N°. 312. Zondag 28 September. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEOEELTE. Binnenland f®?? 2-6 3 40 Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN0EVELD DE ROOU, Parkstraat, Bras op Tm. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL herinneren de veehouders aan art: 21 lett. b. van de algemeene Politie-Veror- dening dezer gemeente, luidende als volgt „Het is verboden, Rammen van 1 October tot „1 December daaraanvolgende in de weide (buiten) „te laten loopen, ten zij na verkregen schriftelijke „vergunning van Burgemeester en Wethouders. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met eene boete tot een maximum van f 10,— of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. Texel, 26 September 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, Loco Burgemeester. STIKKEL, Secretaris. TEXEL, 27 September 1890. Onze plaatsgenoot, de heer M. Kikkert, is benoemd als onderwijzer te Kudelstaart, gem. Aalsmeer. Als niet geschikt voor de consumptie, werd gisteren morgen in den grond gestopt het vleesch van een paard, van den heerC. A. K. welk dier tengevolge van nierziekte was ge storven. Het vleesch, dat door carbol onbruikbaar werd gemaakt, zag er echter zeer goed uit. - Woensdag, 1 October a.s., wacht den beminnaars van declamatie, en ze zijn niet weinig in ons midden, een genot dat hier niet zoo veelvuldig voorkomt. Twee sprekers van Helder, de Heeren O. D. Zurmuhlen en A. B. Weber, zullen dien avond ten bate eener weldadige instelling, in het lokaal „De Lindeboom", eenige voordrach ten houden. Beide heeren verdienden op 't gebied der déclamatie reeds lang hunne sporen, en zijn ook buiten hun woonplaats zoo gunstig bekend, dat ieder woord van aanbeveling over bodig mag geacht worden. Toone een zeer mime opkomst den welwillende heeren. dat zoowel hunne offervaardigheid als hun talent op den rechten prijs worden gesteld! Wy herinneren onze lezers, dat volgens /Unmaking aan het postkantoor alhier, te mgmnen met 1 October, eene verandering in het vertrek der post des middags naar het Nieuwediep plaats zal hebben. Vanaf dien datum zal het vertrek der post plaats hebben als volgt van Cocksdorp 12.20 n/m. Waal 1.35 Burg 2.05 Oudeschild 2.45 De 2e post naar Texel zal alsdan van het Hieuwediep vertrekken v/m. 9.30. a„r7orSUi 66ns g0en tweede snede gras, maar am-dappeien voor de tweede maalde landbou li!;? rWesteraieDt, is darmede debe- het V001'jaar van 1890 pootte hij aardappelen en toen deze vrucht rijp was, pootte in WMiVttaan.Jaa' "°S 69D partljye> die thans Oosterend 25 Sept. Jl. Maandag was het geen weer voor de vloot om uit te zeilen. Bij dergelijke gelegenheden worden er allerlei plannen beraamd, die echter niet alle uitvoering erlangen. Een plannetje van een paar schip pers, om gemeenschappelijk een barometer te koopen en die aan een der woningen op te hangen, zoodat hij ten dienste is van het ge- heele publiek, vond echter bijna algemeenen bijval. In korten tijd was het benoodigde bedrag bijeen en het weerglas besteld. Een kort beraad zal zeker in dit geval een goed beraad zijn. Oudeschild, 26 Sept. Ook de zangvereeni- ging van jongelieden „Eendrachtzij onsstreven," onder directie van den Heer Klazinga, is weer met de gewone wekelijksche oefeningen aan gevangen. Het mannenkoor „Amicitia", onder directie van denzelfden zangonderwijzer, begint Maandag weer zijne bijeenkomsten, die ook eene maal per week plaats hebben. - De kleinere schuiten die in de zomermaan den bijna niets verdienden, kunnen met October ook weer werkzaam zijn, dewijl op den eersten dier maand het korren van oesters op de stroomen weer vrij komt. De koroesters worden gewoonlijk op de bedden onder de kust bewaard, totdat de winterafleveringen aanvangen. - Door de Vereeniging van Koepokinrich tingen in Nederland is eene staat verspreid, bevattende eene graphische voorstelling van het aantal overledenen aan pokken, op 100,000 inwonersin Pruissen, Nederland en Oostenrijk. Volgens deze staat was het getal der overlede nen aan die ziekte, voor de invoering der ver plichte vaccinatie ongeveer als volgt: op 100,000 inwoners. Nederland in de jaren van 1866-1872 89 Pruisen 1868-1874 86 Oostenrijk 1868-1874 116 Na de invoering van de verplichte vaccinatie in Nederland, voor de toelating op de scholen (wet van 1872), de algemeen verplichte vacci natie en revaccinatie in Pruissen, (wet van 1874) en Oostenrijk zonder verplichte vaccinatie was het aantal sterfgevallen aan pokken, op 100,000 inwoners, in die landen bij benadering als volgt: •to no Nederland Pruisen Oostenryk 1873 9.4 1874 3.2 1875 5.6 3.6 57 1877 0.6 0.3 54.5 1978 0.3 0.5 61.8 1879 0.3 1.2 51.4 1880 1.8 2.4 64.4 1881 1.8 3.3 81.3 1882 3.6 3.5 94 8 1883 16 2.8 59 1884 1.4 1.6 50.8 1885 0.3 1.4 1886 1.4 0.5 1887 0.2 1888 0.1 - Men schryft uit Appelscha: Onder de treurigste vooruitzichten zien wy hier den winter naderen. In tal van arbeidersgezinnen heeft men reeds nu de in dezen zomer gerooide aardappelen verbruikt en het geld om zich zelfs de noodzakelijkste levensmiddelen aan te schaffen ontbreekt. Komt de liefdadigheid niet te hulp' dan staat broodsgebrek voor de deur, maar ook al wordt er eenige ondersteuning verleend, dan nog blijft de toestand allertreurigst. Dat alles is het gevolg van de noodlottige werk staking in den afgeloopen zomer. Andere jaren was er tegen den winter door de meeste arbeiders aardig wat overgespaardthans is daarvan geen sprake. En waar blijven thans de volksmenners, die deze arme menschen hebben opgeruid? Laten zij zich thans vertoonen en hen, die ze in de diepste ellende dompelden, met raad, doch vooral met daden, te hulp komen. Domela Nieuwenhuis is wel te Nyehorne en te Tjalleberd opgetreden en ook elders wordt hij verwacht. Maar noch te Beets noch te Appelscha schijnt hij het noodig te achten te verschijnen. En juist daar is, naar onze meening thans zijne plaats. Laat hy zich ten minste door eigen aanschouwing overtuigen, welke vruchten zijn arbeid draagt voor dat volk, dat hij zegt zoo hof to hebben. Waar blijft thans Van Emmenes Hij beloofde immers in den afgeloopen zomer, dat hij bij de werkstakers blijven zou om met hen honger te lydenNu is daartoe gelegenheid. Laat hij maar eens eene enkele week vertoeven in een dei gezinnen, wier leden hem voor enkele maanden als een profeet des heils vereerden. y?1,11 ^ar^e 's te hopen, dat het bitter lijden, dat thans voor de deur staat en reeds hier en daar moet worden doorgestaan, althans dit uitwerke, dat de arbeiders hunne ooren sluiten voor de vogelaars, die met zoet gefluit komen, doch steenen geven voor brood. (jy. Naar het „D. v. Z.-H." meldt, genieten de dnelingbroeders Willem Frederik, oud-offi cier van adm. 1ste kl. K. N. MarineWillem Frederik George Lodewijk, notaris, en Willem Frederik Karei Gouwe, postdirecteur, allen te Alkmaar, genoemd naar leden van het Oranje- Vorstenhuis, Donderdag 25 September, het vooi recht hun 60sten verjaardag te vieren in het bezit van vrouw en kinderen. In den Haagschen kout van de Pr. Gr. Gt. wordt melding gemaakt van het volgende voorval dat vermoedelijk een staartje hebben zal. Een jong schatrijk advocaat, die volmaakt gelukkig zou wezen, indien hij lid van den gemeenteraad, piov, staten of van do Tweede Kamer worden kon, had reeds meermalen gepoogd, door eene der Haagsche kiesverenigingen tot candidaat te wor den gesteld. Eindelijk was hij in aanmerking gekomen en nu had een kiezer, die met bijzonder kieskeurig schijnt, op zich genomen, overal stemmen voor den eerzuchtigen candidaat te winnen. De kiezer overtuigd dat kleine geschenken de vriendschap onderhouden, had van den candidaat de schrifte lijke belofte weten te verkrijgen, dat deze hem voor al de te bewijzen tfi'droovende diensten schadeloos zou stellen. Intusschen liep de candidatuur op niets uit dank zy het doorzicht der Hagenaars. De verkie zingsagent diende nu by den candidaat eene declaratte van f 10.000 in wegens gedane uitgaven en-werkzaamhedenten behoeve van zijne candi datuur. De schatrijke candidaat, die deze mislukte poging wat duur betaald vindt, Weigert, en de alles trotseerende omkooper stelt nu eene actie tegen hem in tot betaling van voormelde som. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1