Nw. 333. Donderdag 11 A*. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en AJDVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBar.o op Texel. i>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bup.g 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andore landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertcniiön Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TEXEL, 10 December 1890. De heer C. Plaatsman, candidaat, heeft beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te Lemele en Archem (Ov.), te Haarle (Ov.), te Goudriaan (Fr.) en te Ba'oyloniënbroek (N. B.) Oosteeend, 10 Dec. Door de, op 4 Oct1 jl. alhier opgerichte, Visscherij-vereeniging werd in eene vergadering, op jl. Maandag in „het Wapen van Amsterdam" gehouden, het besluit genomen, dat deze Vereeniging niet zal zijn eene zelfstandige Vereeniging; doch eene af- deeling van „De Vereeniging tot bevordering van Zee-visscherijen." Het reglement onderging nu enkele wijzi gingen; o. m. werd de jaariijksche contributie verhoogd tot f 1,50 per lid, omdat jaarlijks per lid f 1,— aan het Hoofdbestuur moet af gedragen worden. Moge deze afdeeling bloeien en vele goede vruchten voortbrengen De Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij, wenscht onderstaande missive ter kennisse te brengen van Pmederij en visscherij, ook in onze gemeente. Wij willen aan dien wensch tegemoetkomen door die missive, in zijn geheel in ons blad op ten omen. „In de 4e Algemeene Vergadering der Vereeni ging ter bevordering van de NederlandscheVissche rij den 28 Mei 1890 te Dordrecht gehouden, werden tGr sprake gebracht de misbruiken die bestaan bij de naleving der bepalingen, betreffende het vinden en aanbrengen van behoorlijk gemerkte haringnetten enz. in en uit zee. Men merkte op, dat niet alleen het in zee ge vonden ongemerkt vischtuig door de vinders in handen wordt gesteld van de bevoegde autoriteit, doch dat ook behoorlijk gemerkt vischtuig aan Nederlandsche visschers toebehoorende, aan die ambtenaren wordt afgegeven. Deze wijze van handelen heeft natuurlijk ten gevolge, om niet van de kosten te spreken, dat de teruggebrachte voorwerpen veel te lang den rechtmatigen eigenaar worden onthouden, daar er vaak dagen, ja zelfs weken en maanden ver- loopen, vóór dat die voorwerpen, volgens de be wering van die ambtenaren, mogen teruggegeven worden, welke handelwijze bovendien geheel onjuist is, daar art. 550 van het wetboek van koophandel spreekt van in zee gevonden goederen waarvan de verliezer niet bekend is. Is deze dus wel bekend, zooals dat natuurlijk bij behoorlijk gemerkt vischtuig het geval is, dan kan dit artikel niet worden toegepast. Dat toen op voormelde vergadering met alge meene stemmen werd besloten, dat de Vereeniging zoude trachten bij hare afdeeliugen samenwerking tot stand te brengen doordat hare leden zich onderling zouden verbinden om gevonden „ge merkte" netten aan Hollandsche visschers toe behoorende tegen eene uniforme schadeloosstelling van f 2,50 per net direct aan de eigenaars af te geven, zonder daartoe de tusschenkomst van I-Ieeren strandvonders enz. in te roepen, wat, zooals hiervoren is aangetoond, bovendien geheel ten onrechte geschiedt. Het kan niet anders, of deze maatregel, mits daaraan met kracht de hand worde gehouden, zal ten bate van de visscherij komen." De directeur van het Kabinet des Konings maakt bekend, dat hij heeft ontvangen den volgenden brief van Hare Majesteit de Koningin- Weduwe, Regentes van het Koninkrijk 's-Geavenhage, den öden December 1890. „Ik verzoek U HoogWelGeboren aan allen, die in de laatste dagen zulke hartelijke blijken gaven van deelneming en rouw, bij den harden slag, die mijne beminde Dochter en Mij heeft getroffen, daarvoor Mijn oprechten dank te betuigen. „Het is Mij ondoenlijk, zooals Ik zoude wenschen, aan een ieder afzonderlijk de verze kering te doen geven, hoezeer Ik erkentelijk ben voor de hulde van alle zijden aan de nagedachtenis van Mijn betreurden Gemaal gebracht. „Toch heb Ik behoefte het uit te spreken, bij de groote droefheid over Mijn geleden ver lies, hoe een gevoel van innige dankbaarheid Mij vervult, bij de herinnering aan de bewijzen van liefde en eerbied door het Nederlandsche volk gebracht aan de lijkbaar van den ontsla pen Koning. „De overtuiging, dat het geheele vaderland deelt in den rouw van Mijne Dochter en Mij, geeft Mij troost en steun voor het tegenwoor dige, hoop en vertrouwen voor de toekomst. EMMA." Aan de tijdelijke werklieden van 's rijks werf te Amsterdam (ongeveer 60 man), is aan gezegd, dat zij met ultimo dezer zullen worden ontslagen. Uilenspiegel bevat een plaat voorstellende Domela Nieuwenhuis door een Politie beambte over de grenzen geleid. De plaat heelt tot onderschrift„Rekel, die zelfs geen dooden met rust kunt laten, ik wil je hier niet hebben Keer terug naar Schoter'land daar is men meer op lieden van jou slag gesteld." Het Bielefelder Tageblatt heeft de schandelijke taal en handelwijze van den HollaDdschen sociaal democraat betreffende den Koning van Nederland scherp veroordu-Jd en o. a. gezegd Dus een man, die geen respect heeft voor de majesteit van den dood en de smart der weduwe die zich niet ontziet de eenige te zijn in een groote vergadering om alle menschelijk gevoel te kwetsen, die zal ons hier den weg aanwijzen tct het ware geluk! Wij kunnen niet aannemen, dat onze eerlijke Duitsche arbeiders zich zullen laten leeren door dien Hollander, maar gelooven veeleer, dat zij zich, zelfs wanneer zij een veran dering in de sociale verhoudingen voor noodzakelijk houden, met afschuw zullen afwenden van zulk een volksweidoenerOnze Duitsche sociaal democratische leiders hebben zich bij den dood van de Keizers Wilhelm I en Friedrich niet laten meesleepen tot zulk een ellendige daad als deze Hollander." In den Ringvaart van den Groot-Mij drecht- schen polder onder Vinkeveen had Woensdag avond te vijf uren een treurig ongeval plaats. Iemand reed op schaatsen achter eene slede, waarop zijne vrouw en zijn zesjarig dochtertje zaten. Zij kwamen terecht op eene plaats, waar het ijs opgebroken was, en allen geraakten te water, Vader en kind verdronken en de vrouw werd meer dood dan levend opgehaald. Sedert eenigen tijd heerscht er onde1" de schapen te Gasteren eene ziekte, de zooge" naamde „gal." Opmeikelijk is het hoeveeier door zijn aangetast. De meeste boeren ver- koopon ze nog bijtijds, sommigon zelfs 20 a 30 stuks. Ze worden gretig opgekocht, daal de eigenaars ze voor alle prijzen van de hand doen. Tengevolge het overlijden van onzen Koning) zijn verschillende wijzigingen van ons volkslied „Wien Neeriandsch bloed" voorgesteldwij geven hieronder een afdruk van een wijziging door den heer J. Knoppers W.Kz. te Franeker aangegeven. Wien Neêrlandsch bloed door d'adren vloeit, Van welken stand hij zij, Wie voor zijn volk in liefde gloeit, Verhef den zang, als wij. Diens borst ontstijg een jubeltoon, Bezield door broedermin, Die schraag met mannenmoed den troon Van Neêrlands Koningin (bis.) De Godheid op haar hemeltroon, Bezongen en vereerd, Houdt gunstig ook naar onzen toon Het heilig oor gekeerd; Zij geeft het eerst, na 't zalig koor, Dat hooger snaren spant, Het rond en hartig lied gehoor Voor Koningin en Land. (bis.) Bescherm, o God! bewaak den grond, Waarop onze adem gaat, De plek, waar onze wieg op stond, Waar eens ons sterfuur slaat. Wij smeeken van uw Vaderhand, Met vromen kinderzin, Behoud voor 't lieve Vaderland, Voor Land en Koningin (bis) Dring' luid, van uit ons feestgedruisch, Die beê uw hemel in; Steun Wilhelmina, steun haar huis, En ons, haar huisgezin. Doe nog ons laatst, ons jongst gezang, Dien eigen wensch gestand: Bewaar^ de Koninginne lang En 't lieve Vaderland! (bis.) Bij het voorloopig comité uit de Friesche handels-vereeniging tot het maken van propa ganda tegen de inkrimping van post- en telegraafdienst op Zondag zijn uit alle provinciën des lands, behalve Noord-Brabant, adhaesie-be- tuigingen ingekomen, o. a. van een 25-tal Kamers van Koophandel en Fabrieken. Met het oog op deze in zoo groote mate ontvangen blijken van ondersteuning zal de voorgenomen bijeenkomst van adhaesie-betuiging nu definitief plaats hebben op Zondag 14 December a. s. te Zwolle, ten einde tot genoemd doel een Neder landsche vereeniging op te richten. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Geneeskunde heeft eene commissie benoemd tot het nagaan van de oorzaken der gevallen van blindheid en doofstomheid in Nederland voorkomende, bestaande uit de heeren prof. Doyer, dr. Van Dooremaal, prof. Gunning, prof. Guye, dr. Juda en dr. Ruysch. Zij wenscht voor dat onderzoek de uitkomsten der laatste volkstelling dienstbaar te maken, en heeft tot dat doel den steun en de medewerkicg der hooge Regeering ingeroepen. OURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1