N\ 304. Zondag 31 Augustus. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Ter verjaring onzer Kroonprinses. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Dinsdag den 2 Sept. 1890, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 29 Aug. 1890. De burgemeester voornoemd C. M. KOU1J KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TFXEL, noodigen de ingezetenen uit om bij gelegenheid der Landbouwfeesten op 3 en 4 September a. s. de nationale vlag van hunne huizen uit te steken, als blijk van instemming met deze voor de gemeente zoo belangrijke dagen. Texel den 30 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOIJ, Burgemeester. STIKKEL, Secretaris.. De laatste Augustuszonnegloed Bestraalt een feestgetij, Dat vreugde wekt in elk gemoed Heel Nederland is blij. Van Scheldestroom tot Lauwerzee, Weerklinkt door stad en dreef Een blij gezang, en elk juicht mee: Ons Kroonprinsesje leev' Verlustigt Haar der bloemenpracht Op ieder feestgetij, De liefde die haar tegenlacht, Heeft zeker meer waardij. Dat bloemenpracht en liefde altijd Haar 't reinst genoegen geev' Ons harte blijft Haar steeds gewijd Ons Kroonprinsesje leev' 1 Vol hope blikt het Vaderland Met haar de toekomst in. Wat ook verga aan Neerland's strand, Nooit ware Oranjezin. Heil zij de laatste Oranjespruit Dat Zegen Haar omzweev' Ons hart, dat zich in zangen uit, JuichtOns Prinsesje leev' TEXEL, 30 Augustus 1890. Het landbomefeest. Nog slechts weinige dagen en de afdeeling Texel der H. M. v. L. zal hare aangekondigde tentoonstelling houden van vee en landbouwproducten. Zulk eene tentoonstelling is hier zeker zeer gepast. In eene gemeente als Texel, waar het hoofdmiddel van veler bestaan de landbouw is, en bij welker welvaart weder an deren indirect zijn betrokken, kan een onderlinge wedstrijd (van zulk een vreedzaam karakter) niet anders dan nuttig werken. Is de hoofdaanvoer op zulk eene tentoonstelling meerendeels daar voor met extra kosten gereed gemaakt, (en zouden wij liever eene tentoonstelling zien van vee, 't welk zoo maar uit elks veestapel ware gegrepen en dus werkelijk meer de boerderij vertegenwoordigt,) het bepaaldelijk gereedmaken bewijst echter, wat door goede oppassing kan worden tot stand gebracht en geeft (daargelaten of zulk een klaarmaken van de geheele veestapel productief zou blijken te zijn) aan het geheel een sierlijker aanzicht. In afwijking van andere dergelijke tentoonstel lingen, zullen daaraan thans worden toegevoegd eenige volksfeesten, het geheel worden besloten met een vuurwerk, en muziekuitvoeringen het feest opluisteren. Wij vinden dit van de afdeeling een geluk kig besluitde voordeelige zaken in dit en in het vorige jaar, vooral door de veefokkers gemaakt, en waarvan de burgerij ook een straaltje mocht opvangen, getuige de meerdere werkzaamheden en gevolgelijk meerdere wel vaart, wettigt gewis wel eenige vreugde- betooning en eenige uitgave daarvoor. Bovendien de tentoonstelling enkel, hoe goed ook ingericht en bezocht, is het feest voor den vakman doch onder hen zijn er ook gewis velen, die evenals anderen niet direct bij den landbouw betrokkenen, het natuurlijk duo van boe en bè (met alle respect voor onze schoone dieren) door meer harmonischer toonen wen- schen te hooren afwisselen. Om alle deze redenen is het van de afdeeling goed gezien, om voor deze keer van het land- bouwfeest een algemeen volksfeest te maken. Van de verschillende plannen en vergade ringen hebben wij onze lezers steeds op de hoogte gehouden, eene herhaling daarvan kan dus minder noodig worden geacht. De verschillende commissiën hebben zich beijverd om met de beperkte middelen, welke haar ten dienste stonden een goed geheel te vormen en daardoor het welslagen van het feest zooveel mogelijk voorbereid. Meer mag men van haar niet verlangen. Tot het welslagen zal in de eerste plaats het weder zich moeten leenen, want wees maar in een feestelijke stemming als je 't water de broekpijpen uitloopt. In dit opzicht zullen we dus het welslagen genadiglijk aan de natuur moeten overlaten. De plannen om het kunst matig te doen regenen zijn elders reeds in wording, doch droogte en zonneschijn langs dienzelfden weg schijnen nog niet op het programma te staan, we zouden anders voor deze gelegenheid daarvan kunnen profiteeren. Verder dient er een feestelijke stemming bij de feestgangers voorhanden te zijn; die komt bij allen niet even gemakkelijk, bij sommigen zelfs in het geheel niet, doch velen gevoelen zich al spoedig opgewekt, wanneer muziek of vlaggentooi het alledaagsche wat wijzigen. Wat muziek betreft, daarvoor hebben de uitvoerders van het landbouwfeest gezorgd, en tot vlaggentooi worden in dit nummer twee verschillende uitnoodigingen gedaan. Wij voegen ook daaraan onze roepstem toe Ingezetenen van den Burg, toont uwe belang stelling in de feesten, door het uitsteken der vlaggen en is het niet te veel gevorderd door eenige verlichting des avonds van uwe wo ningen. Versieringen met groen? waarvoor zou het noodig zijn? Biedt de natuur ons in het geboomte geen genoegzame versiering? Doch eenige verlichting des avonds, eenige vlaggentooi, zal den bezoekers uit onze om liggende dorpen, en wellicht ook van elders, als het ware toeroepen „welkom aan den Burg," „welkom bij Texelsch landbouwfeest." Vieren wij zoo ordelijk, prettig, opgewekt en gezellig te zamen feest en blijve verre van ons verwijderd, elke wanklank, die het genoegen zou verstoren. Zoo zal het feest nog langen tijd in aangename herinnering blijven. Met on vermoeiden ijver is men nog steeds bezig met het slaan der Nortonpijp. Eene diepte van 150 voet zal spoedig bereikt zijn. Het gewenschte water laat echter nog steeds op zich wachten. In afwachting daarvan, kunnen wij ons althans tevreden stellen met de wetenschap dat wij een goede hoeveelheid vasten grond onder de voeten hebben. Helder, 29 Aug. Hedenmorgen werd door eene kleine stoombarkas het lijk gevonden van den 2n luitenant Zwanenbeek Pauw, die in de vorige week door 't omslaan der sloep waarmede hij zeilde, verdronk. Het lijk is naar het hospitaal vervoerd en zou, indien er van de zijde der familie geen bezwaar tegen bestond, hedenavond te 5 ure, met militaire honneurs worden ter aarde besteld. Voor den zeil- en roei wedstrijd, hier morgen te houden, worden groote toebereid selen gemaakt. De tribunes aangebracht op een bijzonder gunstig terrein, zien er bepaald keurig uit. De commissie kwijt zich met groote toewijding aan haar omvangrijke en dikwijls niet gemakkelijke taak. Aan het Haarl. Dagblad wordt geschre ven Aan den Uithoorn moest een burgemeester zijn. De zwager van den overledene, werkzaam ter secretarie, had niet alleen lang het werk voor den kranke gedaan, maar genoot ook zoo zeer het vertrouwen, dat een adres van gemeen tenaren (72 protestanten en 45 katholieken) het verlangen uitsprak, dat bedoelde persoon zou worden benoemd. Hij werd door den Commissaris des Konings bovenaan op de voor dracht geplaatst. Buiten die voordracht om is een geheel onbekende notarisklerk, behoorende tot de partij der dol eerenden, een persoon die niet eens de moeite genomen had zich bij den Commissaris des Konings te vertoonen,geko zen door den minister. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1