Marktberichten. Advertentiën advertentien. Zanggezelschap. Ke nnisg eving uitgesteld tot Woensdag 8 October a.s. PHOTOGRAPHIE INSTANTANEE, een boerenknecht gevraagd, Een flinke Dienstmeid, beste nieuwe pene ei lappier-Erwtee LANGEVELD DE ROOIJ DRUKWERK. PREDIKBEURTEN. E. Duleer, Helder. GEVRAAGD: VERKRIJGBAAR en nieuwe Stokvisch. >i' die onophoudelijk uit den top stroomt, daalt de 5M lava langzaam neer, en versnelt alleen dan haren ol loop als zij op haren weg een tijdlang door een groot granietblok wordt opgehouden of wanneer (je vulkaan eene buitengewoon groote, gloeiende J massa uitstoot. Zij heeft de rijke wijnbergen bereikt, die te Boscorcale een gordel vormen. Des nachts verlicht de vurige stroom den berg 011 en den dampkring tot op grooten afstand. Nader cf dan op een afstand van 30 meters kan men bij et den stroom niet komen zoowel de hitte als de lej naar 69 verstikkende dampen maken een oponthoud op kortoren afstand onmogelijk. I De vulkanische werking der negen fumarolen h6eft geheel opgehoudenzij stooten nog slechts kleine kolommen rook uit. Ook heeft de rook, die zich uit de verschillende gangen ontwikkelt, niets gemeen met den gashoudenden waterdamp, die gewoonlijk uit den Vesuvius opstijgt; hij wordt gevormd en gevoed door de verbranding van struiken, die tusscheu de oude lavabedden in; groeiden. 0, Groote hoeveelheden steenen, in smeltenden d;toestand,, rollen lags de helling van den kegel, die, terwijl zij aan de oostzijde van den vulkaan naar alle kanten uiteenspatten, den stroom dikwijls dwingen van richting te veranderen, isté Als deze aan den voet van den kegel is gekomen, lu stroomt de lava als onafgebroken, vurige stroom beneden en wisselt daarbij vaak van gloed De mend is op dit oogenblik onbereikbaar j is omringd door diepe kloven en hooge, spitse f' rotsen, die van tijd tot tijd los raken. Van tijd tot tijd voelt men den grond onder de voeten beven en hoort men een onderaardsch er' gerommel, dat oogenblikkelijk door eene verster- king van den lavastroom wordt gevolgd. ief Het laatste nieuws uit de overstroomde 8 streken in Frankrijk luidt meer geruststellend. De zr Rhöne is begonnen te vallen en in Avignon zijn nu de straten droog. Doch overal is groote ai schade veroorzaakt. De eerste schattingen blijken se nu nog te gering. Meer dan 3,000,000 gulden raszal noodig zijn om de wegen en bruggen te her stellen. Daarbij komt dan nog de onmetelyke schade, aan huizen en eigendommen toegebracht, n 't geheel zijn omstreeks 30 personen verdronken, wi Ook zijn geheele gezinnen onder ingestorte huizen iijiM>edolven. itei De verwoesting is het grootst langs de Ardèche. ge$Eene menigte fabrieken en andere huizen en de ojMneeste bruggen, werden vernield en duizenden tiïnenschen zijn binnen 24 uren geheel verarmd. seJÈlene kudde van 12000 schapen werd nabij Avignon rti; door den stroom medegesleept. Bij Remoulins ot vond men, nadat het water een weinig gezakt was, een omnibus in een boom hangen. In vele difcbrieken, waar alle werktuigen bedorven werden, jziJ is eene menigte arbeiders werkeloos. In het rdeBardepartement is een aantal zijdefabrieken ver ia woest. it» Een romanesk geval heeft in eene villa bij ■rod Asnières bij Parijs plaats gevonden. Daar woonde v? gedert een tiental jaren iemand uit Rusland met een ouden knecht en eene keukenmeid. Onlangs is de hoer des huizes met gezegden knecht naar Zwitserland gegaan. De keukenmeid, alleen ge laten en zich vervelende, doorsnuffelde het geheele huis. I Zelfs wist zij een kamertje open te krijgen, waarin zij nog nooit 6en voet had gezet en waar a',; zij eene krandkast aantrof van een zonderlingen O platten vorm. Hare nieuwsgierigheid werd der- 1 1 wijze gaande gemaakt, dat zij een smid deed komen en hem verzocht de kast open te breken, tustftangezien daarin, zeide zij, voorwerpen waren, )ota welke zij haren heer moest nazenden. Do smid, Ivo vreemd genoeg, voldeed aan dezen last, maar liep onmiddelijk daarop met een gil weg, gevolgd ekt door de keukenmeid. In de kast lag het lijk em eener vrouw, in rozerood satijn. q De heer des huizes, thans van zijne reis terugge- orgtkeerd en door de politie ter verantwoording ge hele roepen, verklaarde, dat het lijk dat van zijne vrouw asio-waa, te Moskou gebalsemd en hetwelk hij ver- ztie- lof had ontvangen mede te nemen. Zijwaseenige aflagen na hun huwelijk door een boer vermoord, in dien hy uit zijn dienst had ontslagen. Indiende dat wet in Frankrijk hem niet vergunde haar overschot rernbij zich te houden, verklaarde hij verder, dan pr\i zou hy liever het land verlaten dan er van scheiden. iel!' Texel, 29 Sept. Aangevoerd: 31 Koeien f80 )en a f 1202 Nucht. Kalveren! 8 a f 10 168 Scha- atr. Pen f16 a f 27.50; 159 Lammeren f9 a f 18. 2 paarden f a f - 1 Varkens f 0,22 a f 0, p. p. a f 12 9 Schrammen f 12 a 16. en-. -uu.oii i a f 31 Kalveren t 36 a f75. Korf Kippen f 0.40 a f 1 per stuk. w v;46 Biggen f 9 1 Veulen f Alkmaar, 29 Sept. Aangevoerd 12 koeien f 200 a 240 131 vette kalveren f 40 a 110 per kilo 80 a 90 ct. 35 nucht. kalveren f 12 a 20 630 Schapen f 24 a 32. 115 vette Varkens 44 a 52 ct per KG. 64 magere dito f 14 a 18. Kalveren a f per stuk. Amsterdam, 29 Sept. Aangevoerd 539 Run deren, le kwal 74 a ets, 2de kwal 64 ets., 3e kwal. 54 ct. per KG; Melk- en kalfkoeien f 415 a 280 2 vette kalveren f 38 nucht. kalv. 12a 16; 21 Schapen f af Lammeren af—. 226 vette Varkens 42 a 49 ets per KG. Purmerend, 30 Sept. Aangevoerd 134 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 132 nucht. kalv. f10 a 24; 138 vette Varkens 40 a 50 ct. per kg. 112 magere Varkens f 13 a 27; 366 Biggen f 6 a 9 3905 Schapen en Lammeren 336 Runderen en 17 Stieren f a kip-Eieren f4,25 a f4.75 per 100. Vette Koeien prijshoudend, handel traag, f 0,60 a 0,75 p. KG. Magere koeien prijshoudend, handel stug, f 130 a f 180 per stuk. Melkkoeien prijshoudend handel traag, f 140 a f200 per stuk, Stieren prijshoudend, handel stug, f 0.40 a f 0,58 per kilo. Vette, en Nuchtere Kalveren prijshoudend, handel traag. Magere varkens en biggen lager in prijs handel stug. Vette Varkens, prijzen hooger handel vlug. Vette Schapen lager in prijs, handel stug, f 23 a f 32 per stuk. Magere Schapen lager in prijs, handel traag, f 16 a f24 per stuk. Lammeren lager in prijs, handel traag f 12 a f 18 per stuk. Londen, 29 Sept. Ter veemarkt zijn aangevoerd 180 Runderen, 9000 Schapen en Lammeren 180 kalveren, 30 Varkens. Men noteert: Runderen f 0,35 f 0,75 Schapen en Lammeren 0,70 a 10,90; kalveren 0,50 f 0,77s; Varkens f 0,35 a 0,60. Zondag 5 October 1890. Burg. HERVORMDE GEMEENTE. Voorm. half tien Ds. Habbema van Noordscharwoude. 's Avonds half zeven Ds. Bouvin van Alkmaar. Oucleschild. Nam. half twee Ds. Habbema van Noordscharwoude. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 24 30 dezer. Geene. ONDERTROUWD GETROUWD GEBORENTeunis, zoon van Nan Huisman en Ariaantje' Eelman. Mietje, dochter van Albert Sauerborn en Cornelia Alida van der Vliet. OVERLEDENWillem Verbaarschot 54 jaren, geh. met Grietje Ras. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts I) R IE- maal in rekening gebracht. Heden overleed plotseling onze geliefde Zoon en Broeder, HENRI, in den ouderdom van 33 jaren. Uit aller naam, J. J. VERGNES. Leeuwarden, 27 September 1890. Benige kennisgeving. ms Heden overleed tot diepe droefheid van Echtgenoot, kinderen en verdere familieleden, onzen geliefde Echtgenoot en vader WILLEM VERBAARSCIIOT, in den ouderdom van bijna 54 jaar. Wed. W. VERBAARSCHOT-Ras. Den Burg op Texel, 28 Sept. 1890. alhier brengt ter kennis van hare medeburgers, dat zij voornemens is in de loop van de maand October hare werkzaamheden, gedurende den aanstaanden winter, wederom aan te vangen. Zij hoopt evenals verleden jaar op uwe toen ondervonden ruime ondersteuning, en verzoekt dan ook nog de medewerking van eenige jeugdige meisjes. Burg op Texel den 1 October 1890. Namens het Bestuur, N. MENTZ Keijser. Ondergeteekende verzoekt be leefd maar dringend, om goederen, welke per Omnibus franco naar elders moeten worden verzonden, (teneinde opont houd te voorkomen.) bij de ondergeteekende ter aanteekening van afzender en adres aan te geven, dewijl ze anders niet worden verzonden. G. D. KOOIMAN. Zij, die lid willen worden van een Zanggezelschap, dat opgericht zal worden in het logement de ORANJEBOOM, worden verzocht zich a. s. Dins dagavond, half acht, aan te melden in het bovengenoemd logement. De LEZING, welke door de Heeren Zur Mühlen en WEBERvan Helder, hedenavond in de Lindeboom zou worden gehouden, is Elke MAANDAG van iedere week is het atelier geopend van 's morgens 9 uur tot 4 uur. een lading puike Grove Engelsche STEENKOLEN en een partijtje Engelsche Gascoaks, Neutjes kolen en Ruiirkolen. Door vertrek der tegenwoordige naar Amerika, wordt tegen 1 NOVEMBER (liefst gehuwd) die goed met paarden kan omgaan. Adres C. SLOT, P. H. Polder. P. G., tusschen 25 en 30 jaar oud. Loon f 100.— per jaar en ruim verval, zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden, adres hotel „de Lin deboom," BURG OP TEXEL. bij SIMON VERB ER NE, Molenstraat, Burg Ondergeteekende bericht aan zijne geachte begunstigers dat hij evenals vorige jaren, voortgaat met het leveren van alle gemaakte kleedingstukken, alsduflfelsclie korte en lange jassen, Kinder- en Jongensjassen in alle maten, alles eigenmaak, goed en uit de beste stoffen samengesteld. De prijzen zyn zeer laag en do qualiteit reeds jaren bekend. Ieder doe zjjn voor deel, contant 5°/0 korting. UEd. dw. Dienaar, Ph. VLESSING. leveren alle soorten F. J. BRUIN, is lactaie

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 3