Uitslag van gehouden Verkoopingen. eene Dienstbode, Gemeenteraad te Texel. PREDIKBEURTEN- ADVERTENT IEN. ;v lYiaandag24 November v, Mevrouw KOOY te Texel, Oudeschild, 21 Nov. De feestviering van het 30-jarig bostaan der Sociteit „Noptunus" alhier, welke heden zou plaats hebl3en, is door onge steldheid van het oudste der bestuursleden onbepaald verdaagd. Op de vergadering, waar in dit voorstel werd gedaan, is met algemeene stemmen tot uitstel besloten. De Cocksdorp, 22 Nov. De mosselvisscherij, welke eerst zulke goede resultaten opleverde, wordt hier thans tengevolge van de over- groote concurrentie niet meer uitgeoefend. Door bemiddeling van den heer A. Dros Albz. alhier, is men nu bezig met het zoeken naar kokkels; deze worden over Harlingen.naar Engeland verzonden. De veehouder C. Meijer te Ileer-Hugo; waard, verkocht op de groote Alkmaarsche koemarkt 2 koeien voor f360 aan een onbekende. Deze onbekende was op den afgesproken tijd en plaats, tot betalen bepaald, niet aanwezig en de koeien waren ook nergens te vinden. Op eeno later gehouden veemarkt te Purmerend werd de kooper der koeien herkend, maar de man was niet in staat zijne schuld af te doen hij had maar 16 centen op zak. Eene waar schuwing Men schrijft aan de Haarl. Ct. Het wrak der in het Krabbersgat overvaren botter E. H. 95 ligt voor de scheepvaart vrij gevaarlijk; reeds is er een tjalkschip op gevaren, doch met hoog water weder vlot gekomen. Eene spoedige opruiming is derhalve zeer gewenscht. Intusschen moeten wij de opmerking maken, dat de overvaring niet in het Krabbersgat plaats vond, maar op een heelen afstand van daar ten Noordwesten en verder dat het wrak door den noorder stroom is verzet en thans het vaarwater nadert. Nu ons land voor korteren of langeren tijd door eene vrouw zal worden geregeerd, mag worden herinnerd, dat het niet voor de eerste maal is, dat eene vorstin als regentes aan het hoofd der regeering staat. Reeds eenmaal, meer dan eene eeuw geleden, was dit het geval, toen tijdens de minderjarigheid van Willem V, Anna van Engeland, zijne moeder, onder den titel van gouvernante, de stadhouderlijke waardigheid bekleedde (1751 1769). In Friesland had men reeds vroeger een regentes gehad, tijdens de minderjarigheid van Willem IV. Het was de voortreffelijke en bij de Friezen zoo geliefde MaaikeMen, MariaLouise van Hessen-Kassei. Nogmaals werd dezelfde vorstin in Friesland regentes voor haar kleinzoon Willem V, toen A^na van Engeland overleden was. {E. Ct-) In het bosch tusschen Baarn en de Lage Vuursche hoorde Maandagavond de rijksveld wachter Van der Veen terwijl hij op den weg naar laatstgenoemde plaats liep—plotseling eenig geraas en geritsel. Niet ver van hem af zag hij een groot dier het bosch uitkomen en neervallen. Zonder zich te bedenken sprong hij er op, doch plotseling sprong ook het dier op en maakte hem gedurende eenige oogenblk- ken tot ruiter, doch viel weldra dood neder. Het was een pracht'g hert van omstreeks 200 pond zwaarte, met een zeer schoon gewei. Vermoedelijk was het door oen strooper in het bosch getroffen. Aan tuinders en andere bezitters van vruchtboomen den welgemeenden raad, om als zij het nog niet gedaan hebben, thans onverwijld hunne boomstammen met banden van geteerd papier te wapenen tegen de eierleggende vlinders, die van uit den grond opklimmen en de bloemknoppen der boo men met hare eieren het verderf brengen. Die dezen raad opvolgt, zal er zich over verwonderen, dat er nu nog zooveel kruipend gedierte werkzaam is. Niet alleen er over praten, maar handelen zonder verwijlE. Gt. Als eene bijzonderheid wordt vermeld dat in het begin dezor week in de Roomburgorwa- tering te Zoeterwoude door Dirk Bolkemade, visscher, wonende te Leiden, met fleuren is gevangen een snoek, zwaar ruim 26 pond. Een aardig hapje! Voor het voederen van beschimmeld hooi aan het vee kunnen de veehouders niet genoeg gewaarschuwd worden. Bij den veehouder C. v. T., te Vrijhoeven-Kapel, stierf dezer dagen, weinige uren nadat zij slechts éénmaal haar voeder had geweigerd, eene beste kalfkoe. De veearts, die het doode dier onderzocht, con stateerde vergiftiging. Het toegediende hooi bleek niet droog gewonnen eD zeer beschim meld te zijn. Vergadering Vrijdag 21 Nov.'s morgens 10V2 uur. Voorzitter de heer C. M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig alle (13) leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling van ingekomen circulaires en prov. bladen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Evenzoo een schryven van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van de gemeenterekening over 1889. Idem besluit Ged. Staten, behelzende goedkeuring van het raadsbesluit tot afstand van grond in erf pacht aan P. Bruin Pz., Vos en Vos Brouwer, Idem mededeeling van Ged. Staten, dat het werk tot vergrooting, enz. der haven, is gegund aan den 2den laagsten inschrijver de heer A. Visser te Haarlem, voor de som van f38980. Idem een schryven van den onderwijzer S de Boer, dat hy zijne benoeming aanneemt en met 1 December zijne betrekking zal aanvaarden. Verzoek van P. Plaatsman Pz. om restitutie van door hem reeds betaalde H. O. Daarna brengt de Voorz. ter tafel verzoeken van P. Bruin Pz., Vos en Vos Brouwer, om eenige schade vergoeding voor de docr hen te maken kosten door verplaatsing hunner gebouwen, tengevolge de haven- vergrooting. (De heer Brouwer verlaat gedurende de behandeling van deze zaak de vergadering). De Voorz. zegt, door een paar deskundigen te hebben doen opnemen de kosten van verplaatsing der gebouwen en dat dit moet bedragen voor Bruin f607, voor Vos 1704, voor Vos Brouwer f500. Rekening houdende mot den fin. toestand der aanvragers, wordt door B. en W. voorgesteld de volgende schadevergoeding toe te staan aan Bruin 3/4 ot f450; Vos V* -235; Vos Brouwer1/;, -167. De heer W. K. Bakker erkent dat voor genoemde personen wel eenige financieele moeielykheden z(jn ontstaan, maar ziet niet in, dat de Raad daarvoor philantropisch moet zyn. De heer Mets juicht het toe, dat B. en W. de humaniteit in toepassing brengen. De heer F. Keyser meent dat het voorstel is in den geest van den Raad. De heer C. Keyser Pz, juicht ook toe het voorstel van B. en W., al vindt hy de vergoeding niet te hoog. De heer Boon vindt het voorstel zeer mooi, doch wfist er op, dat de gemeente geen middelen heelt De Voorz. licht toe, dat de gelden daarvoor moeten worden gevonden op de begrooting van 1891, in de leening voor galden voor de havenwerken, en dus na 1 Mei 1891 kunnen worden uitgekeerd. De heer Roeper kan zich met het voorstel niet vereenigen, hy ziet daarin moeielykheden voor mo gelijk latere gevallen. Nadat de heer Dros nog heeft gewezen op den eigenaardigen toestand van dit geval; deheerKoorn heelt gevraagd of de Raad tot deze uitgaaf gerech tigd is; en de heer Westenberg heeft gevraagd ot in de oorspronkelijke contracten de bepaling van opruiming der gebouwen is opgenomen, waarin de hoer C. Keyser Pz. aanleiding vindt het voorstel tot eene volgende vergadering te verdagen, worden de verschillende sprekers door den Voorzitter beant woord en daarna het voorstel in stemming gebracht, en aangenomen met 9 stemmentegen stemden de heeren Roeper en W. K. Bakkerde heer Boon hield zich buiten stemming. Daarna wordt door B. en W. het voorstel gedaan, om voor onze brandspuiten aan te schaffen een aanjager, waarvan de kosten, met inbegrip van slan gen en schroeven, pl. m. f1200 zal bedragen, zulk een voorwerp zou geschikt zyn om by brand onze beide spuiten voldoende van water te voorzien tot op een afstand van 250 M., zelfs by eenige hoogte op, volgens verklaring van den fabrikant, den heer Beider. Het toestel is geplaatst op een kar en kan by brand buiten den Burg ook daarhenen worden vervoerd. De Voorzitter welke heeft herinnert aan het ongunstig succes met het slaan der Northon- pomp, meent dat met een aanjager op elk punt der gemeente, by brand, water kan worden verkregen. De heer C. Keyser Pz. vraagt of het wel zoo noodig is zulk een toestel aantoschaffen, spr. vindt de uit gaaf nog al groot en zou voor de rente daarvan liever putten wenschen te maken. Hy ziet volstrekt niet in dat ons zulk een groot gevaar dreigt en wy ons zoo zenuwachtig bevreesd behoeven te maken; hy beroept er zich op dat iedere plaats gehad heb bende brand steeds tot het aangetaste perceel be perkt bleef. Door andere leden werd echter gewezen op de omstandigheid, dat die branden steeds onder de gunstigste omstandigheden van windrichting of by stil weder plaats hadden. By stemming wordt het voorstel van B. en W. met 12 stemmen tegen 1 aangenomentegen stemde de heer C. Keijser Pz. Daarna werd met algemeene stemmen vastgesteld eeno verordening op de invordering van schoolgelden aan de leden was een gehectografeerd afschrift daarvan toegezonden naar wij opmerkten zal de aanslag van het schoolgeld geschieden over drie maanden, de betaling maandelyks. Vervolgens kwam aan de orde de beraadslaging over de verdeeling van de gemeente in districten, ay verkiezingen van leden voor gemeenteraad, prov Staten en Staten-Generaal naar aanleiding van ver schillende adressen by den Raad ingekomen. Aan de leden waren twee concepten desbetreffend toegezonden, ten einde te kunnen oordeelen over de voor dit plan vereischte kostendoor B. en W. wordt het plan echter ten sterkste ontraden en voorgesteld om aan adressanten te kennen te geven dat wegens te hoogo kosten het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Door verschillende leden wordt over dit plan hot woord gevoerdde heer C. Keijser Pz. hield een krachtig pleidooi tegen de verschillende adressen; de heeren Mots, W. K. Bakker, Koning en Dros verdedig den die adressen en achten de invoering wenschelyk' De voorz. beantwoordt de verschillende sprekers en meent tot afwyzing van het plan te moeten adviseeren. Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 5 stemmentegen stemden de heeren Mets, Brouwer, Dros, Koning en W. K. Bakker. By rondvraag brengt de heer C. Keyser Pz. de bestrating aan den Hoorn en te Oudeschild onder de aandacht, de heer Koorn de bestrating aan den Burg. De Yoorz. beantwoordt de beide sprekers. De C, Keyser Pz. wenscht eene strenge handhaving van de verordening omtrent het vervoer van zware lastenhij wenscht tevens toezicht op het afsteken van kleine vuurwerken des Zondagavonds. De Voorz. zegt dat één politie-agent niet voldoende is om dit en de straatschendery van de jeugd tegen te gaanhy wenscht, dat ieder in zynen kring daartoe zal medewerken en de ouders hunne kinderen over het onb6tamelyke zullen onderhouden. Nadat de heer Mets nog heeft gewezen op noodige beharding van het pad langs den dijk, van af Oude Schild naar de haven, waarin de Voorzitter beloott te zullen voorzien, wordt de vergadering gesloten. Donderdag 20 Nov. a/d Burg. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 0,95,20 land, voorste Kistenmaker 1,06,80 achterste Kooper Jb., Jn. en I. Keijser voor f 1150.— 0,66,— land, Het Koogje Koojoer C. Tz. Bakker voor f 510.— Burg. hopen onze geliefde Ouders, BE KNAR DES II O IS E1IA en IIENDERIKA VAN KOOTEN, hunne 25-Jarige Echtvereeniging te herdenken, TJit naam hunner dierbare dochter E. B. HOLSEMA Burg, Texel. Zondag 33 November 1890. HERVORMDE GEMEENTE. Voorm. half tien Ds. Calkoen van Nieuwe Niedorp. Oudeschild. Nam. Ds. Calkoen van Nieuwe Niedorp. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Ge t ro uwd PUILIP V LESS ING en JOHANNA DE WINTER, die namens wederzijdsche familie hun liartelijken dank betuigen voor de belangstelling ondervonden. Texel, Lith, 21 November 1890. vraagt om zoo spoedig mogelijk in dienst to treden als meid-alleen. Aanmelding in persoon.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2