Buitenland. Volgens de „Delftsche Courant", is door Ds. Van Thooft te Nootdorp, voor de toezeg ging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente te den Burg op Texel bedankt. De Waal, 14 Oct. Zooals het op ons eiland (en zeer waarschijnlijk ook in andere kleine plaatsen) met zoo menige Vereenigingis gegaan, gaat het hier met do Gymnastiekvereeniging „Texla". In 1886 mot 15 leden begonnen, werd telken jare dit aantal minder. Nu dit jaar het getal leden tot 5 daalde, heeft men, nog niet tot ontbinding willende overgaan, besloten dezen winter geene oefeningen te houden en is „Texla" alzoo eene rustende gymnastiekvereeniging geworden. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Goneraal, Dinsdag jl. gehouden, werd omtrent den toestand des Konings, door den Minister van Koloniën, de heer Mackay, het volgende gesproken „In de Staats Courant is gisteren avond mede gedeeld, dat de Koning krank is. Sedert 26 September heeft Z. M. zich niet meer met de Staatsaangelegenheden iDgelaten. Gisteren heeft op Het Loo een consult plaats gehad van pro fessor Rosenstein met dr. Vinkhuyzen en dr. Vlaanderen, 's Konings geneesheeren, die van hunne bevinding een bulletin hebben opgemaakt, dat gisteren avond in de Staats-Courant is ver schenen. De ministers van Justitie en Koloniën, die zich gisteren ook op Het Loo bevonden, hebben een onderhoud mot genoemde beeren gehad. Alsnu is aan de beslissing van den ministerraad do vraag onderworpen of reeds nu maatregelen zullen moeten worden genomen tot voorziening in 's lands Regeering." De Voorzitter antwoordde daarop „Met diepe smart verneemt de Kamer de zoo groote ramp, welke het land en 's Konings Huis heeft getroffen. Moge het besef van de innige deelneming in het lijden van Zijne Majesteit onzen geëerbiedig- den Koning en de stellige overtuiging dat de Vertegenwoordiging van het Nederlaudsche volk zich des te vaster schaart om den Troon hoe zwaarder ramp Oranje treft, eenige verzachting voor de Koningin zijn in doze pijnlijke omstan digheden. „Ik heb de eer namens de Kamer, der Regeering dank te zeggen voor hare mededeeling." Het bericht in de „Staats Courant" van gis teren, luidt als volgt „Sedert veertien dagen hebben zich bij Zijne Majesteit den Koning opnieuw de verschijnselen der vroegere ziekte voorgedaan. Wel blijven de lichaamskrachten voldoende, maar sedert dien tijd is er eene zoodanige vermoeidheid der hersenen ontstaan, dat Zijne Majesteit buiten staat is Zich met ernstige aangelegenheden bozig te houden. Bij de Tweede Kamer zijn tot nu toe betreffende het aanhangige voorstel van wet van den heer Bahlmann, ter voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw, ingekomen 81 adressen voor het ontwerp, waarin het voorstel-Bahlmann met meer of minder ingenomenheid wordt begroet en op aanneming daarvan wordt aangedrongen 144 adressen tegen het ontwerp, alsmede één adres, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd van een voorafgaand nader onderzoek, alvorens eene beslissing te nemen. Zekere S., te Bruinisse, die tijdens de jongste volkstelling zijne telkaart verbrandde en allo opgaven weigerde te beantwoorden, waarvan een vonnis van f 20 of 6 dagen hech tenis het gevolg is geweest, heeft het zóó ver laten komen, dat hij door de politie opgepakt en te Zierikzee in het huis van bewaring gebracht is moeten worden, waar hij, des avonds omstreeks 8 uren aangekomen, den volgenden ochtend reeds betaalde en ontslagen werd. Nederland en Luxemburg genieten de hooge eer van weer eens door enkele buitenlandsche bladen besproken te worden. De „Norddoutsche Allgemeine Zeitung" toch schrijft„Voor de toekomst is het niet zonder belang, te constateeren, hoe Russische bladen over de toekomst van Nederland schrijven en door willekeurige combi naties en zuiver persoonlijke opvattingen Duitsch- land en de Duitsche politiek in een verkeerd licht pogen te stellen." Ten einde dit te doen zien, haalt de „Nord- deutsche Allgemeine Zeitung" een artikel aan der St.-Petersburgsche „Novoje Vremya," waarin wordt gezegd: „Het groothertogdom Luxemburg zal onder het bestuur van den hertog van Nassau geheel onder Duitschen invloed komen. De koning van België is op de hand van Duitschland en derhalve zou Duitschland in geval van oorlog aan de noordwestelijke grenzen alleen vrienden vinden. Yon Bismarck heeft hierop reeds gerekend en ook de nieuwe regeering rekent er op. „Dat Nederland ook onder Duitschlands invloed komt, moet den Duitschen keizer alleen reeds hierom veel waard zijn, omdat de revolutionaire partij in Nederland op Frankrijks hand is en omdat het voor de Duitsche vloot van belang zou wezen, om in geval van oorlog in de Nederlandsche havons te kunnen binnenloopen," Het „Petit Journal" laat zich bovendien uit Berlijn het fraaie sensatiebericht seinen, dat de keizer eene onderneming van het grootste gewicht beraamt, waarop de publieke opinie moet worden voorbereid en waarover Caprivi met Crispi zal spreken. Die onderneming zou óók Nederland betreffen. De koning van Wurtemberg, de groot hertog van Hessen en sommige Beiersche prinsen zouden zich vooralsnog tegen de keizerlijke plannen verzetten de keizer van Oostenrijk en de koning van Saksen zouden nog weifelen. Het is om er bang van te worden Men meldt uit Rijnsburg Het verschijnsel doet zich hier voor dat de openbare school, welke vroeger ruim 300 leerlingen telde, hoe langer hoe minder bezocht wordt en dat de kinderen overgaan naar de beide Christelijke scholen en die der Afge scheidenen. In verband daarmede heeft thans bovendien de gemeenteraad het krasse besluit genomen, van de zes onderwijzers vijf te ontslaan (tegen 1 Jan. wordt er één op pensioen gesteld) en met de naburige gemeenten eene overeenkomst te sluiten voor de kinderen, die te Rijnsburg de openbare school zouden willen bezoeken. Van de vijf ontslagen onderwijzers zijn er vier gehuwd. N.R.C De mededeeling der N. R. Ct., dat Don derdag jl. door den gemeenteraad van Rijnsburg reeds zou zijn besloten tot opheffing dei- openbare school, was, gelijk dat blad thans zelf meldt, eenigszins voorbarig. Wel bestond daartoe het plan, doch de burgemeester heeft het nog tegengehouden. Er zullen nu inlich tingen worden ingewonnen bij den commissaris des Konings, en waarschijnlijk zou Dinsdag een besluit genomen worden. Met belangstel ling wordt de uitslag tegemoet gezien. In de laatste weken is onder de oesters, op de visscherijen in de Oosterschei de, een groote sterfte merkbaar, vooral onder de groote soorten. Men schrijft dit toe aan het koude weder, gedurende de telingsperiode in dezen zomer. Over den aanslag en den groei der oesters wordt eveneens algemeen geklaagd, zoodat de vooruitzichten van de oesterhandelaars niet gunstig zijn te noemen. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, zal weldra te Londen door Nederlandsche, Portugeesche, Fransche en Engelsche handelaars in het Congo- gebied een bijeenkomst worden gehouden ter bespreking van hun gemeenschappelijke belan gen. Het zal dan zeker meer en meer blijken dat Nederland niet alleen staat en dat er wel middelen te vinden zijn, om den slavenhandel te bestrijden zonder den handel te ruïneereu. Twee ingezetenen van Zeist, L. en Z., waren Maandag 1.1. samen voor zaken (aan de rechtbank) naar Utrecht geweest, toen zy het oneens werden over een kwartje, doch bevreesd voor verscheuring van den hechten vriendenkring, gaf de een het den ander spoedig toe. Te huis komende dacht Z. nog eens over het geval na en kwam tot de ontdekking, dat L. toch ongelijk had, waarop hij zich naar de woning van L. begaf, ten einde hem de zaak nog eens duidelyk te maken. L., die zich juist onledig hield met wat opgebakken aardappelen uit den koekepan te nuttigen, kan men begrijpen dat meer oogen voor zijn pan, dan ooren voor het betoog van Z. had, en liet gerust het beslechten der zaak aan zijne vrouw over, die, wellicht niet zoo vriendschappelijk als haar man, het volstrekt niet met Z. eens kon wor den, waarover Z- zich zoo driftig maakte, dat hij L. de koekepan met aardappelen onder zijn neus wegtrok en daar vrouw L. een paar klappen mede gaf. Natuuriyk trok L. party voor zfjn vrouw en was aanpakken voor hem do bood schap, waarop een formeel gevecht met koekepan en klomp ontstond, hetwelk eindigde met de nederlaag van Z., die zoodanig toegetakeld werd, dat hij minstens 14 dagen niet toonbaar is. Een bewoner van het Stationsplein te Rotterdam werd Donderdag-avond het slacht offer van een onbeschaamden dief. Tegen negen uren schelde een welgekleed persoon aan bedoeld huis en overhandigde aan de dienstbode een brief, waarbij tevens om mondeling ant woord werd verzocht. Toen de dienstbode weder van boven kwam, was de brenger met vier parapluies verdwenen. In de enveloppe was niets dan een wit papiertje te vinden. Zekere milicien, van het 1ste reg. inf. te Leeuwardendie, onlangs van verlof terug- keerende, in den spoortrein allerlei voor den Koning kwetsende liedjes zong en deswege door eenige burgers werd aangeklaagd, is dooi den krijgsraad te Leeuwarden, wegens opzet telijke beleediging van den Koning veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Betreffende het verbod van den invoer van Nederlandsch vee in Engeland meldt de „Standard" dat het besluit voornamelijk treft den handel in schapen en kalveren, waarvan onderscheidenlijk 6000 tot 7000 en 600 tot 900 in de laatste maanden wekelijks werden inge voerd. Door de politie te Delft zijn dezer dagen niet minder dan vijfentwintig processen-verbaal opgemaakt tegen neringdoenden, wegens het in hun winkel voorhanden hebben van maten of gewichten, niet voorzien van de jaarletter voor den herijk vastgesteld, of waarop zelfs het afkeuringsmerk voorkomt. Eenige „afschaffers" hadden voor korten tijd in Friesland een vergadering gehouden. Na afloop daarvan moest de rekening betaald worden voor lokaalhuur enz. Daaromtrent vertelt de Volksvriend De rekening van den kastelein voor geleverde koppen thee (behalve de overeengekomen som wegens lokaalhuur) liep bijzonder hoog. Op de hem gemaakte aanmerking was zijn ant woord, dat „de beeren ook moesten in aan merking nemen, dat hun streven zou uit- loopen op den ondergang van zijn bedrijf en broodwinning 1" In den nacht van 7 op 8 Sept. jl. was een jonge kerel te Wouw binnengedrongen in een huis, door een ijzeren stijl uit een kelderraam te breken en een deur stuk te maken. Een gebrekkige, bejaarde vrouw werd door hem mishandeld en evenzoo deed hij met een buurman, die ter hulp was gekomen. De kerel gedroeg zich in één woord als een beest. Deze zaak diende 11. Donderdag voor de recht bank te Breda. Drie getuigen waren gedagvaard, nl. de gebrek kige oude vrouw en een oud man met zijn vrouw. De getuigenis van het oude manneke werd volgens de N. Br. Ct., afgelegd op een eigenaardige manier, nl. in korte volzinnen, schreeuwend en met nadruk in één toon uitgegalmd, alsof hij gevoelde, dat er loven of dood van zijn getuigenis afhing. „lk-lag-to-slapen. Mijn-vrouw-zeit: hoor-eens! Ik hoorhulp! hulpIk-sta-op. Ik-ga-naar-beneden. Ik-doe-de-deur-open. De-kerel-was-razend. Hij-pakt- me-beet. Hij-slaat-me-op-myn-kop. Hy-stomt-me. Mijn-vrouw-komtaan. Zij steekt-het-licht-aan. Zij- roept: politie! Hij-roept: geen-politie-geen-ma- réchaussée-geeu-duivel-kan-me-verditte. Laat-ze- maar-komen Hij-was een-halven-duvel. Hij-sloeg- me weer op mijn-kop. Ik-had-verdikke-rnhn-buik- vol. Wegens mishandeling en huisvredebreuk werd tegen den woesten aanrander 5 maanden gevan genisstraf geeischt. Al moge de staatkundige toestand van de Republiek verbeterd zijn, volgens de Argentijnsche bladen neemt de ellende te Buenos-Ayres, onder de landverhuizers vooral, nog steeds toe. In de eerste week van September waren er 40.000 werkloozen, waaronder de Italianen, die elk voor jaar op staatskosten worden aangemonsterd, het grootste contingent opleveren. De gezinnen van deze arme lieden doorkruisen jammerend de stad de weldadigheidskassen zyn ontoereikend om

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2