N°. 327. Donderdag 20 Aw. 1890. Nieuws- en 5 Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELI) DE ROOXJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL )rengt ter algemeene kennis, dat bij hem is mtvangen de navolgende publicatie. KUSTWACHT. Bij beschikking van Zijne Excellentie den Minis ter van Marine d.d. 15 Juni 1887 zijn de Hoofden van de stations der Kustwacht gerechtigd gelde- ijke premiën uittekeeren voor het met spoed unbrengen van berichten omtrent het in gevaar verkeeren van schepen, strandingen of andere zeerampen; de hoegrootheid dezer premie is afhan kelijk van de meer of minder belangrijkheid van het bericht, van de juistheid daarvan, van den spoed van aanbrengen en van andere bijzondere omstandigheden ter beoordeeling van het betrok ken Hoofd. In verband met deze beschikking worden belang hebbenden aangezocht zich te beijveren „goeden uitkijkte houden, opdat in den kortsten tijd byzondere voorvallen van bovenbedoelden aard ter kennis komen van genoemde Hoofden. Amsterdam. De Inspecteur van het Loodswezen enz. in het 3de District. J. C. DE RUIJTER DE WILDT. De Stations en de Hoofden dier Stations te Texel zijn De Cocksdorp Opzichter der Rijks verlichting aldaar. De Koog de Heer L. Daalder. Texel, 11 November 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 19 November 1890. - De „Staatscourant" bevat de volgende mededeeling In den toestand van Z. M. den Koning is noch verbetering, noch achteruitgang te bespeu ren. Slapen en waken wisselen elkander op onregelmatige wijze af, terwijl de krachten dezelfde blijven. Oudeschjld, 18 Nov. Ons plantsoen is in wording. Op weinige uitzonderingen na, ver bonden zich nagenoeg alle ingezetenen om voor hunne woningen eenige boomen te doen plaatsen. Ongeveer een vierde gedeelte dei- bestelde boomen is geplant en reeds nu is de eentonigheid daardoor eenigermate wegge nomen. Als ze nu maar willen voortkomen Ofschoon er blad noch tak aan de kale staken zichtbaar is, schijnt reeds nu een stem door 't Daakte hout te varen, die zachtjes smeekt aan de straatjeugd „och, bespaar ons toch de eer van eene al te intieme kennismaking. Wij zullen genoeg te lijden hebben van storm en stof en andere geweldige invloeden. Daarom vragen wij bescherming voor onze tengere lichamen aan de menschen." Hopen wij dat ook 't woelzieke jonge volkje die smeekstem zal vei staan en ter harte nemen. Den Hoorn, 17 Nov. Vergissen is menschelijk. Maar dat men zich soms vreemd kan vergissen, bleek gister avond hier. Bij 't uitblazen der lantaarns ontmoette de lantaarnopsteker aan j 't einde van ons dorp een man, die hem vroeg j waar hij zich bevond. Op het antwoord, dat j hij hier in den Hoorn was zei hijdan ben ik verkeerd. En nu bleek, dat de goede man moest wezen te de Cocksdorp, zoo dat hij dus vrij ver uit zijn koers was geraakt. Nadat de lantaarnopsteker hem in 't Loods manswelvaren had gebracht, werd hem daar een onderkomen bezorgd en kon hij den vol genden morgen zijn reis naar Eijerland ver volgen,onder gelach der omstanders. Hoe men bij zulk eene vergissing zich moet gevoelen is te begrijpen. Oosterend, 18 Nov. Nabij den zeedijk van polder Eendracht houdt men zich tegenwoordig bezig met het vangen van vogels in netten. Daartoe worden in zee aan stokken netten van zestien voet hoogte en 25 vademen lengte uitgespannon. De mazen dezer netten zijn tamelijk wijd, doch niet wijd genoeg om den geheelen vogel door te laten. Voor deze bezig heid zijn ruwe en donkere nachten gewenscht van eene ruime vangst hoorde men echter nog niet. De Cocksdorp, 18 Nov. Sedert een week of drie heeft de slager hier handen vol werk met het slachten van varkens, waarvan er hier gewoonlijk in het najaar een honderdtal te beredderen zijn. Het is n. 1. de gewoonte, dat de meeste boerenarbeiders en ook veel burgers over boeren behoeft natuurlijk niet gesproken te worden een of meer varkens mesten en als ware het een wedstrijd, hun uiterste best doen om toch vooral het zwaarste, of althans een der zwaarste varkens te verkrijgen. Wanneer schraalhans geen keukenmeester is zien de meesten hunne pogingen met den gewenschten uitslag bekroond, want varkens, die benedon 400 oude ponden wegen, komen niet in aanmerking. Zoo werden o. a. twee varkens van den logementhouder J. Buijs geslacht, waarvan het zwaarste het enorme gewicht van 532 oude ponden vertegenwoordigde, terwijl ze zamen 1002 oude ponden wogen. Een varken van M. Reuvers, hetwelk in dit jaar was geboren, woog niet minder dan 343 oude ponden. De bedoeling is schoon aan den haak. De vooruitgang op dit gebied want vroeger kwam men zelden tot zoo'n gewicht vindt hoofdzakelijk haar oorzaak in de verbetering van het ras, waaraan hier in de laatsten tijd met kracht is geijverd. Naar men verneemt, zal de Eerste Kamer der Staten Generaal Woensdag bijeenkomen tot behandeling van het wetsontwerp ter be paling van de som, bestemd tot goedmaking der kosten van het regentschap. Waarschijnlijk zal de behandeling van dit wetsontwerp in de Eerste Kamer dien dag afloopen, zoodat het Woensdag of Donderdag in het Staatsblad kan komen, waarna de Koningin als Regentes den eed zal komen af leggen in eene vereenigde zitting der Staten- Generaal, Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin aanstaanden Donderdag in eene plechtige ver eenigde vergadering van de Staten-Generaal den eed efleggen als Regentes van het koningrijk. H. M. zal, met gevolg, tegen kwart voor twaalf uren per extra trein der Staatsspoorweg maatschappij van Het Loo te 's-Hage aankomen en des namiddags kwart vóór drieën de stad weer verlaten. Yan den len tot den lOen dezer zijn van Zeeland ongeveer 1.700,000 oesters naar het buitenland verzonden. Engeland neemt sedert eenige dagen flink af, de Natives raken op, en de Fransche oesters zijn in Engeland weinig gezocht. Terwijl de remonte-commissie in „de Langstraat" gewoonlijk weinig zaken doet, wor den er zooveel te meer paarden door Fransche en andere buitenlandsche kooplieden gekocht. Dit jaar vooral was voor de verkoopers van handelspaarden voordeelig. Er zijn nu reeds zooveel paarden verkocht, dat er meer dan de helft minder overblijvers zijn dan vorige jaren om dezen tijd. Wat de landbouwers in deze streek voor de vette weikoeien minder ontvin gen hebben zij ruimschoots terug ontvangen voor de paarden. Niet weinig boeren behaalden in een jaar tijds van f 200 tot f 800 winst op een paard. (JJ. D.) De Regeering is voornemens cursussen te doen houden voor de opleiding voor de gym nastiek, met het oog op de invoering der „vrije en orde-oefeningen" als leervak in de lagere scholen met 1 Januari 1893. D'e cur sussen zouden enkele maanden gehouden worden. Men heeft wol eens gehoord van het uithangbord, vermeldende Hier zet men thee, koffie, over en scheer messen aan. Eigenaardiger nog schijnt ons het naambordje, te vinden in een der dorpen van Zuid-Holland. XG Stal- en Wethouder. In 1887 is door de samenwerking van een aantal ingezetenen te Amsterdam een „eerste volkskeuken", in de Laurierstraat opgericht, waar bij wijze van proef goed voedsel voor 7 cent per portie werd verstrekt. Thans, bij het einde der toen gestelde proefjaren, is gebleken, dat de pogingen geslaagd konden worden ge noemd. De oprichters hebben daarom gevolg kunnen geven aan den wensch om aan deze zaak uitbreiding en een meer vast karakter te geven. Zij hebben, daartoe gesteund door het noodig kapitaal, een naamlooze vennootschap opgericht, onder den naam van Maatschappij voor Volkskeukens te Amsterdamen reeds is een perceel in den omtrek van het Centraalsta tion, aangekocht, tot vestiging eener tweede zoodanige Volkskeuken, terwijl het perceel Lau rierstraat aanmerkelijk werd uitgebreid en aangekocht. Steeds zal het doel blijven het best moge lijke middagmaal te verschaffen in verhouding tot den minst mogelijken prijs. ign.i^y- tagagattag-aa «araasi. J»g^>Tr;v-

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1