Buitenland. De Minister van Justitie heeft, op het adres van het hoofdbestuur van Tuinbouw, betreffende het nadeel, dat door hazen en konij nen aan de tuinders wordt veroorzaakt, geant woord, dat klachten steeds onverwijld en nauwkeurig worden onderzocht en dat zoo zo gegrond blijken, de vereischte voorzieningen onmiddellijk worden genomen. Door de machtigingen bij art. 26 van de jachtwet bedoeld, kan aan belanghebbenden dezelfde bevoegdheid worden verleend als door intrekking van alle beperkende bepalingen zou worden verkregen. Er bestaat dus, volgens den Minister, geen grond om een wijziging der jachtwet voor te stellen. In de Staatscourant van 16 dezer is opgenomen een extract uit het reisrapport van Hr. Ms. stoomschoener „Dolfijn," commandant de kapt.-luit. ter zee A. J. Krabbe, gedurende een kruistocht naar de diepzee-visschers, van 17 29 Nov. jl. Klachten betreffende de visscheiij werden niet vernomen, hoewel de „Dolfijn" eenige dagen achtereen te midden der Nederlandsche haring visschers vertoefde. De wedstrijden om het meesterschap dei- wereld, te houden te Amsterdam, welke uit geschreven waren tegen Maandag en Dinsdag, zijn uitgesteld tot Januari. Men meldt uit Monnikendam De zeilwedstrijd met ijsschuiten is wegens onvoldoenden wind niet kunnen doorgaan. Een groot aantal vreemdelingen was per tram of op schaatsen komen opdagen om dat zeldzame schouwspel te zien. Toch zullen zij zich niet over den tocht beklaagd hebben, want het was recht gezellig op de zee en de meesten maakten van de gelegenheid gebruik om even naar Marken te rijden (ruim lU uur rijdens). Vijf leden van den Amsterdamschen wielrijdersbond „Hollandia" zijn Zondag op een tocht van Amsterdam over Monnikendam naar Marken, de Goudzee per rijwiel over getrokken. Naar uit Rome aan de „Nat Zeitung" wordt gemeld, heerscht te Rome groote be- opzichte van den Paus, wiens gezondheid onder de tegenwoordige strenge koude zeer geleden heeft. Zijn lijfarts heeft hem op het ergste voorbereid. Paus Leo XIII is geboren 2 Maart 1810 en dus ruim 80 jaren oud. Hij werd op 7 Fe bruari 1878 tot Paus gekozen. Later wordt gemeld dat het bericht door de „Nat. Zeitung" medegedeeld aangaande den gezondheidstoestand van den Paus, sterk over dreven is. Z. H. lijdt slechts aan eene lichte verkoudheid. Als een bewijs, dat in het noorden het ijs buitengewone dikte heeft, bericht men dat op „het Meer" te Paterswolde, bij Groningen, behalve een vrij hooge Eiffeltoren, een ijspaleis gebouwd is, waarin dagelijks muziekuitvoe ringen gegeven worden: Ook staat er op het ijs een caroussel, waarvan oud en jong druk gebruik maken. De geschiedenis van een halve cent. In een der stukken (toelichting der aangevraagde wijziging en aanvulling van HoofstukVIIB voor 1889) had de Regeering gezegd dat de versmolten waarde van onbruikbaar geworden zilveren pas munt was f 364,787,10 en een halve cent. Die halve cent was het eenige dat do aandacht getrokken heeft van eenige Kamerleden bij hun afdeelingsonderzoek. Hoe kan er, waar sprake is van een bedrag aan zilver voor de nominale waarde, sprake zijn van eene halve cent. En dan zegt men nog, dat onze beschreven vaderen niet op de kleinstjes passen Te Deventer is een bruidspaar in onder trouw opgenomen, waarvan de bruidegom (jongman) 6f en het bruidje (jongedochter) 76 jaren telt. De „Haagsche Kouter" van de „Prov. Gron Crt." meldt aan zijn blad het volgende; Bij het vertrek van den koninklijken lijkstoet moet in het voorportaal van het paleis te 's-Hage eene schromelijke verwarring geheerscht hebben, die aan het indrukwekkende der plechtigheid veel afbreuk heeft gedaan. Do ceremoniemeester, die reeds in den aanvang van den stoet zijne plaats had, moet, naar men beweert, zich kalm in zyne koets geplaatst en het afroepen der hooge genoo' digden aan een kamerdienaar overgelaten hebben Deze, die uit de lijst niet goed wijs kon worden, moet toen alles zoo in de war gestuurd hebben, dat de hoogheden en doorluchtige vorsten plaats genomen hebben in de volgkoetsen zooals het ging Intusschen had er op de eerste trede van het bordes van minister Heemskerk, het huis naast het paleis, een tooneeltje plaats, dat even kluchtig als zeldzaam was. De generaal, die den rijksappel op een kussen zou dragen, bespeurde, dat het koord ontbrak, hetwelk, om zijn hals geslagen en aan 't kussen vastgehecht, den bejaarden krijgsman tot steun strekken zou bij het vasthouden. Goede raad was duur. De stoet was nog niet in gang en de generaal liep even naar 't paleis, terwijl hij het kussen met den rijksappel familiaar op 's ministers stoep deponeerde. Verbeeld u een van deze koninklijke insignes op eene stoep Volgens waarnemingen gedaan in Teylers stichting te Haarlem, heeft het sedert het jaar 1880 nog niet zoo hevig gevroren als in den nacht van Maandag op Dinsdag, toen de ther mometer 13 graden Fahrenheit wees (dus 19 graden vorst.) Den löden Januari 1880 vroor het niet min der dan 24 graden, den 21 sten dierzelfde maand 287-2 graad, den 22sten 22 graden, tot dat de koude haar toppunt bereikte op den 25sten en 26sten. Toen wees de thermometer op niet minder dan 25 graden vorst. Het kan dus nog kouder worden dan het reeds is geweest. Te Rijp wordt wederom jacht gemaakt op otters, die in de onmiddellijke nabijheid van het dorp huishouden en veel nadeel aan de visscherlieden berokkenen. Op de stations van de Maatsch. t- E. v. S. S., waar wissels in hoofdsporen tegen de punt bereden worden, zal aan de voorlieden (rangeerdienst), wisselwachters, dienstdoende wissel wachters en aan de stations wachters, die met de bediening van wissels belast zijn, maan delijks één dag bezoldiging als premie worden toegekend, indien zij in den loop der betrek kelijke maand hun dienst in elk opzicht naar behooren hebben uitgeoefend. Diö £:3miê vervalt, wanneer zij schuldig zijn aan tekortkomingen, die gevaar voor de veilig heid hebben opgeleverd (kleine verzuimen niet in aanmerking genomen), en wanneer zij min der dan 15 dagen dienst verricht hebben. Contributie aan eenig fonds is voor deze premie niet verschuldigd. Een provinciaal blaadje bevatte dezer dagen de volgende annonce „Wij raken onze tegenwoordige Dienstmeid Met 2 Januari 1891 kwijt Dus nu vragen we een andere dienstbode, Al is zij niet van de nieuwste methode, Dat komt er niet op an, Als zij maar flink werken en wasschen kan, Want' mijne vrouw valt het te zwaar, Maar zij is ook haast 90 jaar. Dus wie wil, kom in persoon of brief dan maar, Bij Klaas Zwart, Watermolenaar. Ieder begrijpt nu wel ter dege, Wij wonen te Medemblik, in den molen No. 9." Het Leidsch Dagblad meldt het volgende „In verschillende bladen komt bij herhaling eene advertentie voor, waarin hun, die geld noodig hebben, wordt aangeraden zich te wen den tot het adres: Buncteu, 65, boulevard Voltaire, te Parijs. Men moet zich tot hem richten „alvorens ergens anders te zien" en zal er zeker bij winnen. Blindelings komt er dus zeker uitkomst en wordt er hulp aan den handel geboden. Uit door ons, in het belang van sommigen, ingewonnen informaties is echter gebleken dat men voor deze „geldlee- ning op handteekening" de oogen weJ degelijk goed moet openhouden. Parijs zal hen, die van deze schoonklinkende aanbieding wenschen gebruik te maken, ook wat dat betreft niet rijk maken. Het doel is integendeel juist geheel anders. Men kan voor dergelijke prak tijken niet voorzichtig genoeg zijn. De plaatser der advertentie, zoo deelt men ons nl. mede, heeft volstrekt geene middelen en is dus niet in staat het minste zelfs te leenen. Zijne aanbiedingen zijn niet voor ver wezenlijking vatbaar en men onthoude zich daarom van elke relatie met hem naar aan leiding daarvan. De Duitsche bladen maken melding van eene vreemde vergissing, begaan door eene be- grafenisvereeniging. Mejuffrouw Amelia Waoher- hausen was te Nizza overleden. Hare bedroefde moeder telegrapheerde om het stoffelijk overschot der jeugdige ontslapene naar Berlijn over te zenden. Na aankomst der lijkkist aldaar wilde zij voor de laatste maal haar eenig kind aanschouwen. De kist werd geopend en, tot groote verbazing der ^omstanders, zagen dezen het lijk van een Russisch officier. Ophelderingen werden gevraagd en nu bleek dat, tengevolge van eene onverklaar bare vergissing, het lijk van het meisje begraven was te Smolensk, in Rusland, met groote plech tigheid en militaire eer! Bij de graafwerken voor het Noord-Oostzee kanaal zijn in den laatsten tijd vele voorwerpen van oudheidkundige waarde opgedolven, vooral steenen wapenen. Voorts vond men bij Könlngs- förde in eene veenlaag beenderen van zes paarden en zes wapenrustingen van ridders, die daar voor eeuwen in een moeras verdwaald moeten zijn en om het leven gekomen. In China bereidt men op de volgende oor spronkelijke wijze kaas uit de gewone gele zooge naamde velderwten, die bijzonder sterk gelijkt op de kaas, die uit dierlijke stoffen bereid wordt; Men kookt de gedroogde erwten met water tot een vaste brij, die men door eene zeef wrijft en hierop met gerstwater tot stolling brengt, wat tamelijk snel geschiedt. Zij wordt in de Chineesche handelsstad Canton, onder den naam van „Tao-foo", in groote hoeveel heden ter markt gebracht. Daarop wordt deze massa behandeld geheel als gewone kaas, dat wil zeggenmen perst haar uit, om al het zich nog er in bevindende vocht te verwijderen, zout haar en maakt er dan in de daarvoor gebruikelijke vormen kazen van. Deze kaas neemt na eenigen tijd, op bijna onverklaar bare wijze, zoowel de reuk als den smaak van de gewone kaas aan en is in verschen toestand een zeer gezocht voedingsmiddel van de armere klassen. Dezer dagen keerden driehonderd Italiaan se!™ landverhuizers uit Amerika over Antwerpen Brussel Parijs naar hun vaderland terug. De Oostenrijksche regeering heeft eene ver ordening betreffende het gebruik van Koch's geneesmiddel uitgevaardigd. Daarin wordt verbo den het middel op zieken buiten hospitalen enz. toe te passen, tenzij de arts nauwkeurig toezicht op zijne patiënt kan houdenuitvoerige aanteeke- ningen omtrent het verloop der behandeling worden voorgeschreven en zoo ook de verplichting voor iederen arts elk door hem in behandeling genomen ziektegeval aan de overheid bekend te makenzoo ook later den afloop. Onder voorzitterschap van den lord-mayor had er Woensdag in „Guildhall" te Londen eene vergadering plaats tegen de vervolging der joden in Rusland, waartoe een massa invloedrijke lieden, kerkvorsten en andere personen van naam en van alle belijdenissen den lord-mayor hadden aange zocht. De zaal was overvol. Velen waren versche nen met hunne dame3, onder welke barones Burdett Coutts, maar er was geen Engelsch regeeringspersoon aanwezig, om Ruslands teerge voeligheid niet te kwetsen. De hertog van West minster stelde de eerste motie voor, ondersteund door den bisschop van Ripon. Daarin werd te kennen gegeven, dat men de vernieuwde vervol ging der joden in Rusland, op grond van verdruk kende uitzonderingswetten, ten diepste betreurt en dat op het eind der negentiende eeuw de geloofsvrijheid algemeen en principieel onder de natuurrechten erkend moet worden. Een tweede motie kondigde het zenden van een adres aan den czaar aan, waarin hij uitgenoodigd wordt de uitzonderingswetten, tegen de joden op te heffen en hun gelijke rechten als aan des czaars overige onderdanen toe te kennen. Dit adres zal de lord-mayor uit naam der Londensche burgerij don czaar toezenden. Onder de aanwezigen waren vele bekende Israë lieten, doch geen hunner voerde het woord. De olieslagerij van Gustaaf Hubbe te Maag denburg is met machines en grooten voorraad afgebrand. De schade bedraagt nagenoeg een millioen mark. Tweehonderd werklieden zijn door de ramp broodeloos. De groote strooienhoedenfabriek van Kamp- mann te Epinal is door den brand vernield. De schade bedraagt ongeveer 600,000 fr. Gelukkig dat nu nog geene strooienhoeden noodig zijn! zjvJA ^Llnv^lLi - - w

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2