Buitenland. Van de opening van's Konings testament heeft men tot heden niets vernomen, zegt de correspondent der N. G-ron. Grt. Beirieg ik mij niet, dan berust het onder het beheer van den notaris Eikenhal. In wel onderrichte krin gen meent men te weten, dat Z. M., die met huwelijksvoorwaarden zijn tweede gemalin huwde, na aftrek van eenige legaten en onder toewijzing van twee paleizen aan H. M. de Koningin-weduwe, die een uitkeering van een der groote Fransche levensverzekering-maat schappijen ontvangt ten bedrage van drie millioen gulden, H. M. Koningin Wilhelmina tot universeel erfgenaam van zijn, op circa 20 millioen geschat vermogen heeft benoemd. Aan het personeel is, naar verhouding van hun dienstjaren, pensioen verzekerd. Overigens moet het testament belangrijke voorschriften bevatten omtrent de opvoeding der jonge Ko ningin en wenschen nopens hetgeen bij haar meerderjarigheid bij een eventueel huwelijk zal geschieden. In het Koegras (gemeente Helder) heeft men, bij wijze van proef, een deel aan den duinkant gelegen onvruchtbare zandgronden met dennen beplant. Slaagt deze proefneming eenigszins naar wensch, dan zou het plan bestaan, deze zandwoestijn door het aanleggen van dennenbosch meer productief te maken. Klinkt het wel wat vreemd, zegt de „Amst. Ct.", dat H. M. in de vereenigde zitting van de Staten-Generaal verklaart, datHoogst- dezelve „tot instandhouding en bevordering van de algemeene en bijzondere welvaart alle middelen (zal) aanwenden, welke de wet te (harer) beschikking stelt, gelijk een goed en getrouw Regent schuldig is te doen" nog wonderlijker lijkt het in Oostenrijk-Hongarije waar de Grondwet aan eene vorstin, bij hare komst tot den troon, den titel verleent van keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije. Bij de nieuwe orde van zaken zal men hier te lande ook blijven spreken van het Kabinet „des Konings", van ,,'s Konings" Commis sarissen in de provinciën, van ,,'s Konings" adjudanten in gewonen en buitengewonen dienst, enz. Op meer dan ééne plaats te Leiden zijn biljetten, aangeplakt geworden waarop stond gedrukt „Leve de Republiek „Wee het land, welks Koning een Kind is.' „Prediker 10 vers 16." De daders zjjn onbekend, maar wie het zijn, laat zich gemakkelijk gissen. Niet alleen daar ter stede, maar ook in ver schillende andere gemeenten waren zulke opruiende biljetten aangeplakt, en zelfs bij een bewoner op Feyenoord was de vlag moedwillig bijna totaal afgescheurd. Ook in Den Haag zijn enkele met bruine verf geschreven biljetten waarop stond„Leve de Republiek door de politie afgerukt. Eveneens te Haarlem en te Rotterdam zijn dien nacht door de politie op verschillende plaat sen biljetten aangoplakt gevonden, waarop te lezen stond„Wee het land welks Koning een Kind is." Prediker 10 veis 16. „Leve de Re publiek Te Enschedee heeft de politie eeD vijftigtal proclamation afgerukt, van gelijken inhoud als die, elders aangeplakt. Hetzelfde is gebeurd to Heereveen. De justitie aldaar doet onderzoek. Ook te Sittard zijn aan verschillende woningen dergelijke plakkaten aangeplakt. Ook daar is door de politie een onderzoek ingesteld, In de laatste dagen bieden zich in de verschillende garnizoensplaatsen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrijwillige dienst neming. Gebrek aan werk en lage loonen zijn hiervan de voornaamste redenen. De minister van binnenlandsche zaken poogt eene regeling te treffen, waardoor het bij den uitvoer van echt Nederlandsch spek naar Duitschland mogelijk zal zijn, door hot geven van een kenteeken aan het Neder- landsche product, de burgemeesters in de gelegenhoid te stellen, bij het afgeven van certificaten van oorsprong meer zekerheid te verschaffen omtrent de horkomst van het uit te voeren product. De plechtige beëediging van H. M. de Koningin-weduwe als regentes en voogdes zal volgens het v. Z.-H." hoogstwaarschijnlijk op Maandag 8 December a. s. plaats hebben. Op denzelfden dag zuilen de leden van den raad van voogdij beëedigd worden. Dezer dagen werd in het bestuur van „Noorder IJ- en Zeedijk" herbenoemd: de heer H. Stant., oud-burgemeester en oud-notaris te Wormer. Als een bijzonderheid dient men te weten, dat de heer Stant reeds den ouderdom van 91 heeft bereikt, doch nog steeds de ver gaderingen bijwoont, waar zijne adviezen hoog worden gewaardeerd. In de papierfabriek der firma B. Cramer te Wapenvelde (gemeente Heerde) zou eene tribune geplaatst worden. Daartoe moest het waterafvoerkanaal voor een deel drooggelegd worden, en te dien einde werd een stevige kistdam in dat kanaal aangebracht. Toen men bezig was het water door middel van eene stoompomp uit te malen, brak eensklaps de kistdam door en liep de leege ruimte in enkele oogenblikken weer vol water. Een dei- werklieden is daarbij verdronken. De overigen konden zich redden. Men schrijft aan het U. D. Donderdag jl. was het 78 jaren geleden, dat de Beresina door het terugtrekkende leger van Napo leon moest wordon overgetrokken. Die overtocht van het geduchte leger, dat in Juni 1812, onder aanvoering van den beruchten veldheer, den tocht naar Rusland onderaan, met een sterkte van ongeveer 600.000 man, waaronder vele Nederlan ders, en dat, na de bloedige veldslagen bij Smolensko en aan de Moskowa, de oude keizerlijke hoofdstad Moskou binnentrad, is bij overlevering in de harten gegrift van hen, die hunne voorvaderen in dien veldtocht verloren. Op de tijding van Napoleon's nederlaag in Rus land begon in Nederland de hoop op bevrijding te herleven, en na de nederlaag bij Leipzig trokken de verbonden mogendheden al meer en meer o ver de grenzen van ons vaderland, om ons van de Fransche heerschappij te helpen verlossen. De Russen veroverden Groningen en Friesland, en reeds 15 November van het jaar 1813 brak in Amsterdam de opstand tegen de Franschen los. Twee dagen later kwam in den Haag de oranje cocarde, de geliefkoosde kleur des volks, weder openlijk te voorschijn, en binnen korten tijd schitterde zij door het geheele land. In deze treurige dagen mag zeker wel aan die voor Nederland gewichtige gebeurtenissen herin nerd, en daarbij de wensch uitgesproken worden, dat de vaderlandsliefde van het jaar 1813 nog onverzwakt bij ieder leeft, nu wij aan het sterfbed staan van onzen beminden Koning Willem den Derden, den kleinzoon van Koning Willem den Eersten, den laatsten mannelijken telg uit het Huis van Oranje-Nassau, zoodat de jeugdige Koningin en de Koningin weduwe regentes in hare proclamatie niet te vergeefs een beroep op het Nederlandsche volk hebben gedaan. Volgens bericht te Amsterdam heeft op de Noordsche kust een vreeselijke storm ge woed. Te Bodö zijn 14 schepen verongelukt en vele menschen daarbij omgekomen. Hoe slecht het tegenwoordig, met den handel in gedistilleerd gaat, blijkt weder hieruit, dat eerstdaags een vijftal branderijen te Delfs- haven buiten werking gesteld moeten worden. Men schrijft uit 's Hage De gebroeders V. d. H. uit Delft kwamen Dinsdag-avond j.l. blijkbaar min of onderden invloed van sterken drank, aan het statiën der Holl. spoorweg om met den laatsten trein naar Delft te vertrekken. Zij gingen in de wachtkamer 3e klasse zitten slapen en hoorden dientengevolge de waarschuwing van den por tier niet dat de trein voor stond. Toen de trein reeds in beweging was ontwaakten zij, stormden naar buiten, en wilden nog in een der wagens springen. Een van do mannen werd door het personeel van de spoorwegmaat schappij en een agent van politie terug gehou den, de andere W. V. d. H., oud 25 jaren, gehuwd en vader van één kind, viel vooiover, geraakte tusschen twee wagens 3e kl. en werd overreden. Het water op de rivieren is vallende, zoodat de vrees voor overstroomingen gewe ken is. Als eene bijzonderheid wat snel rijde betreft kan het volgende dienen Toen dr. Rossingh op het Loo werd on boden, is ZEd. van Deventer naar het Vorsfi lijk verblijf gereden in 21 minuten, terwi de trein daarvoor 34 noodig heeft. Dit g! schiedde in twee rijtuigen met 4 paarden ieder een werd gebruikt van Deventer naar Twella en een van Twelloo naar het Loo. {N. Mepp. Ct In een hooiberg, achter de zoogenaamd „zeven huisjes", aan den Bezuiaenhoutsche weg te 's-Gravenhage, word Maandagochten een man gevonden, wiens beide beenen to aan het onderlijf bevroren waren. Volgens zijne opgave had hij zich in de racht van Donderdag op Vrijdag in een hooiber te slapen gelegd, doch kon Vrijdagochtend nie opstaan. Toen heeft hij geroepen, doch, daa de hooiberg tamelijk ver van den weg staa heeft men hem eerst Maandagochtend gevondei Melding makende van den dag der begrafeni van den Koning, zegt de N. B. Ct.: „Menigeen heeft, behalve het vervoer van re zigers, nog een aardig duitje verdiend met he verhuren van plaatsen, vanwaar men de rouw koets kon zien voorbijtrekken. Wij hoorden ver tellen van iemand die toevallig te 's Gravenhag een huis ledig had staan en dit voor de dag var gisteren verhuurde voor f 1000. Een ander Hage naar had staanplaatsen op een kar verhuurt voor een gulden per stukongelukkig stond h met zijn wagen op een verboden plaats en wert zijn voertuig was inmiddels met kijklustigei goed gevuld, die ieder hun gulden hadden ge offerd kort vóór de komst van den optoch door de politie verjaagd. Wat zou de man doen Hij koos den veiligsten zoo al niet den eerlijkste! uitwegzette het op een loopen, en liet zi kar met kijkers en al in den st6ek. Een 300-tal Poolsche Joden kwam deze dagen over Hamburg uit Russisch Polen te Londen aan. Bekend is, dat Ostende reeds meer dai gevuld met hen is, en daar de nieuwe gastei nauwelijks één kopeke in den zak hebben, word daardoor nieuw voedsel gegeven aan de antipathi tegen de landverhuizing. Het is den Joden verboden op het plattelan en in eenige steden van West-Rusland en in gehee Groot-Rusland vaste goederen te bezitten. On dit verbod te ontduiken, ging vaak van eene Joo< sche familie een lid over tot de Staatskerk e behield dan zijne bloedverwanten, als bij hemic dienst, bij zich. Nu is eene ukase verschenen waarbij wordt verordend, dat geen Jood tot de Grieksche kerk mag overgaan, als niet zijne vrouw zijne kinderen, zijne broeders en zusters en ouden zich ook laten doopen. De ergste verwoesting door het hooge watei werd te Karlsbad aangericht. Vier bruggen ei alle winkels op de Alte wiese werden weggeslagen' de gas- en waterleiding werd vernield, deuren ei ijzeren luiken werden door een woesten stroom van 3 el hoogte ingedrukt en alles wat zich in het onderhuis bevond werd vernield of weggesleept Het standbeeld van Göthe stortte omver en wen door het water meegevoerd, het groote plein it het mi !den der stad is in een meer veranderd. Vele personen verkeerden in levensgevaar, doch werden aan touwen, die men hun toewierp, gered. Het groote Café Baum stortte inin de Muhlbad- gasse werden de badgasten en de andere bewoners niet dan met de grootste moeite gered. De burgemeester stierf van schrik. Hij stond dicht bij de plaats, waar een man, wien men een touw had toegeworpen, met den stroom worstelde. Plotseling schoot het touw los en verdween de man m de diepte. De burgemeester, eerst kort geleden van een zware ziekte hersteld, schrok zoo hevig, dat hij stierf. De in de diepte verdwenen man werd later gered. Tusschen de Belgische dorpen Arendonck en Postel en de Hollandsche gemeente Reusel bevindt zich een dynamiet- en kruitfabriek, gedreven dooi een Fransche anonieme vereeniging, die haar zetel te Parijs heeft. In deze fabriek heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad. De 23-jarigs Theresia Lenaerts werd op slag gedood twee andere vrouwen kregen ernstige wondon aan het voorhoofd, een vierde werd vreeselijk verminkt in het gelaat en een vijfde gevaarlyk aan armen en beenen gekwetst. Men verzekert dat de ontplof fing van een enkel dynamiet.patroon de oorzaak van dit vreeselijk ongeluk is.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2