N°. 309. Donderdag 18 September. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ter algemeen© kennis, dat zij die iets te vorderen hebben ten laste van de wet op de Veeartsenij kundige politie, hunne rekeningen bij den gemeente-ontvanger behooren in te dienen voor of op 1 October 1S90. Texel, 8 September 1890. C. M, KOOIJ. TEXEL, 17 September 1890. Beroepen bij de Herv. Gemeente te den Burg op Texel, Ds. van Druten te Rijnsburg. - Ds. Leffef, pred. bij de Herv. gemeente aan den Hoorn, heeft toezegging van beroep ont vangen, naar de Herv. gemeente te Ingen "gem. Lienden (Gelderland.) - De markt van Maandag getuigde nog niet van meerdere vlugheid in den handel. De aanvoer van vee was niet onbeteekenend en het aan gevoerde zag er over het algemeen goedge- daan uit. - Het mooie weder van gistermorgen had velen uitgelokt tot een tochtje naar de Koog, om de oefening met de reddingboot bij te wonen. Wij wenschen, dat de aanwezigen zich zullen hebben geamuseerd, ofschoon zulk een oefening niet tot vermaak der toeschouwers wordt op touw gezet. Meer dan dat nog, wenschen wij dat de oefening het bewijs zal hebben geleverd, dat de reddingsmiddelen in goeden toestand verkeeren en ze aan haar doel zullen kunnen beantwoorden, wanneer ter eeniger tijd de nood zulks vereischt; moge die tijd echter nog zeer verre verwijderd zijn. Koog, 16 Sept. Hedenmiddag zijn de proe ven met de reddingboot achter de Koog (Texel) genomen en hebben uitstekend voldaan, twee vuurpijlen werden afgeschoten en hebben juist het punt getroffen. De reddingboot lag p. m. 300 Meter uit de wal in zee en daar werden de pijlen over geschoten en rolden bestde lijn kwam récht over den boot, de pijl liep nog wel 200 meter verder. Het weder was prachtig en er waren vele bezoekers op 't strand aanwezig. Oudeschilü, 16 Sept. Zaterdag 1.1. zijn de gewone wintervergaderingen der Sociëteit Nep- tuhus weer aangevangen. De rekening over het-laatste vereenigingsjaar sloot met een batig saldo. Tot bestuursleden werden herkozen, de heeren J. K. G. Muller en C. C. Backer, president en vice-president der vereeniging. Behalve eenige onderwerpen van huishoude lijken aard, kwam de feestelijke herdenking van het 30jarig bestaan der „Sociëteit", in November a. s., ter sprake. Aan eene commissie werd opgedragen een programma voor die feestviering te ontwerpen. De Cooksdorp, 16 Sept. Door een elftal personen is hier in de vorige week eene rederijkerskamer opgerichtzij voert den naam van „Met zijn allen zijn wij één" en staat onder presidium van den Heer J. de Jongh. - In het Maandblad van ziekenverpleging, waarvan het eerste nummer 15 dezer verscheen, lezen wij, van de hand van Mej. Maria C. Beets, de volgende dichtregelen, wel waardig in ruimer kring gekend te worden: Aan de Verpleegsters, Treed zachtkens waar ge treedt, en loop niet heen en weder, Maar zet gerust uw voeten neder; Vree3 niet dat dit uw zieken hind'ren zal. Een vaste gang kan licht zijn met dat al Bederf het niet door *t al te mooi te maken, Die op de teenen gaat, doet maar de vloeren kraken. Uw hand, uw zachte hand moet zeker zijn en vast Door geen gebaar van wie gij helpen moet, verrast. Grijp moedig aan, maar wil't niet overdrijven; Doortastend moet gij zijn, maar nogtans vrouwlijk blijven. Niet haastig in uw helpen, maar zorgvuldig. Uw hart niet slechts, uw hand toon zich geduldig. Spreek niet te luid, maar zij uw stem welluidend. Zwijg niet te lang, maar spreek niet onbeduidend. Wees niet te druk, maar 'k bid u, fluister niet Met and're menschen dat uw kranke 't ziet; Zoo zeker als een kalm verhaal kan boeien, Zal dit opzet'lijk fluisteren vermoeien. Beveel niet, maar beheersch met daad en woord, Spreek ernstig, maar toon nimmer u verstoord, Wees niet te week, maar toon uw mededoogen, En schaam u niet, al komt u 't vocht in d' oogen, Geloof en hoop, wees door de liefde sterk, God zal uw steun zijn bij uw heerlijk werk Een Terschellinger visscher, die tenge volge van de bijzonder ongunstige uitkomsten der visscherij, het geheele jaar bijna nog niets verdiende, had in de vorige week het geluk niet minder dan 500 harders te vangen. Deze vischsoort wordt anders vrij zeldzaam in de Noordzee aangetroffen en gewoonlijk niet dan bij enkele exemplaren tegelijk gevangen. Te Nieuwediep besomde de man voor zijn vangst ruim f 300. Door het uitvallen wegens gebreken doet zich in de gemeente 't Zandt het ver schijnsel voor, dat de jongeling, die het hoogste nummer trok bij de loting, dit jaar nog voor den dienst zal worden opgeroepen. Niemand zal dit jaar in die gemeente vrij zijn. Op de algemeene vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw te Dordrecht is eene ongeteekende circulaire uitgereikt, gericht aan de landbouwers van Nederland en dezen aansporende om zich bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1891 aaneen te sluiten en zorg te dragen, dat geene andere candidaten worden gekozen, dan die in hoofdzaak medegaan met den wensch in de circulaire geuit en toegelicht. In de cir culaire wordt betoogd, dat de gedrukte toe stand van den landbouw in hoofdzaak het gevolg is van jarenlange eenzijdige bevoorrech ting van handel en nijverheid, in verband met de ongunst der tijden, en de wensch uitge sproken, dat hierin zeer spoedig zal worden voorzien. Door den minister van waterstaat was aan den Raad van Tucht op de koopvaardijschepen gelast een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de ramp, aan het stoomschip „Prins Frederik" den 25sten Juni overkomen- Die Raad hield te Amsterdam zitting. Nadat de secretaris van den Raad van Tucht, mr, Th. Heemskerk, 'de scheepsverklaring had voorgelezen, door getuigen voomden, Nederland- schen viceLconsul te Falmouth afgelegd en door hen onderteekend werden achteréén volgens "de., getuigen gehoord en wel in de eerste plaats de gezagvoerder Visman. - Deze verklaarde, dat op den 25sten Juni jongstl. 's middags tusschen halfzes en zes uren zulk een dikke mist kwam opzetten, dat het noodig was de vaart te verminderen. Vóór dien tijd liep men 11 a 11'/a mijl, welke verminderd wer den tot 7 inyl. De uitkijk op den bak werd waargenomen door een matroos (getuige Nielson), die op de onderbrug doorgetuige Kroeb, met hulpuitkijk op don bak, getuige Ihns. Do kapi tein bleef op de bovenbrug tot het schip zonk hij was er anderhalf uur vóór de aanvaring slechts even af geweest om zich te kleeden voor den nacht, de wacht toen overlatende aan den lsten officier Zeelt en den 3den officier Bakker. Om het schip, dat men hoorde fluiten, meer ruimte te geven aan stuurboord te passeeren, werd twee streken zuidelijker gestuurd, te meer daar verondersteld mocht worden, het schip een bylsgger was, aangezien in dat deel van de Golf van Biscaye geen havens zijn. Bij het opnieuw gaan in een dikke laag mist werd de vaart tot 27a mijl ingekort. Toen de kapitein zag, dat de „Marpessa" zijn schip zou raken, commandeerde hij volle kracht om nog voorlangs te gaan de „Marpèssa" liep bepaald 8 a 9 mijl, daar de kapitein zijn boegwater zag. De „Marpessa" liep in, achter het grootwant, en kwam weer uit aan den voorkant van het bazaanswant. Gelijktijdig met het zien van het topj licht volgde de aanvaring. De getuige Zeelt die evenals de andere getuigen den eed aflegde, welke van den kapitein niet was gevergd, legde'een bij na gelijkluidende verklaringaf. De getuige Bakker verzekerde, dat op de „Prins Frederik" bijna elke minuut de mistfluit werd getrokken. De beide machinisten bevestigden de commando's welke de kapitein verklaard had ten opzichte van de vaart van het schip te hebben gegeven! Zij verklaarden dat het laatste commando „volle kracht vooruit" niet meer kon opgevolgd wórden, omdat voor dat oogenblik de aanvaring reeds plaats had, volgens den hoofdmachinist aan stuurboordzij, dicht bij het waterdichte schot, zoodat een groot gat ontstond van de kimver- sterking tot de versterking onder het tusschendek. Na de pauze getuigden de mannen van de wacht. Hunne verklaringen kwamen alle.met elkander overeen. Zij bevestigden geheel wat de kapitein ten opzichte van het sturen van het schip had medegedeeld en wisten van de yaart nietsjj af, daar hun plicht was uitkijk en roer te houdenhunne posten verlieten zij niet vóór zij van den gezagvoerder bevel kregen zich in de booten te begeven. De verklaring van al deze getuigen kwam hierop neder, dat de „Marpessa" bij de aanvaring bepaald op een vaart van acht a negen mijl moet hebben geloopen. (N. v. N.) texelsche courant.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1