Binnenland. Buitenland. TEXEL, 26 November 1890. Maandagavond hield het Nutsdepartement Texel zijne gewone vergadering met dames. Bij de opening der vergadering herinnerde de Voorz. aan de droeve ramp, welke Neder land was beschoren, tengevolge het overlijden van Z. M onzen koning. Die omstandigheid had, zeide de Voorz. bij hem aanvankelijk de gedachte doen ontstaan, om de reeds uitgeschreven vergadering van heden, uit te stellen, doch in overweging nemende, dat het doel van de vergaderingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, geenszins strijdig is met de bange smarte welke het overlijden van den Koning in ons land teweegbracht, had hij aan zijn eerste gedachte geen gevolg gegeven, en het verheugde hem in de talrijke opkomst op hedenavond, te mogen zien, dat de opgekomenen zijne meening deelden. Als spr. voor dezen avond had zich beschik baar gesteld onzen departements-secretaris, de heer D. J. Bakker. De door hem geleverde lezing paste onge twijfeld in het kader van onzen tijd, welke zoo rijk is aan werkstakingen. In eene uit voerige schets toonde spreker aan, hoe som migen vaak onwillens worden medegesleept tot werkstakingen en om mede te doen aan zaken, welke zij volstrekt niet toejuichen daartoe geleid, of liever misleid, door personen, wier beginsel niet altijd even edel kan worden genoemd, en dat het streven naar lotsverbetering op zulke wijze, niet zelden een tegenoverge stelde uitwerking heeft, 't Was een allerliefste schets, welke door den spr. werd voorgedragen, een' beeld, dat niet onwaarschijnlijk in wer kelijkheid wel eens zal worden vertoond. De bijdrage door denzelfden spr. geleverd, was eene zinnebeeldige voorstelling van de vooruitgang en eene aansporing om daartoe mede te werken. Het mannenzangkoor van den Burg, gaf in een viertal stukken eene proeve van de reeds gemaakte vorderingen. Wij verheugden ons over het optreden van dat zangkoor, niet alleen omdat eene aangename afwisseling den hoorders was bereid, doch vooral omdat wij daarin mochten zien, een bewijs, dat alle gevoel en liefde voor aange name en nuttige bezigheid, voer zichzelven en anderen, nog niet geheel is uitgedoofd. - Waarlijk, dat lachte ons toe, en 't doet in ons den wensch ontwaken, dat velen zich nog daarbij zullen aansluiten of op andere wijze hunne vrije uren zullen dienstbaar maken tot eigen of anderer nut of genoegen. De Yoorz. bracht hen, die tot het nuttige en aangename van dezen avond hadden mede gewerkt, een welverdiend woord van dank, en ter behoorlijker tijd was daarmede deze vergadering afgeloopen. Alhier circuleert het volgende adres ter onderteekening; belangstellenden kunnen bij P. Koning Cz. hetzelve mede onderteekenen. Aan het Gemeentebestuur van Texel. Geven met gepaste bescheidenheid te kennen, de ondergeteekenden allen inwoners van Texel. Dat zij vernomen hebben dat onze ArtsP. M. Stig- gelbout als zoodanig beroepen is te Spaarndam, en deze voornemens is die betrekking te accep- teeren. Dat die benoeming ook bekend moest zijn bij UEd. Achtbare toen Uw gemeenteraad jl. Zater dag vergaderde. Dat in uwen raad tot hunne groote verwonde ring géén enkele stem werd gehoord betreffende deze aangelegenheid die toch zoo zeer het directe belang onzer gemeente treft, en wel boven alles diende genoemd en behandeld te worden. Dat om te wachten nu tot een volgende verga dering, veel zal zijn verloren, van daar nu het adres aan uw collegie. Dat het besluit door Arts Stiggelbout is genomen om onze gemeente te verlaten, hetgeen wij zeer betreuren. Diens plaats zal dan weder door uwe raad moeten worden aangevuld. Bekend genoeg, 2 artsen zijn op Texel niet voldoende, die aanvulling zal echter geld veel geld kosten. Immers wij herinneren ons nog de geschiedenis van arts Koning, de Cocksdorp, men weigerde :oelaag f 500.— diens vertrek volgde, maar ook volgde meerdere uitgaaf voor aanvulling tot f 1000 's jaars ten laste onzer gemeente. Dat Dr. v. d. Vegt geniet f 750. Dr. Stam - 500.— 's jaars. Arts P. M. Stiggelbout sedert tal van jaren alhier werkzaam en zich als deskundige uitmun- ;end onderscheidend, geniet geen centime. Redenen waarom adressanten zich wenden tot UEd. Achtbare met zeer beleetd verzoek in 't over belang der gemeente pogingen aan te wenden om onze geachte arts Stiggelbout van zijn besluit te doen terugkomen, desnoods mot toezegging van een jaarlijksche toelaag nader overeen te komen. Hetwelk doende, etc. Waal, 26 Nov. Bij de 1.1. Zondag gehouden kerkelijke verkiezingen zijn herkozen Jb. Dek ker, als ouderling, Gr. Kempers als diaken, J. Plaatsman als kerkvoogd, C. Krijnen als notabel en gekozen D. Geus als notabel. De Cocksdorp, 25 Nov. Het vervoer der beetwortelen naar Halfweg vordert, in weerwil van het naderen der winter, uiterst langzaam er zijn tot nu toe slechts twee vaartuigen met dit product vanhier vertrokken- Volgens con tract is de risico sedert 15 Nov. voor den kooper. Als een bijzonderheid op het gebied van tuinbouw zij vermeld, dat in den tuin van den Heer K. v. d. Kloot, mr. Smid alhier, eene ramenas is gegroeid, die 7 Kilogram woog. Oosterend, 26 Nov. Vergadering van „Nut en Genoegen" d.d. 25 November. Geen vaste sprekers voor heden avond: de convocaties vermeldden: „Bijdragen door lief hebbers." De Voorzitter wijdde bij de opening eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, wiens overlijden men uit de dagbladen vernomen had. Bijdragen werden achtereenvolgens geleverd door de heeren P. J. Bouma, J. Daalder, J. C. Bakker, IJ. IJ. Koppen, J. Vonk en W. Koppen. Hoewel de vergadering niet ruim bezocht was, slaagde deze naar wensch. De afd. Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw zullen een adres richten tot het hoofdbestuur, met het verzoek bij de Reg. aan te dringen op eene zoodanige aanvulling van de wet op besmette lijke veeziekte, dat bij gevallen van mond- en klauwzeer de aangetaste koppels ten spoedigste op kosten van het rijk zullen worden afgemaakt, evenals zulks met zoo gunstig gevolg ten opzichte van de longziekte is geschied. Men schrijft aan de Ass. Ct. In den tegenwoordigen tijd, waarin de rund- veeprijzen zeer hoog zijn en de landbouwer zich dus toelegt op den aanfok van een goed ontwikkeld stuk vee, is de voeding een voorname factor. Voor enkele jaren, toen het vee weinig geld kostte, werd 'aan die voeding algemeen minder geld besteed dan thans het geval is. Als kracht- voedsel werden toen veel paardeboonen gevoerd, omdat deze voedingwijze goedkooper was dan die met raap- of lijnkoeken, waarbij nog kwam, dat de koeken destijds, wegens mindere of meerdere vervalsching, iets in discrediet waren geraakt. Nadat de fabrikanten zich op verbetering van hun fabrikaat hebben toegelegd, en velen thans een gegarandeerd gehalte durven aangeven, onder controle van proefstations, wint het koekenvoeren weer meer veld. De concurrentie maakt het thans den vervalschers moeilijk om zijn waar aan den man te brengen. Zoo neemt deze aloude voedings methode weer sterk toe, en wel op zoo groote schaal, dat een Groninger fabrikant thans in de gemeente Borger en aangrenzende gemeenten 27,000 raap- en lijnkoeken heeft geleverd. Vroeger zag men in November gewoonlijk tal van koek- wagens naar de oliemolens rijden; thans wordt bijna alles aan de huizen van de afnemers bezorgd of bij slijters verkrijgbaar gestold. Aan de weduwe van Adiianus Rudolf Bram, den oppasser der olifanten in de Dier gaarde te Rotterdam, die tengevolge van het bekende ongeluk is overleden, wordt door de directie der Diergaarde het volle weekgeld uit betaald, dat vroeger haar man geuoot, tot er andere maatregelen zullen zijn genomen om in haar onderhoud te voorzien. Veertig paarden van de Amsterdamsche Omnibus-maatschappij zijn tijdelijk wegens influenza buiten dienst gesteld. Op de laatste te Gorinchem gehouden paardenmarkt werden aan 4 kooplieden porte feuilles, eene met f 825, eene met f700, eene met f 700 en eene met f 160 ontstolen. Tot heden is de politie er nog niet in geslaagd de daders, die waarschijnlijk reeds spoedig na hunnen diefstal de stad verlaten hebben, te ontdekken. Men schrijft uit Sandpoort van 19 Nov. De bekende, thans krankzinnige socialist, mr. Spin, is van het gesticht te Medemblik overgebracht naar het hier nabij gelegen gesticht „Meerenberg". Een paar arbeiders te Wildervank hadden d.d. een buitenkansje. Ze waren op 't land van den heer Koening aan 't meststrooien en vonden in 't straatvuil (Zwolsche was 't) een paar zilveren vorken. Aan den goudsmid Spornheijer werden ze voor f 15 verkocht. {A. Ct.) Een soldaat van het garnizoen te Middel burg die zich onlangs in den vinger had gesneden en, om het bloed tegen te gaan, eene pekdraad om de wonde had gebonden, is tengevolge van bloedvergiftiging in het hospitaal aldaar over leden. Een naar het uiterlijk te oordeelen welge steld heer, vermoedelijk een vreemdeling, bij wien vergunning in de beenen was geschoten, had Donderdag-avond ongeveer halftwaalf te 's-Hage het ongeluk op den Prinsessewal in de sloot langs 's Konings tuin te glijden. Een voor bijganger, die zoo beleefd was het slachtoffer op het droge te brengen en op eene in de nabijheid staande bank te plaatsen, ontving 5 cents fooi voor zijne moeite. De begiftigde nam daarover wraak. Ijlings liep hij naar de sloot, waarin 's mans hooge zijden hoed nog lag en zette dien plotseling op mijnheers hoofd, zoodat de modder met stralen over gezicht, overhemd en gekleede jas van den reeds tot de knieën doorweekten man liep. Vad.) Te Utrecht doet zich een geval van nonna (slaapziekte) voor bij een jongmensch van 19- jarigen leeftijd, die voor eenige maanden gedu rende 6 weken de influenza heeft gehad. Hij ging Woensdagavond der vorige week gezond ter ruste, doch was den volgenden mor gen niet in staat zijn gewone werkzaamheden te hervatten hij viel spoedig weer in slaap en heeft doorgeslapen tot in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Toen ontwaakte hij een koUen tijd, om weder dadelijk in te slapen. Hij werd toen wakker als men hem wekte, maar sliep even spoedig weer in. De zieke klaagt over drukking in het hoofd en zijn lichaam is over het geheel pijnlijkook is hij erg verzwakt. Over het algemeen is zijn toestand thans verbeterd en blijit hij over dag een geruimen tijd wakker. Met de Belgische stoomboot „De Ruyter" zijn te Antwerpen aangekomen 267 stuks groot vee uit Amerika. 160 stuks vee werden per spoor naar Zwitserland vervoerd, 100 te Antwerpen ge stald en 6 wegens ongemak geslacht. Één dier was onderweg gestorven. De regeering der Vereenigde Staten heeft het weder met de Indianen te kwaad. Uit verscheidene forten zijn soldaten gezonden naar de Pine Ridge en Rosebud Agencies op de grens van Dacota, met het doel de Indianen in bedwang te houden. Volgens den aanvoerder der soldaten zijn de ongeregeldheden veroorzaakt door de mislukking der oogsten en het dralen van het Congres om hulp te verleenen, waardoor hongers nood ontstond en de Indianen letterlijk tot razernij werden gebracht. Nu zij van levensmiddelen voorzien zijn, zullen verdere moeilijkheden waar schijnlijk vermeden worden. Aan 't Hbl. wordt uit Berlijn geseind Volgens mededeelingen uit goede bron zal het nog wel twee maanden moeten duren, voordat professor Koch's geneesmiddel tegen de tuberculose in voldoende hoeveelheid voorhanden is om alle

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2