N#. 321. Donderdag 30 October. A\ 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL 6E0EELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ABYERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verLooging der porto's. Advertentie» vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL herinneren belanghebbenden aan art.. 22 al: 1 der algemeene Politie-Verordening dezer gemeente luidende „Het is verboden honden in de gemeente te „laten losloopen van 1 November tot 1 Mei. Overtreding dezer bepaliDg wordt gestraft met eene boete tot een maximum van flO,— of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. Texel, 28 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY, Burgemeester. STIKKEL, Secretaris. TEXEL, 29 October 1890. Maandag avond hield de afdeeling Texel van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ha-e eerste bijeenkomst met dames, voor dezen winter. Vanneer we dezen avond willen beschouwen als een proefje van 't geen ons op 't gebied van amusementen voor dezen winter staat te wachten, dan mogen wij ons zeker verheugen in 't vooruitzicht van veel te zullen hooren, wat tot leering en genoegen kan strekken, want deze eerste lezing was niet te versmaden. Als spreker trad dien avond voor het Nut op, de heer Koos van Amsterdam, lid van het Wertheim-genootschap aldaar. Nadat de vice-Voorzitter, de heer Kooy, de vergadering had geopend, betrad de heer Koos het spreekgestoelte en verzocht de aandacht voor een tweetal schetsen Hoe hij toch nog zijn geld kreeg en Een avondje dat nogal mee viel. De eerste schets zouden wij zeer genoegelijk kunnen noemen een pleidooi voor eene betere wetgeving op handelsgebied; de personen en toestanden toch, welke door den spreker werden geschetst toonden zeer duidelijk aan, hoe nood lottig de val van een enkel groot man van zaken kan wezen voor velen uit den burgerstand, die daaiuoor zedelijk worden vernietigd; of de i "-.diets niet wat sterk gekleurd was? mogelijk weldoch niettemin was er zeker veel waars n 't geen de spreker schetste. De tweede schets, en evenzoo nog twee andere stukjes: Mooi Kaatje(een schets uit het Amsterdamsclie volksleven) en de weduwe, 66n kluchtspel voor drie personen, door den zelfden spreker na de pauze ten beste gegeven, waren uitmuntend geschikt om de lachlust eens op te wekken, humoristisch, soms zelfs satyrisch, werd weergegeven de wereld, zooals zij vaak is, doch lielst niet bekend wil zijn. Aan de tevredenheid der aanwezigen was niet te twijfelen, dit bewezen genoeg de bij valsbetuigingen. De heer Koos heeft ons Nutsdepartement ten zeerste aan zich verplicht door ons zulk een avond te bezorgen. Verdiend was dan ook de dank, welke de vice-Voorzitter hem aan het eind der bijeenkomst toebracht, en onverdeeld de instemming met des Voorzitters woorden, toen deze den wensch uitsprak dat wij den spreker van dien avond, in dezen winter nog eens voor ons mogen zien optreden. Ongetwijfeld was een tot weerzien welgemeend. De uitslag der biljart-wedstrijd, gehouden in Café Parkzicht aan den Burg, is geweest als volgt: Te spelen 1000 partijen. lste prijs goud horloge I. Monté met 306 punten2de prijs zilver horloge J. Flens met 292 punten 3de prijs nickel horloge D. Gz. Bak ker met 292 punten. De Waal, 28 Oct. Vrijdag 1.1. werd dooi de Heeren Muller, Mets en Gebr. De Wijn de aangekondigde lezing gehouden ten voordeele van de Prinses-Wilhelmina-Bowaarschool. Jammer voor deze heeren, die zich zooveel opofferingen voor eene goede zaak getroosten, dat het aantal toehoorders niet zoo groot was als het vorig jaar. Er was anders veel te genieten. Zoowel de inhoud der lezingen als de voordracht liet weinig te wenschen ov6r. 't Is te hopen, dat bij eene volgende gelegenheid de heeren hier meer steun vinden in hun edel streven. Zoowel de zaak, waarvoor zij strijden, als de moeiten, welke zij zich getroosten, verdient alle waardeering. Dat zij die overal, en in de eerste plaats op ons eiland, mogen vinden is onze oprechte wensch. Gedachtig aan de spreuk „Aanhouden doet winnen" zal dan met wat geduld ongetwijfeld het doel worden bereikt. Het hoofdbestuur van den anti-dienstver - vangingbond heeft, onder dagteekening van 20 dezer, aan de Tweede Kamer een adres inge diend over de militaire wetten, waarbij de in voering van den persoonlijken dienstplicht wordt voorgesteld. Het hoofdbestuur verzoekt, dat de Kamer aan die bepaling haar goedkeuring zal willen hechten, overtuigd dat er voor ons vaderland geen doeltreffende krijgsregeling mogelijk is, tenzij gegrondvest op het beginsel, dat elk Nederlander verplicht is in persoon zijn mili tairen dienst te vervullen. Adressanten zijn verder van gevoelen, dat, afgescheiden van het militaire standpunt, in tmze moderne maatschappij, op gelijkheid voor de wet gegrondvest, de geheele natie zich in het leger behoort terug te vinden. Het is opmerkelijk, dat er te Ylissingen geen enkel huis, noch benedenhuis, zelfs geen enkele gemeubileerde kamer te krijgen is, zoo neemt er de bevolking toe. De Rotterdamsche gemeente gasfabriek aan den Oostzeedijk wordt tegenwoordig electrisch verlicht Te Tilburg heeft zich het volgende geval voorgedaan Een gehuwd persoon, die vóór een twintigtal jaren naar België was vertrokken, had zich kort daarna aldaar schuldig gemaakt aan eene misdaad, tengevolge waarvan hij tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld werd. Zijne vrouw huwde vóór een zestal jaren opnieuw men zegt wettig - met zekeren T. te Rotterdam. Haar eerste man heeft inmiddels bij gelegenheid der kroningsfeesten in België gratie gekregen, en is nu dezer dagen alhier aangekomen, in de verwachting zijne vrouw nog aan te treffen. Men kan denken hoe vreemd de man opkeek, toen hij een nieuw huisgezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, vond. Uit het jaarverslag over het Rijksmuseum van Natuurlijke historie te Leiden blijkt, dat de toestand van het museum-gebouw telken jare slechter wordt. Muren en plafonds zijn vol breede scheuren en op tal van plaatsen vindt men een duimdikken uitslag van salpeter kris tallen bronnen van stof, vocht en bederf voor de collecties, die juist droog en stofvrij behooren gehouden te worden, willen zij niet ten gronde gaan En in zulk een gebouw worden schatten bewaard De wot op de Staatsloterij verbiedt den verkoop van loterijbriefjes door daartoe niet- gerechtigden. Een Amsterdammer, wien de vergunning tot debiteeren van loten was ont nomen, verzon nu het volgend middeltje, om toch loten aan den man te brengen. Hij bood lederen zakportefeuilles te koop aan, meteen loterijbriefje er in en vroeg dan voor dat artikel een prijs, waarmede gelijktijdig de waarde van het lot betaald werd. Op die manier verkocht hij verscheidene loterijbriefjes, ook aan inwoners van Den Haag. Uit dien hoofde heeft de politie aldaar zich met deze zaak bemoeicf! - Toen Woensdag-middag de sneltrein van Rotterdam in vliegende vaart de halte Houtrijk en Polanen nabij Halfweg naderde, bevonden zich vijf spelende kinderen tusschen de spoorsta ven. Zekere heer Van Bakel, mr. zadelmaker, die zich voor zaken daar bevond, werd het levensgevaar, waarin de kinderen zich bevonden, gewaar, spoedde zich naar den reeds neergelaten afsluitboom, sprong er over heen en had geluk kig nog juist den tijd, om de zich van geen gevaar bewuste kleinen te grijpen en naar den kant der sloot te werpen. - Een persoon, voorgevende Van den Berg te heeten en belast te zijn met de colportage van scheurkalenders, uit te geven door Gebrs. Koster te Amsterdam, vervoegde zich kort geleden b\j iemand te Dordrecht en verhaalde dat op het nummer, voorkomende op het schild van een voor twee jaren gekochten scheurkalender, een salonstoel getrokken was, welke nog steeds ter beschikking van den winner stond. Voort gaf hij te kennen dat hij gaarne bereid was, den stoel op te zenden tegen vooruitbetaling der daarvoor vereischte kosten ad. f 2.87, waarvoor hij alsdan een ontvangbewijs zou afgeven. De persoon, wien dit onverwachte buitenkansje te beurt viel, koesterde geen argwaan en stelde den man het gevraagd bedrag ter hand, waarna deze vertrok en beloofde spoedig aan zijn belofte te zullen voldoen. Daar de toezending van den stoel echter wat laDg op zich deed wachten, informeerde de gelukkige winner bij Gebrs. Koster, en moest tot zijn verbazing vernemen, dat op het opgegeven nummer geen stoel als prijs gevallen was en hij derhalve de dupe was geworden van een behendig op touw gezette bedriegery.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1