N\ 316. Zondag 12 October A°. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TEXEL, 11 October 1890. Woensdagavond had in het lok-aal de Lin deboom, de reeds vroeger aangekondigde lezing plaats door de heeren 'Zurmuhlen en Weber van Helder, waarvan de opbrengst zou komen ten bate van de te stichten Prinses Wilhelmma- bewaarschoot te Oudeschild. De Voorzitter van de commissie voor ge noemde inrichting, de heer C. M. Kooy, opende de bijeenkomst met een kort woord, waarmede hij de sprekers bij de aanwezigen inleidde spr. betuigde hen zijnen dank voor hunne bereidwilligheid, om hunne gaven ten dienste van dit doel ten beste te geven, ten einde daardoor een steentje bij te dragen voor de totstandkoming van die gewenschte inrichting, ook de opgekomenen, die door hunne aanwezig heid blijk gaven van hunne gezindheid om deze zaak te steunen, ontvingen daarvoor een woord van dank. Beurtelings traden daarop beide heeren als sprekers op. Gedachtig aan het verzoek, door de eerste dezer sprekers tot de vertegenwoordigers van de pers gericht, om bij de vermelding van het gesprokene zijnen naam achterwege te laten, zullen wij ons onthouden te melden wat ieder der sprekers ten beste gaf, maar tqch en dit is zeker geen onbescheidenheid vermel den hetgeen werd voorgedragen. De eigenlijke lezing paste ongetwijfeld volko men in het kader van dezobijeenkomst't was de vertelling van een droom, waarvan de hoofd gedachte was de eeuwenoude les: „hebt uwen naaste lief als u zelve, en God bovenal." Het antwoord op de mede zoo oude vraag„wie toch eigenlijk onze naasten zijn en hoe wij ze moeten liefhebben" werd in deze droom duidelijk aangetoond. Aanschouwelijk geeft de schrijver tafereelen van jammer en ellende, doch ook bij die allen voorbeelden van zelfopofferende liefde voor den naaste; edele figuren, als van een Pater Damianus, Miss Florence Nightingale, Sir Moses Monteflore, benevens denkbeeldige personen, geven antwoord op de vraag: wie toch onze naasten zijn en hoe men moet liefhebben. •Met onverdeelde aandacht werd deze lezing door de aanwezigen gevolgd. Daarna volgde de voordracht van een paar gedichten van Tollens, de Wraak en de Kerkgang, die, ofschoon reeds bij velen bekend, nog altijd veel innerlijke waarde blijven behouden. Een Amsterdamsch tafereeltje, van Justus van Maurik, was het laatste nummer der voor drachten. Wij onthouden ons van een oordeel omtrent de sprekers, doch mogen niet nalaten te wijzen op het leerzame wat zulk een avond biedt om die reden, alsook voor het doel, hadden wij gaarne een ruimer opkomst gezien. Te Zwartsluis is in de kracht des levens overleden de heer H. Koekebakker, leeraar bij de Doopsgezinde gemeente aldaar. De overle dene in wjjderen kring bekend en gewaardeerd, met name als redacteur van de Zondagsbode, was ook alhier geen onbekende, daar hij bij de Doopsgezinde gemeente alhier geruimen tijd als predikant werkzaam was. Oudeschild, 10 Oct. De commissie der te stichten Prinses Wilhelmina-Bewaarschool al hier, ontving in de laatste weken tal van fraaie prijzen voor de verloting. Onder die geschenken komen keuiige voorwerpen voor, vervaardigd door dames van den Burg. Gisteren kwamen vijf prijzen in, gemaakt en geschonken door vier verpleegden der Prins-Hendrik Stichting te Egmond aan Zee. Klaas Brink zond een miniatuur IJsschuitje, F. Woütman, touwen mat H. Blokhuis fraai tafelkleedje en een touwen mat, terwijl ook A. Schonewolff een mooi tafelkleedje schonk. Een en ander was vergezeld van een hartelijk schrijven des heeren G. E. A. van Hall, Directeur der P. H. Stichting. De Cocksdorp, 10 Oct. Bij eene in het begin van deze week gehouden jachtpartij door eenige Noordhollandsche on Texelsche jagers is gebleken, dat er in het Noorden van ons eiland nogal wild voorhanden is. Niet minder dan vijf en zestig hazen en achttien konijnen hebben het met den dood moeten bekoopen, terwijl het getal der ontko- mene op niet minder behoeft gerekend te worden. Ook werden nog twee houtsnippen buit gemaakt, hetgeen naar 's jagers beweren hoogst zelden reeds om dezen tijd voorkomt. De jagers zijn voornemens in de maand December nog eene jachtpartij te houden. Dinsdag en Woensdag zijn nog door schuiten aangebracht en door den, strandvonder- geborgen, ruim vijftig battings van verschillende lengte, merk C. B. C. Het getal der geborgen vaten met duigen bedraagt thans drie en twintigze zijn gemerkt P. Plamburg. Waal, 11 October. Gisterenmorgen geraak ten 2 paarden voor een wagen gespannen, op hol. De oorzaak daarvan schijnt te zijn een kruiwagen, waarvan de dieren waren geschrikt. Gelukkig liepen de paarden het dorp uit, waar door het gevaar voor de voetgangers werd verminderd. De bestuurder sprong van het rijtuig doch geraakte daarbij in het leidsel ver ward, waardoor hij nog een eindweegs werd medegesleept. Het schijnt dat de dieren buiten het dorp bij een damhek wilden ingaan, doch zooals het meer gaat als een goeden bestuurder- ontbreekt, de zaak raakte van de wal af in de sloothet eene paard kreeg de wagen op zich, het andere geraakte aan de overzijde van de sloot en kwam daar tot stilstaan. Of de holpartij nog ernstige gevolgen heeft achter gelaten, is ons niet bekend. Uit Londen wordt geseind, dat, met heden te beginnen, de aanvoer van alle soorten vee uit Nederland is verboden. Ingevolge de door den Minister van Buiten- landsche Zaken in de Tweede Kamer gedane toezegging is in de St. Courant mededeeling gedaan van een telegram van hetNederlandsche Gezantschap te Londen, waarin dat verbod als waarschijnlijk werd aangekondigd en gegrond op het voorkomen van mond- en klauwzeer te Vaals, in Limburg. Blijkens nader bericht van het Nederland- sche gezantschap te Londen aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, is de Order in Council, waarbij alle invoer van vee uit Neder land in het Vereenigd Koninkrijk wordt ver boden, den 7 dezer uitgevaardigd en zou die Order 8 October ih werking treden. Ten gevolge van dit verbod kan ook geen Nederlandsch vee meer in Groot-Britannië en Ierland worden ingevoerd onder voorwaarde van slachting aan de losplaats. Daar de lichamelijke krachten van den Koning weinig verminderd zijn, kan de ziekte toestand nog geruimen tijd voortduren. Bij meerder voedselgebruik is herstel van het lichaam echter zeer wel mogelijk. Donderdag nacht is te Utrecht overleden do oudste inwoner dier stad, de heer Johannes Lorette. Hij werd den 22 November 1786 aldaar geboren, en bereikte dus den leeftijd van bijna 104 jaren. Van de uitgevers Nijgh van Ditmar te Rotterdam, ontvingen wij ter kennismaking twee uitgaven nl. Lelie- en Rozeknoppenweekblad voor meisjes, en nummer 1 van het weekblad Californië. Van het eorsto weekblad zijn reeds negen jaargangen verschenen, hetwelk zeker wel pleit voor de levensvatbaarheid van deze uitgave. De inhoud daarvan kan dan ook wel tot verdere kennismaking aansporenbij eene aangename lectuur vindt men daarin tevens eene duidelijke beschrijving van dames-handwerkjes, opgaven van opstellen, raadsels, rekenvoorstellen en andere amusementen de prijs is f 1.40 per 12 nummers. De uitgave van het weekblad Californië heeft ten doel de landverhuizing naar Californië onder de auspiciën der Holland-Calli for nia Land- Compa ny, te bevorderen. Uit den aard der zaak zal de inhoud van dit blad dus bestaan uit berichten en modedeelingen over de Hollandsche Kolonie in Merced County en over hare omgevingstudiën, schetsen van land 6n volk historische herinne ringen. enz. Niet slechts dus voor den toekorn- stigen emigrant, doch voor allen, die van .het vreemde land iets wenschen te weten, zal dit blad zeker welkom zyn. De prijs per jaar is drie guidbn. Aan een school te Hilversum deed zich dezer dagen een zeldzaam geval voor. Een nieuwe onderwijzer vroeg namelijk, daags na zijne indiensttreding, ontslag uit zijne betrek king, omdat de jongens zoo lastig waren! Men schrijft aan het N. v. d. D. In Noorcf-Holland komen allengs meer kaas- fabrieken. Zij" geven den kleinen boer het voordeel voor zijn zuivel evenveel geld te maken als de grootere boeren, daar van ieder deelheb ber de melk tot denzelfden prijs aangenomen wordt, als de qualiteiten deugdelijk zijn. Wan neer zulk een boertje zelf markten moest, kreeg hij meestal guldens lageren prijs dan de groote makers. En de koopman is verzekerd van gelijke qualiteit. Het is een schoon gezicht, stapels van 8 tot 1500 stuks Edammer kazen op de markt te zien staan.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1