N°. 328. Zondag 23 November. Aw. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. new Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika, en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Adverrtcntièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel. TEXEL, 22 November 1890. Niet onbelangrijk waren de zaken in de Gemeenteraadszitting van gisteren-morgen aan de orde alle leden waren dan ook tegenwoordig. Benevens de mededeeling van eenige inge komen stukken waren drie belangrijke zaken aan de orde, nl. 1°. verzoeken om schadever goeding van de eigenaars der gebouwen aan de haven te Oudeschild, die tengevolge van de haven-vergrooting aldaar, hunne gebouwen moeten opruimen2°. het aanschaffen van een aanjager voor onze brandspuiten3°. de behandeling van verschillende adressen, om bij verkiezingen van leden voor gemeente raad, Prov. Staten of Tweede Kamer, door het vestigen van meerdere stembureaux, de kiezers te vergemakkelijken de uitoefening van hunne burgerplichten. Al die zaken eischten nogal uitgaven, welke voor eene gemeente als d6 onze, die niet kan bogen op ruime inkomsten, nogal belangrijk kunnen worden genoemd. Het eerste onderwerp was, juist uitgedrukt, eene zaak van philantropie, een zaak die nu wel niet zoo rechtstreeks op het gebied van een gemeenteraad als corporatie ligt (wel na tuurlijk voor ieder individu als mensch) doch die in de gegeven omstandigheid niet mis plaatst was. De aanleiding toch tot het verplaatsen van eenige gebouwen aan de Haven, moest worden beschouwd als een gevolg van 't geen wordt gevorderd voor zaken van algemeen belang, en kunnen nu ook al zij, welke dientengevolge worden bezwaard, geene rechten doen gelden op schadevergoeding, de humaniteit meen den sommige leden bracht toch wel mede om die bezwaarden eenigszins tegemoet te komen. Door B. en W. was dan ook net voorstel gedaan, om, meenende dat zulks zou zijn in den geest van den Raad, aan een der adres santen 7.i, aan de beide anderen 7j der door hen te maken noodzakelijke kosten te ver goeden. Dit voorstel lokte nogal besprekingen en opmerkingen uit, o. i. uitgelokt door den minder gunstigen toestand der gemeonte-financiën een enkele verklaarde zich er bepaald tegen, op grond van moeielijkheden voor mogelijk latere gevallen. Het beginsel van humaniteit of philantropie zegevierde echter ten slotte tegenover de bezwaren van fin. aard, en met 9 stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen, om aan P. Bruin Pz. eene tegemoetkoming te verstrekken van f 450, aan Yos f 235 en aan Yos en Brouwer f167; twee leden ver klaarden er zich tegen, een hield zich buiten stemming; de heer Biouwer had de vergade ring tijdelijk verlaten. Het tweede voorstel, als een gevolg van de onvoldoendheid onzer brandbluschmiddelen en de mislukking van het slaan der Northon- pomp, stelde de gemeente voor eene uitgaaf van pl. m. f 1200. Die uitgaaf zou ons echter de zekerheid verschaffen om bij brand steeds voldoende water op elk gedeelte van den Burg te kunnen verkrijgen voor beide spuiten. Die zekerheid was een krachtig motief voor velen, om te besluiten tot deze nogal betee- kenende uitgaaf; toch ging dat niet zonder strijdeen der leden verhief zijne stem luide tegen het voorstel, 't welk hij noemde een poedertje tegen den zenuwachtigen toestand voor een denkbeeldig gevaar van brand. 't Mocht echter niet baten met 12 stem men tegen één, besloot de gemeenteraad zich zulk een poedertje aan te schaffen. Wanneer het instrument zal zijn aange komen, kunnen wij zeker verwachten eene flinke organisatie van onze biandweer. De derde zaak was al mede een aanslag op de gemeente-financiën. Aan de leden van den raad waren desbe treffend toegezondon twee concepten, waaruit kon blijken, welke uitgaven bij de uitvoering van dat plan, zouden zijn te wachten door B. en W. werd echter de aanneming ten sterkste ontraden. Of de reeds gulle bui, welke zich bij de twee vorige voorstellen had geopenbaard, nog niet was uitgewoed, is moeielijk uit te maken, doch zeker is het, dat op lange na niet alle leden zich konden nederleggen bij het voor stel om aan adressanten kennis te geven „dat aan het verzoek, wegens de daaraan verbonden kosten geen gevolg kan worden gegeven." Volgens sommigen waren de uitgaven wel wat hoog geraamd, terwijl anderen meenden dat al waren die kosten wat hoog (wat wel jammer was) het toch wenschelijk zoude zijn, de gevraagde gelegenheid daar te stellen. Van de andere zijde werd aangetoond de moeielijkheid en kostbaarheid om bij verkiezing de gemeente in districten te verdeelen, en werd betoogd dat een en ander niet kor.de opwegen tegen het gemak hetwelk daardoor enkele kiezers werd bezorgd. Toen de zaak genoegzaam was besproken, bleek bij stemming over het voorstel van B. en W., dat de meerderheid meende dat men zich in deze vergadering reeds royaal genoeg gehouden had met 8 tegen 5 stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Als slot hadden we vuurwerkeen klaagtoon namelijk over het afsteken van voetzoekers, vooral des Zondagavonds, door de jeugd. Is vuurwerk het slot van ieder feit van beteekenis en zou het ook een waardig slot zijn geweest van deze gemeenteraadszitting die klacht er echter overL en 't geen zich daaraan vastknoopte een klacht over de straat schenderij door onze jeugd, was een wanklank. De Voorz. beloofde daarop te zullen laten toezien, zooveel als zulks door één politie-agent kan geschieden, doch wenschte dat ieder in zijnen kring zoude medewerken om die baldadigheden tegen te gaan, en de ouders hunne kinderen op het onbehoorlijke van zulke zaken zouden wijzen. Door de vermolding van dit gesprokene, voldoen wij zeker aan den wensch van een der leden, die door ons blad de jeugd wilde wijzen, op 't geen volgens Verordeningen strafbaar is gesteld. De heer C. Plaatsman, candidaat te Utrecht is beroepen bij de Herv. Gem. te Nieuwvliet (Zeeland). Naar ons werd medegedeeld is onze plaatsgenoot de heer P. M. Stiggelbout, genees heer alhier, als zoodanig benoemd te Spaarndam. De heer S. heeft zich echter nog niet verklaard, dat hij die benoeming zal aannemen. De Staats-Courant behelst het volgende bulletin Sinds 15 November is de toestand van Zijne Majesteit den Koning nagenoeg onveranderd gebleven. De voodselopneming blijft voldoende, maar Zijne Majesteit geniet op zeer ongeregelde tijden rust. Oosterend, 21 Nov. Het echtpaar A. Bremer en M. Kikkert, alhier, mag zich verheugen in het bezit van 9 kinderen, 8 behuwd- en 30 kleinkinderen. Eigenaardig is hot, dat deze geheele familie op dit dorp blijft gevestigd, en de verschillende leden zoo kort bij elkander wonen, dat ze elkander onderling in twee minuten kunnen bereiken. In de vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, Donderdagmiddag te 12 uren gehouden, is door II. M. de Koningin, de eed afgelegd als Koningin-Regentes. De Voorzitter richtte zich daarna tot Hare Majesteit de Koningin-Regentes met de volgende woorden „Moge de Almachtige God steeds Uwe Majes teit Zijnen besten zegen schenken op de gewich tige maar moeielijke taak door Uwe Majesteit aanvaard. Moge hij ons dierbaar vaderland en ons geliefd Vorstenhuis altijd nabij zijn en behoeden Naar aanleiding van een nader bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs wordt ten over vloede ter kennis van belanghebbende gebracht dat het in Frankrijk uitgevaardigd verbod van invoer van vee uit België en Nederland (zie Staats-Courant van 14 dezer) zoowel den invoer langs de landgrens als den invoer over zee geldt. De Enkhuizer vischschuit E. H. 6i, bevaren door schipper R. Blok, is in den nacht van Woensdag op Donderdag op de Noordzee, dwars van Kamperduin, door den Urker botter U. K. 261 overzeild en dientengevolge veron gelukt. Van de vijf visschers, die zich aan boord van het vaartuig bevonden, kwamen er vier bij het ongeluk om. Alleen de knecht, J. van der Moolen, die zich aan de omgeslagen schuit vast geklemd hield, werd door de be manning van den Urker botter U. K. 254 gered en ongedeerd te Nieuwediep aangebracht. De namen der omgekomenen zijn R. Blok (vader), R. Blok (zoon), R. Schenk en J. Steen. Het lijk van schipper Blok is reeds gevonden en naar Enkhuizen vervoerd.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1