Buitenland. De Heeren E. Conijn Jz., Reeder, C. de Groot, Koopman, J. van der Pol, gemeente ontvanger en P. Pranger,. Burgemeester te Egmond aan Zee, zijn voornemens te Amster dam eene bijeenkomst te houden in het belang van bovengenoemd visschersdorp, waar een groot deel der bevolking, wegens den achter uitgang der schelvisclivangst, genoodzaakt is gedurende zes maanden te Vlaardingen en andere plaatsen hun bedrijf uit te oefenen, terwijl zij het overige deel des jaars geheel zonder werk zijn. In dezen toestand zou een groote verbetering te brengen wezen, indien te Egmond zelf haringschuiten aanwezig waren, waarmede de inwoners eerst de haringvisscherij konden uitoefenen, om zich daarna met de beug- of schrobnet-visscherij bezig te houden. De „Spaarndam", die van Rotterdam naar Amerika vertrok, heeft 7000 pakken Sumatra- tabak aan boord. Komt die voor primo October in Amerika aan, dan wordt 260 dollar per pak minder inkomende rechten betaald dan wanneer de tabak na dien datum wordt ingevoerd. Het maakt alzoo een verschil van f 1,400,000, dat al naar de vroegtijdige of de te late aankomst al dan niet zal behoeven betaald te worden. De „Spaarndam" en ook de „Zaandam", die ook veel tabak aan boord heeft, zullen dus alle krachten inspannen om tijdig binnen te vallen zij hebben beide dertien dagen. In dien tijd kan de reis volbracht worden, maar dan moet ook niet het minste oponthoud plaats hebben. Men begrijpt, dat, waar zulke enorme cijfers op het spel staan, de belangstelling voortdurend groot is. Te Alblasserdam heeft de gemeenteraad de onderwijzers aangeschreven dat, zoo zij in 1891 de hoofdacte niet gehaald hadden, er maatregelen zouden genomen worden om hen te ontslaan. Men beweert, dat het besluit in verband staat met den wensch van den Raad om onderwijzers voor minder geld te bekomen. Dit verlangen is billijk, maar geeft geen recht tot onwettige han delingen. De raad had dan de tractemonten maar lager moeten stellen. Thans blijft hem niets anders over dan te wachten tot de onderwijzers sterven, heengaan of in de termen van ontslag vallen. Als nu nog de eisch gesteld ware, dat de onder wijzers zich aan de examens voor de hoofdacte „onderwierpen," teneinde op die wijze hen aan te sporen tot studie, zou het nog te verklaren zijn, maar de raad vordert, dat zij de hoofdacte behalen en nog wel in één jaar! Wel zoo oprecht zou het zijn, als hij hen maar dadelijk ontsloeg. Maar daar schijnt de Raad, en te recht, toch eenig bezwaar in te zien en hij beproeft hot dus langs een omweg. ArnhCt.) Een aartsvaderlijk gezin is zeker dat van den heer W. van Vliet Kz. en zijne huis vrouw, Elisabeth Van der Dool, te Maasland, die eerstdaags hunne 25-jarige echtvoreeniging hopen te vieren, gelijk wordt aangekondigd in eene advertentie, welke door niet minder dan 19 (negentien) hunner kinderen en twee be- huwdkinderen is onderteekend. Naar wij vernemen zal de tramomnibus- dienst tusschen Hoorn en Alkmaar met 1 October e. k. worden gestaakt. Haarl. Ct. Het beroep, dat het centraal-comité op den Prinsessedag tot de natie richtte ter vorming van een fonds tot ondersteuning van behoeftige dragers van het Metalen Kruis of de Citadel-Medaille, heeft weerklank gevonden. Reeds dadelijk kwamen van verschillende zijden giften in, van f 100, van f 50, van f 40, ver schillende van f 25, van f 10, enz. alsmede eenige toezeggingen voor vaste jaarlijksche bijdragen. Met hartelijke ingenomenheid namen velen der genen, die uitgenoodigd waren, tot het hoofd comité toe te treden en provinciale comité's te vormen, die uitnoodiging aan, en die comité's kunnen derhalve eerlang hunne werkzaam heden aanvaarden. Men heeft te Stiphout den mond vol van de volgende droevige historie. In de eerste helft der maand Januari van dit jaar vertrokken van daar, belust op al het schoons dat men hun voorspiegelde, de familie Piet Manders, een gezin, bestaande uit vrouw en vier kinders, benevens een broeder, met name Jan, naar de Argentijnsche republiek. Den armen, die zich zooveel hadden voorgesteld, ging 't allernoodlottigst. Beide broeders stier ven, en ook twee van de kinderen kwamen om. De weduwe wilde naar Europageen wonder, ze was van alle heul en troost beroofd. Reeds had de familie aldaar nu en dan geld gezonden, en ook nu zou een collecte gehouden worden, om de terugreis te bekostigen. Een ongeluk komt nooit alleen de vrouw sterft aan boord. Gepasseerden Vrijdag kwamen de beide overgebleven kleinen te Stiphout aan, bege leid door den heer Bolsius, agent der expeditie. Onderweg hadden de arme kinderen on van den kapitein der boot èn van de reizigers de meest liefderijke behandeling genoten. Door de Afdeeling „Beemster, Purmer- end en Omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, werden 21 stuks runderen naar de Dordrechtsche Landbouw- Tentoonstelling gezonden. Hiervan zijn. er 15 bekroond. Dit bewijst dus wel voor het edele vee, dat in die streken gevonden wordt. In Vlissingen leeft een huisgezin van negen personen zonder dak in de open lucht, dicht bij de duinen. De man, een goed werkman, verdiende vele jaren zijn brood. Toen hij dienst nam by het „Leger des Heils," dacht hij zeker, dat voortaan zonder hem wel voor zijn huis gezin gezorgd [zou worden. Hij werkte niet meer en betaalde geen huishuur, zoodat de eigenaar zich eindelijk genoodzaakt zag hem gerechtelijk zijne woning op te zeggn. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zutfen heeft in hare jongste vergadering besloten zich aan te sluiten en haren steun toe te zeggen aan de pogingen der Friesche Han delsvereniging te Leeuwarden, om paal en perk te stellen aan het tegenwoordig overdre ven ijveren voor Zonsdagsrust. De belemme ring, daardoor in het verkeer gebracht, acht ook zij schadelijk en nadeelig voor het algemeen belang en voor dat van den handel in het bijzonder, terwijl het tevens wordt eene aanran ding en beperking der persoonlijke vrijheid. Te Haarlem was in de vorige week een groote oploop van volk, omdat men bemerkt had, dat op den Burgwal een jongen van 16 jaar op een zolder werd verborgen gehouden en door zijne ouders vreeselijk moet zijn ver waarloosd. De jongen was een kind van de eerste vrouw, en van het bestaan er van werd nooit iets gezegd. Wel wist men, dat het echtpaar nog 5 andere kinderen had. Een sterke politiemacht was noodig om de ouders, vooral voor de buurvrouwen, te beschermen. Men leest in de Amst., D. v. N.: Bij genoegzame deelneming zal in het begin van October a.s. een propaganda-blad voor algemeen stemrecht worden uitgegeven, dat wekelijks zal verschijnen en tegen geringen prijs verkrijgbaar 'zal worden gesteld. Het mag worden verwacht, dat geestverwan ten deze poging zullen ondersteunen en door het nemen van een abonnement het tot stand komen van het weekblad zullen helpen verze keren. Brieven van instemming, toezegging van materieelen en financieelon steun worden inge wacht bij den heer F. P. Oudens te Arnemuiden, die met de voorloopige regeling belast is. Als een bewijs, dat de wedrennen te Oosterbroek door eene groote menigte belang stellenden is bijgewoond, diene dat door het comité de som van f 12,000 aan toegangsgelden is ontvangen. In een gezin van een huisschilder te Amsterdam heeft zich een geval van vergif tiging voorgedaan door het onbewust gebruik maken van zinkwit in poeder, in plaats van meel, bij de bereiding van eetwaren. Een meisje van 17 jaar en een jongen van 10 jaar zijn door het gebruik ernstig ongesteld geworden. Bij de veiling 11. Donderdag te Haaften gehouden, is het zoogenaamde recht om den naam van „Heer van Haaften" te dragen en het daaraan verbonden wapen te voeren, inge zet voor den niet geringen prijs van f 1880. Men ziet dat de ijdelheid de wereld nog niet uit isl Terwijl Nederland dezen zomer wederom voortdurend vrij blijft van besmettelijke veeziekten, heerschen nog steeds de besmettelijke longziekte en het mond- en klauwzeer in de aangrenzende rijken. In Belgie waren in de laatste maanden vooral de beide Vlaanderen er door besmet, zoowel onder de runderen als onder de schapen. Het aantal besmette gemeenten bedroeg in West-Ylaanderen in Juli 23. Er werden toen in die provincie 1037 gevallen van mond-en klauw zeer waargenomen. Uit Zevenwolden schrijft men. Nu iedereen in deze streken en met recht klaagt over de groote schade, die de ziekte in de aardappelen veroorzaakt, de hoofdschotel van ons middagmaal, is het niet van belang ontbloot te wijzen op de gunstige resultaten van een proef, genomen door een landbouwer, welke deze proef dit jaar op groote schaal zal herhalen. In October 1889 pootte hij n.l. aardappelen, in Mei jl. was de vrucht klaar, die, aan quan- titeit en qualiteit niets te wenschen overliet. Van de zoozeer gevreesde ziekte in het geheel geen spoor. In de volgende maand zal de landbouwer weer deze vrucht, maar nu in grootere hoeveelheid, poten, om zoo mogelijk in de Meimaand a. s. „nieuwe aardappelen" te eten. In de Apeld. Ct. staat de volgende ad vertentie De ondergeteekende beveelt bij zijn vertrek naar Amsterdam zijn buitenverblijf „Ruim zicht" (in het Wilhelminapark) aan in de wel willendheid van het Apeldoornsche publiek. Hij vindt daartoe aanleiding, omdat men hem in den afgeloopen winter de spiegel ruiten niet medegerekend een schade be rokkend heeft van f30, aan ingeworpen glas ruiten. Volgens berichten, te San Francisco ont vangen, zijn tengevolge van de overstroomingen in de Chineesche provincie Chihh omstreeks 4,000,000 personen zonder dak. De ellende, die de ongelukkigen te verduren hebben, is onbe schrijfelijk. In de provincie Shanturg is. de toestand bijna even erg. Te Shanghai en in Noord-China is de cholera uitgebroken en zijn vele Europeanen aan deze ziekte bezweken. Door het inslaan van den bliksem is het telephoonbureel te Yersey-City in de asch gelegd. Het was een hoog gebouw, maar niettemin slaagden alle beambten, met uitzondering van 15 meisjes, er in te ontvluchten. Dezen hadden alle bezinning verloren en riepen radeloos uit de vensters om hulp. Enkelen wilden zelfs naar beneden springen, wat een zekere dood zou geweest zijnde menigte riep haar toe, dat ze zouden wachten, want dat er hulp kwam. Inderdaad slaagde een brandweerman er in haar allen ongedeerd uit het huis te halen. De schade is zeer groot; men schat ze op ongeveer f 300,000. Niet minder dan 2000 tele- phoondraden werden vernield en het verkeer langs den verrespreker staat dientengevolge geheel stil. Onder de half millioen stukken, welk dage lijks dóór de post te Berlijn worden ontvangen, zijn in doorslag 10,000 brieven met onvolledige adressen. Alleen het nazoeken van die 10,000 adressen in het adresboek vordert dagelijks tien uren arbeid voor drie en dertig beambten. Een geval, dat wel eenigszins aan Hildebrands Keesje herinnert, heeft zich te Beriyn voorgedaan, al was de „held" niet zoo onschuldig als deze. De nestor van de Berlijnsche zakkenrollers, de 75 jarige Karl Lehmann, die reeds 35 jaren in gevangenis doorbracht, stond nl. weder wegens zakkenrollen voor de rechtbank. De oude verzocht om eene zachte straf, opdat hem als vrij man eene fatsoenlijke begrafenis ten deel zou kunnen vallen. Hy kreeg 3 jaar gevangenisstraf. Leh mann dankte de rechters voor hunne genade, zeggende dat hij op 6 jaar had gerekend, reeds „adchee Welt" had gezegd, maar thans nog hoopte op eene fatsoenlijke begrafenis. Volgens eene Lloyd-dépêche is het Turksche oorlogschip „Ertogroul" in volle zee gezonken en zijn de vijfhonderd man equipage verdronken. Eene veelzijdige dame. Mevrouw Chlo- tilde Belsand te Nieuw-York tracht het levend toonbeeld te zfjn van wat eene vrouw vermag. Van 7 tot 10 uren des morgens schrijft z(j novellen

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2