N\ 332. Zondag 7 December. Aw. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBuao op Texel TEXEL, 6 December 1890. De Sint-Nicolaasavond is voorbijveel ambitie om die avond als van ouds voortestellen was er niot; de liefhebberij schijnt ook daarvan zoo langzamerhand af te gaan. Een panorama en een persoon gezeten op een geldkist die zich voortbewoog, zonder dat men er het fijne direct van kon opmerken, (volgens sommigen voor stellende de millioenen-ertenis van Neeltje Pater), was 't eenige wat ons opmerkenswaardig toescheen. Verder leverde de avond eenige verkleede personen, zonder eenig schijnbaar doel. Of nog een weldoende Sint de rondte heeft gedaan, kunnen wij niet zeggen, doch is die er geweest, dan is dit zeker in alle stilte geschiedt; wenschen wij dat menig minder bedeelde daarvan ondervinding zal hebben opgedaan. Het concert, hetwelk door de Kleine Kapel van Schagen, Dinsdag a. s. in de Ver gulde Kikkert zou worden gegeven, is, volgens achterstaande advertentie tot nadere aankon diging uitgesteld„wegens te weinig deelne ming" dat is wel te bejammeren, de winter belooft toch alreeds niet veel gelegenheid tot ontspanning voor hen die iets goed willen hooren, en dat de Kleine Kapel van Schagen een genoeglijken avond zou hebben bezorgd, daarvan kan de avond in de kermisweek ge tuigen. Oudeschild, 5 Dec. Een onzei beste burgers is niet meer. Gisteren ontsliep de Heer W. Hillenius in 75 jarigen ouderdomhij was een man die in vele opzichten een vader voor geheel ons dorp mocht genoemd worden. Zijn rechtschapen, eerlijk karakter, zijne onbekrom pen mildheid en onkreukbare trouw, waren algemeen bekend. Moge zijn voorbeeld meer en meer navolging vindenDe herinnering aan den braven doode, die in eenvoud des harten deed wat zijne hand vond te doen, zij gezegend De begrafenis van het stoffelijk over schot van wijlen Z. M. Willem III, Koning der Nederlanden, enz. enz., heeft Donderdag volgens het voorgeschreven programma plaats gehad. Groot was de belangstelling bij die droeve plechtigheid. Over den HoJl. spoorweg werden ruim 60000 personen vervoerd; behalve de gewone treinen reden tusschen Amsterdam en Rotterdam dien dag 150 extra treinen. Uit Amsterdam werden over den Rijnspoor weg 5000 reizigers vervoerd en uit Utrecht 3500. Doch niet alleen per spoor ook met allerlei voer- en vaartuigen of te voet waren velen naar den Haag en Delft getogen. Dat bij zulk een groote toevloed van men- schen, alles niet altijd geregeld toeging, ligt wel voor de hand, van ongelukken van ernstigen aard werd echter niets vernomen Woensdagmorgen hadden in het Binnen gasthuis te Amsterdam de eerste inspuitingen plaats met het door dr. Koch uitgevonden geneesmiddel tegen tuberculose. In tegen woordigheid van de meeste hoogleeraren ver richtte dr. W. van Hoorn met medewerking van dr. C. C. Delprat, die eenigen tijd te Berlijn doorbracht, ten einde de behandeling te leeren kennen, de inspuiting, nadat eerst eenige mededeelingen waren gegeven betreffende de wijze van behandeling en de hoeveelheid, die in verschillende gevallen gebruikt moet worden. Twee lupuslijders werden in de afdeelingen van prof. Tilanus en prof. Van Haren Noman aldus behandeld. De doktoren J. Coert en D. L. Roosenburg, geneesheeren te 's-Gravenhage, hebben in de Geneesk. Courant" een uitvoerig verslag gegeven omtrent hun bevindingen te Berlijn, werwaarts zij zich hadden begeven ter bestudeering van prof. Koch's geneesmiddel tegen tuberculose. Ze hebben een voordracht bijgewoond door prof. Von Borgmann, in opdracht van prof. Koch, in een der chirurgische klinieken gehouden. Deze deelde mede, dat hij in zijn kliniek gedurende ongeveer zes weken de injecties had toegepast, tot vier groepen behoorende: lo. gevallen van lupus; 2o. gevallen van tuberculouse lymphadenilis3o. gevallen van tuberculeut gewrichts- en beenlijden 4o. gevallen van tuberculeuse laryegitis. Over de behandeling van tuberculose longaan doeningen hebben de heeren Coert en Roosenburg slechts weinig kunnen vernemen, de resultaten te Berlijn daarbij verkregen waren nog niet sprekend genoeg om thans reeds een definitief oordeel te kunnen vellen en nog geen geval van volslagen genezing was bekend van de sinds enkele weken verrichte injecties bij zulke ziekten. Van twee zijden hoorden de genoemde genees heeren gewagen van de behandeling van andere injectie vloeistoffen, het een was de paratoluoidin, het ander een cyanijzer-verbinding, waarmede men de Koch'sche behandeling wilde navolgen. Zij waarschuwen tegen het namaken van ent stoffen de Koch'sche zal men nog niet zoo heel spoedig kunnen verkrijgen; daar er dagelijks honderden, misschien duizenden aanvragen inko men, zal het nog eenige weken duren, voor zij algemeen verkrijgbaar is. Eenige dagen geleden bevond zich in een herberg te Yemuai een zeer haveloos gekleed mandoor den rijksveldwachter van Nuland werd hem naar zijn papieren gevraagddaar hij die niet had en ook geen geld bezat, werd hij door den rijksveldwachter in arrest genomen. Nauwelijks was hij de deur der herberg uit, of hij zette het op een loopen, doch werd spoedig ingehaald. Toen werden hem de handboeien aangedaanm een oogwenk trok hij met de andere hand de sabel van den rijksveldwachter uit de scheede en sloeg hem daarmede op het hoofd. De rijksveldwachter ontnam hem echter spoedig het wapen, doch kon niet verhinderen, dat de arrestant hem nog in de hand beet. Er bestaat plan te Amsterdam eene vereeniging op te richten voor kinder kleeding, werkende op gelijke wijze als die voor kinder voeding. De mindere militairen zullen voorzien worden van wollen borstrokken, welke gedra gen worden onder de korte jas, wanneer groot tenue is voorgeschreven. Is de troep in marsch- tenue, dan blijft het mouwvest bestemd om onder de kapotjas gedragen te worden. In eene vergadering van de afd. Noordwijk van de Holl. Maatsch. van Landbouw heeft o. a. de heer Paardekooper verslag uitgebracht over de aardappelsoort „Odin", waarmee hij bijzonder goede resultaten had gehad. Andere leden, die ook proeven hadden genomen, waren tot veel minder gunstige uitkomsten gekomen. Daarom werd besloten nieuwe algemeene proefnemingen te doen, waarvoor de heer Paardekooper 1 HL. welwillend beschikbaar stelde. Door een beurtschipper op Blokzijl is kennis gegeven dat Woensdag 26 jl. te circa 4 uren van zijn vaartuig in de Zuiderzee, nabij het eiland Marken, is overboord geslagen en verdronken een 45-jarig bakker, gewoond heb bende te Blokzijlhij was in het bezit van een gouden horloge en f 500 aan bankpapier. Door den heer J. Pot van Alkmaar is aan den raad der gemeente Schagen gevraagd vergunning tot het maken, hebben en gebruiken eener telefonische verbinding, tusschen eenige daarvoor aangeboden, en nog aan te bieden perceelen, binnen Schagen op of aan bestaande particuliere of openbare gebouwen, en op daarvoor te plaatsen telefoonpaleneen en ander voor zooveel betreft de eigendommen der gemeente, in overleg met en ten genoegen van het Dagelijks Bestuur, volgens daarvoor reeds gegeven of nog te geven voorschriften. De prijs per aansluiting, waartoe men zich wenscht te verbinden, voor een minimum van vijf jaren, op daarvoor te Amsterdam en Rotterdam geldende voorwaarden, zal bedragen van 30 tot 75 gulden. Door inrichting van een centraal-bureau zal gelegenheid gegeven worden, indien verlangd, tot onderlinge aansluiting van meerdere per ceelen, terwijl bovendien, bij eenigszins vol doende deelneming, verbinding met rijks-tele graafbureau, station-vestibule en goederenloods, wordt toegezegd. De Rotterdamsche vischhandelaars zijn sedert eenige dagen begonnen met de visch voor verzending naar het buitenland bestemd, in kisten te pakken, in plaats van daarvoor man den te gebruiken, zooals tot nu toe plaats had. De visch verliest bij deze nieuwe verpakking gedurende de reis niets in qualiteit. In Enge land worden nooit anders dan kisten gebruikt. De Staatscourant bevat een uittreksel van het reisrapport van Zr. Ms. stoomschoener „Dolfijn", commandant de kapt.- luit. ter zee A. J. Krabbe, gedurende een kruistocht in de territoriale wateren en het bezoeken der diepzee visschers van 5 tot 13 Nov. jl. Aan het slot van dit verslag leest men Daar gebleken is, dat de visschers nog niet algemeen bekend zijn met het voorgeschreven sein tot het vragen van gemeenschap, over zaken de visscherij betreffende, door een Nederlandsch visschersvaartuig met een Neder - landschen oorlogsbodem en omgekeerd, worden reeders en eigenaren van visschersvaartuigen er in hun belang aan herinnerd, dat dit sein bestaat uit twee vlaggen, de nationale en eene andere, onder elkander geheschen, de nationale vlag de bovenste. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1