Buitenland. Oosterénd, 29 Oct. Gisteren vergaderde „Nut en Genoegen". De heer P. J. Bouma trad als spreker op met het onderwerp„De misbruiken der spraak." De heer J. Daalder leverde de vaste bijdrage met„Ook een Verhandelaar" van H. Th. Chap- puis. Een verzoek van 't hoofdbestuur der Maat schappij tot N. v. 't A., om eene afdeeling van die Maatschappij te willen vormen, werd om het financieel bezwaar van de hand ge wezen. Volgden nog twee dichtstukjes door de heeren Bouma en Daalder, waarna de ver gadering werd gesloten. In de gisterenmiddag gehouden vereenigde vergadering van de beide Kamers derStaten- Generaal waren alle ministers aanwezig. De tribunes waren stampvol en in de zijloges waren verschillende leden der hooge Staats lichamen en hoofden van buitenlandsche mis siën tegenwoordig. Na opening der vergadering werd het woord gegeven aan den minister van koloniën, den heer Mackay, door welke werd medegedeeld de correspondentie door het Ministerie en 'sKonings geneesheeren gevoerd, omtrent den toestand van Z. M. den Koning. De Minister besloot met te zeggen Hoe smartelijk voor den raad van ministers ook moge zijn, aan Uwe Vergadering mede- deeling te moeten doen van den treurigen toestand waarin Zijne Majesteit de Koning zich thans andermaal bevindt, zoo meent de Raad niet langer te mogen aarzelen Uwe medewerking in te roepen om ingevolge de voorschriften der Grondwet in de waarneming der Regeering te voorzien. De voorzitter antwoordde daarop Met diep leedwezen heeft de Vertegenwoor diging van het Nederlandsche volk aangehoord de verklaring dat de Raad van Ministers zich opnieuw heeft verplicht gezien in overeen stemming met de Grondwet omtrent den toestand van Z. M. onzen geërbiedigden Koning verslag uit te brengen. Zij beseft ten volle hoe zwaar die verplichting de Regeering valt. Zij is overtuigd, dat het geheele volk ten volle deelt in dat gevoel over de smartelijke beproeving welke het dierbare Vorstenhuis en het land opnieuw treft. Ik stel voor, het verslag te doen drukken en ronddeelen en tot het nemen van een besluit de vergadering te verdagen tot morgen namiddag te 2 uren. Het voorstel van den Voorzitter werd aan genomen met 85 tegen 36 stemmen en de vergadering gescheiden. De heer Pijnappel had voorgesteld de ver klaring van de Regeering naar de afdeelingen te verzenden. Aan het Vad. is van welingelichte zijde verzekerd, dat H. M. de Koningin volkomen bereid is als regentes op te treden, zoodat, spoe dig na de aanvaarding van het Koninklijk gezag door den Raad van State, een wetsont werp met die strekking kan worden vei wacht. Reeds de vorige maal toen de Koning onbe kwaam was te regeeren, was men het eens geworden, over allerlei voorbereidende maat regelen, formaliteiten, ceremonieel enz., zoodat uit dien hoofde geen vertraging te vreezen is. Te Bergen-op-Zoom is door de firma Asselbergs en Co., briquottenfabrikanten, op 7 September van het vorige jaar een brief ver zonden, voorzien van duidelijk adres en inhou dende geldswaardig papier, naar Meschede, een fabrieksstad aan de Ruhr. Deze brief nu is, na een jaar omzwervens, waarbij Frankrijk, Turkije, Perzië en Aziatisch Rusland bezocht werden, rechtstreeks uit Con- stantinopel teruggezonden, geheelongeschonden. De Schied. Ct. bevat aangaande den brand der spoelingmeelfabriek aldaar het volgende: Vrijdagavond te ruim 9 uren werden onze stadg'enooten opgeschrikt door het onheilspellende gelui der brandklok, het roeren der trom en het geroep van brand Ieder verliet zijne woning, om te vernemen waar de brand was. Dit werd spoedig aangeduid dooi den feilen gloed, die scherp zich af toekende tegen hot sombere uitspansel. Daarop afgaande, kwam ni6n aan de plaats des onheils, nl. de spoelingmeelfabriek, aan den Noordvestsingel, die in lichterlaaie stond. De brand, op den bovensten zolder, naar men zegt door het broeien van het spoelingmoel, ontstaan nam spoedig zóó in hevigheid toe, dat ondanks de ijverige pogingen der brandweer, die zich zoo spoedig mogelijk op de plaats des gevaars bevond, de fabriek geheel in de asch werd gelegd. Een groot gevaar werd voorkomen doordien de machi nist nog tijdig de veiligheidsklep van den stoom ketel heeft geopend. In de fabriek en de bergplaats waren, naar men zegt, zestig last meel geborgen. Door de Directie van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is de maat regel genomen, dat geen enkele buitenlander door haar in dienst zal worden gesteld. Van den stoker tot den directeur-generaal, allen moeten Hollanders zijn. Bij genoemde maatschappij zijn de loonen van voerlieden, wissel wachters en arbeiders aanmerkelijk verbeterd. Dinsdag jl. stond naar de „Zutph. Ct." mededeelt voor het kantongerecht te Zutpen terecht de schipper J. van Dijken, wegens overtreding van art. 450 Wetb. van Strafr. Hem werd nl. ten laste gelegd, dat hij op den 23 September jl. getuige zijnde van het oogen- blikkelijk levensgevaar waarin H. J. Viel ver keerde, toen deze te Zutphen van het met hooi beladen schip van G. Uiterwijk in den IJsel was gevallen, heeft nagelaten dezen hulp te verleenen of te verschaffen, die hij hem zonder gevaar voor zich zeiven of anderen redelijkerwijze te kunnen duchten, had kunnen verleenen of verschaffen Hij bevond zich in zijn tjalkschip De Hoop, dat achter het schip van Uiterwijk in fien IJsel lag, toen hem, daar Viel onder zijn schip lag, werd toegeroepen „De man is onder je schip, de tjalk af." Hij heeft echter niet terstond zijn tjalkschip van den wal afgezet nog eenige hulp geboden aan den drenkeling, die toen is verdronken. Het openbaar Ministerie eischte tegen be klaagde de hoogste straf, nl. 3 maanden hechtenis. Uitspraak 31 October. Menigmaal wordt in de nieuwsbladen gewaarschuwd tegen sluwe handelsagenten, die er hun werk van -maken, om allerlei goe deren (zelfs voor aanzienlijke bedragen) aan te koopen en in gebreke blijven hunne ver plichtingen behoorlijk na te komen. Ook te Leeuwarden had 'zich zulk een voor den handel gevaarlijk individu gevestigd, maai de politie nam den afdoenden maatregel om een politieagent vóór het door dien handels agent gehuurd kantoor te plaatsen, teneinde de lieden, die hunne waren kwamen afleveren, nog tijdig te waarschuwen, en op die wijze werd deze onwelkome gast dan ook weer spoedig uit die stad verdreven. De colporteur Kramer te Amsterdam trachtte Zaterdag-avond jl. in de Damstraat op de volgende wijze het door den burgemeester gedane verbod te ontduiken. Hij liep naast een jongen, die een pak kranten droeg roepende „Hij verkoopt „Recht voor Allen" 1 cent; ik mag ze niet verkoopen, daarom laat ik er hem mee loopen, 1 cent, enz." Het duurde echter niet lang, of een politieagent hield hem aan en verzocht hem met den jongen mee te gaan naar het politie-bureel. De als schrijver van een belee- digend artikel tegen den minister Lohman vervolgde mr. Spin, is op een geneeskundige verklaring dat hij zich in staat van krankzin nigheid bevindt, op bevel der justitie ter verpleging opgezonden naar 's Rijks krankzin nigen-gesticht te Medemblik. Twee rijksveld wachters waren met zijne overbrenging belast. In zijn toestand van verstandsverbijstering had mr. S. zich vervoegd bij een hoog geplaatst rechterlijk ambtenaar, die zich verplicht zag hem uit zijne woning te doen verwijderen. Op straat gekomen maakte hij kabaal voor het huis van bedoelden magistraat, waaraan de politie een einde maakte. Aan hem, die vochtige kasten of kelders heeft en opziet tegen de kosten om daarin af doende verbetering te brengon, kunnen wij als middel tegen de vocht het gebruik van zooge naamde Friesche vlokturf aanbevelen. Men legt een of meer rijen van de turf op de vochtige plaatsen op elkander; de vocht e trekt dan daarin. Zoo de turf vochtig is gewor- 3 den, wordt zij in de open lucht gedroogd en daarna op nieuw gebruikt; op die wijze kan men van dezelfde turf maanden achtereen nut hebben, terwijl de turf haar waarde als brand- ,1 stof behoudt. 3 Hoort men de boeren soms vertellen van een tijd, toen men, om de jonge varkens 1 kwijt te raken, ze bij gelegenheid van jaar- markten een ander stilletjes op den wagon 3 plaatste de huidige tijd is in dit opzicht j vrij gelijk aan dien van vroeger. Tot bewijs hiervan diene het volgendeij W. de V. reed 1.1. Woensdag met biggen naar 3 de weekmarkt te Wolvega, waar bij deze 1 evenwel niet kon verkoopen. Op de terugreis reed H. P. slager alhier, met de V. mee en 11 „ik heb thuis ook nog een drietal" zei de V., r „die kunt gij morgen wel halen als ge wilt, e ik geef ze u cadeau, dan ben ik die tenminste j- kwijt".— En alzoo geschiedde het. ;i Te Wateringen doet zich ook een geval 3 van slaapziekte voor. Een meisje aldaar, oud 25 jaar, is zestien dagen geleden in siaap geval- 1 len. Na eerst vijf dagen en vijf nachten onaf- a gebroken te hebben geslapen is ze eenige uren e wakker geweest en daarna wederom ingeslapen. e De influenza heeft ze niet gehad, wel was ze f: vóór haar inslapen eenige dagen een weinig ongesteld. r Men schrijft uit Franeker, 23 Octobere Aan den belangrijken handel in aardappelen r alhier, meer in het bijzonder aan hunnen uitvoer 3 naar Duitschland, waarheen in deze maand reeds 0 120 wagens, ieder ongeveer 10,000 kilogr. inhou- c dende, werden verzonden, is eensklaps door de e autoriteit te Aurich een groote hinderpaal in den weg gelegd. Het was tot dusver voldoenden, j dat bij iederen wagen werd overgelogd eene door 7 don afzender onderteekende en door den burge- p meester gelegaliseerde verklaring, dat deaardap- t pelen afkomstig zijn uit de provincie Friesland. Daarmede wordt sedert Dinsdag te Aurich geen genoegen genomen. Er wordt nu verlangd, dat ,c niet alleen de koopmanafzender, maar de burge meester verklare,. dat de aardappelen ai komafig zijn uit de provincie Friesland. Hiertegen heeft de burgemeester bezwaar, omdat hij voor die 0 herkomst niet zou kunnen instaan. Inmiddels blijven verscheidene wagens met aardappelen te Gronau staan, tot groot nadeel van de handelaren. ,r Een groot aantal landverhuizers, die uit Rusland aan het spoorwegstation te Myslowitz (Silezië) aankwamen, is in handen gevallen van oen gewetenloos oplichter. Den armen lieden waren wissels zonder waarde voor goed geld bijwijze scheepskaarten in de handen gestopt. Aan de Pruisische grens werd hen op het bedrog gewezen en als gevolg daarvan konden zij niet naar Amerika vertrekken. Volgens berichten uit Caracas, Venezuela, C1 hebben den 16den en den 17den dezer over- stroominingen van de Orinoco en byriviersn voor 2 millioen dollars schade aangericht. In de j( I rovincie Apure zyn 50 menschen en 15000 stuks vee verdronken en 200 huizen weggeslagen. Te Ciudad Bolivar waren 2000 menschen zonder dak. (e Dinsdagavond jl. heeft op den Cincinnati Southern spoorweg, in Kentucky (V. St.) een li ernstig ongeluk plaats gehad. Een goederentrein is in eene tunnel in botsing gekomen met een personentrein. Naar het schynt, volgden op de >i lijn twee personentreinen spoedig na elkander, k De goederentrein was op een zijspoor geplaatst d om den eersten personentrein voorbij te laten h gaan. Toen dit geschied was, werd de goederen- k trein weder op het hoofdspoor gebracht en in de tunnel achterop gereden door den tweeden per- sonentrein, wiens komst men vergeten schynt k te hebben. De goederentrein werd in de kleine -e ruimte van de tunnel letterlijk ineengearukt, en if tot overmaat van ramp geraakten de overblijfselen R der wagens enz. in brand, zoodat vyf treinbeambten levend verbrandden. Een aantal andere beambten D bekwamen min of meer letsel, maar de reizigers uit den personentrein bleven allen ongedeerd. y De geruchten door de Times vermeld be- 'i' treffende het voornemen van den Britschen bond k van reeders om alle zfine schepen buiten dienst

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2