N". 308. Zondag 14 September. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. IFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika eu andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ter algemeene kennis, dat zij die iets te I vorderen hebben ten laste van de wet op de I Veeartsenij kundige politie, hunne rekeningen bij I den gemeente-ontvanger behooren in te dienen I voor of op 1 October 1890. Texel, 8 September 1890. C. M. KOOIJ. TEXEL, 13 September 1890. NawerkOpmaken der rekening, vergelij king van ontvangsten en uitgaven, 't behoort bij elke zaak, 't zij groot 't zij klein. Ook de commissie voor het gehouden laudbouwfeest begreep zulks, en tot dat doel was tegen Woensdagavond 1.1. eene vergadering dier com missie belegd. De leden waren als één man opgekomen, vermoedelijk om nog eens een avondje met elkander te kunnen samen zijn, want de werk zaamheden van zulk eene vergadering behooren toch in den regel niet tot de prettigstetekort is meestal het sluitingwoord, en dat verschijn sel is niet zoo uitlokkend, om iemand zich te doen haasten ter vergadering te gaan. We gera ken evenwel aan zulk een uitslag al zoo langza merhand gewoon. Na een vermelding der ontvangsten, wat nog al spoedig was afgeloopen, kwam een serie van uitgaven, zoo groot, dat men zichzelve afvroeg of er nog een eind aan zou komen; doch ja, ook dat kwam, en toen de uitgaven en ontvangsten nu tegenover elkander waren gesteld, bleek het, o wonder, dat er nu eens geen tekort wasde rekening wees aan een batig saldo; niet ongelukkig, want dat de post uitgaven nog wel eenige verhooging zal moeten ondergaan, zal niemand betwijfelener komen bij zulke gelegenheden uit alle hoeken van die kattebelletjes, die zelfs de beste berekenin gen nog doen falen. Voorshands kan de commissie echter tevre den zijn ook over den financieelen uitslag van het feest. De werkzaamheden waren hiermede afgeloo pen, waarop de Voorz. een woord van dank sprak tot alle aanwezigen, voor de hulp en medewerking, welke ieder naar zijn vermogen, tot welslagen van het feest aan den dag had gelegd. Of ook iemand het woord wenschte, vroeg de Voorz. ten slotte. Een der aanwezigen maakte daarvan gebruik om den Voorz. een woord van dank toe te spreken, dat door allen werd toegejuicht en daarna ging men uiteen neen, nog niet zoo terstond 't scheen dat de woorden van de beide voorgaande sprekers, ook bij vele anderen den lust tot spreken hadden opgewekt, want de Voorz. kreeg een moeielijke taak om te zorgen, dat ieder op zijne beurt, hetgeen hem op het harte lag, konde uiten. Belangstelling voor den landbouw, onder linge waardeering, en niet het minst liefde voor Texel's grond, lag ten grondslag aan de woorden, door velen gesproken. Recht genoegelijk bracht men op zulke wijze eenigen tijd met elkander door, en wan neer slechts een vierde deel wordt vervuld van 't geen daar uit vollen borst werd ge- wenscht, dan zou Texel en diens afdeeling van de M. v. L. een schitterenden toekomst wachten. Nu zoo vlug zal dat nog wel niet gaan, maar toch, dat de gehouden tentoon stelling en de feesten er toe mogen leiden, dat de afdeeling haar ledental zal zien ver meerderen, als bewijs van belangstelling in den landbouw, én dat bij voorkomende feest - plannen, zal mogen worden gerekend pp de krachtige medewerking van allen, d&twenschen wij, dat de vrucht moge zijn, van het gehouden landbouwfeest. Naar wij vernemen is aan den heer Almer Visser alhier, de betrekking opgedragen van organist bij de Iier.v. Gemeente aan den Burg. Volgens een bericht, hetwelk we in verschillende bladen opmerkten, is het door onzen plaatsgenoot, den heer P. C. Koning uitgevonden reddingstoestei, om te gebruiken bij het over boord geraken van een mensch, door de recherche-stoomer Zeemeeuw aan boord genomen, ten einde er proeven mede te nemen. Aan boord der stoomboot „Ada van Holland" werd Maandag een vluchtige proef met dat toestel genomen. Volgens beschrijving is het toestel cylinder- vormig, doch uit drie deelen samengesteld, die door een as aan elkaar zijn verbonden. De beide uiterste deelen zijn van een soort schep raderen voorzien. Als de toestel, bij het overboord geraken van een mensch, te water wordt gelaten, komen de schepraderen in beweging en voeren het reddingsmiddel snel achteruit. Het middelste gedeelte van het voorwerp is van een lange lijn voorzien, die snel afrolt en aan het schip verbonden is. Op de tentoonstelling.van de H. M. v. L., te Dordrecht gehouden, vielen voor de afdeeling wolvee, de volgende prijzen ten deel voor inzendingen van ons eiland. De heer P. K- Bremer: le prijs voor een springram van zuiver Texelsch ras, geb. in 1889le prijs voor een springram, geb. in 1889; le prijs voor vier melkgevende Ooien van Texelsch ras, geb. in 1887,1888 of 1889. De heer S. P. Koning2de prijs voor vier melkgevende Ooien van Texelsch ras, geb. in 1887, 1888 of 1889- Werd in ons vorig nummer gemeld, iet ongunstig resultaat van het slaan der Nortonpijp en dat men pogingen aanwendde om de pijp er weder uit te halen, als vervolg- daarop kunnen wij molden, dat een gedeelte der pijpen weder uit den grond is getrokken, iet grootste deel is er echter in gebleven. De werkzaamheden zijn thans gestaakt en niets bijzonders wijst de plek aan, waar ge durende eenige dagen hoopvol naar water werd gezocht, Of weder nieuwe pogingen zullen worden aangewend, of dat de zaak hiermede is afgedaan, op die vraag moeten wij het antwoord schuldig blijven. Naar wij vernemen, zal Dinsdagmorgen te 11 ure, de oefening met de reddingboot achter de Koog plaats hebben. Een der verpleegden in het Gesticht van Weldadigheid alhier, heeft zich in den afge loopen nacht door ophanging van het leven beroofd. Eene afdoende reden is daarvoor zeker niet te vinden. De patiente, A. D., leed nog al aan zwaarmoedigheid en niet on waarschijnlijk dat zij daardoor tot deze treurige daad is overgegaan. Oosterend, 12 Sept. De visschers van Oost hebben met het sloopen van „Krosse Keet" nogal verlies geleden. Bood dat gebouwtje toch in de eerste plaats bij ruw weder eene schuilplaats aan, in de tweede plaats was het een baken voor degenen die „Het diep" moesten inzeilen. Men spreekt er over, het Dijkbestuur te willen verzoeken, om voor eigen rekening op het oude terrein eene loods te mogen plaatsen. Als een sterk bewijs, dat de beroemde hengst „Tabor" zijn harddraverstalenten op zijn afstammelingen overplant, kan dienen dat bij de harddraverij te Rotterdam op Dinsdag 1.1. de eerste prijs f 200 werd behaald door den 2jarigen hengst „Emir", behoorende aan den heer J. H. Everts te Zalt-Bommel. Den tweeden prijs behaalde de 3jarige „Tabora" van den heer Ver maat te Charlois, de derde prijs werd gewonnen door „Catau" van den heer v. Wickevoort Crommelin te Heemstede. Bijna overal in Veendam liggen op dit oogenblik schippers te wachten op de zoo gewenschte aardappelcampagne. Op het veld ziet men troepen aardappel krabbers en zoekers maar van afleveren is nog geen sprake. Waren 't vorige jaar de fabrieken reeds aan 't malen, 't zal nu nog wel wat duren. De boer verwacht hooger prijs, daar de opbrengst matig is. De fabrikant meent geen duurder prijs te kunnen besteden, daar het meelgehalte zeer klein is van sommige soorten. „Die Port van CJeve", te Amsterdam, vierde haar twintigjarig bestaan. Er zijn weinig zaken, die eene zoo snelle en toch zoo duurzaam gebleken bekendheid bij Amsterdammer en vreemdeling verwierven als deze inrichting der heeren Gebrs. Hulscher, die haar langzamerhand wisten uit te breiden tot veel meer dan op den dag der opening kon worden gehoopt. Door verbouw en bouw van de perceelen, die thans „Die Port van Cleve" uitmaken, hebben zij dit gedeelte van den N.-Z.-Voorburgwal belangrijk verfraaid. Hun bierhuis is eene Amsterdamsche bezienswaar digheid geworden en „Port Van Cleve's" zijn verrezen, overal in Nederland. Door een kooiman te Lit is dezer dagen in zijne eendenkooi gevangen een zwarte ooievaar, welk dier, om zijne zeldzaamheid, door hem is aangeboden aan de diergaarde te Amsterdam, liiji.lï-'i. COURANT,

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1