Buitenland. Hedon, Woensdag, bad eenoherstemming plaats van oen hoofdingeland voor het wator- schap de 30 gemeenschappelijke polders, tus- schen de hoeren P. N. Bremer en C. P. Eelman. Er werdon 803 stemmen uitgebracht. Daarvan bekwam de hoer P. N. Bremer 200, de heer C. P. Eelman 103 stemmen. Tot Hoofdingeland is alzoo verkozen de heer P. N. Bremer. In do vereenigde vergadering dor Staten- Generaal, Maandag j 1. gehouden, werd door II. M. de Koningin-wedinve don eed afgelegd als Regen tes van het Koninkrijk en als Voogdes van Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden. De Voorzitter, do heer Van Naainen van Emnes sprak H. M. toe, waarna deze den volgenden eed aflegde „Ik zweer trouw aan de Koninginik zweer dat ik in de waarneming van het Koninklijk gezag, zoolang de Koningin minderjarig is, de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. „Ik zweer dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren, dat ik de algomeene en bijzondere vrijheid, en de rechten van alle der Koninginne onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot instandhouding en bevordering van de algemeene en bijzondere welvaart alle mi :delen aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen gelijk een goed en getrouw Regent schuldig is te doen. „Zoo waarlijk helpe mij God almachtig!" Daarna wordt door H. M. afgelegd den eed, volgens art. 34 der Grondwet, voor de aanvaar ding der voogdij, luidende aldus: „lk zweer trouw aan de Koninginik zweer al de plichten, welke de voogdij mij oplegt, heilig te vervullen, en er mij bijzonder op te zullen toeleggen om de Koningin gehechtheid aan de Grondwet en heide voor zijn volk in te boezemen. „Zoo waarlijk helpe mij God almachtig!" De Voorzitter zegt daarop „Moge de Almachtige God Uwe Majesteit ge zondheid, kracht en wijsheid geven om de dank bare, maar moeielijke taak van Regentes en Voogdes te vervullen tot geluk van onze beminde Koningin Wilhelmina, en tot heil van ons dierbaar Vaderland Hare Majesteit verlaat daarna de vergaderzaal. Het volk, aanwezig op den weg welke H. M. moest passoeren, bepaalde zich tot oen eerbiedigen groet. Gedoputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het besluit van den gemeenteraad van Rijnsburg omtrent do ophoifing der beide open bare scholen goedgekeurd, doch zij konden zich niet vereenigon mot do vermindering van hot traktement van het hoofd dor overgebleven openbare school, den heer A. Colleo, van f 1000 tot f 900. Zij noodigden don Raad uit op dit besluit terug te komen. De adviezen, door Gedeputeerde Slaton bij den inspecteur, districts- en arrondissoments-schoolopziener ingewonnen, luidden, dat deze vermindering onwettig en onbillijk zoude zijn. Uit Delft meldt men: Zoo langzamerhand komen allerlei bijzonder heden aan den dag omtrent het gedrang, het welk op 4 dezer alom hier hoerschte. Men kan zich daarvan dan ook nauwelijks een denkbeeld vormen. Menige tragi-komische scèno viel voor, waar van er hier ééne zij medegedeeld. Voor de distilleerderij van de bekende firma Van Meerten en Zonen stonden aan den wal kant enkele tonnen, die natuurlijk als welkome tribunes werden in beslag genomen. Een kort dik ventje was een van de eersten die zich op een groot fust een plaatsje veroverde. Maar de geïmproviseerde tribune zakte in en de man viel in het, gelukkig, ledige vat. Hij was te klein om er alleen uit te komen, en het gedrang liet niet toe hem de behulpzame hand te bieden. Er bleef dus niet anders over dan hem te laten waar hij was, totdat de treurige stoet zou zijn voorbijgetrokken en daarmede het gedrang afgenomen. Aldus ge schiedde. Onze reiziger echter was tevergeefs naar Delft gekomen, hij heeft van den stoet niets hoegenaamd gezien. Aan 's rijks munt is een bronzen medaille geslagen, ter grootte van 53 millimeter middellijn, ter herinnering aan do Regeering van Koning Willem III, Aan de voorzijde dezer medaille ziel men de beeltenis des Konings mot het randschriftWil lem III, Koning der Nederlanden, G. II. v. L. Deze zijde der medaille is zeer fraai uitgevoerd door den heer J. P. M. Menger. De achterzijde vertoont een grafmonument, waarvoor op een kussen de koningskroon ligt en een treurend kind als beeld van het volk, ligt neergeknield, Op de voorzijde van het monument pi ijkt het rijkswapen en daaronder gedeeltelijk leesbaar de woorden Willem III, Koning der Ne derlanden, Groothertog van Luxemburg. Op het monument staat de buste des Konings, en terzijde daarvan links een engol, do genius des tijds, die een lauwerkrans boven het hoofd houdt uitgestrekt en in de linkerhand eene naar beneden gekeerde, uitgedoofde fakkel draagt. Rechts staat eene vrouwenfiguur met gokroond hoofd en een rijksstaf in do rechterhand, eene voorstelling van het Koningschap. Onderop het monument staat to lezen Geb. te Brussel 19 Febr. 1817. Overleden op het Loo 23 Nov. 1890 terwijl het geheel omgeven is door het volgend randschrift XLI jaren regeerde de laatste Oranjevorst en was Nederland gelukkig. Deze zijde der medaille is zeer verdienstelijk uitgevoerd door den hoer W. Sohammer. Do penning is aangeboden aan H.M. de Koningin, on aan H. M. de Koningin-Weduwe. Zij zal Maan dag aan 's rijks munt worden verkrijgbaar gesteld, in zilver voor f 12, in brons voor f 2.40. Aan 's Rijks Munt zullen binnen kort munten worden geslagen met de beeltenis van de jeugdige Koningin Wilhelmina. Er is voor dat doel reeds een photographie van H. M. en profil gemaakt. De beeldhouwer Jungor te Amsterdam boetseert het model. (U. C.) Hot Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeA zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, de voorgestelde wijziging der epidemiwet, wat betreft de wijziging van art. 17 (opheffing der verplichting om de vaccinatie-bewijzen over to leggen voor toelating der kinderen tot de scholen) niet go:d te keureu. De vermindering van hetaantal gevaccineerde burgers zal, zegt het hoofdbestuur, zonder twijfel ten gevolge hebben vermeerdering dor sterfte aan pokken. Het hoofdbestuur aarzelt niet de overtuiging uit te spreken, dat de door de regeering voorgestelde wijziging van art. 17 der wet, den rdood van een aantal burgers aan pokken zal tengevolge hebben. Verre verkieselijk acht het hoofdbestuur het, dat de volksvertegenwoordiging besluite, de vaccinatie verplichtend te stellen voor alle kinderen in het eerste levensjaar, daar het aanwezig zijn van een aantal ongevaccineerde burgers, ook al zijn ze nog geen zes jaar ou een gevaar oplevert, dat alleen op deze wijze zou kunnen worden afgewend. Uit de Langstraat schrijft men Terwijl tegenwoordig honderden boeren-arboi- dors ledig loopen en slechts enkeion een karig daggeld met dorschon kunnen verdienen, is het een verblijdend teoken, dat van de schoenmakers- gezellen geen enkele, die werken kan en wil, zonder werk is. Gezinnen, waar, behalve de vader, twee en drie zoons, in een warm vertrekje op hun driestal gezet-er, van f 15 tot f 20 en meer 's weeks verdienen, vindt men in menigte, zonder nog de verdiensten te rekenen, die de vrouw of de doch ters met de stikmachine of met het omb ren der- schoenen aanbrengen. Menig schoenmakersknecht wordt in deze dagen benijd en heeft een onbezorg der leven dan vele bazen, die in den winter het gemaakte werk slechts-kunnen ophangen, weinig verzonden en alzoo geon geld ontvangen, terwijl de uitgaven aan werkloonen, leder en andere stof fen blijven voortduren. Geen wonder, dat de meeste ouders in deze volkrijke streek er op uit zijn, hun zonen het schoenmakersvak goed te laten leeren, dat zelfs jongens, die twee en drie jaar de normaalschool bezochten om tot onderwij zer te worden opgeleid, nog ten halve keeren en het schootsvel aantrekken. De bekende firma Gebr. Stork Co. te Hongeloo zal behulpzaam zijn in het verzekeren van de voldoende technische en commerciale krachten tot in standhouding van de kon. fabriek van werktuigen te Amsterdam. Deze is, voorwaardelijk, bereid de fabriek met toe- bohooren over te nemen voor f 1.500,000 te betalen door het overnemen der eerste hypo theek ad f920.000 en met 580 aandeelen a f1000 in de nieuwe onderneming, die 1280 aandeelen zal hebben, waarvan men 800 rekent te plaatsen, zoodat f600.000 bedrijfskapitaal beschikbaar komt en f 100,000 voor werk plaatsen van spoorwegmaterieel. Wat de onderneming boven 6 pet. winst afwerpt, komt, na aftrek der tantièmes, voor de helft aan de oude obligatiehouders en aandeelhouders, in den vorm van actions de jouissance. Deze com binatie rekent op den toegezegden steun van de regeering en van de twee groote spoorweg maatschappijen, die te Amsterdam eene werk plaats noodig hebben. Er zal minder werk worden gemaakt van scheepsbouw, meer van machines spoorweg- en oorlogsmaterieel. De bewindvoerders over de surséance achten deze regeling in het belang van alle betrokken partijen In een der met reizigers volgepropte wagens, die Woensdag en Donderdag naar Den Haag liepen, bemerkte een der passagiers gedu rende den rit beweging onder de banken kort daarop gevolgd door genies. De in het compar timent aanwezige dames sprongen boven op de bank van schrik, die echter spoedig bedaarde toen een der heeren den moed had onder de bank te kijken en van daar twee jongens te voorschijn haalde, die, toen de wagen nog ledig was, daarin waren gaan liggen om zoodoende vrachtvrij naar Den Haag te komen. De reizigers hebben de knapen er niet „bijge lapt" en kwamen door de drukte niet te weten of de deugnieten ongehinderd het contrölehek zijn gepasseerd. Goede vooruitzichten voor liei hebbers van schaatsenrijders. Majoor Waelput, die hot vorige jaar in de Gentsche bladen eenige weer voorspellingen dee l, die vrij goed uitkwamen, deelt nu weder bijzonderheden over het winter weer mede, dat ons te wachten staat. In de maand December zal de sneeuw in zoo grooto hoeveelheid vallen, dat het verkoor per spoor zal onderbroken zijn. Zulks zal omstreeks den lOen beginnen. In Januari zal weinig sneeuw vallenin de laatste weken van Februari, integendeel, zullen verschrikkelijke sneeuwstormen Vlaanderen teisteren. De koude zal niipend wezen in December, maar vooral in Januari. Meermalen zal de thermo meter 20 tot 25 graden aanduiden het uiterste minimum zal zelfs 28 of 29 graden, onder zero bereiken. Einde Januari zal de dooi invallen. In Februari gaat het weer aan 't vriezen Do toevloed van zieken naar Berlijn tenge volge van Koch's ontdekking heeft zulke afmetin gen aangenomen dat om te voorkomen dat de rijkshoofdstad aan eene epidemie worde blootge steld, de president van politie bij hot stadsbestuur eene verordening indiende, waarbij uitbreiding van de reeds bestaande ontsmettingsvoorschriften tegen aanstekelijke ziekten wordt voorgesteld De politie wenscht de ontsmetting tot alle zieken zonder onderscheid uit te breiden. Hot stedelijk bestuur echter wenscht deze gedwongen ontsmet ting alieon toe te passen op openbare verblijf- plaatsen van zieken, namelijk op ziekenhuizen, herbergen en, voor zoover zij een open karakter hebben, op pensionaten en kosthuizen. Met deze beperking heeft de gemeenteraad de politie-ver- ordeniug goedgekeurd. Zij zal terstond worden afgekondigd. Gelijk men weet, heeft de Berlijnsche ban kier Bleichroder 1.000.000 Mark ter beschikking gesteld tot het bouwen van een ziekenhuis voor behoeftige tuberculose-lijders, die met Koch's geneesmiddel behandeld willen worden. Bovendien schonk de heer Bleichröder een stuk grond in de voorstad Grosz-Lichtenfelde, groot 25 morgen, ten einde daar het ziekenhuis te bouwen. Natuur lijk zal het geruimen tijd moeten duren, voordat dit hospitaal gereed is. De heer Bleichröder heeft echter toch terstond reeds voor de behoef tige lijders willen zorgen en daarom is hij met dr. Koch overeengekomen, dat, totdat het zieken huis gereed gereed zal zijn, eiken dag dertig zieken, in welke inrichting ook, volgens Koch's methode op zijne kosten kunnen worden behandeld Uit Christiania wordt gemeld, dat van 21 tot 26 der vorige maand zware stormen hebben gewoed in Ofoten Fjord, welke veel ongelukken hebben veroorzaakt. Verscheidene personen hebben het leven verloren. Al de rampen zijn evenwol nog niet bekend, want de berichten kunnen

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2