N\ 314. Zondag 5 October. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. i Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 4 October 1890. Aan Ds. van 't Hooft te Nootdorp is toezegging van beroep gegeven door de Herv. gemeente te den Burg op Texel. De uitslag der aanbesteding van dever- i grooting en verbetering der haven te Oude- schild, Donderdag te Haarlem gehouden, was als volgt IV W. Pot W. Lammers P. C. Goedhardt J. Mantel T. Dekker Moorman H. Dinklaar Bosch P. Spruit D. Boon A. Bosch G. P. J.*Becarie J. Oldenburg Gebr. Klein J. v. d. Plas P. de Waard H. Wijker H. Deutekom D. de Vries M. Daalder J. Duinker W. Swets A. Visser W. de Jong te Buiksloot voor f 45300 Texel Weesp Enkhuizen N. Amstel Helder Buiksloot Sliedrecht Helder Helder Helder Haarlem Bergen Helder Hardingsveld Helder Helder Amsterdam Helder Terschelling Helder Hardingsveld Haarlem Helder 44916 44900 44900 43800 43000 42950 42000 41820 41800 41800 41560 41538 41500 40990 40944 40900 40774 40745 40225 39911 39834 38980 38970 Men leest in liet Centrum van 26 Sept. l& „Op de vergadering, dezer dagen gehouden ofi bij den heer Koning te Ommelanderwijk, rd aangaande de erfenis van wijlen Neeltje ,eli Pater, in 1789 te Broek in Waterland ic' overleden, waren tegenwoordig ruim 60 por ti,^onen, mannen en vrouwen allen vermeende .«jt ei^enamon. Sommigen waren van heinde i f en -^rre overgekomen. De Heer H. Pater I v. Veendam toonde door bewijzen aan, ■dat bovengenoemde erfenis met vereende gr krachten en na nauwkeurig onderzoek wel 'oiVwas los te krijgen." de Genoemde vrouw, Neeltje Pater, huwde met wekere Hoogheid van Texel, waarvan alhier :°40g vele afstammelingen bestaan. Voor vele tsaren was het onderzoek ook van hier in volle "ttrking, zulks schijnt echter verflauwd te ladjn om onbekende redenennaar aanleiding ichter van genoemd bericht, zal genoemd Siinderzoek, ook van hier, opnieuw plaats hebben ^n heeft deurwaarder Koning, als ook tot die amilie behoorende, zich daarmede belast. De nfenis ingeschreven op het Grootboek, moet irrele millioenen bedragen. oj] Oudeschild, 3 Oct. De boomloosheid van dit t0l°rp heett eenige ingezetenen op het denkbeeld ebracht, daarin verbetering te brengen. Daar- arlÉ men zi°b met den boomkweeker ijk, van den Bnrg, in betrekking gesteld, die /«ogen billijken prijs langs de huizen een rij -^oomen wil plaatsen. Proeven, voor weinige jaren genomen, hebben doen zien dat de boomen flink voortkomen. Het dorp zou er stellig zeer door verfraaien, terwijl de boomen 's zomers veel zouden bij dragen tot wering van stof van den dijk, als mede om ook wat schaduw langs de straat aan te brengen. Den Hoorn 3 Oct. Heden morgen half 9 werd de stilte van ons dorp verbroken door de brandschel. Bij onderzoek bleek, dat even buiten het dorp, eene hooischelf van den heer P. Witte in brand stonl Spoedig was de brandspuit ter plaatse en begon men met ver- eenigde krachten aan het blusschingswerk. Hoewel er nog 2 schelven in de onmiddelijke nabijheid stonden, wist men deze te behouden en den brand tot die eene te beperken. Ook het woonhuis, dat in de nabijheid stond, bleef bespaard. Gelukkig dat de wind, die hevig was, een goede richting had, anders zou mis schien de ramp grooter hebben kunnen worden. Oorzaak onbekend. Men schrijft uit 's Hage Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de toestand van Z. M. tamelijk bevredigend kan geacht worden. Op het eind der vorige woek deden zich symptonen voor van terugkeer der ziekte, waaraan Z. M. lijdende wasdienten gevolge werd het zenuwgestel aangetast en ont stond er eene malaise, die Z. M. sedert Zaterdag belette zijne gewone werkzaamheden te vervul len. Bij de gehouden geneeskundige consultatie werden de geneesheeren echter getroffen door het flink uiterlijk van Z. M. Zij koesteren dan ook voor het oogenblik geen ernstige ongerust heid, zoodat dr. Yinkhuyzen die zich gisteren nog op het Loo bevond, van zijn aanvankelijk plan om daar nog te blijven heeft kunnen afzien en zich thans weder in de residentie bevindt zonder het voornemen te hebben op een bepaal den dag naar het Loo terug te keeren. Men verwacht dat Z. M. spoedig zijne gewone werkzaamheden zal kunnen hervatten. De vergaderzaal der Tweede Kamer kan sedert het vorige jaar door electrische lampen worden verlicht. De kosten dier verlichting worden voor 1891 op f 1000 geraamd, of f 200 meer dan voor 1890 was toegestaan. Inde toelichting wordt dit aldus verklaard„aange zien de verlichting door electriciteit bij meer licht duurder is dan gaslicht." Bedoeld schijnt te zijn, dat de nieuwe lampen meer licht geven dan door de vroeger aange brachte gasvlammen werd verspreid, maar dat de kosten tevens hooger zijn. Het stoomschip Spaarndamder N. A. S. M., met passagiers en lading, waaronder eene gioote partij tabak, den 17de Sept. van Rotterdam naar New-York vertrokken via Bou logne, arriveerde den 29en September des och tends vroeg te New-York. Zondag jl. zijn aan den Academiesingel te Breda door een visscher gevondenw6 rollen dyna miet, verpakt in perkamentpapiêr, waarop een stempel met het woord dynamiet en een ander stempel, waarop een Duitsch fabrieksmerk. Daarbij waren gevoegd 1 meter lont, 8 koperen busjes en 3 dito met zwarte koppen. Of hier aan een misdadig oogmerk gedacht moet wor den, is tot dusver onbekend. Een 13-jarige schoenmakersleerling te Utrecht werd jl. Maandag door zijn meester uitgezonden om een bedrag van f 3 te ontvangen, doch liet sedert niets meer van zich hooren, zoodat de politie met een en ander in kennis werd gesteld. Woens dagavond kwam hij echter weer boven water, en werd toen door zijn meester aan de politie overge geven, nadat gebleken was, dat de jongen bijna al het geld had opgemaakt. Wat was echter het geval? Yoor ongeveer 2 jaren stierf zijne moeder en liet, daar de vader een zwervend leven leidt, hem en zijn vier jongere zusjes onverzorgd achter. Daar de kinderen toch moeielijk aan hun lot konden worden overgelaten, namen een viertal bekenden te Zwolle, waar het gezin destijds woonde, de verzorging der meisjes op zich, terwjjl de knaap bij een bloedverwant te Utrecht een onderkomen vond. Sedert dat oogenblik zag hij z\jn zusjes niet meer, want hoe sterk zijn verlangen daarheen ook was, steeds ontbraken hem de beftoodigde gelden om aan dat verlangen, dat intusschen steeds ster ker werd, te kunnen voldoen. Jl. Maandag echter, zich op eens in het bezit van geld ziende, voldoende om zijn hartewensch te vervullen, schijnt hij der verleiding geen weerstand te hebben kunnen bie den althans hij stapte in den trein, bezocht zijn zusjes en keerde daarna weder huiswaarts. Jammer, echter, dat de ontvangst, die hem daar ten deel viel, zoo onhartelijk was en men zich niet een oogenblik in zijn plaats heeft kunnen den - k6n, voorzeker zou men dan geen stap hebben gedaan, welke de toekomst van het kind voor altijd kan vernietigen. Ongetwijfeld deed hij ver keerd met zich het geld zijns meesters toe te eigenen, doch het gebruik, dat hij er van maakte, getuigt in ieder geval van eene liefde en gehecht heid voor zijne zusjes, die zeer zeker in zijn voor deel zullen pleiten wanneer hij, omtrent hetgeen hij misdeed, ter verantwoording zal worden geroe pen. Twee schepen, de „Homburg IV" en de „Dora", zijn op den Rhijn bij Eist op elkaar geloopen en dadelijk gezonken. Sedert 1885 is in Nederland het aantal vergunningen met 1557 of ruim 5 pet. ende opbrengst van het vergunningsrecht met f 26000 verminderd daarentegen de opbrengst van den accijns op het gedisteleerd met ruim f 300,000 of ruim 1 pet. vermeerderd, terwijl de bevolking met ongeveer 170,000 inwoners of 4 pet. toegenomen is. Men schrijft uit Arnhem Zondag, jl. trad te Arnhem, in een niet veel bezocht koffiehuis in de Spijkerstraat vroe ger een „toehuis", later eene gelegenheid, waai de politie voortdurend een waakzaam oog op hield de heer Domela Nieuwenhuis op. Hij had eene suite, eene veranda en een bleekveld vol menschen, die hem luide toejuichten, toen hij op de liberalen en anti-liberalen, schold en de kapitalisten, die over oorlog en vrede heer- schen zooals Rothschild geducht hekelde. De kern der rede waswordt allen sociaal-demo craat, en binnen 5 a 6 jaren is de boel geregeld zooals het goed zal zijn. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1