„Veel im to let lewejaar." Binnenland. N#. 339. Donderdag 1 Januari. A*. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. 1890. 1891. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nbdbeland 45 Cte. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. (Jroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. V"5 ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBur.a op Texel. Wij zijn dra weder aan 't einde. Nog slechts weinige uren en 1890 behoort tot het verledene. De 365 dagen van het jaar, met zooveel verwachting aangevangen, ze liggen achter ons met lief en leed, met geneugten en teleur stellingen, met verijdelde of bekroonde ver wachtingen. Zoo gaat 't steeds immer door, totdat de groote tijdbeheerscher zegt„voor u genoeg." Dat leert ons ieder jaar. Hoevelen traden niet met ons met moed jden nieuwen jaarkring in, en hoevelen daar van moesten den strijd opgeven. Zij dat een les voor allen, die gereedstaan om het Nieuwe jaar in te gaan, tot nauw gezette plichtsvervulling. Laten we echter niet van den ouden vriend scheiden, zonder zich zijner nog eens te her denken; te herinneren het vele goede, dat hij gaf aan ieder onzer, en ook de teleurstelliug welke hij bezorgde. Voor ons Vaderland was 1890 een jaar van beteekenis: de zorgvolle dagen welke ons Vorstenhuis en met dien geheel Nederland moest doorleven, het daarop gevolgd overlijden van Neêrlands laatsten KoDing uit het oude Oranjehuis, die ieiten zullen 1890 onver, getelijk stempelen in de geschiedenis van ons Vaderland. Moge het nieuwe Regeeringstijdperk daar door aangebroken, met niet minder vèrtrou- wen worden begroet dan den nieuwen jaar kring en rijk zijn aan zegeningen. Voor velen was het bijkans verstreken jaar, een jaar van voorspoed; vooral de landbouw had ruimschoots stof tot tevredenheid, en als gevolg daarvan was het jaar ook tevens anderen niet onvoordeelig. Het kleine plekje waarop wij wonen, onder vond in ruime mate de zegeningen van 1890; flinke prijzen voor het afgezette veeeen goede hooioogst en ruimschoots eten voor den veestapel, 't zijn zooveel bewijzen van zegen en voorspoed. Stemme dit tot dankbaarheid; nog te meer nu de winter in al zijne gestrengheid den scepter voert. Laat ons bij het verscheiden van het oude jaar niet vergeten de balans optemaken van debet en credit, niet slechts van onze zaken, doch ook vooral van genoten voorspoed tegen over betoonde menschenmin. En is de rekening effen, och, laat als het noodig is, ons dan bij voorbaat eenig crediet verstrekken op de rekeniDg van 1891. Zij ieder jaar ons zoo niet slechts een jaar levens, doch ook een tijdperk van leering, opdat wij mogen leeren verstaan de waarheid van het schoone voorschrifthebt elkander lief Blijke dat steeds meer en meer, ook in den nieuwen jaarkring: 'tzal zijn tot zegen, tot geluk van heel de maatschappij't zal mede werken tot vervulling van den wensch: TEXEL, 31 December 1890. Zondagavond had alhier de door de Gymnas- tiekvereeniging uitgeschreven uitvoering plaats. De opkomst van belangstellenden had grooter kunnen zijn; verschillende oorzaken hadden dit ongetwijfeld belemmerd. De Voorzitter deelde in zijn openingsrede mede de oorzaak waarom in den vorigen winter slechts ééne uitvoering was gegeven, en wees er verdof op, dat door het niet meer mede werken van vele loden, hetwelk hij betreurde, de kracht der vereeniging zeer was geminderd, waarom hij de toegevendheid der aanwezigen inriep. De werkzaamheden der hoofdafdeeling met hoeveel ijver ook uitgevoerd, bevestigden des Voorzitters woorden, dat onderscheidene goed werkende leden de Vereeniging hadden verlaten. De werkzaamheden der voorbereidingsklasse getuigde van flinke vorderingen, in aanmerking genomen dat velen nog slechts 4 maanden daaraan hadden deelgenomen. Door een tooneelstukje dat niet'onverdien stelijk werd afgespeeld, werden de gymnas tische werkzaamheden afgewisseld. Een apotheose was het laatste nummer van het programma, terwijl een bal het geheel besloot. De aanwezigen hadden ongetwijfeld een prettigen avondmen moet zich echter wel verwonderen dat nog zoo velen zich onttrekken aan medewerking van zaken tot ontspanning. Gymnastiek, tooneel en zang, zij zouden onder eenige leiding hier zeer vruchtbaar kunnen werkzaam zijn. Gelegenheid tot oefening is er te over, aanleg is bij velen niet te miskennen: vanwaar dan tooh die onthouding? Het jaarlijks te houden concert door de leerlingen van den heer M. Graaf, had 'gister avond in de Vergulde Kikkert plaats, bijge woond door ouders, vriendjes enjvriendinne- tjes van de diletanten. Wij waren niet in de gelegenheid den ge- heelen avond tegenwoordig te zijn, doch naar wij vernamen, bewezen de gespeelde stukjes wederom ten zeerste de geschiktheid van den heer Graaf als onderwijzer voor de muziek. Ook een paar nummers zang schijnen zeer te hebben voldaan. Als slot van het programma was vermeld „Asschepoetster", operette in 4 bedrijven dat op dit nummer niet het minst de verwach ting der bezoekers gespannen was, behoeft zeker geen betoog de geschiedenis van Asschepoetster, wie kent haar niet? en dat zou aanschouwelijk worden voorgesteld. Was voor eene goede uitvoering van deze operette ijverige studie noodigde taak om de leiding op zich te nemen, was niet minder zwaar. De uitslag heeft echter het werk be kroond, leiders en uitvoerders kunnen tevreden zijn over hunne bemoeiingen. De operette slaagde o. i. naar wensch, de jeugdige vertooners hadden op het tooneel de gepaste vrijmoedigheid, de zang was zeer aardig, het gesprokene kon men goed verstaan en de houding was meermalen zeer gepast, terwijl aan de costumes de noodige zorg was besteed. 't Was een aangenaam slot van het pro gramma en de ontwerpers hebben daarvan alle eer. De uitreiking van tekstboekjes van deze operette, met zoo kwistige hand, bezorgde velen een aardig souvenir aan den avond. Aan het einde der werkzaamheden werd de heer Graaf, namens ouders en kinderen, een woord van dank gebracht door den heer Moojen, terwijl de kinderen hunnen leermeester een geschenk vereerden. Een woord van dank aan de ontwerpers, leiders en uitvoerders van dezen avond, mogen wij namens het opgekomen publiek hun zeker wel brengen. Die dank is alleszins verdiend. Tengevolge het ongunstige weder kon de overtocht per ijsvlet de laatste dagen niet plaats hebben. De laatste verzending van hier is hetgeen Vrijdag ter post is bezorgd. De laatste overtochtvan Nieuwediep dagteekent van Zondag. Ook voor heden is de overtocht nog verre van verzekerd. De Waal, 30 Dec. Zondag 1.1. vierden, bij wijze van eene openbare les, de onderwijzers der Zondagsschool alhier met hunne leerlingen het Kerstfeest. Eene talrijke opkomst getuigde van de steeds vermeerderende belangstelling, waarin deze inrichting zich mag verheugen, die het aantal harer leerlingen in het afgeloopen jaar bijna mocht zien verdubbelen. Het vertellen door de onderwijzers en het zingen van Kerstliederen door de kinderen wisselden elkaar op gepaste wijze af. Natuurlijk waren chocolade, koek en krentebroodjes niet vergeten. Bovendien kreeg ieder leerling een aardig geschenk, zoodat alle kinderen met hunne ouders zeer voldaan huiswaarts keerden. Oostehend, 30 Dec. Tot Diaken bij de Herv. Gemeente alhier is benoemd de heer Jb. Brou wer Jz., terwijl tot ouderling is gekozen de heer A. Az. Ellen. Werd onlangs door de palingvisschers alhier een flinke hoeveelheid paling van onder het ijs opgehaald, thans schijnt 't, dat slooten en wateren uitgestorven zijn, en wat nog bemachtigd wordt, is dood. Men meent alzoo, dat de strenge koude aan bovenbedoelde visschers groote nadeelen bezorgt. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1