar ook de werkgevers, die verzoeken tot lotsverDetering der arbeiders geheel of ten deele weigerden, wor den vermeld. In het geheel zijn het echter tot dusver slechts een 60 tot 80 boerderijen, op welke de arbeiders korten werktijd of verhoogd loon bekwamen. In Zweden zijn tusschen de 200,000 en 300,000 boerderijen en landgoederen. Uit de Maas, bij Luik, zijn drie lyken opge haald, en wel van eene ongeveer 25-jarige, goed- gekleede jongedame en van twee knapen van v|jf tot zes jaren, die sedert den 13den Augustus uit de ouderlijke woning verdwenen waren. De opening der ingeleverde biljetten, voor traatverlichting in de verschillende dorpen ^o/er gemeente had hedenmiddag plaats. Minste inschrijvers waren, voor Den Burg\ Jan Kok Oudeschild: J. Hammer, 12 1 Aan de haven: M. Hammer Den Hoorn: W. Jonker Cocksdorp: A. Sanerborn Waal: Frederik Bakker Koog: H. Luitze Oosterend: S. Dros Gz. Naar de Standaard verneemt, is door den Min. van Binnenlandsche Zaken een klacht bij den officier van justitie te 's Gravenhage inge diend tegen Recht voor Allen, wegens een in dat blad opgenomen artikel, waarin Z.Exc. geweldpleging wordt ten laste gelegd. Het wetsontwerp tot wijzeging der Ge meentewet, hoofdstuk belastingen, alsmede dat tot wijziging der grondbelasting, dat hiermede rerbandt houdt, is gereed, en zal eerstdaags )ij de Staten-generaal worden ingediend. Aan de gezamenlijke bureelen van politie Rotterdam is door een groot aantal ingezete- "M.' aangifte gedaan van het ontvangen van .alsch geld. De politie heeft een streng onder zoek ingesteld. De meeting bij Heerenveen voor algemeen stemrecht is Zondag door ongeveer 18,000 perso nen bijgewoond. De heer Domela Nieuwenhuis as niet verschenen. Tien personen voerden het Dord, onder hen Eortuyn en mej. Drucker uit 1 msterdam. Een extra trein vervoerde alleen et Amsterdam 1000 passagiers. De sprekers waren over 't algemeen kalm alleen van Emmenes was nu en dan bitter. Verschillende sprekers drongen er op aan, vooral werkstaking in het Bildt te steunenleden ,n „Broedertrouw", met roode petten op, hielden gesloten bussen daarvoor collecte. Te halfvijf had op het terrein een vaandeloptocht plaats (er waren 66 vaandels) met de muziek van het fanfarecorps van Amsterdam voorop. Dat leverde een aardig gezicht, het wemelde door dkaar, doch nergens ondervond de stoet eenige -ertraging of oponthoud. T9 vijt uren werd de vereeniging gesloten. Voor de betrekking van kastelein aan de sociëteit „de Hereeniging", te Kampen, waaraan een salaris verbonden is van f500 plus vrije woning, vuur on licht, hebben zich pl. m. 260 sollicitanten aangemeld. Te Heer nabij Maastricht is Zaterdag namiddag de kerktoren, dien men bezig was te herstellen, ineengezakt. De werklieden kon ten zich nog juist bijtijds redden behalve een, lie met de beenen onder het puin geraakte 3n deerlijk gekwetst naar het gesticht Calva- riënberg te Maastricht is gebracht. Een paar staaltjes, om aan te toonen, dat bij velen de liefde niet bestendig van duur is. In de Kerkstraat, nab|j de Spiegelstraat te Amsterdam liep in de vorige week eene vrouw uit de echtelijke woning weg. Zij wilde niet langer met haar „echtvriend" samenwonen, en nam, -toen zij dat besluit ten uitvoer bracht, niet alleen de kinderen, maar ook het grootste gedeelte van den inboedel mede. Nu zou men denken, dat de man, toen hij thuis kwam en alles, met uit zondering van zijn ledikant, verdwenen vond, zooal niet verplet zou staan, dan toch minstens zich de zaak ernstig zou aantrekken. Het tegen deel was echter waar. Hij liep onmiddeljjk naar boven en stak de vlag uit zeker om z|jn buren een sprekend bewijs van zijn gemoedsstem ming te geven. Nu, na zoovele dagen, is hij blijkbaar nog niet over zijn geluk heen, althans de vlag hangt nog steeds vrooljjk te wapperen. In de Jacob van Lennepstraat, ook te Amster- im, had een soortelijk geval plaats, hoewel migszins anders. Daar verliet Zaterdag de man z|jne woning en liet een briefje achter, waarin hjj te kennen gaf, dat het leven op die wijze hem niet aanstond, en hij dus vertrok, om -ooit weder te keeren. De verlaten vrouw trok ch haar treurig lot niet erg aan, en, hoewel zij >t vlagde, wilde zij toch ook de heugelijke ge- .^ïrtenis niet onopgemerkt laten voorbijgaan, rt ien waarom zij des avonds vele vrienden en bekenden inviteerde, die, tot niet geringen last van de buren, tot Zondag morgen 7 uur drinkende zingende en dansende bij elkander bleven Te Zevenbergen had een visscher zijn Te Haarlem zijn Zaterdag-avond om 10 uren teruggekomen de gebroeders C. en Th. Sorgdrager. Per spoor naar Parijs vertrokken, bleven zij daar vijf dagen, en keerden den 3den Augustus te voet terug. Door elkaar werd 10 uren per dag geloopen. Op één dag werd 51 KM. afgelegd. Het verblijf te Parijs werd gebruikt tot bezich tiging van alles, wat merkwaardig was. Er werd steeds gewandeld. Van gebruiken van tram of rijtuig was geen sprake. Op den terugweg werd geleefd van melk en brood, en slechts van tijd tot tjjd werd warm voedsel genuttigd. Dit laatste was een gevolg van meestal te laat aankomen in verschillende plaatsen. Eiken dag begaf men zich te 6 uren op marsch, na vooraf te hebben vastgesteld hoe ver men dien dag zou gaan, en nooit werd van dit plan afgeweken. Om zich voor regen en zon te beschutten, indien eene kleine rust werd gehouden, hadden de reizigers zich een gutta percha lap aangeschaft, welke, aan twee stokken opgezet, voor tent diende, of zoo de grond vochtig was, daarop werd uitgespreid en dan voor onderdek dienst deed. Zoolang men zich op de Fransche wegen bewoog, hadden de voeten niet veel te lijden, maar op Belgisch grondgebied ge komen werden de wegen zoo slecht, dat blaren er het gevolg van waren. Daarentegen waren de logementen in Frankrijk slechter dan in Belgie. De bagage werd in eene soort ransel mede gevoerd. Men zal wel eens ontdekt hebben, dat de nieuwe loten op pas geënte boomen, door allerlei insecten bezocht en beschadigd worden. Men kan Aan het station Myelowitz stapte onlangs onder een troep landverhuizers uit Zuid-Rusland, eene dame af, die een vollen baard droeg. Men hield haar natuurlijk voor een verkleeden man en zij werd aangehouden maar bij een onderzoek door een geneeskundige bleek, dat zij, ondanks haar mannelijk sieraad, toch werkelijk tot het schoone geslacht behoorde. Tusschen Engeland en de Vereenigde Staten is een klein geschil ontstaan en wel over het al of niet alleenrecht van Amerika op de wateren der Behringzee. Sedert geruimen t|jd toch onder vinden de Engelsche robbenvisschers, wanneer zij hun bedrijf op genoemde zee uitoefenen, van hun overburen veel last. Niet alleen dat men hen verjoeg, maar zelfs werden op last van hooger hand hunne booten in beslag genomen. Tegen dit een en ander nu wordt door Engeland hevig geprotesteerd, en reeds een ljjvig boekdeel met de diplomatieke briefwisseling tusschen beide r|jken is aan de leden van het parlement verzonden. Engeland is bereid Amerika dezelfde rechten in deze toetekennen als Rusland heeft. Stemt de regeering te Washington hierin niet met Salisbury in, dan stelt deze voor de zaak door een scheidsrechter te doen beslissen. Een zeldzaam proces tot echtscheiding is dezer dagen te Paskersbrug, in de Vereenigde Staten, voorgekomen. Het betrof een paar, dat zijn gouden bruiloft al achter den rug had een 85-jarige geestelijke en zijn 80-jarige vrouw. De eisch werd afgewezen. De rechter achtte eene scheiding zeker niet de moeite meer waardig. voor f 5.85 - 5.55 - 11.40 -11.45 7.25 - 7.50 (b|j 't lot.) voor f 9.00 - 5.90 - 6.49

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2