Buitenland. Onze plaatsgenoot, Joh. Eelman, Dir. van de Maatschappij 't Algemeen Belang, moet voornemens zijn zich in het volgend jaar te Alkmaar metterwoon te vestigen. Die verandering van woonplaats moet echter niet met zich medebrengen de verplaatsing van de hoofdzetel van de Maatschappij 't Alg. Belang. Zijn wij wel onderricht dan moet juist het belang der Maatschappij het wensche- lijk doen zijn dat de Directeur zich tijdelijk of voor goed te Alkmaar gaat vestigen. Als een bewijs, dat de haringvisscherij te Scheveningen tot heden een buitengewoon gunstig resultaat oplevert, kan dienen, dat op de scheepstimmerwerven niet alleen reeds verscheidene nieuwe schuiten voor 1891 zijn besteld, doch bereids nieuwe zoogenaamde aan- leggers zijn aangekocht om het volgend jaar in de vaart te worden gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag, te ongeveer 12 uren, strandde een half uur gaans ten noorden van Zand voort het Nederlandsche ijzeren barkschip „F. W. van Lindern," kapitein Huibrechts, geladen met tin, tabak, kapok, arak enz., van Batavia naar Botterdam. De Redding boot beproefde het schip te naderen, doch door de duisternis mislukte deze tocht. Vuurpijlen met reddingstouwen misten eveneens het doel. Een tweede tocht der boot werd te 6 uren beproefd, en toen ook deze niet gelukte, werd door de wakkere bemanning een derde ondernomen. Het einde hiervan was allernoodlottigst. Wel werd het in nood verkeerende schip bereikt, doch een hevige zee deed de boot omslaan en de redders, negen in getal, raakten te water. Met veel moeite bereikten acht hunner, waarvan sommigen bewusteloos, het strand. De negende werd het offer van zijn menschlievend pogen. Wel kwam hij aan wal, doch niettegenstaande de langdurige pogingen van de inmiddels toegesnelde genees kundige hulp kopden de levensgeesten niet meer opgewekt worden. De namen der acht geredden zijn: Albert Koper, stuurman, Jacob Zwemmer, Willem Drayer, Huig Molenaar, Leendert Kerkman, Jan Kerkman, Jacob Koper, Arie Koper. De verdronkene, Dirk Koper, is weduwnaar en laat 5 kinderen onverzorgd achter. De bemanning van het schip is to 10 uren ongeveer door de reddingboot van IJmuiden afgehaald. Het schip zit hoog op het strand, heeft veel water in gekregen en zal waarschijnlijk verloren zijn. De lading hoopt men te kunnen lossen. Te Meppel is een vuurbal, die 's avonds loodrecht naar beneden kwam vallen, op on geveer drie meter boven den grond uiteen gespat. Het blauwe licht dat daarbij ontstond, was zeldzaam sterk en verlichtte den geheelen omtrek. Door den officier van justitie bij de arrondissement-rechtbank te Amsterdam is eene strafvervolging ingesteld tegen een der sprekers in de door de kiesvereeniging „Amsterdam" gehouden Tindal-meeting van Maandagavond jl. Bedoelde spreker, Krekel genaamd, heeft o. a. gezegd„de Koning heeft ons volk aan de galg geholpen." (L.Z).) In de Mem. v. Antwoord op ontwerp- postwet verklaart de Minister van Waterstaat, dat er overwegende bezwaren bestaan tegen verwezenlijking van het denkbeeld, door som mige leden der Tweede Kamer uitgesproken, om van brieven, die des Zondags te bestellen zijn, dubbel port te heffen. De bepalingen omtrent het internationale postverkeer laten niet toe dien maatregel op brieven van buitenlandschen oorsprong toe te passen. Bovendien zou voor het bestellen der dubbel gefrankeerde brieven, het grootste deel van den dag personeel moeten worden in dienst gehouden, terwijl bij het tegenwoordige stelsel van beperkte bestelling, de Zondagsdienst voor het bestellend personeel over 't algemeen zeer aanzienlijk wordt ingekrompen. Het denkbeeld om ten plattenlande voor den Zondagsdienst hulppersoneel in dienst te stellen, indien dit noodig is, wordt reeds sinds gerui- men tijd toegepast. Daarmede zal worden voortgegaan. Voor een uitbreiding van het maximum gewicht der brieven, die tegen enkel port kunnen worden vervoerd, van 15 tot 25 gram, bestaat niet de minste aanleiding. Bij de insluiting van twee octavo-velletjes postpapier in één omslag, wordt dat gewicht van 15 gram nog niet overschreden. Indien men dan nog meer wenscht in te sluiten, is het niet onbillijk, dat men ook een hooger port betale. In de ontwerp-postwet (art. 3) is thans bepaald, dat voor een brief van ten hoogste 15 gram drie cents port betaald zal worden, indien de brief besteld wordt binnen den kring van het post- en hulpkantoor, waar die ter post is bezorgd. Aan het verlaagde port is eene beperkende voorwaarde verbonden, nl. dat het niet van toepassing is op brieven, die het gewicht van 15 gram te boven gaan, en die niet of onvol doende gefrankeerd zijn.* Daar het doel is gelegenheid te geven van de post gebruik te maken voor mededeelingen of berichten, waar voor men om de eene of andere reden geen briefkaart wil gebruiken, tusschen de ingeze tenen eener zelfde plaats, is de beperking tot het gewicht van 15 gram gerechtvaardigd. De wildhandel in het noorden van Over- ijsel is tegenwoordig belangrijk. Vooral ge schiedt de verzending naar Engeland en België, Holland trekt ook veel. De aanvoer van hazen en lijsters is groot, van patrijzen minder. In de gehouden jaarvergadering der Zui- derzee-vereeniging te Amsterdam bleek, dat de terrein werkzaamheden zijn geëindigd. In 1889 en 1890 werden 2129 grondboringen ge daan. De grondsoorten zijn bij het proefstation in onderzoek. Thans resten de bureau-werkzaamheden tot onderzoek van het verkregen resultaat over de hoedanigheid van den grond, de visscherij e* de voor- of madeelen der afsluiting in verband met de droogmaking. In 1891 kunnen alle werkzaamheden afloopen. In een drietal vacaturen werden de hh. jhr. Bakker te Amsterdam,, van der Breggen te Waddinxveen en Hulst te G-enemuiden als bestuursleden gekozen. De uitgaven over 1889 bedroegen f 22,368, de inkomsten f 45,648. Het batig saldo der begrooting voor 1891 zal f 15,15 bedragen. Volgens de Indèpendance zou de Regee ring van den Congo-staat „aan alle mogend heden die aan de anti-slavernij conferentie deelnamen", zeer verzoenende voorstellen hebben gezonden betreffende het zoo bestreden vraagstuk der inkomende rechten, waarvan de uitvoering van de besluiten der conferentie afhangt. Hierdoor zouden de voorstellen, welke door alle mogendheden, behalve Nederland, aangenomen zijn, „eenigermate gewijzigd wor den, zoowel wat het bedrag der rechten zelf, als wat de aan de invoerders op te leggen douane-formaliteiten betreft." De Ned. Bakk. Ct. vestigt er de aandacht op, dat de Nederlandsche militair het kleinste ration brood krijgt van alle Europeesche soldaten. In Nederland ontvangt de soldaat per dag 0,6 KG-., in Engeland 0,86, in Duitschland en Zwitserland 0,75, in België 0,79, in Oostenrijk 0,9, in Italië 0,913, in Turkije 0,96, in Frankrijk 1, in Rusland 1,228. Maar het brood is ongebuild en daardoor slecht verteerbaar. Van een gedeelte dier 6 ons heeft hij volstrekt geen voeding. Bovendien wordt het ongebuild brood bijna niet meer gegeten door wie maar eenigszins in staat zijn om gebuild brood te koopen. Genoemd blad voegt er bij, dat terwijl de prjjs van het brood thans 10 cents is, dat voor de solda ten te Amersfoort geleverd wordt voor 7 7» cent, waaruit wel blijkt dat het minste tarwemeel er voor wordt gebruikt. Deze twee laatste omstandigheden wegen, mee- nen w(j, het meestwant dat de soldaat minder brood krijgt dan in Frankrijk hangt samen met onzen volksaardin Holland eet men algemeen minder brood dan in de zuidelijke landen of in Rusland. Voor een groot deel van onze landgenoo- ten zijn aardappelen het voedingsmiddel by uit nemendheid. Sedert vrij geruimen tijd heeft men niets gehoord van dr. Kochs voorgezette onderzoe kingen omtrent de tuberkel bacillen, noch van zijne proefnemingen met eene door hem op dieren toegepaste behandeling van longtering. Mag men enkele belichten gelooven, dan zijn de laatstbedoelde proefnemingen niet gunstig uitgevallen. Van verscheiden meubelfabrikanten te Amsterdam mocht de Tijd de verblijdende mededeeling vernemen, dat de door hen beoe fende industrie op dit oogenblik in een zoo hooge mate van bloei verkeert, als waarin zij zich in jaren niet kon verheugen. „Wij hebben volop werk, zelfs voor vreem delingen", verzekerde een firma. Een ander verklaarde, „voor het buitenland zooveel te kunnen leveren als zij maar wilde, mits stijl meubelen, in handenarbeid vervaardigd", ter wijl een derde de borden verhangen achtte, zoodat het buitenland naar Nederlandsch fabri kaat vraagt, waar wij vroeger door meubelen uit buitenland werden overstelpt. Men schrijft uit Den Haag aan de Amst, Crt." „De Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij heeft geweigerd om leges te betalen van de koopsom, haar door den Staat den 15den Oct. uitbetaald, op grond dat het sou verein besluit van 1814, waarop de leges-hef fing berust, onwettig is, omdat het niet op de bij de wet voorgeschreven wijze is afge kondigd. De landsadvocaat, die bij de uitbe taling der koopsom tegenwoordig was, heelt onmiddelijk na deze weigering bij deurwaar ders-exploit de betaling gevorderd, zullende anders in rechten tot de invordering worden overgegaan. Eene procedure over deze zaak zal dus zeker niet uitblijven. Het is zeker wel merkwaardig te noemen, dat in de allerlaatste maanden, waarin de leges-heffing op grond van het gemelde besluit plaats heeft, nog een proces ontstaat over de wettigheid er van. De heeren C. L. Schopp en Zoon, hoofd agenten van de Holl.-Cal. Land.-Compy, hebben het volgende schrijven ontvangen van den Consul der Nederlanden in San Francisco. Mijne Heeren! Ingesloten heb ik hot genoegen u het verslag van den vice-consul terug te zenden. Sedert heb ik, buiten 't geen in mijn vorigen vermeld werd, niets van hem over de Rotterdam Colony vernomen. Daar alle belanghebbenden thans tevreden schijnen te zijn, was er ookgeene byzondere aanleiding om voorloopig meer te zeggen. Het doet me genoegen, dat de Rotterdam,; Colony zich mag verheugen in den werkdadigen 3teun van de groote grondeigenaren C. F. Crocker en C. H. Huffman. Deze heeren hebben terech ingezien, dat hun eigen belang zulks mede brengt, en voor onze landgenooten, die zich in de kolonie vestigen, is de medewerking van zulke welbekende ondernemende en ondervindingrijke mannen vai groot gewicht, terwijl, daar zij persoonlijk zeei bemiddeld en tevens hoofd-aandeelhouders in di Holland-California Land Co. zijn, die maatschappi geacht moet worden, uitstekend in staat te wezei aan de verplichtingen welke zij op zich neemt te voldoen. „Hoewel ik nu van gevoelen blijf, dat de com pagny voor hare gronden in de Rotterdam Colon; een zeer hoogen prijs vraagt, zal dus het wë slagen der kolonisten toch voornamelijk afhangei van eigen ijver, gepaard met een verstandig ei zuinig overleg, van de vruchtbaarheid van de grond en voorts van den loop der vrucht-pr(jze en andere niet te voorziene omstandigheden. Met de meeste achting noem ik mij, UwEd. Dw. Dr. James de Fremeri Consul. Blijkens bericht van den consul-generaal t Christinia is de invoer van vee uit Nederland i Noorwegen verboden. a Sedert eenige dagen worden door de Frai sche bladen zonderlinge geruchten verspreid na: aanleiding van een artikel van het Par y set blad „La France", waarin gesproken wordt ovi eene verdeeling van Nederland en zijne bezittinge België zou Noord-Brabant 6n Limburg krijgt en de rest wordt door Duitschland genomen. Jav Sumatra, de Soenda eilanden, Curasao en ande Antillische eilanden komen aan Duitschlant Celebes, de Molukken, Borneo, Nieuw-Guinea Hollandsch Guinea aan België. „In Den Haag men heel ongerust zegt de Franceen te Ai sterdam zal de bom losbarsten." De „France" schrfjtt zelfs, dat de koning d Belgen z(jn minister van oorlog, generaal Pontu b< di ei hi of m en be vc zit va aë ge 113 de

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2