N°. 325. Donderdag 13 November. A\ 1890. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL brengt ter algemeene kennis., dat bij hem is ontvangen de navolgende publicatie. KUST W A C H T5 Bij beschikking van Zijne Excellentie den Minis ter van Marine d.d. 15 Juni 1887 zijn de Hoofden van de stations der Kustwacht gerechtigd gelde lijke premiën uittekeeren voor het met spoed aanbrengen van berichten omtrent het in gevaar verkeeren van schepen, strandingen of andere zeerampende hoegrootheid dezer premie is afhan kelijk van de meer of minder belangrijkheid van het bericht, van de juistheid daarvan, van den spoed van aanbrengen en van andere bijzondere omstandigheden ter beoordeeling van het betrok ken Hoofd. In verband met deze beschikking worden belang hebbenden aangezocht zich te beijveren „goeden uitkijkte houden, opdat in den kortsten tijd bijzondere voorvallen van bovenbedoelden aard ter kennis komen van genoemde Hoofden. Amsterdam. De Inspecteur van het Loodswezen enz. in het Sde District. J. C. DE RUIJTER DE WILDT. De Stations en de Hoofden dier Stations te Texel zijn De Cocksdorp Opzichter der Rijksverlichting aldaar. De Koog de Heer L. Daalder. Texel, 11 November 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 12 November 1890. Ds. R. G. J. Wieringa, pred. te Steggerda c.a. heeft voor het beroep bij de Herv. Gem. to Burg op Texel, bedankt. Op de laatste voor dit jaar gehouden weekmarkten, Dinsdag jl., was de aanvoer van rundvee en biggen nog al beteekend. De handel was echter niet vlug. Bijzonder trok de aandacht een ram van den heer C. P. Keijser, welke te bezichtigen was. Met deze markt zijn de gewone weekmarkten voor dit jaar ten einde volgens een besluit ten vorigen jare door den gemeenteraad genomen, zouden de maanden December, Januari en Februari ieder een marktdag hebbendie nieuwigheid maakte in den vorigen winter evenwel geen opgang. De weekmarkten vangen weder aan na 15 Maart. De Cocksdorp, 11 Nov. Sedert eenige weken heerscht hier de zoogenaamde „bof" in zoo hevige mate onder de kinderen, dat de school voor het grootste gedeelte ontvolkt is. De ziekte heeft evenwel geen kwaadaardig karakter en is in de meeste gevallen binnen deti tijd van veertien dagen geweken. Ook schijnen enkele ouderen door deze ziekte aangetast. Oosterend, 11 Nov. Enkele schuiten zijn door het stormweer van de vorige week nog met schade binnengekomen. Zoo had schipper Boon van hier veel moeite om Terschelling te bereiken en kwam daar eindelijk met gebroken giek en gaffel binnen. Nog hoorde men van eene schuit met gebroken giek. Omtrent schipper H. maakte men zich wegens zijn lang uitblijven zeer ongerust, doch deze is Zondagavond in goeden welstand gearri veerd. De Staatscourant behelst het volgende bulletin Gedurende de laatste veertien dagen heeft de toestand van Zijne Majesteit den Koning weinig verandering ondergaan. De stoornis der geestvermogens blijft dezelfde. De gemoedstemming van Zijne Majesteit is afwisselend, nu eens kalm, dan weer eens opgewondenhet laatste vooral als de nacht slapeloos is doorgebracht. De lichaamskrach ten, ofschoon ongetwijfeld verminderend, blijven toch voldoende. Voor net leven van Zijne Majesteit den Koning dreigt op het oogenblik geen gevaar. Door het Centraal-Bestuur van het „Al gemeen Nederlandsch AVerkliedenverbond" is ingevolge oen opdracht van de laatste algemeene vergadering een adres tot den Koning gericht, waarin op grond dat ook na de Grondwets herziening van 1887, een billijker regeling van het kiesrecht nog altijd op zich laat wachten, bij vernieuwing verzocht wordt zoodanige maat regelen te nemen, dat ten spoedigste wets voorstellen tot difinitieve regeling van het kiesrecht worden ter hand genomen, met een zoo ruime uitbreiding der kiesbevoegdheid, dat deze aan allenbehoudens uitzonderingen in 't algemeen belang niet te vermijden, doch onafhankelijk van eenigen maatstaf van ver mogen of inkomen en onder waarborgen dat zij kunnen lezen en schrijven, worden toege kend. Het verlies aan netten, touwwerk enz. door de Scheveningsche haringvloot wordt tot heden geraamd op f17,808. Uit goeden bron wordt vernomen, dat bij de regeering het voornemen bestaat om het koloniaal werfdepot te Harderwijk op te heffen, en zij een ander voorschrift zal vaststellen omtrent het aanwerven van militairen voor het Oost-Indische leger. Eene vernuftige wijze om op verre afstanden groote telegramkosten te besparen, bedacht een Amsterdamsch handelsreiziger. Op zijne reis had hij bij iemand zijn plaid 'achtergelaten en wel in eene stad, waar hij niet spoedig zou terugkomen. Hij telegrapheerde aan zijn kennis „2 Tim. IV13." De geadresseerde, den Bijbel op slaande, vond den reismantel, dien ik achter gelaten heb, breng mij dien als gij komt." Den volgenden dag nam de kennis dien op zijne reis mede naar de plaats van afzending, alwaar hij toevallig zijn moest. De loop der behandeling van het in de Ver- eenigde Vergadering de Staten Generaal op Woens dag 12 November aan te bieden wetsontwerp tot benoeming van eene regentes zal vermoedelijk zijn als volgt: Woensdag, na de indiening, samenstelling der voreenigde afdeelingen. Donderdag onderzoek in de afdeelingen en uitbrengen van verslag. Vrijdag behandeling en afdoening in openbare vergadering. De afkondiging van de wet zou Zaterdag plaats hebben en de regentes Dinsdag 18 November in eene plechtige vergadering van de Staten-Generaal den eed afleggen. Het programma van de hierbij te volgen ceremonies zal de volgende week bekend worden. De vorm dor aanvaarding is in de Grondwet niet voorgeschrevenvermoedelijk zal zij bij proclamatie aan het volk worden bekend gemaakt. De Grondwet bevat alleen de bepaling, dat de Regent (of Regentes) bij het aanvaarden van het regentschap, in een vereenigde vergadering van de Staten-Generaal, in handen van den voorzitter den volgenden eed of beloften aflegt „Ik zweer (beloof) trouw aan den Koningik zweer (beloof) dat ik in de waarneming van het Koninklijk gezag, zoolang de Koning buiten staat blijft do regeering waar te nemen, de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. „Ik zweer (beloof), dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermo gen zal verdedigen en bewarendat ik de alge meene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle des Konings onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot instandhouding en bevor dering van de algemeene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, gelijk een goede en getrouwe Regentes schuldig is te doen." „Zoo waarlijk help mij God almachtig 1" („Dat beloof ik!") Op de lijnen der Nederlandsche Tramweg Maatschappij in Friesland en andere wordt druk gereden met voor dit doel gemaakte karren, waarvan de wielen van flenzen zijn voorzien en op de rails passen. Vrachtrijders, bakkers en allerlei kooplieden hebben zich zulk een voertuig aangeschaft om hunne goederen te vervoeren. Door Gedeputeerde Staten is thans aan de Provinciale Staten het voorstel gedaan, dat eene bepaling worde gemaakt, waarbij verboden wordt gebruik te maken van de rails eener Tramweg Maatschappij met speciaal daarvoor ingerichte voertuigen. Een tegen-adres is uit Oude-Pokela aan de Provinciale Staten verzonden. Het verbod tot het dragen van vuur wapenen op den openbaren weg, wordt een gevoelige slag voor de nog zoo jeugdige en en nuttig voor den landbouw werkende mus- schengilden op Zuid-Beveland. Immers 80 of 90 procent der schadelijke vogels worden door het schot gedood en de liefhebberij om ook eens te schieten, al is het dan maar op een muschje, deed velen besluiten lid van zulk een gilde te worden wetende dat het voor den landbouw eene nuttige zaak is. Velen hebben reeds hun toevlucht genomen tot klemmen, maar of dat vooi tdurend het gewenschte resul taat zal geven valt te betwijfelen. De geweer-, kruit- en patroonverkoopers klagen steen en been en niet het minst de fabrikanten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1