N#. 319. Donderdag 23 October. A#. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. The wonderoetheace Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. aai Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOXJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 22 October 1890. Bij de Herv. Gem. te Burg op Texel is beroepen tot predikant, Ds. Wieringa, pred. te Steggerda. Aan het strand is aangespoeld een naam bord, blauwe grond, waarop met witte letters Een flinke aanvoer van vee bood de markt van Maandag jl., vooral rundvee, dat )T' ar algemeen goed uitzag. De prijzen waren Iran dien aard, dat de handel niet levendig ion worden genoemd. Velen van hen, die voornemens waren eenigen inslag te doen, jjingen daartoe dan ook schoorvoetend over, 6 af stelden het koopen uit, tot ja tot dat de prijzen iets lager zullen worden. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland nefrebben de uitbreidingswerken ten behoeve ht /an de haven aan het Oudeschild op Texel, ik gegund aan den heer A. Visser te Haarlem, neien op één na laagsten inschrijver, voor de ;e iom van f38980. Heden morgen te halt vijf brandde nabij ElUe Koog de woning af, bewoond door M. v. d. 161 Vliet en gezin; de oorzaak van het onheil is anbekend. Oudeschild, 21 Oct. Hadden eenige schip- aers van hier eerst nog het voornemen om te rachten werkzaam te zijn bij het bergen der ading uit het bij Zandvoort gestrande barkschip ,Lindern", thans is dat werk aangenomen door le Bergingmaatschappij te Maassluis. Als berg- oon is, naar verzekerd wordt, 10% bedongen. Met de visscherij naar zeepaling wil 't dit aar maar niet vlotten. De prijzen der dikste lei loorten zijn daardoor buitensporig hoog en loo- ■emen zelfs tot 65 70 Ct. per Va K. G. den Hoorn 20 Oct. Gisteren was ons dorp u feestgewaad. Bijna overal waaide de drie kleur en waarom? Alles ter eere van. onzen :tli;eachten predikant, den Weleerw. HeerLeffef, gellie op dezen dag zijn 25-jarig huwelijksfeest derde. Had onze gemeente reeds hare belang- telling doen blijken toen ZEw. voor korten ijd bedankte voor de toezegging van beroep r kaar Ingen, ook nu weder was de belangstel ling algemeen, waarvan het legio aantal brie- en, kaartjes en bezoeken, benevens de vele adeaux, zoowel van vorige standplaatsen als an hierde duidelijkste bewijzen waren. )e wensch van velen, dat het ZEw. gegeven ij, nog eenmaal zijn gouden jubilé te mogen leren te midden van zijn gezin en dat hij og lang in ons midden moge blijven, is zeker /el de algemeene wensch. Elke vereeniging onderling moet op den ocfuur de meeste voordeelen opleveren. Hiervan af de onderlinge brandwaarborg-maatsch. ,,'t lgemeen Belang", duidelijke bewijzen. Niet mflleen dat de premiën zeer laag zijn (lager an bij andere maatschappijen), ook de uitkee- ing geschiedt vlug en zonder veel omhaal. >it is gebleken bij den brand van P. J. Witte he ikt ier ieb va m ex alhier, waar onmiddelijk de zaak onderzocht, en het verbrande getaxeerd werd door com missarissen, waarop uitbetaling volgde niet alleen, maar ook onbekrompen werd gehandeld met degene, die zich bij genoemden brand hadden onderscheiden, door hen boven ver goeding van schade aan kleeren en werktuigen nog eene gratificatie uit te reiken, waarvoor de maatschappij dank verdient. De Staats-Courant behelst het volgende bulletin De toestand van Zijne Majesteit den Koning is sedert het laatste bericht bijna hetzelfde gebleven. Toch toont Zijne Majesteit nu en dan eenige meerdere belangstelling in Hoogst- deszelfs omgeving. Vermindering van krachten is niet te bespeuren en de eetlust blijft goed. Men seint uit den Haag aan de Haart. Ct.: De ministerraad, oordeelende dat de Koning buiten staat is de regeering waar te nemen, heeft heden (Dinsdag) de Stat.en-Generaal in vereenigde vergadering bijeengeroepen op Dins dag den 28 October 2 uren des namiddags. In verband met de berichten omtrent de ongeregeldheden van Zaterdag avond te Am sterdam wordt van daar aan de N. R. Ct. gemeld, dat een aantal sociaal-democraten vermoedelijk meer ontwikkelden onder hen reeds hun beklag hadden ingebracht bij den Centralen Raad over de straatschandalen en opstootjes, door de partijgenooten telkenmale verwekt en bij dien raad er sterk op hadden aangedrongen, zijnerzijds alles te doen wat strekken kon om aan die storingen der openbare orde een einde te maken. De commandant der zeemacht in Oost- Indië heeft zich, naar de Haagsche Ct. nader mededeelt, niet rechtstreeks tot den Minister van Marine, maar tot den Gouverneur Generaal gewend met zijn betuiging, dat hij zich niet langer verantwoordelijk kan stellen voor den loop der zaken in Indië, wegens den ellendigen toestand, waarin zich onze marine aldaar bevindt. Dit schrijven is om advies aan den Ministei van Koloniën gezonden. Uit Heiloo schrijft men: Men vreest, dat de muizen hier spoedig een hobfdrol zullen spelen. De. eene kat na de andere verdwijnt op geheimzinnige wijze. Enkelen willen dat de ijver der boschwachters zoo ver gaat, dat ze iedere kat, die toevallig een rondreisje doet, door het schot doen vallen. De hevige wind van de laatste dagen heeft niet alleen te land zijn uitwerking doen gevoelen maar ook op zee, en wel aan de groote stoomboot „de Batavier" die Zaterdag van Engeland ver trokken, Zondag te Rotterdam aankwam. Men was bezig een aantal paarden, tot de lading behoorende, te lossen. De arme dieren kwamen in een hoogst treurigen toestand aan wal. Bij het een waren door het slingeren en stampen van het schip de beenen gebroken, een ander had zulke verwondingen dat aan herstel niet gedacht werd. Daarom werden zij maar naar het abatoir vervoerd om voor de slachtbank te dienen. Een ooggetuige verhaalde dat het treurig was om aan te zien in welk een toestaud de dieren verkeerden. Flauw herinneren we ons, dat eenige jaren geleden aan de brievenbestellers verboden werd nieuwjaarsgiften te vragen en tegelijk aan de bestellers der telegraafkantoren om nieuwjaarsgif ten aan te nemen. Laatstgenoemden waren dus bepaald van erger conditie. Blijkens de Memorie van Beantwoording op het verslag der Kamer over de herziening der postwet, is de Minister voor nemens om ook de brievenbestellers de kans op fooien te benemen en in verband daarmede hun tractement te verhoogen. De hoofdreden, die den Minister daartoe leidt, is vooral, dat er zooveel misbruiken bestonden en het grootste gedeelte van het bedrag der fooien aan de hoofdbestellers kwam. Het ligt nu eenmaal in de richting van onzen tijd om fooien af te schaffen en ongetwijfeld is daarvoor veel te zeggen. Maar uit een menschkun- dig oogpunt beschouwd is er toch wel wat tegen. Iedereen telt „buitenkansjes" meer dan verhoogde jaarweddeaan zijn vaste tractement raakt men gewoon het gaat toch op, en men bemerkt er niets van of het wat meer is, wel als het wat minder ismaar nu en dan eene extra-som te ontvangen en daarvoor iets buitengewoons te kun nen doen, geeft een genot dat niet doorgrooter salaris wordt opgewogen. De bestellers mogen zich intusschen vleien dat het fooienstelsel, al wordt het of ficieel afgeschaft, bij een groot doel van het publiek zóó ingeworteld is, dat het hun tijd wel zal uithouden. Onwillekeu rig ontstaat er zekere band tusschen de ingezetenen en den man, die dag en avond, bij verzengende hitte en in noodweer zich bij hen aanmeldt, en nu de gewoonte medebrengt hem eens in het jaar een douceurtje te geven, zal men die gewoonte niet zoo spoedig laten varen. (Arnh. Ct.) Bij de militaire overheid te Maastricht heeft zich Maandag een deserteur van 77 jaar aangemeld. De man was vóór 50 jaren van het 7e reg. inf., waarbij hij als vrijwilliger diende, gedeserteerd, had naar Algiers dienst genomen en zich vervolgens in Frankrijk opgehouden. Tot zijn groote vreugde werd hem medegedeeld, dat zijn vergrijp verjaard en hij niet meer ver volgbaar was. De directeur der wees inrichting te Neerbosch deelt thans mede dat gedurende de laatste dagen weder tal van nieuwe aanvragen tot opneming van arme en verwaarloosde weezen tot hem zijn gekomen. Hoe gaarne hij ook aan deze ongeluk- kigen eene plaats zoude geven, is hem dit niet mogelijk, omdat er geen ruimte op de slaapzalen noch in de schoollokalen over is om een enkele wees te plaatsen. Hij mag zich verblijden dat de gezondheidstoestand onder de weezen voort durend gunstig blijft en er maar enkelen zwakken of licht ongestelden in het ziekenhuis zijn. Het getal kinderen is echter zoo groot dat alle plaatsen zijn bezet. In den grooten kinderwagen worden, bij beurten, vier van deze kleinen rondgereden. Natuurlijk is dit een monsterwagenalleen op deze inrichting is dit buitengewone voertuig op zijn plaats en wordt er dagelijks goed gebruik van gemaakt. Zoodra het nieuwe weeshuis geheel is afgewerkt en gemeubileerd, worden weder een 200 tal weezen ter verpleging opgenomen. Volgens het Wiesb. Tgbl. is hertog Adolf van Nassau volkomen bereid om, als het nood zakelijk blijken mocht, weder als regent van het groothertogdom Luxemburg op te treden, doch vóór den dood van den koning-groothertog zal hij zelf niet derwaarts gaan. 10

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1