Buitenland. Marktberichten. I Omtrent de andoorn, die sedert een paar jaren in ons land is ingevoerd enwairvande veelvuldige deugden reeds in dag- en weekbla den of tijdschriften zijn besproken, schrijft men elke plant draagt gemiddeld zestig witgrijze, eenigszins kegelvormige onderaardsche vruch ten, die, volgens de eischen der kookkunst toebereid, een zeer malsch en lekker voedsel opleveren, en in smaak veel overeenkomst hebben met schorseneren. Men kan dus met grond voor de toekomst iets van deze plant verwachten, die, naar men zegt, in Japan in- heemsch is. Ook hier is dit jaar door sommigen daarmede eene proef genomen. Zondagavond brak te Zwaag, bij Hoorn, weder een felle brand uit. Ditmaal werd het zoogenaamd „Hoenderpark", bewoond door Jan Zwaag, door brand vernield. In korten tijd stond het geheele perceel in lichtelaaie en kon er weinig gered worden. Alles was verzekerd. Dit is in den tijd van zeven weken de derde brand, die dit dorpje treft. Zekere B., wonende in het kwartier onder Zevenaar, stroopte gaarne zoo nu en dan een haas, bij voorkeur op Duitsch grondgebied. Reeds meermalen door de grensbeambten ge waarschuwd, schoot hij dezer dagen een haas, terwijl de opziener er bij stond. Door dezen aangemaand het wild te laten liggen, dreigde hij den man der wet met het geweer en maakte zich uit de voeten. Niets kwaad meer ver moedende, kwam B. dezer dagen te Elten, doch werd direct achter slot en grendel gezet, zoodat hem de haas duur te staan zal komen. Als een staaltje in welke ontzaglijke massa's of scholen de haring dikwijls zwemt, kan het volgende dienen: Donderdag arriveerde te Vlaardingen de logger „Neptunus I", welke Dinsdag 15 Sept. zijn netten in zee had gezet, die bij het inhalen zoo vol waren, dat men ze bijna niet inhalen kon. Daar het weder echter bedaard was, haalde men net voor net langzaam en voorzichtig in en bevond men een vangst in dien eenen keer van pl. m. 340 kantjes haring, gelijkstaande met 20 last. Rekent men nu een kantje op pl. m. 600 stuks, dan zaten er pl. m. 200,000 haringen in de vleet. Welk een schoon gezicht moet dat wel geweest zijn Ware het weder ruw geweest, dan voorzeker zouden de netten gezonken zijn en verloren. Het Czaar-Peterhuisje te Zaandam wordt op last van de Russische regeering geheel her steld. De architect A. Salm, te Amsterdam, zal zorgen dat het gebouw in zijn oorspronke- lijken toestand wordt gebracht daartoe moeten fundeering, vloeren en zijwanden worden gesteund. Met Nieuwjaar moet het weder gereed zijn. Het heen- en weer schommelen met een roeiboot, zooals velen roekeloos soms doen, heeft te Zwartsluis verleden Zaterdagmiddag eenige families in rouw gedompeld. Een vier tal jongelieden van ongeveer 17 a 19-jarigen leeftijd vermaakten zich op het kanaal nabij die plaats met roeien. Zij gingen aan 't schommelen, tengevolge waarvan allen buiten het vaartuigje te water geraakten. Drie hunner schoten het leven er bij in, alleen de vierde werd gered. Zekere F., te Utrecht woonachtig, die zijn vrouw reeds meermalen niet onduidelijk te ver staan had gegeven, dat hij haar eigenlijk liever kwijt dan rijk was, en die om dat doel te berei ken geen middelen onbeproefd had gelaten, doch die tot-nogtoe alle door haar waren verijdeld geworden, nam Dinsdag-morgen echter een maatregel, die wel doel moest treffen. Terwijl zijn vrouw namelijk naar haar werkhuis was, maakte hij van de gelegenheid gebruik om alles wat los en vast was te verkoopen, en wist dit zoo stil te bewerkstelligen, dat, toen de buren er eindelijk de lucht van kregen, er, behalve wat ouden rommel, bijna niets meer aanwezig was. Toen de vrouw dan ook des middags van haar werk thuis kwam, stond zij feitelijk tus- schen vier naakte muren, terwijl, zooals zich laat denken, van manlief geen spoor meer was te vinden. Op de Donderdag jl. gehouden vergade ring van het comité uit de „Friescho Handels vereniging" in zake de bestrijding der over dreven toepassing van Zondagsrust op het ge bied van post en telegrafie, werd verslag uit gebracht omtrent de ingekomen betuigingen van instemming Uit bijna alle provinciën van ons land zijn ze bij het comité in groote getale ingekomen. Het getal vermeerdert nog bij den dag. Besloten is, de zaak met kracht door te zetten, waartoe in den loop van het aanstaand winter-seizoen eene vergadering in het midden van ons land zal belegd worden, waarin voorgesteld zal worden tot het oprichten eener Nederlandsche Vereeniging ter bestrijding van inkrimping van post- en telegraafdienst op Zondagen. Een eigenaardige brief. Eene jonge Duitsche vrouw schrijft aan hare vriendin haar gedachten over haar kortelings aangegaan huwelijk en over haren man, zonder dat deze, die den brief eerst lezen wilde, den oprechten inhoud er van ont dekken kon. Liefste Vriendin Ik vindt geene rust meer, dierbare vriendin, zoo overgelukkig ben ik in mijn huwelijk vooraleer ik vertrouwelijk aan uw jeugdig hart dat altijd zoo eenstemmig met het mijne klopte, het zoo wonderbare gevoel heb toevertrouwd, die innigedie zoete en zalige voldoening, dat mijn hart tot brekens toe vervult. Mijn man is- de liefste echtgenoot der wereld, ik ben nauwelijks twee maanden getrouwd, en op al dien tijd moest ik geen oogenblik denken: ik betreur den dag dat wjj werden verbonden. Mijn man is steeds vurig met mij ingenomen, dwars, hatelijk, oploopend, jaloersch is hij nooit, gelijk men er heden zoovelen aantreft. De vrouw, dit is zijn vaste stelregel, moet als eene trouwe levensgezelline, doch nooit als eene slavin, met ruwheid behandeld worden. Zij bezit met den man gelijke rechten. Qeen van beiden moet, zegt hij, onvoorwaardelijk gehoorzamen; de eene moet de andere immer bevallig wezen. Mijn man, vriendin, bemint niets meer dan zijne geliefde vrouwboven (dies veracht hij de borrels en de genever, in zooverre dat hjj mij nooit verlaathij handelt dus beter cds een die dagelijks den twist en de ellende in huis brengt. Thans, lieve vriendin, kent gij mijn toestand. Mochtet gij zoo gelukkig zijn als ik thans on der alle opzichten in mijnen huwelijken staat gelukkig ben I Nadat de brief door haren man gelezen was, schreef zij achteraan het volgende bijschrift. P.S. - Als gij het ware gevoel van mijn hart en mijn toestand oprecht wilt kennen, moet gij bij het lezen telkens een' regel overslaan. Hoe leelijk iemand er met een grapje in kan loopen, bleek d. d. op de veemarkt te Win schoten door het volgende incident. Zekere J. A. van Heivoort, handelsreiziger te Tilburg, vroeg, naar later bleek voor de grap, aan den veehandelaar M. de Leeuw naar den prijs van eene door hem aangeduide koe. De L., den aanleg vermoedende, vraagt f 200, waarop van H. f 160 biedt. Na weinig praten, slaat de L. den koop toe, maar nu blijkt het, dat de bedrieger bedrogen is, want de kooper had geen geld om het beest in ontvangst te nemen en zocht langs allerlei omwegen van den koop af en eindelijk uit de voeten te komen. De veehandelaar wilde eerst van niets weten, doch later wilde deze den koop voor niet gedaan beschouwen, wanneer de kooper f 10 aan de armen dezer gemeente gaf, doch ook hiertoe scheen hij niet in staat te zijn en als de L. zijn dreigement volhoudt, dan wordt van H. gerechtelijk vervolgd, want de koop heeft onder getuigen plaats gehad. Het mooiste van de grap is, dat het onderhavige beest voor de bedongen som naar den stand der markt veel te goedkoop was verkocht. Er is wel eens beweerd, zoo schrijft het blad das Pferd, o. a. onlangs door een Fransche commissie dat het gebruiken van versch hooi als voeder voor paarden geen bijzondere gevaren oplevert. Maar hoe nadeelig dat voedsel kan zijn is dezer dagen opnieuw te Luzern gebleken. Daar werden 30 paarden van het circus Lorck plotseling ziek, onder eigenaardige verschijnselen roode oogen, koorts en onregelmatig kloppen van het hart. Negen paarden stierven. Na eenig vruchteloos zoeken naar de oorzaak van die ziekte kwam men op het vermoedendat die aan het door de paarden gegeten versche hooi te wijten was, dat door gisting van de sappen vergiftig kon zijn geweest, en een proef, genomen op een paar paarden, die toch afgemaakt moesten worden, bewees de juistheid van dat vermoeden. De Engelsche weerprofeet Baxter, die inder- tijd voorspelde, dat de wereld op 11 April 1891 f zou vergaan, heeft nu doen weten, dat generaal Boulangar aan het hoofd zal staan van den uit 6 koninkrijken samengestelden Bond, die tot het jaar 1897 de wereld zal regeeren. Dan volgt de f groote democratische omwenteling, die den weg baant voor den Antichrist. Deze is nog altijd Jeröme Bonaparte. Een jaar vóór de toekomst van den Antichrist varen 144.000 menschen die te goed voor deze wereld zijn, onmiddelijk ten hemel. Waarschijnlijk zal Baxter daar ook bij wezen. Uit een proces, te Saint-Etienne voor de rechtbank gevoerd, blijkt dat de mijnwerkers, ondanks de veelvuldige ontploffingen van mijngas, niet altijd met de noodige behoedzaamheid te werk gaan. Zeven hunner zijn namelijk veroor deeld, de een tot eene boete van 200 fr., de zes overigen elk tot 100 fr., omdat zij, in strijd met - het reglement, bij het afdalen in de mijn lucifers in den zak hadden. In een Engelsche courant wordt eene nette vrouw gevraagd om drie koeien te melken, te 0! wasschen, te stijven en te mangelen. D&dr mag de vereeniging tot bescherming der dieren wel eens handelend optreden. .v !4 Een Duitsch blad, de Berlijnsche Post, geeft over onze jongste manoeuvres, in het oosten des lands gehouden, een critiek, die nog al iets verschilt ]0. met liet luid geroep van voldaanheid over onzeL legerkrachten, dat een groot doel der Nederlandsche f* pers bij gelegenheid van die operatiën ten beste gaf,. Zie hier wat dat blad schrijft „In bijna alle Europeesche staten hebben thans*1"5 groote manoeuvres plaats, en ook Nederland will daarin niet achterblijven. Waarschijnlijk om de 1: meening te weerleggen, door Jhr. Tindal in zijnhi brochures geuit, dat een uit het Oosten aanruk-Jh kende vijand zich binnen 24 uur van de Nederland-^rj sche hoofdstellingen kan meester maken, werd tot je gronddenkbeeld van deze oefeningen genomen, dat een Duitsch leger over G-ronau in Twente wilde?® vallen. Dit leger zou bij Haaksbergen op een® kleine troepenmacht stuiten, die de opdracht had f den vijand, in een strijd om terrein voorwerpen au zoolang op te houden, tot genoegzame versterking je aangerukt was. Ofschoon de te volgen weg en^ de marschtijd van het vijandelijk leger nauwkeu-- rig waren voorgeschreven, verscheen het toch zoo verrassend snel, dat de commandant der verdedD gingstroepen slechts met de bewering„dat dit*©: niet aanging," kon beginnen. Ook de andere is manoeuvre-ongelukken, die voorvielen, zullen aan i <3 de Russische en Fransche officieren, die de manoeu-m vres bijwoonden, geen grooten dunk vandeslag-gj vaardigheid der Hollandsche troepen hebben gege- ven. ;0( Te Londen is onlangs eene nieuwe sekte;61 ontstaan, die zich „de kerk van God" noemt. .Qy Zij verwacht eene spoedige wederkomst vanT Christus en vernietiging van allen, die hom nietje hebben aangenomen. Hare leden zijn totaalont-*? houders, maken geen gebruik van tabak, eten1^ geen vleesch en drinken geen koffie of thee. k( Uit New-York wordt gemeld, dat de schiet-» proovon op pantserplaten van Fransch nikkelstaaL uitstekende resultaten opleverden. De kogels" sprongen terug zonder de pantserplaten in het® minst te beschadigen. De minister van marine^ verklaarde, dat het nikkeistaai eene geheele^1 omwenteling in de pantserschepen zou teweeg-, brengen. g Een der grootste varkenspakhuizen vaiijei Chicago is door brand vernield. Meer dan 7000s varkens, welke aan stukken voor verpakkingisc gereed lagen, en eene groote hoeveelheid gezoutenj vleesch werden door de vlammen vernield. Ook^- eene groote hoeveelheid salpeter is verbrand. De)Q] schade wordt op 1,250,000 gulden geschat. Heti^ geheel was verzekerd voor f 3,750,000. Eene boerenvrouw te Nazay, bij Nantes, is 1 bevallen van vijf kinderen. L©i Telegrammen uit Nieuw-Guinea, te Hartlevpj pool ontvangen, melden dat de kustbewonersn aldaar den Engelschen schoener „Isabel" geplunn derd en in den grond geboord hebben, na de- bemanning te hebben vermoord. - -bij Scliagen, 2 Oct. Aangevoerd: 16 paardec f 85 a 225; 6 Stieren f 50, af 14053 Gelde'Pl koeien f 120 a f 28025 Kalf koeien 1185 a1 1 280; 5 Vaarzen f 80 a f 13025 HokkelingenOC 35 a f65 14 Nuchtere Kalveren f10 a f 20.- a 387Schapen f 14 af 29,—; 3 Bokk. en Geitjfc ja;

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2