Buitenland. De Cocksdorp, 30 Aug. 1890. Met het oog op het droogmaken der Zuiderzee heeft een ingenieur hier langs de kust boringen verricht, teneinde de grondsoorten op verschillende plaatsen van den bodem te onderzoeken. Hij is thans vertrokken om dit werk langs Vlieland voort te zetten. Vleide men zich hier eenigen tijd geleden met de hoop, dat de oogst voordeelig zou zijn, thans ziet men met leede oogen hoe het nog te veld staande, rijpe gewas van regen en wind heeft te lijden. Een paar weken droog weder zouden nog veel goed kunnen maken. De minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat 1 September a. s. twee geleidelichten, rood en groen, zichtbaar tot op 4 zeemijl, zullen ontstoken worden nabij de haven van Enkliuizen. Zij dienen bij het bevaren van het Slijk, op de peiling N.O. V4 O. méén gehouden tot leiding tusschen de witte buikton no. 61 en de zwarte buikton No. 62. Lichttoestellen lamp. Licht opstandengeel geschilderde houten palen op 51 M. afstand van elkaar, hoog res pectievelijk 5.2 M. en 4.9 M. Hoogte lichten boven hoogwater 6.25 M. en 5.6 M. Ligging Rood licht, 52° 42 min. 2 sec. 1 N.br. en 0° 24 min. 39 sec. 9 0.1. van Am sterdam. Groen licht, 52° 42 min. O. sec. 6 N.br. en O» 24 min. 38 sec. 2 G.l. van Amsterdam. Te Scheveningen ontstond Dinsdagavond een soort van wolkbreuk, het water viel met stroomen neer, zoodat de riolen niet in staat waren het water te verzwelgen. De meeste huizen in de Keizer-, Prins Willem-, Waterstraten en Havenkade, enz. liepen geheel onder; geen kelder die vrij bleef. In de Prins Willem- en Keizer straten liepen de paarden der trams tot de knieën in het water, zoodat de dienst niet geregeld kon plaats hebben. Aan het Kurhaus verzakten de voetstukken, waarop do bekende honden staan, eenigszins; een der honden nam zelfs een ver keerden stand aan. In den strandweg ontstonden op verschillende plaatsen, vooral voor het Kurhaus diepe gaten. Den kastelein o. a. in de Keizer straat zag zich verplicht met vrouw en kinderen den nacht op het biljart door te brengen; bij eene familie in dezelfde straat werden slapende kinderen op de toonbank geplaatst; bij een bakker liep het water onder het bed, terwijl de vrouw beviel; bij een ander dreven flesschon, vaten en wat dies meer zij door den kelder, dien men heden op den middag nog bezig was met eene scheepspomp ledig te pompenbij een drogist dreven al zijne waren door den kelder en werden natuurlijk meest alle bedorven; aan den Geverts Deynootweg was de watersnood zoo erg, dat enkele bewoners de brandwacht alarmeerden, die wel kwam, maar er nog meer water inbracht. Aan Da Maasbode wordt het volgende medegedeeld Een 15-jarig kin deren meisje, bij een Rotter- damsche familie in dienst, brak bij ongeluk een ruit ter waarde van f 3. welk sommetje hare meesteres van haar loon afhield. Zater dagavond begaf de familie zich naar den schouw burg, do zorg over het jongste kind aan het dienstmeisje overlatende. Toen de ouders te huis kwamen, vonden zij hun kleino in erbarmelijken toestand. Een doctor werd ontboden, die het kind in stuip trekkingen vond en den toestand ernstig ver klaarde. Blijkbaar was het wicht met petroleum vergiftigdin de zuigflesch werden nog sporen van dat vocht gevonden. De politie is van het feit in kennis gesteld en heeft een onderzoek geopend. Aan de harddraverij Woensdag 27 dezer te Alkmaar gehouden, werd door 14 paarden deelgenomen. De prijs f250, werd behaald door Tabor II van den heer J. Roele te Buiksloot, de le premie f 100, door Wilhelm van den heer J. Schilder te Spierdijk, de 2e premie fde in- leggelden) door Diana) van den heer A. W. de Hees te Wassenaar. Volgens den briefschrijver uit de hofstad van de Midd. Gt. schijnt het niet best te vlotten met den arbeid aan een wetsontwerp 1 ot verplichte verzekering van werklieden tegen ongelukken door de aannemers. Het voornemen moet nu bestaan om eenvoudig, voor wat rijkswerken betreft, in de bestekken eene verplichting tot zoodanige verzekering op te leggen, in navolging van het voorbeeld, door verschillende gemeenten gegeven. Op verzoek van den minister van binnen- landsche zaken hebben gedeputeerden van Zuid-Holland aan B. en W. van Schiedam medegedeeld, dat de Minister bezwaar had tegen de verordening op de heffing en invordering der plaatselijke directe belating op het inkomen, wijl volgens die verordening ook aangeslagen zouden worden firma's, waartoe meer dan een persoon behoort, als zelfstandige belastingschul- gen, dus als zedelijk lichaam. Nu oordeelt de Minister, dat volgens de gemeentewet niet anders dan natuurlijke personen in de plaatselijke directe belastingen kunnen worden aan geslagen. In de laatste jaren is dit herhaaldelijk beslist en de Minister kan daarvan niet afwijken. De Nederl.-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij heeft aan de Nederlandsche Re geering verzocht een onderzoek te doen instellen betreflende de aanvaring van de Nederlandsche stoomboot Obdam en de Fransche bark Chris- stophe Colomb, ten einde een einde te maken aan de voortdurende beschuldigingen van den commandant van het Fransche vaartuig tegen kapitein Bakker, den gezagvoerder van de Obdam. De Regeering heeft aan dat verzoek voldaan en het onderzoek opgedragen aan den Raad van Tucht. Men schrijft uit Rotterdam: De plannen, die reeds sinds eenigen tijd in de lucht hingen omtrent het in het leven roepen van een inrichting ter opleiding van jongens voor de handelsvloot zullen waarschijnlijk verwezenlijkt worden. Naar het voorbeeld van Engeland en ook eenigszins in den geest van het matrozenin- stituut der Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging te Rotterdam zal men een schip koopen, dat zal komen te liggen op een geschikte plaats in de Maas, daartoe van gemeentewege afgestaan met vrijstelling van havengeld. Omtrent de keuze van een schip is nog niets beslist, daar dit samenhangt met de financieele zijde der onderneming. Wel zijn reeds belangrijke sommen ontvangen, doch er ontbreekt nog vee). De commissie is échter vol goeden moed, dat dit ontbrekende zal -worden aangevuld en met het oog op de mildheid van onze landgenooten, waar het nuttige zaken betreft, zal die hoop wel niet ijdel zijn. Uit Het Bildt schrijft men aan de „Ass. Crt." Bij een landbouwer onder St.-Jacobi-Paro- chie zijn 9 personen uit Stavoren aangekomen om te werken. De 100 infanteristen, die vol gens het oordeel der autoriteiten te familiaar met de arbeiders waren, zijn vertrokken en vervangen door 125 militairen uit Helder, groo- tendeels oudere soldaten, die onlangs voor eenigen tijd zijn opgeroepen. De toestand blijft nog gelijk. De werkstakers en werkgevers staan lijnrecht tegenover elkander, 't Gerucht verspreidt zich echter, dat er eene vergadering zal plaats hebben, waarin beide partijen zullen vertegenwoordigd zijn. Terwijl Zondag-namiddag de heer Van Vliet, van IJmuiden, een sigaar zat te rooken op het balkon van het huis bewoond door den heer K. Nieborg te IJmuiden, viel het balkon naar beneden. Het huis werd voor vier jaar pas gebouwd. Met een paar gekneusde beenen bracht de heer Van Vliet het er geiukkig af. Te 's-Hage is op het Stadhuis het huwelijk voltrokken tusschen een man van 72 en eene vrouw van 78 jaren. Door den heer Simon De Jongh, te Ouddorp (N.-H), zijn 29 stuks vee naar Zuid- Afrika verzonden. Dat het varen als matroos aan boord van een loggerschip, sommige lieden, die aan de levenswijze maar moeielijk kunnen gewennen, slecht bevalt, bleek Donderdag te Maassluis weder, toen een der bemanning van de Bier vliet, iemand uit Schiedam afkomstig, uit vrees voor opnieuw een reis te maken, eerst over boórd sprong, zoodat hij met moeite werd gered, en later beproefde zich door ophanging van het leven te berooven. Ook dit gelukte hem niet. Hij werd opgemerkt en naar het politie bureau gebracht. De schipper, C. Versteeg Jr., liet, zooals licht begrijpelijk is, den weerspannige thuis. Met zelfmoordenaars is het zelfs aan boord van een logger gevaarlijk. Aan de weduwe van den onlangs te Helder overleden conducteur Katz is door de directie der Hollandsche IJzeren-Spoowegmaat- schappij f 1580 uitgekeerd. Katz was bij gele genheid, dat de trein ontspoorde, van schrik ongesteld geworden, hetgeen hem ongeschikt maakte voor zijne betrekking en eindigde met zijn dood. De uitzichten voor den naderenden winter of moet men zeggen dat hij alreeds ingetreden is zijn voor het zuiden van Ierland aller treurigst. Tengevolge van de eindelooze regen is er het hooi verrot, in het koren is de smet, en wat voor den armen Ier de ergste aller rampen is de aardappelziekte heeft onder het gewas zoo groote verwoestingen aangericht, dat de knol nauwelijks den arbeid van het rooien waard geacht wordt. Hongersnood staart de toch reeds zoo behoeftige bevolking dier streken in het gezicht. By de stad Reading in Amerika ligt de Mont Penn, een 800 voet hooge berg, naar welks top een spoorweg voert. Vrijdagmorgen nu is een trein, die 18 personen bevatte, toen hij den bergtop bijna bereikt had, achteruit gerold. In minder dan twee minuten was de weg, die 2 mijlen lang is, afgelegd, onder het geschreeuw der reizi gers toen sprong het treintje uit de rails en viel van een hoogte van vijftig voet naar beneden. Vier pasagiers bleven dadelijk dood en twee werden zwaar, al de anderen min of meer gekwetst. Een Oostenrijker, dr. Jenneman, heeft een bom bedacht, waarmede men het bloedige van den oorlog zeer zal kunnen verminderen. Met. een bijzonder gas gevuld, wordt deze bom in het vijandelijk leger geworpen, waar zij ontploft en allen door haar gas bewusteloos maakt voor 2 of 3 uren. Dan komt natuurlijk de tegenpartij, ontwapent de bewusteloozen en neemt ze gevan gen. Heel aardig bedacht. Maar als nu beide legers van zulke bommen voorzien zijn en zoo spoedig zij dicht genoeg elkaar zijn genaderd, elk een bom werpen wat dan Uit Melbourne wordt gemeldDe bemanning van eene tot een Duitsch vaartuig behoorende boot werd door inboorlingen van het eiland Amba (groep der Hebriden) van het leven beroofd. Een Fransch oorlogsschip heeft de dorpen der schuldige stammen gebombardeerd en verscheidene inboor lingen gedood. Sedert eenige dagen werkt de Vesuvius hevig. Jl. Dinsdag stroomde de lava geruimen tijd met ontzettende kracht uit den krater. In het bacteriologisch station te Moskou zijn zes personen gebracht, door een dollen wolf gebeten en hevig toegetakeld. Onder hen bevinden zich twee kinderen van drie, één kind van zeven en één van dertien jaren. Zij werden op straat gebeten. Het Hongaarsche stadje Tokay, bekend door den wijn, welke daar wordt gewonnen, is geheel door brand vernield. Daar tevens een herige wind woei was het onmogelijk het vuur meester te worden. Het grootste gedeelte der inwoners is zonder dak en zonder levensmiddelen. Tokay telt 4500 inwoners en had zes kerken, vier hotels, vijf scholen, eene bibliotheek, een museum en een schouwburg. Deze gebouwen zyn alle vernield en van de gewone huizen zijn er slechts 13 gespaard gebleven. De brand ont stond gedurende den nacht en werd door den hevigeh wind in korten tijd zóó uitgebreid, dat aan blusschen niet meer te denken viel, vooral omdat er geen voldoende watervoorraad was. De inwoners zochten hun heil in de vlucht en. brachten den nacht buiten de stad in de open lucht door. Menschen kwamen bij den brand niet om. In dit opzicht was men te Tokay gelukkiger dan te Karna, een stadje by Debreczin, dat op denzelfden dag afbrandde en waarbij 10 personen hun leven verloren. In geen jaren zijn in Hongarije zooveel steden en dorpen door brand vernield als in dit jaar. Een reis om de wereld. Een briefkaart heeft de reis rond de wereld gemaakt in 53 dagen. Den 13 Juni van Londen naar Singapore afgezonden, via Brindisi, kwam zij over Hongkon en San Fran cisco 5 Aug. weder in het bezit van den oorspron- kelyken afzender. De geheele reis heeft slechts 17 Vs cent gekost.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2