Buitenland. Marktberichten. Advertentiën Tandarts BIERSTEKER, Ed. dulfer. bij den Heer P. LIEUWEN, Burg. Steeds voorhanden RIJTUIGEN, Extra beste DUINAARDAPPELEN, PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. TE KOr Beste Noorsche SCHALEN, P soort PEL ME EL, Amstel), bewoond door de familie Broekhuyzen, waar, volgons het gerucht, eene gasontploffing had plaats gehad, waarbij verscheidene personen gewond zouden zijn. Het bleek dat de heer F. Broekhuyzen in den tuin was bezig geweest met het maken van gas voor kalklicht ten gebruike bij tooverlantaarns en dat daarbij het toestel, een gegoten ijzeren cilinder, uit een was gesprongen. De heer B. was bloedig in het gezicht en aan het rechterbeen gewond. Het was een geluk, dat de ontploffing niet binnenshuis geschiedde. De gevolgen waren niet te overzien geweest. Ofschoon het toestel, waarin het gas vervaardigd werd, in het midden van den tuin was geplaatst, werd eene groote verwoesting aangericht. De ijzeren pot sprong geheel uit elkaar, het deksel vloog verscheidene meters ver en de stukken werden op geweldigen afstand geslingerd. Bij een der buren werden twee groote ruiten door hevigen luchtdruk verbrijzeld; in het huis aan de andere zijde vloog een stuk ijzer door het gesloten venster de woonkamer binnen en viel een ander stuk voor de voeten der dienstbode, toen ze den tuin inkwam. De houten schutting is als een kaarteblad gescheurd en gespleten en zelfs in de Helmersstraat, op een afstand van ongeveer 100 meters waren ruiten vernield en zijn stukken ijzer gevonden. De trappen van het balcon lagen vol bloed en hoopen scherven moes ten worden weggeveegd. Zóó hevig was de kracht der weggeslingerde stukken dat een daarvan een gat sloeg in de vensterbank van een der boven ramen. De heer B. verkeert in zeer bedenkelijken toe stand. De „British and Foreign Antisla very Society" te Londen heeft een voorstel aangenomen, waar bij de Britsche regeering wordt uitgenoodigd, bij de Nederlandsche regeering stappen te doen om laatstgenoemde te nopen, van haar verzet tegen de besluiten der conferentie te Brussel af te zien. Het weigeren van den remtoestel van een spoortrein, die Dinsdagavond uit Dresden te Berlijn aankwam, liet de locomotief doorloopen tot zij den muur van het stationsgebouw verbrijzelde. Gelukkig liep dit ongeval zonder ernstige gevolgen af-: enkele lichte kwetsuren van passagiers en beambten was het eenige en verder kwam men met den schrik vrij. Dit was echter alleen het gevolg van de gelukkige omstandigheid dat de twee wagens, die het dichtst bij de locomotief stonden (conducteurs) inhieldendeze wagens werden geheel verbrijzeld en als door een wonder kwamen de conducteuis levend en tamelijk ongedeerd uit de verbrijzelde massa te voorschijn. De stoker was van- den tender afgesprongen en bekwam niet anders dan eene lichte hoofdwond. De machinist was moedig op zijn post gebleven, tot het laatst toe pogende te remmen en bleef geheel ongedeerd, hoewel de vreeselijke schok hem had om geworpen; de locomotief had de graniet-blokken van den muur tot op den helft hunner dikte vergruisd. De veerman Czozalla uit Thurze, aan den Oder, aan wiens nalatigheid het ongeluk was toe te schrijven, dat op Hemelvaartsdag den dood van 43 personen veroorzaakte, werd te Ratibor tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Men weet dat de slachtoffers grootendeels jonge meisjes waren, die hun eerste communie gedaan hadden. Het bleek, dat er 54 personen in de pont zaten, en de beklaagde haalde tot.zijn verontschuldiging aan, dat hjj er dikwijls nog wel meer tegelyk had over gezet. De rechtbank paste het maximum der straf op hem toe. Een 18jarig jongeling, die te Berlijn in de likeurstokery van zyn oom werkzaam was, heeft zich in een vat opgehangen. Een liefdesbetrekking met een 42jarige weduwe, waarover zijn oom hem ernstig had onderhouden, bracht hem tot die wanhopige daad. Door den sociaal-democraat Bebel te Berlijn is een brochure uitgegeven over den toestand der arbeiders in bakkerijen, hij komt daarin tot de slotsom, dat het bakkerij bedrijf in de hoogste mate bederfelijk en afmattend voor den werkman is en tot de bedrfj ven behoort, welke het grootste aantal menschen lichamelijk ten gronde richt. De brochure is bewerkt naar eene vragenlyst, waarvan 5000 exemplaren door Bebel verzonden werden, maar waarop slechts 745 antwoorden terugkwamen. Aan het reisverslag van den Franschen reizi ger Lecocq, die zeven maanden in Vuurland door bracht, is het volgende ontleend De expeditie heeft daar een vreeselijken tijd doorleefd. Door de inboorlingen werden hare leden telkens verjaagd dagen en nachten achter een hebben zij in het onherbergzame Vuurland rondgezworven, waar de eene rivier nauwelijks is doorwaad of de-andere komt reeds in het gezicht, en waar zij geregeld een temperatuur van 18 gr. C. beneden het vriespunt moesten doorstaan. De Vuurlander is wel het primitiefste wezen der wereldhij voedt zich met visschen en vogels, en wanneer de winter streng is, vult hy zijn maag met aarde. Het vuur wordt door hem aangebeden zoo dikwijls hij van kamp verandert, wordt dit zorgvuldig door hem overgebracht. De eene helft van het land is bergachtig en onvruchtbaar, de andere is met bosschen en weiden bedekt. Bij eene benzine-ontpolffing ten huize van den drogist Schelbrede te Minden (in Westfalen) is het geheele huis nit elkaar geslagen. De heer Schlbrede is door de te hulp gekomen militairen uit de puinhoopen opgedolven en met eenige kwetsuren er af gekomen. Van zijn beide leer lingen is de een dood uit het puin opgehaald, en was bij de afzending van dit bericht de ander nog niet gevonden. De inwonende broeder en diensvrouw waren juist op reis gegaan, en gelukkig was er tijdens de ontploffing niemand in den winkel, terwijl er anders op dat uur gewoonlijk veel vertier is. Texel, 15 Sept. Aangevoerd: 23 Koeien f80 a f 175 2 Nucht. Kalveren f 11 a f 14 478 Scha pen f 15 a f 24.— 131 Lammeren f 10 a f20. 1 paard f af 3 Varkens f0,22af0, p.p. 17 Biggen f9 a f 12 -Schrammen f a 1 Veulen f a f 115. 4 Kalveren f 35 a f45. 2 Korf Kippen f 0.40 a f 1 per stuk. Alkmaar, 15 Sept. Aangevoerd 12 koeien f 190 a 240; 142 vette kalveren f 40 90, per kilo a Ct. 21 nucht. kalveren f 10 k 20 646 Schapen f 22 a 31. 144 vette Varkens 44 k 52 ct per KG. 65 magere dito f 16 19. 203 Kalveren 42 a f 51 per stuk. Amsterdam, 15 Sept. Aangevoerd 401 Run: deren, le kwal 74 k ets, 2de kwal 64 ets., 3e kwal. 54 ct. per KG; Melk- en kalfkoeien f liO a 270vette kalveren f k\ 16 nucht. kalv 8 k 126 Schapen f Af. Lammeren kt—. 281 vette Varkens 46 k 50 ets per KG. Purmerend, 16 Sept. Aangevoerd 175 vette kalveren 55&75ct. per kg.; 124 nucht. kalv. f10 k 20; 162 vette Varkens 36 50 ct. per kg. 156 magere Varkens f 14 A 25; 422 Biggen f 5 a 9 2854 Schapen en Lammeren 309 Runderen en 18 Stieren f a kip-Eieren f4,— a f4.50 per 100. Vette Koeien prijshoudend, handel traag, f 0,60 a 0,75 p. KG. Magere koeien prijshoudend, handel traag, f 120 a f 180 per stuk. Melkkoeien prijshoudend handel matig f 140 a f200 per stuk, Vette Kalveren hooger prijzen, handel vlug. Nuchtere Kalveren, prfishoudend, handel traag. Magere varkens en biggen lager in prfis handel stug. Vette Varkens, lager in prijs handel stug. Vette Schapen prijzen beter handel levendig, f24 a f 32 per stuk. Magere Schapen prijshoudend, handel vlug, f 16 a f24 per stuk. Overhouders prijshoudend, handel matig f 12 a f 19 per stuk. Londen, 15 Sept. Ter veemarkt zijn aangevoerd 3000 Runderen, 10000 Schapen en Lammeren 120 kalveren, 140 Varkens. Men noteert: Runderen f0,35 k f0,711/, Schapen en Lammeren 0,70 a f 0,90; kalveren u,50 f0,77s; Varkens f 0.35 a f 0,625. OPGAVE VAN BRIEVEN, gealressoerd aan onbekenden, verzonden in de 2e helft der maand Augustus. Van het hulpkantoor Oudeschild. H. A. Blok, Amsterdam. Van het hulpkantoor de Waal, J. Langeveld, Fort Garland {Amerika.) CORRESPONDENTIE. Het bericht over de rijtoer der kinderen van de Zondagsschool van den Hoorn, ontvingen wij wel wat laat; wellicht dat wij daarop in ons volgend nummer terugkomen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 10 16 dezer. Geene. ONDERTROUWD GETROUWD GEBORENCatharina Liderica dochter van Sijbrand Keijser Cz. en Dirkje Bruin. OVERLEDEN Jannetje Keijser 50 jaren, dochter van Albert Keijser en Aafje Dijksen. Trijntje Koorn 25 jaren, dochter van Maarten Koorn en Gornelisje Koorn. Aagje Daalder 68jaren, weduwe van Dirk van Grouw. Zondag 21 September 1890. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. Stramrood van Oudcarspel. 's avonds half zeven Ds. Barbus van Haarlem. OudeschildNam. half twee Ds. Stramrood van Oudcarspel. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's avonds 61/, uur Ds. Kuperus. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts D RIE- maal in rekening gebracht. Y Bevallen van een MEISJE D. KEIJSER-Bruin. Waal, 14 Sept. 1890. Prins-Hendrikkade 169, Amsterdam, is WOENSDAG 17 SEPTEMBER te den Rnrg,te consulteere'n voor Tandheelkundige operation, vullingen en het plaatsen van Kunsttanden eh' Gebitten. Spreekuren des avonds van zes tot negen püi; Bovenstaande firma maakt het geëerde Texel sche publiek bekend, dat hij geregeld een dag per week, te beginnen na 1 OCTOBER zal photo- grafeeren op de Groeneplaats No. 342, Hopende met een druk bezoek vereerd te worden ben ik Met Hoogachting, Als boven. allerlei soorten nieuwe en gebruikte voor welke verkoop en levering zich beleefd houdt aanbevolen, UEd. Dw. D. Jn. ASJES Ez., Alkmaar. per mud f4.-. Monsters 10 kop 50 ct. CHARLOTTEN 40 ct. per 5 kop. Westermient. K, HAAS. 20 cent per stuk. k f 4.25 per baal van 50 K. G. Verkrijgbaar bij G. DROS Pz. te Oudeschild. Ondergeteekende bericht aan zijn© geachte cliëntelle, dat hij ruim voor zien is van wollen Dekens, Molton- en gestikte Dekens, Baaien, Bevers, in alle kleuren en quali- teiten. Noodigt ieder uit die van deze artikelen iets noodig heeft, eerst by mij de prijzen en soorten te komen zien, daar pryzen en qualiteit beneden elke concurrentie zijn en geelt bij deze lage prijzen nog 5°/,- Aanbevelend, UEd. Dw. Dienaar, Ph. VLESSING. PMoppMe Mantanée

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 3