(ïemeenteraad te Tesel. Met Landbouw/eest Op den 2 September jl. werd bij bet Horrentje alhier opgevischt een lijk van een manspersoon, naar gissing oud 40 a 50 jaar. Het verkeerde in verre staat van ontbinding. Voeten en banden ontbraken, het aangezicht was ontvleescbt; een riem met schede bevond zich om den middel, verder stukken van kleederen. Oudeschild, 2 Sept. Buitengewoon fraai zomerweer deed het kinderfeest, hetwelk ter eere van den verjaardag van Prinses Wilhelmina was georganiseerd, uitnemend slagen. Onder geleide van onderwijzers en onderwij zeres trok de jeugd, met OraDje getooid en van vlaggen en banieren voorzien, onder het lustig gezang van verschillende feestliedjes door het dorp. Na den middag ging de optocht, nu bovendien vergezeld van eenige leden dor feest commissie, naar het doolhof. Daar ver maakte zich oud en jong uitstekend. Aardige prijsspe- len, zooalszakloopen,kaarsjeshappen, turfrapen, enz. enz. werden daar uitgevoerd. Er was ruimschoots voor versnaperingen gezorgd. Te ongeveer zeven uur was het jonge volkje te huis, doch tegen half acht werd weer appél gehou den bij de school. Toen werden de lichtjes ontstoken en de veelkleurige lampions uitge reikt, waarmede een optocht langs het dorp gehouden werd. Dit nummer was met het minst gelukkige van het programma. Zeer vermoeid, maar hoogst voldaan keerden de kin deren eindelijk naar huis. Naar de N. Eott. Crt. uit de Wijk(Dr.) verneemt, is de waarnemende burgemeester dier gemeente voor den rechter van instructie gedaagd, om zich te verantwoorden over de afgifte van biljetten voor export van - spek naar Duitschland, dat, naar de verhalen luiden, Amerikaansch spek zou zijn geweest. Veel van dit spek is, naar men zegt, uit Drenthe in den laatsten tijd geëxporteerd geworden als inlandsch spek, en onder behoorlijk geleide van de daarvoor noodige biljetten, onderteekend door bevoegde hand. Eergisterenmiddag heeft bij de oefeningen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie op bet fort „Bijnauwen" een ongeluk plaats gehad. Bij gelegenheid, dat een onderstelde algemeene aanval op de stelling werd afgeslagen, is een man der bediening van een achterlaad-vuur mond doodelijk gewond. Bij het inbrengen der kardoes vatte de lading vlam en deed hare geheele werking naar achter. Waarschijnlijk waren er in den vuurmond vonken van het vorige schot overgebleven. Het standbeeld van admiraal de Ruiter te Ylissingen zal waarschijnlijk een betere standplaats krijgen. Tot nu toe stond do held mot den ïug naar de zeethans bestaat het plan hem te plaatsen op den nieuw aangelegden zee-boulevard en het beeld dan met het aan gezicht naar de zee te richten. Door inlandsche kramers, die voor de uitoefening van hun beroep paard en wagen noodig hebben, is aan den Minister van Finan ciën bij adres verzocht, om de belasting op paarden in dier voege te wijzigen, dat liet bun geoorloofd wordt hunne huisgenooten in hunne wagens mede te nemen, en personen, die zij langs den weg aantreffen, zonder geldelijk •voordeel te vervoeren. Met den oogst loopt het in den polder Waard en Groet zeer tegen de granen zijn tengevolge van den kouden en natten zomer veel minder dan andere jaren en lijden, nu afgesneden te veld staande, nog zeer veel van de zware regens der laatste dagen. Erwten en haver spruiten het meeste, 't Is hier niet veel beter. Vergadering Dinsdag I Sept. 's morgens elf uur. Voorzitter de heer 0. M. Koot), burgemeester. Tegenwoordig 12 leden, de heeren Westenberg, F. Keiiser, Koorn, Mets, Brouwer, Boon, Ztjm, O. W. Bakker Jr., Roeper, C. P. Keijser, Koning en W. K. Bakker. Afwezig de heer Dros. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat geen stukken zijn ingekomen, alzoo wordt terstond overgegaan tot benoeming van een wethouder. Met 11 stemmen wordt daartoe den heer F. Keijser herbenoemdeen stem was uitgebracht op den heer Koorn. De heer Keijser verklaart zich op de vraag van den Voorzitter desbetreffend, bereid die benoeming aan te nemen en zegt den leden van den Raad dank, voor het vertrouwen hem geschonken. De Voorzitter wenscht den heer Keijser geluk met het vertrouwen dat de Raad hem heeft geschonken, door deze benoeming. ZEA. zegt den heer Keijser te hebben'leeren kennen als een eerlijk man, en uit den wensch, dat hij met denzelfden Uver als vroeger die betrekking zal vervullen. Alsnu komen in behandeling de in de vorige vergadering in handen van B. en W. gestelde adressen om grond in erfpacht van Brouwer Vos, Jan Vos en P. P. Bruin. Het advies luidt om a::n adressanten grond in erfpacht af te staan. Aan Brouwer Vos by de perceelen van A. de Waard en Plaatsman. Jan Vos, tegen den dyk, tusschen het havenlicht en B. Vlaming. Aan P. P. Bruin, tusschen het havenkantoor en Hillenius. Omtrent de voorwaarden van afstand worden dezelfde bepalingen van vroeger gesteld. Overeenkomstig het advies wordt mot algemeene stemmen besloten. De heer Brouwer verlaat gedurende deze behandeling de vergadering. Daarna stelt de Voorz. aan de orde de benoeming van onderwijzeressen in de nuttige handwerken voor de scholen te Oost en Zuid-Eierland. Vooraf wordt echter voorlezing gedaan van een schrijven van den districtsschoolopziener, den heer Poutsma, die daarin herinnert, dat het getal scholieren aan de Koog en Zuid Eiorland met 1 Jan. 1890 boven de 50 was en dientengevolge aan die scholen een onderwijzer of onderwijzeres moet worden aangesteld Naar aanleiding vfcn dit sciiry ven werd het woord gevoerd door verschillende leden. Door een der leden werd het denkbeeld geopperd om do schoolgaande kinderen, meer te verdoelen over de andere scholen en daardoor sommige scholen wat te ontlasten. Een ander lid wenschte de uren voor onderwijs zoodanig te regelen, dat niet zooveel leerlingen tegeiyk ter school komen. De Voorz. bestreed deze denkbeelden en wees op do buitengewone subsidie welke door het Rijk voor- het onderwys alhier wordt verstrekt. Daardoor wordt het aanstellen van onderwijzers niet zoo bezwarend voor de gemeente. Weder anders leden wenschten deze zaak aan te houden, en eerst to zien of het aantal schoolgaande kinderen zoo zal blyven of wellicht ook zal ver minderen. Het slot der discusie was, dat een voorstel, om deze zaak aan te houden, werd aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Boon en Zijm. Daarop werd overgegaan tot benoeming van onder wijzeressen in de nuttige handwerken voor de scholen te Oost en Zuid Eierland. Op de voordracht stonden; voor Oost; Mej. A. 0. Timmer-Keijser. Wed. H, Timmer. J. A, Harte. Benoemd werd Mej. A. G. Timmer-Keyser met 8 stemmenopmejde wed. H. Timmer waren 4 stemmen uitgebracht Voordracht Zuid Eiorland Mej. A. M. Engel-de Vroom M. Barhorst. A. Rikkeinberg. Met algemeene stemmen wordt Mej. A. M. Engel- do Vroom benoemd. Bf) rondvraag, vraagt do heer Mets inlichting of al eene oproeping is gedaan van sollicitanten voor onderwyzer aan de school met uitgebreid leerplan, waarop de Voorz. bevestigend antwoord met mede- deeling dat zich 4 sollitanten hebben aangemeld. De heer; W: II. Sof te Amsterdam. Jb Drost Meppel. S de Boer Bols ward. M, J. Vrolijk Zwammerdam. De heer C. P. Keyser vestigt de aandacht op de hekken, welke moeten worden ovorgeklommen op het landpad naar Oudeschild spr. zou daar gaarne draaihekjes voor willen zien. Deze opmerking was voornameiyk in het belang van do vrouwelyke voetgangers. De overige raadsleden waren echter niet galant genoeg om dit voorstel direct toe te juichen, 't lokte opmerkingen uit over andere hekken op voet paden, en we kwamen er niet verder mede dan dat het voorstel door den voorsteller aan het D. B. in gedachten werd gegeven. Daarna werd de vergadering gesloten. DE TEXl'OOASTEïiLIXG. Hoüen morgen, reeds vroegtijdig werd, het Vee aangevoerd, dat op de tentoonstelling zal prijken. Het terrein daarvoor was door de zorg der commissie uitnemend voor het doel ingericht. De deeineming is zeer groot. Te half negen werd de jury op het Raadhuis ontvangen en aldaar toegesproken door den Voorz. onzer afdeeling. Daarna werd met het werk der beoordepling aangevangen. Te elf uur werd de tentoonstelling voor het publiek opengesteld, met eene toespraak van den voorz. onzer afdeeling, in tegenwoordigheid van het bestuur der gemeente en vele belang stellenden. De muziek deed zich daarbij hooren. De uitslag der bekroning is als volgt Dekhengsten onverschillig van welk ras. géboren 1888. C. Cz. Kuiper, 1ste prijs. Sb. A. Dijksen, prijs van het Bestuur. Idem géboren 1889. A. P. Koorn, 2de prijs. Paarden geboren in 1886 of vroeger Wed. S. Hin, 1ste prijs. C. P. Keijser 2de A. P. Koorn, Best. Idem géboren m 1887. S. Jz. Keijser, 1ste prijs. H. Flens, 2de C. Hin Best. Idem geboren in 1888. C. T. Bakker, 1ste prijs. D. C. Loman, 2de Idem geboren in 1889. C. P. Keijser, 1ste prijs. A. P. Koorn, 2de Sb. C. Keijser, Best. Veulensgeboren in 1890. C. T. Bakker, 1ste prijs. Wed. H. Kikkert, 2de P. Brans Az., Best. Stierengeboren in 1889. C. A. Eelman, 1ste prijs. KI. Roeper, 2de Melkgevende koeien gekalfd voor 1890, of nog kalven moetende. Joh. Keijser, 1ste prijs. G. D. Bakker, 2de Idem gelcalfd in 1890. Joh. Keijser, 1ste prijs. C. P. Keijser, 2de P. Jn. Keijser Best. Melkgevende Schottengeb. 1887, gekalfd 1890. C. P. Keijser qq., 1ste prijs. C. P. Keijser 2de Melkgevende Vaarzengeb. 1888, gekalfd 1890. J. Jb. Roeper, 1ste prijs. Joh. Keijser, 2de Vaarzengeb. 1888, geld of kalf drag end. S. C. Keijser, 1ste prijs. S. P. Keijser, 2de F. Keijser en Jn. Jb. Roeper, Bestuursp. Vette Koeien. S. R. Keijser, 1ste prijs. Joh. Keijser, 2de Ossen geb. in 1S8S. Jb. S. Keijser, 1ste prijs. Idem 1889. P. Jn. Keijser, 1ste prijs. D. Jb. Boon 2de prijs. Pinkengeboren in 1889. Jb. Jb. Bakker, 1ste prijs. H. C. Dijt, 2de prijs. C. Jn. Bakker, Best. prijs. Koekalverengeboren in 1890. S. C. Keijser, 1ste prijs. S. P. Keijser, 2de prijs on Best: prijs. Stierkalverengeboren in 1890. Joh. Keijser, 1ste prijs. Rammen van vreemd ras (zuiver Engelsch). H. C. Dijt, 1ste prijs en Best. prijs. A. P. Koorn, 2de Idemgekruist ras, onverschillig waar geboren. A. P. Koorn, 1ste prijs. C. P. Keijser, 2de Idem, gekruist rasgeb. te Texel 1888 of vroeger. Jb. A. Keijser, 1ste prijs en Best. pr. S. R. Keijser, 2de Idem gekruist rasgeboren te Texel in 1889. Jb. A. Keijser, 1ste prijs. Aug. Keijser, 2de G. D. Bakker, Best. IdemTexelsch ras, geb. 1888 of vroeger te Texel. S. P. Koning, 1ste prijs. Sb. A. Dijksen, 2de IdemTexelsch rasgeboren in 1889. P. K. Bremer, 1ste prijs. Aug. Keijser, 2de

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2