Buitenland. In het Centrum wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bepaling van art. 8 van de bestaande militiewet, dat mannen tusschen den 19- en 40-jarigen leeftijd niet tot het aangaan van een huwelijk worden toegelaten, dan na te hebben bewezen hunne plichten voor de militie te hebben vervuld of tot geen dienst gehouden te zijn geweest, de eenige oorzaak is dat vele vreemde ingezetenen hier te lande in een onwettige samenleving verkeeren. De bepaling is nutteloos, want uit de geboorte-, de bevolkingsregisters en andere omstandigheden blijkt aan de betrokken burger lijke en militaire ambtenaren spoedig en duidelijk genoeg, wie zich voor de militie moet doen in schrijven en voor de loting op moet komen; zij drukt dus alleen op hier te lande gevestigde, niet dienstplichtige vreemdelingen, heeft dus geen nut en belet hen, helaas, maar al te dikwijls een wettig huwelijk aan te gaan. Naar men aan het ITbl. meedeelt, moet door den heer Van der Drift, stationschef te Wormerveer uitgedacht zijn een toestel, waar door de machinisten van spoortreinen, door middel van de bij de spoorwegen voorhanden knalseinen, gewaarschuwd worden, indien zij door een onveilig signaal rijden. Het moet geschikt zijn voor alle treinen, terwijl het daarbij zeer eenvoudig en weinig kostbaar is. Mede ten gevolge der scherpe concurrentie haar door spoor, tram, deligence en vrachtrijder aangedaan, overleed in den avond van 31 Oct. jl. in den eerbiedwaardigen ouderdom van (ja mis schien wat minder of meer dan twee eeuwen,) de trekschuitdienst, Alkmaar-Hoorn. Haar ge mis, alhoewel zij wel wat uit de mode was, zal nogtans door menig klein koopman, venter en ook passagier woiden gevoeld, die met weemoed nog soms de aangename en onderhoudende ge sprekken in ruim en roef gevoerd zullen gedenken. Zij ruste in vrede, maar hare nagedachtenis wekke de geesten op en houde ze voor indommelen in zoete ruste, bewaard ter betere verbinding van de twee steden met spoor of nog liever stoom tram. Het is toch alleen op deze voorwaarde dat zij de stapelplaatsen kUDnen blijven van alles wat het Noorderkwartier van land- en tuinbouw, van vee en ooftteelt voortbrengt. Zij, de spoor- of tramlijn kan nog veel ontwikkeling en welvaart brengen door beter vervoer van producten, die nadat de stoomfluit over de velden zal weerklin ken ongetwijfeld aan hare stations zal worden afgeleverd. Zij brenge de dageraad van eenon nieuwen dag. (P. C.) Te Hoogmade, onder de gemeente Wou- brugge, zijn eenige koeien gestorven aan de in het najaar zoo vaak in die streken voor komende kopziekte. Uit Zwolle wordt van 6 November gemeld De sneltrein uit Meppel, die heden morgen omstreeks 10 uren alhier aankwam, alsmede de te 8.56 van hier vertrokken trein zijn dooi de tegenwoordigheid van geest van den station chef te Staphorst, nabij het station aldaar aan een groot gevaar ontkomen. Door den zwaren mist konden de onveiligheidssignalen niet opge merkt worden, zoodat de uit Meppel komende trein doorreed, vóórdat de uit Zwolle komende trein nog op het kruispunt was. Do stationchef, het gevaar ziende, snelde toe, wierp eenige knappers op de lijn en zwaaide met eene groote roode vlag, tengevolge waarvan de machinist de trein onmiddelijk deed stoppen en stilstaan. Nog één oogenblik en de botsing waren onver mijdelijk geweest. Bij het glazen wasschen van do kamer van den torenwachter der St. Stefanus-kerk te Rot terdam, had de persoon die den arbeid verrichtte het ongeluk uit het raam te vallen, maar hij wist nog juist intijds een touw te grijpen, waar aan hij evenwel een kwartier zich moest vast houden vooraleer er hulp van de brandweer kon komen. Daar het ongeluk tegen den middag geschiedde, was het plein zwart van menschen, die mot angstige spanning den ongelukkige zagen hangen. Geen wonder waar lijk dat de man, na zijne redding, ingevolge den doorgestanen doodangst, bewusteloos werd en ook nu nog niet geheel hersteld is. De Held. en N. Ct meldt Den 25, 26 en 27 October 11. bad te Rijssel eene internationale tentoonstelling van pluimgedierte plaats. Onder de bekroonden komt onze plaats genoot, de heer P. Potvliet, voor als de voornaam ste prijswinner. De Franscho dagbladen brengen den heer P grooten lof, terwijl de voorzitter der tentoonstellingscommissie, de heer Dubar, den heer P. in het bijzonder golukwenschte met do door een ieder bewonderde inzending. De grootste tegenstander van de heer P. wa3 de heer Lejeune van Parijs, die eene inzending van 150 paar duiven exposeerde en evenveel kip pen. Van de laatsten kreeg hij den prijs, maar met zijne duiven moest hij het tegenover den heer P. afleggen. Men verklaarde o. a. algemeen, nim mer zulke duiven te hebben gezien, wat, als men weet, dat juist die welke zoozeer de aandacht trokken, door den heer P. alhier gefokt zijn, geen geringe genoegdoening voor hem moot zijn. Het meeste succes hadden vijf Engelsche krop- pers, waarvan een paar blauwe de fabelachtige waarde van f 1800 vertegenwoordigen, een paar zwarte evenveel waarde bezitten, terwijl de drie overigen ieder eene waarde van f 1200 vertegen woordigen. Het zal dan ook niemand verwonderen, dat de heer P. de volgende prijzen verwierf: lo. De grootste prijs (f 500), toegekend aan de fraaiste collectie. 2o. De vijf eereprijzen, toegekend aan vijf ver schillende rassen. 3o. Achttien eerste prijzen. 4o. Twaalf tweede prijzen. 5o. Drie mentions tres honorable (derde prijzen), te zamen 39 prijzen. Men schrijft uit Schoonebeek„Aardappe- lenmalen" zijn hier om dezen tijd van 'tjaar aan de orde van den dag, mag men wel haast zeggen. Wat zoo'n „aardappelmaal" eigenlijk is? Niets meer of minder dan een fatsoenlijke bedelarij. Jong getrouwden n.L, die geen aard appels hebben verbouwd, en zij, wier oogst geheel of ten deele mislukt is en wien het aan de noodige dubbeltjes ontbreekt voor den aan koop er van, verzoeken bloedverwanten en vrienden op een „aardappelmaal", waar ze voor de gobrachte knolgewassen worden getracteerd op eene pijp tabak en een glaasje Schiedammer. En de resultaten van dit goedkoope middel zijn in den ïegel hoogst bevre.ligend. Zoo gebeurde het nog dit jaar dat een oude kennis, buiten de gemeento wonende, op deze manier in 't bezit kwam van niet minder dan 15 H.L. aardappelen. Een der lezers van de „Maasbode" plaatste in dat blad eene advertentie, waarin eene dienstbode gevraagd werd. Onder de ingekomen brieven werd ook de volgende gevonden „Heden las ik je advertentie, gaarne zou ik wel eens met je willen spreken, het liefst vóór twaalven of 's avonds na zeven aan onderstaand adres No. 11." Hier is niets weggelaten dan de naam dei- straat. De dienstbode gaat dus niet meer spreken bij mijnheer of mevrouw, maar mijnheer of mevrouw gaat spreken bij de dienstbode. Een te Pittsburg, in Amerika, verschijnend Duitsch blad weet de volgende vermakelijke bijzon derheden mede te doelen omtrent de Hollandsche „krijgstoerustingen." Door manoeuvres, ontmoe tingen van keizers, oorlogsgeruchten enz. geraken de kleinere staten en staatjes bijna geheel in de vergetelheid. De meesten hunner schikken zich kalm in hun onvermijdelijk lot, sommigen evenwel zijn eergierig genoeg om tot eiken prijs van zich te doen hooren. Tot deze laatsten wordt gerekend, men hoor het en zy verbaasd, Holland, het rustige, aangename, maar toch immer poetsende en schrobbende, onvormoeid dingende, rookende en last not least dóór en dóór vrome Holland En het heeft de toevlucht genomen tot het aller nieuwste middel om van zich te doen spreken de Hollanders willen en beminnen den vrede, maar bereiden zich ernstig voor op den oorlog, den bloedigen krijg En op welke wijze Zij hebben een luchtscheepvaartdienst georganiseerd Holland moet inderdaad in nood zijn, wanneer zich de heeren officieren, die, als het legent, tot geen enkelen prijs zich zonder „parapluie" op straat zouden wagen om zich geene verkoudheid op den hals te halen, ja, wanneer die zich in zoo'n gevaarlijk ding als een luchtballon is, drie-, vier-, vijf- of zelfs wel tienduizend voet hoog in de lucht begeven, oin er zich een denkbeeld van te vormen hoe het in werkelijkheid zijn zcu als men, ver van het geschut verwijderd, den vijand kon gadeslaanDe toestand wordt ernstig, verduiveld ernstigaan Hollands toerustingen is het duidelyk te zien. Europa, wees op uwe hoede Te Longwy (Meurthe-et-Moezel) zijn door do Fransche douane uitgeholde steenblokken met 2000 liter alkohol aangehouden, welke ook schijnen gediend te hebben om champagne naar Duitsch- land binnen te smokkelen. „Horloge Cremailliëre" is de naam van een nieuw product der Zwitsersche horlogemakers- kunst. De uiterlijke vorm gelijkt veel op de bekende en veelvuldig gebruikte remontoirs, doch zonder opwindkroon. Deze laatste is namelijk overbodig geworden, wijl het opwinden van het uurwerk geschiedt door het heen en weder draaien van een onder den glasrand liggenden draaibaren rand, welke naar binnen van in de remontoir raderen werkende tanden is voorzien. Het horloge is vlakker dan de gewone remon toir en daardoor bevalliger van vorm. De kast is zoodanig, dat de eigenaar die niet zelf kan openen waardoor het indringen van stof of vocht ver hinderd wordt. Uit Shanghai wordt gemeld dat de gouver- nements-kruitfabriek te Taipigfu in de lucht is gevlogen. Het aantal dooden wordt op 300 geschat. Een correspondent der Times heeft een onderhoud gehad met een vertrouwd vriend van prof. Koch, den heer Auguste Hirschwald, den bakenden uitgever, die het werk waarin de hoogleer aar zijne geneeswijze van tering zal uiteenzetten, zal uitgeven. Plet boek zal den vorm hebben van het wetenschappelijk werk over den „Cholera Bacillus", dat Koch 9 maanden na zijn vorige groote ontdekking uitgaf. Op een vraag van den correspondent of dr. Koch nu reeds patiënten behandelt, antwoordde de heer Hirschwald dat de geleerde bereid is, voor zoover het langzame proces van het bereiden der entstof dit gedoogt, patiënten aan te nemen indien deze de proeven willen ondergaan en zich geheel tot zijne beschik king stellen, ook al komen zij uit het buitenland, indien de patiënt slechts moed genoeg heeft en niet te lang aan de ziekte lijdt. Nieuwe longen toch kan de geleerde niet verschaffen. Patiënten in het buitenland, die dus Koch's behandeling durven ondergaan, moeten 50 Mark per maand betalen, (zich aan te melden bij prof. Frenzol, Charité Hospital, Berlijn.) Het plan bestaat, na Januari 120 bedden in het Charité Ziekenhuis ter beschikking van dr. Koch te stellen. Op het oogenblik is de onderzoeker nog over stelpt met werk, daar verdeeling van den arbeid hier niet mogelijk is. Talrijke geneeskundigen bieden hun hulp aan," doch deze kan niet worden aangenomen. Hoopen brieven die Koch dagelijks ontvangt, blijven onbeantwoord. Dezer dagen werd gemeld door sommige bladen, dat op de Congo twee stoombooten vergaan waren, de „Florida" en de „Ville de Bruxelles". Volgens „Le mouvement géographique" van 2 dezer is de zaak niet zoo ernstigde „Florida" is 18 Juli op eene rots gestooten, maar 5 dagen daarna met behulp van de „Roi des Beiges", weder vlot gewordenzij zou eenige dagen geleden op nieuw naar Stanley-falls vertrekken. De „Ville de Bruxelles" liep 16 Juli op een boomstam, die in de rivierbedding was vastgeraakt, en is 14 dagen daarna losgekomen. Zij had weinig averij en is nu weer in de vaart. De godsdienstige vervolging vermindert in Rusland nog steeds niet. In de provinciën Volhymnië en Podolië en in het gouvernement Kieff, dat vroeger Poolsche gewesten waren, is een bevel bekend gemaakt, waarbij zoowel het bouwen van nieuwe als het herstellen van be staande Roomsch-Katholieke kerken wordt ver boden. Een gevolg hiervan is, dat er kerken van overheidswege worden gesloten, op grond, dat zij oud en gevaarlijk zijn. Eenige dagen geleden werden op deze wjjze buiten gebruik gesteld die te Bovemle en Beresteczlost, terwijl te Ostrog eene vereeniging van Dominikaner monniken onder hetzelfde voorwendsel werd verwijderd. Bij een door tien duizend menschen bijge woond stierengevecht te Mexico hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De in het strijdperk gebrachte dieren ofschoon éen er van den eersten „espade" Zocato deerlijk kwetste bleken weinig strijdvaardig en het teleurgesteld publiek smeet in zijne verbolgenheid alle stoelen en wat het maar grijpen kon in het perk, brak de omheining af en bestookte met de stukken de politie, welke zich vruchteloos met hare staven te weei stelde. De vertooners namen de vlucht, mannen, vrouwen en kinderen raakten onder den voet, enz. Als door een wonder ondervond echter niemand ernstig letsel. Het oproer duurde een vol uur, tot men uitgeput naar huis ging. Den volgenden dag werd het geld aan de toeschouwers teruggegeven.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2