WOLREGIME. Zuivere Maap- en Lijnkoeken è- tn IlÉkÉ, Best Koevet, Texelsche Almanak HÜLLflHD-AMERIKfl. J. G. MOOJEN, Binnenburg, Burg op Texel. gemerkt van Claas Honig Zoon te Koog aan de Zaan, GEVRAAGD Feuilleton. De Gierigaard en zijne dochter. De NATUURWOLLEN ONDERGOEDEREN Wachtende Verschenen Prijs 30 cents. Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij Lijn: Noord-Amerika, ÏAjnZuid-Amerika, i» (systeem Dr. Jaeger) uit de fabriek van de heeren Jansen Tilanus te Friezenveen, zijn voor Heeren, Dames en Kinderen in alle afmetingen verkrijgbaar bij Eenig' Depót voor Texel en omstreken. werden steeds met den „Eersten Prijs" bekroond door 't Genootsch.. ter bev. van Landb. in Drente Hollandsche Maalsch. van Landbouw Geldersch-Overijss. Maatsch. van Landbouw Landbouwver. Oosterwolde en Omstreken Kosteloos onderzoek door de proefstations. te Zuidlaren, Aug. '89. Emmen, Aug. '90. Haarlem, Sept. '89. Dordrecht, Sept. '90. Zutfen, Aug. '90. Oosterwolde, Aug. '90. in den polder „EENDRACHT" hofstede „Fortuin," goede belooning en vrije woning. Een gezin, dat meerdere werkkrachten bezit geniet den voorkeur. Zich aan te melden bij D. PEPER aldaar of bij C. KEIJSER Pz. Burg, Texel. welke worden gelost a 1 Gld. per H.L. a contant. Oudeschild. G. DROS Pz. 25 ct. de 5 ons bij 21/» kilo. J. P. KIKKERT. voor 1891. METS Co. elke week naar NEW-YORK. elke maand naar MONTEVIDEO en B» E.\OS AIRES. Hen vervoege zich aan de Kantoren der N. A. S. M. te Rotterdam of te Amsterdam en by de Agenten, of bij Inspecteur J. E. KROES, Groningen. E. BOLSIUS, Oistencvjk. Vri) naar 't Fransch door A. B. 18. De Bfrgkloof. O, Frits vroeg Kasper. O, het is goed dat ik het weet. Kom jongen, vervolgde hp, een laag deurtje openende dat geheel achter de struiken ver borgen was, ga daar binnen en wat er ook gebeure, beweeg u niet, later zal men u vry laten. En na de deur gesloten te hebben zei hij Nu, juffrouw Catharina, laat de lieden hun gang gaan en wys bun den weg. O, dank, dank, vader I riep Grietje uit. Onderwijl ging juffrouw Catharina de soldaten voor door het geheele huis. Het zal niet gezegd kunnen worden, mompelde Kasper, dat ik aan die schelmen daar een jongen heb overgeleverd die myne dochter het leven heeft gered. Nadat de sergeant en zyne manschappen het huis van Melzer in al zjjne hoeken had doorzocht, gingen zy heen. overtuigd er van, dat Frits er zich niet bevond, daarenboven meenden zy, dat, indien hy er zich mocht bevinden, Melzer, die een verklaarde vyand \an den jongen man, hem zeker zou verraden. Er bleef voor den sergeant dus geen anderen uit weg dan de vlucht te wyten aan do onachtzaamheid van zijne manschappen. Gy zyt my ook echte uilen, zei hy, ik heb u een jongen toevertrouwd om hem naar Stuttgard te geleiden. Onder voorwendsel dat gy een woedende stier hebt ontmoet, hebt gij uw gevangene verlaten, die u ziende vluchten, uw voorbeeld heeft gevolgd, Ik voor my heb nog op den vluchteling geschoten, Hy is door myn schot gevallen. Gy zyt hem gaan zoeken en ik heb u daarby geholpen. Wy hebben hem niet teruggevonden. Welnu, gy allen tezamen zyt verantwoordelyk voor den gevangene aan uwe zorgen toevertrouwd, Ik ben genoopt het geval aan den majoor te ver halen, die, zooals gy weet, met tot de gemakkelijk- sten behoort. Het beste is, dat ge maar zoo spoedig mogelyk naar de kazerne terugkeert en zwygt tot dat ik weer terug ben, hetgeen zoo lang niet zal duren. Als ik eenmaal alleen ben, kan ik handelen zonder de achterdocht der personen hier op te wekken. Ik ga dan om de hut der weduwe spion- neoren en ontdek dan zeker, waar zich de vluchte ling ophoudt. Dan vraag ik hulp en breng hem naar het corps. Ferm bedacht, zei Karei de soldaat-goudsmid. Mislukt echter de poging, dan wacht u de straf. De soldaten gingen heen, vast besloten niets van het geval te vertellen. Dienzelfden avond verschool Mathias zich in het kreupelhout by de hut der weduwe, ieder bespiedende, die er uit of in ging. Het hielp hem echter weinig, want hy zag niet anders dan 2 of 3 vrouwen, die onder voorwendsel van Martha te troosten, in werkolykheid kwamen uit nieuwsgierigheid. De weduwe zat te spinnen by de deur, terwyl Christiaan weer op gewonen tyd thuis kwam. Alles wees aan, dat Frits niet in de woning was. De sergeant verliet echter zyn post niet voor het geheel donker was. Toen sloop hy naar de hut en legde zyn oor op de luiken, op hoop, van een enk el woord te zullen opvangen, dat hem op het spoor zou brengen. Alles bleet stil en de sergeant ver- wyderde zich met het plan, den volgenden dag weer terug te zullen keeren. Ook den volgenden dag ontdekte Mathias niets bijzonders en ontmoedigd wilde hy reeds zyn plan opgeven, toen de deur zachtjes geopend werd. Het was Martha, die in haar lange bruine mantel gehuld en een mandje aan de hand, het huis verliet. By het licht der maan zag de sergeant, dat dat mandje eetwaren bevatte. De sergeant liet Martha voorby gaan in zich- zeiven zeggende Of Martha gaat by een of andere buur haar avond doorbrengen, of zy weet waar zich haar zoon bevindt en gaat hem eten brengen. Deze laatste opmerking was de ware. Toen Frits Kasper had verlaten, durfde hy niet meer naar zijne moeder gaan, daar hy zeer goed begreep, dat men hem daar spoedig zou zoeken, vandaar dat hij zich naar de grot van Egelsthal begaf, aan juffrouw Catharina opdragende, dit wel aan zijn moeder kenbaar te maken, waarvoor de huishoudster zeer goed zorg droeg; Welnu, tegen 9 uur, toen alles in het dorp sliep, deed Martha, alles wat er van eetwaren in huis was in een mandje en begaf zich naar de valei van Egelsthal, niet ver moedende dat den sergeant haar volgde. Hier hield de sergeant haar plotseling staande. De weduwe trilde over haar geheele lichaam. Voor wie zyn die levensmiddelen? Voor myn arme Christiaan en my. Gy liegt, ze zyn voor Frits bestemd. Voor Frits, mompelde de weduwe. Helaas, die is voor my verloren. Gy zegt daar iets, dat gy zelf niet gelooft, moedertje, sedert twee dagen bespied ik uwe gangen en thans weet ik, waar uw zoon zich bevindt, Gy weet het! riep Martha uit, en ik, zyne moe der, weet dat niet. O, gy zoudt dat niet weten? Welnu, ik zal het u dan vertellen. Uw zoon is verborgen in de grot van Egelsthal, waarheen lieden uit het dorp riet gaarne vreemdelingen den weg wyzen; maar de honger, die zelfs de wolven uit het boseh dryft, zal ook uw zoon wel weten uit zyn schuilhoek te halen. Vervolgens ontrukte hy de weduwe de mand daarna haalde hy de haan van zyn geweer over en legde hy op de weduwe aan. Martha uitte een wanhoopskreet en wendde zich met gevouwen handen tot Mathias. Geen stap verder of ik dood u als een hond. Ik heb gezworen my van uw zoon meester te maken en by myn ziel ik zal hem hebben. Als gy, zyne moeder, hem my niet gewillig overlevert, zal hy binnen enkele dagen van honger omgekomen zyn, dat zweer ik u. De hoogten rondom de valei wor den door myne manschappen bewaakt en deze schieten hem zonder genade dood, indien hy het waagt zich aan hen te vertoon en, En ik voor my, ik verlaat u van dit oogenblik af geene minuut, eerwaardige weduwe I Gy kunt dus zooals gy dat verkiest, ontkennen of bekennen dat gy het verblyf van uw zoon weet. Als gy hem niet levend wilt overleveren, zal ik mij er mee vergenoegen hem dood in handen te krygen. Kies dus De weduwe vestigde op den sergeant een blik vol haat. Indien zy op dat oogen blik een wapen binnen haar bereik had gehad, zeker had zy dan tegen geen moord opgezien en zonder genade zou zij dan den man gedood hebben, die zoo over het leven van liaar zoon beslistte. O, zei zy eindelyk na eenige oogenblikken stilte indien ik er zeker van was, dat gy zyn bloed niet zoudt storten, dan zou ik, zooals gy wel begrypt, hem liever u overleveren, dan hem van honger laten sterven of door uwe mannen doodschieten. Maar indien gy hem eenmaal in uw gierenklauwen hebt, weet 'k dan, welke straf gy hem zult doen ondergaan. Ik heb het u al eerder gezegd, zei de sergeant, op een toon welke de waarheid moest bevestigen, dat hy er met een paar maanden gevangenisstraf af zal komen. Bedenk echter wel haastte hy er aan toe te voegen, dat elk uur dat hy talmt, de straf zwaarder maakt, O, als ik er maar zeker van was, dat gy my niet misleidet en hy er alleen met gevangenisstraf afkwam zooals gy mij verzekert, zou ik hem u zonder zelfverwyt overleveren. Wordt vervolgd. Snelpersdruk - LANGEVELD DE ROOIJ - Texel. ff ff ff ff ff j=o Een LaDilouversbeclt j

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 4