Muziek voor den Dans, A. DROS Albzn. C0CKS00RP. Publieke Verkoop. 8KEIJSMt ft., Meiaar te Texel, is 't goedkoopste Lampenmagazijn. Koiiii&straat. LÜIJTZEN. Kaaaaliei 33. RAAP- LIJNKOEKEN, gemerM De Gierigaard en zijne dochter. in het Logement „de Zwaan." puike Kamper BaekftartdeL W. (X BML Texel* „GRAAF JAN," Feuilleton. met den „EERSTEN PRIJS," Verguld Zilveren en Zilveren Medailles Verkrijgbaar J( eelman az. bij gelegenheid der Tentoonstelling en Volksfeesten op 3 en 4 SEPTEMBER Wachtende een lading prya 5.75 per 1000. P. S. Aan hetzelfde adrea te bekomen puik WAGENSMEER. Ontvangen ruime keuze TOILET-ARTIKELEN als: Eau de Cologne en Odeurs in sierlijke flacons en bij de maat. Fijne TOILET-ZEEPEN als: Meiklokjes, Carbol, Zomersproeten-, Eau de Cologne-, Teer-, Rozen- en Cocoszeep. Voorts: Tandpoeder, Haarkammen, Nagel en Tanden borstels, enz. enz. O Winkeliers en Slijters voor deze artike- len flink rabat. zal op WOENSDAG den 3 SEPTEMBER 1890 namiddags V, 2 ure, bij gelegenheid der Tentoon stelling van Vee etc. aan DEN BURG aldaar publiek verkoopen: DE ZWARTE HENGST geboren in 1879, zynde inlandsch ras en bokioond met den 2co prijs op de Internationale Tentoon stelling van Landbouw te Amsterdam. Texel 9 Aug. 1890. Buitengewoon voordeelig aanbod Door een voordeeligen inkoop ben ik in staat fijne Leidsclie wollen Dekens te leveren voor f 5 50gekleurde wollen paardendekens f 2,00; groote' Molton Dekens, wit van kleur f 1.40; Machinale gestikte Dekens gevuld met zuivers watten in verschillende en prachtigste fantasie- patronen tot zeer lage prijzen. a Contant 5% korting. Pli. VLESSING, Waalderstraat. KANAALWEG 33. KONINGSTRAAT, Daar vindt men de grootste en nieuwste sorteermg LAMPEN, ENZ. ENZ. werden op do groote Landbouwtentoonstellingen te Haarlem en te Zuidlaren beide BEKROOND Kosteloos onderzoek aan de proefstations. CLAAS HONIG ZOON. KOOG a/d ZAAN. TT" i 7 bii C. R. KEIJSEH bij C. R. KEIJSER op de Ruitersplaats. aan den Burg. Ft-y naar 't Fransch door A. B. 10. De Kruidenzoekster. De grijsaard zag zonder medelijden die wanhopige smart en hernam Gij hebt daar een goed woord gezegd, Frits, een woord dat mijne achting waard is. Ik zal er geen misbruik van maken. Alles wat ik van u vraag, is het land te verlaten, maar zoo spoedig mogelijk. Het is goed, ik zal gaan, zei Frits kortaf. Melzer wreef zich de handen. Als gij verplicht zijt uwe moeder en Christiaan mede te nemen, wil ik u wel helpen zooveel als mijn vermogen dat toelaat, wel te verstaan. Flits trilde, maar hjj antwoordde zonder toorn: Behoudt uw geld, vader Kaspertot heden hebben ik noch de mijnen, Gode zjj dank, het brood van anderen gegeten. Goed, zeer goed, Frits, zei de grijsaard, die zich van een enorme last bevrijd zag. Ik had mij niet in u bedrogen. Gij zijt trots, maar dat is een edele trots, gij zijt waarlijk een edele jongen en het spijt mij dat Vervolgens opende hij de deur. Catharina, zei hij, terwijl hjj zich de handen wreef als iemand die op 't punt staat een edele daad te verrichten, breng mij mijn groene overjas. De huishoudster verscheen met een jas van groen laken, maar zoo kaal als een keisteen over den arm. De grijsaard nam omzichtig dit prachtige kloe- dingstuk en gaf hot den jongen man in handen- Kijk, zei hjj, met een lach van voldoening, Chris tiaan kan daar nog een warm winterkleod van hebben. Vervolgens nam by, zonder de groote ontsteltenis van Frits op te merken, uit zijn zak een goudstukje, netjes in een stuk papier gewikkeld. En voor u, mijn jongen voegde hy er by,metzyn oog knippende, heb ik hier wat om pret te maken. De j on ge k lompenmaker werd doodsbleekHy nam echter het goudstuk, deed het in een der zakken van de overjas en overhandigde die kostbare last aan de huishoudster, Juffrouw Catharina, zei hy eenvoudig, geef van my deze vodden aan den eersten bedelaar die hier langs gaat. Vervolgens groette hu de grysaard met de hand en verliet de kamer. De Meiboom. Den volgendon morgen, dat is te zeggen den lsten Mei, een weinig na de opkomst der zon, was het dorp Nordstetten in feestkleed gestoken. Daar het planten van meiboomen streng verboden was, hadden de vryers aan de deuren en vensters hunner vrysters of van hunne uitverkorene, frissche bouquetten van vroege bloemen saamgebonden met lange veelkleurige linten opgehangen. Kinderen, allen in veelkleurige pakjes gestoken, gingen met muziek voorop door de straten en gaven voor elke versierde deur of venster een stuk muziek ten beste. Troepen kinderen, beladen met mandjes bedekt met een wit kleedje en versierd met linten en bladeren of met manden gevuld met gehakt stroo, gingen van huis tot huis en verzamelden eieren. Indien de huisvrouwen zich edelmoedig toonden, zongen zy uit vollen borst een toepasseiyk volks deuntje. De jonge deugnieten strooiden echter zonder genade, stroohaksel op den drempel van diegenen, die weigerden een offer te brengen, een zeer zeldzaam geval voor 't overige. Ook anderen bevonden zich in menigten op straat om de versieringen te zien Weldra ging er een nieuwtje van mond tot mond do straten werden als by tooverslag ontvolkt en het kleine dorpsplein was eensklaps dicht bezet door de menigte. Groepen plaatsten zich voor de woning van den reiken Kasper Melzer en beschouwden met verwondering een reusachtigen meiboom, geheel versierd met roode linten en nieuwe bloemen. Ieder vroeg zich met verwondering af, door welk wonder men in een enkelen nacht en thans nu de nachten zoo kort waren, zoo'n kolossale boom had kunnen vervoeren zonder door de buren opgemerkt te worden. Er waren minstens 6 man en 2 paarden voor noodig geweest, de vryer moest dus medeplichtigen gehad hebben onder de jongens van Nordstetten of uit den omtrek, ot wel het moest een werk des duivels zyn. Yelen helden er over naar deze meening. Wie zou er ook zoo vermetel kunnen zyn, om een byna volwassen den uit het bosch te halen Wie toch zou er na dit misdrijf, waarvoor de wet met een straf van minstens 25 francs boete en 3 of 4 maanden dwangarbeid bedreigde, den boom dan nog durven planten op enkele schreden afstands van het gemeentehuis? Frits liep met een zorgeloos gelaat door de groepen en luisterde naar de verschillende opmerkingen, zonder het venster van Grietje uit het oog te verliezen, welk venster nog gesloten was. Wat Melzer betreft, deze was vroeger op dan zyne dochter en was druk bezig met het maken van be rekeningen, zonder zich te storen aan het geraas buitens huis. Eensklaps echter sprong hy van zyn zetel op en bemerkte hy den meiboom, die door den wind bewogen, ook voor zyn raam zichtbaar werd. Hij was bleek van toorn. Wie heeft er toch, riep hy uit, de schandeiyke handeling verricht een meiboom voor mijn huis te planten, onder het oog myner dochter,die hier byna vreemdeling is geworden en nog aan niemand verloofd is. Hy werd nadenkend^ „Zekeriyk is het Frits niet. De zoon van Martha is een arme klompenmaker en aan zoo'n persoon zyn zulke kostbare dingen onmogeiyk. De eenige, die zou kunnen meenen recht tot zoo'n handelwijze te hebben, is de zoon van myn ouden vriend van Boblingen, maar hy kent myne dochter niet, hy heeft haar zelfs niet eens gezien, omdat hy in plaats van hier te komen, plotseling naar Maintz is moeten vertrekken, waar zyn bankier is overleden. O, maar ik moet den bedry ver van deze euveldaad ontdekken en hy zal er zwaar voor moeten boeten. Hy trok vlug de oude overjas aan, welke door j Frits den vorigen dag was verworpen en liep naar het open venster, waar hy zich achter de gordynen verschool, terwyi hy er door heen naar de menigte gluurde en tevens luisterde naar hetgeen men zei. Dit bespioneeren bracht hem niet veel geluk aan, want hy hoorde zyn naam uitspreken, van weinig vleiende woorden vergezeld. Daar men hem niet zoo dicht by waande, sprak elk vry uit. „Zou hy nu gelukkig zyn, die oude vrek, zoo'n mooie meiboom voor zyn huis te hebben, zei de een. „Het is alles voordeel voor hem, zei een ander, de galant betaalt de boete en Melzer behoudt de den. „Die goede kleine Grietje zal wel niet vermoed hebben dat die [deugniet haar juist daags voor Mei heeft meegenomen naar het land, in de hoop, dat de een of andere gek haar, ondanks het verbod, een boom uit het woud zou vereeren en schoone veel kleurige linten. „Hy is zoo slim als een vos, die Melzer 1 hy zal juffrouw Catharina betalen met de linten en zal hout hebben voor den winter, „En dan nog wel groen hout; al brandt dat niet het duurt ten minste lang. En de twee boeren schaterden van lachen. Melzer kon het niet langer uithouden, hy opende plotseling de deur en verscheen woedend en dreigend op den drempel, terwyi hy uitriep „Ik wil die meiboom hier niet hebben, het is eene beleediging voor mijne dochter. Grietje is een eeriyk schepsel, die pas van de kostschool komt en tyd' genoeg heeft gehad om uw zotte gewoonten te vergeten. Vervolgens begaf hy zich naar den boom en beproefd e die om te duwen. Yergeefsche pogingen. De om standers konden zich niet weerhouden harteiyk te lachen over deze machtelooze woede. Zich zoo getrotseerd te zien, door allen, die hy als zyne minderen beschouwde, hernam Kasper: „Gy juicht dat weerstreven van de wet toe. „Welnu, als ik de naam van den stoutmoedigen schelm, welke deze meiboom hier geplant heeft, wist, zou ik hem zonder genade voor den burgemeester brengen. Wordt vervolgd. Snelpersdruk LANGEVELD &DE ROOIJ— Texel*

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 4