OFFICIEEL GEDEELTE. IV. 342. Zondag 11 Januari A°. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANQEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bursa 30 Cta. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiê'n vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertcnlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Abonnenteu buiten den Burg woon- aclitig, worden beleefd verzocht de verschuldigde abonnementsgelden vóór 15 Janu ari te voldoenna dien datuui zal over het verschuldigde, met bijberekening van 10 eents voor invordering, per postkwitantic worden beschikt. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXELGelet op art. 18 van de Algemeen© Politio-Verordening dezer gemeente Brengen ter algemeens kennis, dat het bij dooiend wèer verbodc u is in de gemeente te rijden met vrachtwagens, die met meer dan 625 Kilo grammen zijn belast. Indien twee wagens achter elkander zijn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dau 500 kilogrammen mogen zijn belast. Overtreding van dit voorschrift wordt gestraft met eene boete tot een maximum van f 10 of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. Texel, 8 Jan. 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOY. TEXEL, 10 Januari 1891. Ds. R. Kuperus, pred. bij de Doopsgez. gem. van Burg Waal en Oosterend, komt voor op het drietal voor pred. bij de doopsgez. gem. te Barsingerhorn. De telegrafische gemeenschap tusschen Vlieland en Hailingen is verbroken, vermoe delijk tengevolge van het ijs. De gemeenschap wordt thans over Texel onderhouden. Van hier is nog geen stoornis te constateeren, of schoon men daarvoor wel oenigszins beducht was. Oudeschild, 9 Jan. Tusschen de ijsmassa dreef heden nabij het Horntje een rood geverfde mast, waaraan een ra en ijzer stagwerk zat bevestigd. Een vlet, die beproeven wilde een en ander te bergen, moest spoedig die poging opgeven. Aan de goederen-vletten mocht het gelukken eenige vaten petroleum aan te voeren. Donr het hoofdbestuur der Exploitatie Maatschappij te Utrecht is aan den heer J. Daalder, ambt. dier Maatscb. te Eindhoven, eene aanmerkelijke promotie toegekend, wegens de door hem aan den dag gelegde dienstijver. Ofschoon het groothertogdom Luxemburg niet meer tot de kroon der Nederlanden behoort, blijft toch de Koninklijke familie in het bezit haver particuliere bezittingen in dat land. Volgens hetgeen de heer M. A. Perk in zijne beschrij ving van Luxemburg daaromtrent mededeelt-, beslaan deze eene oppervlakte van 2500 hec taren, waarvan 1800 bosch en houtgewas en 700 landerijen en weiden. Met inbegrip van den inboedel van het kasteel Berg en van de haar toebehoorende meubelen van het paviljoen Walferdange, wordt de verkoopwaarde van 'sKonings bezittingen op ongeveer twee mil- lioen gulden geschat. Daar ongeveer 8000 gezinnen te 's-Hage door de vorst van duinwater verstoken zijn en de pogingen om de leidingen te ontdooien vruchteloos blijken, wordt van gemeentewege op verschillends punten eene standpijp op de hoofdbuizen geplaatst, waarbij een man met eene bel aankondigt dat inen zich van water kan voorzien. In de Algemeene Slagerscourant wordt beweerd, dat Nederlandsche handelaars het. volgende middel bezigen om Amerikaansch spek voor Nederlandsch spek te doen doorgaan. Het uit Amerika ontvangen spek, voorzien van het Amerikaansche merk, wordt aan de Nederl. overheid vertoond en aan een dei- hoeken van een Nederl. stempel voorzien, zoodat het spek dan twee merken beeft. Daarna wordt het stuk doorgesneden het deel, van het Amerikaansche merk voorzien, wordt in Nederland gehouden en het andere deel als Nederlandsch spek naar Duitschland verzonden. Is de ai moede de wereld nog niet uit, ook de liefdadigheid niet. Dit blijkt dag aan dag. Een edel voorbeeid daarvan geeft een aannemer te Rotterdam. Deze heeft onlangs aan zijne thans door het winterweer werke loos zijnde ambachtslieden medegedeeld, dat ieder die wil, eiken Zaterdag, zoolang men zonder werk is, f 6 bij hem kan ontvangen, met 20 pCt. verlies voor den patroon. Leent de werkman dus b. v. op deze wijze f 6 gedurende drie weken, dan bedraagt dit f 18, waarvoor hij maar f 14.40 behoeft terug te betalen des zomers. Op die wijze wordt voor komen, dat de werkman in den winter alles wat hij heeft in de bank van leening bréngt, om maar in zijn dagelijksch onderhoud te voorzien. Men leest in de „Haagscho Crt." Wanneer de dooi op de bovenrivieren invalt, alvorens net ijs in onze lage landen is opge ruimd, zeide ons dezer dagen een ingenieur, dan zou er een samenloop van zeer gelukkige omstandigheden noodig zijn, zullen er geene dijkbreuken en overstroomingen plaats hebben. Deze meening vindt het blad bevestigd door bet volgeude schrijven uit Dordrecht „Met groote bezorgdheid wordt de dooi te gemoet gezien. Indieu er niet flinke voor zorgsmaatregelen worden genomen, zullen ijsdammen en doorbraken weldra groote schade veroorzaken. Reeds vóór het ijs vast ging, dreven er ijsbergen af, die op ondiepe plaatsen, midden in de rivier, vastraakten. Bij de brug over het Hollandsch diep is het ijs op elkaar geschoven en steekt het hoog boven de ijsvlakte uit." Herhaaldelijk heeft men de dwaze gewoonte veroordeeld, die de heeren noopt, zelfs bij felle kou, den hoed af te nemen om te groeten. Nu heeft men het militaire saluut voorgeschreven goed, nl. tegenover mannen, maar tegenover vrouwen is dat wel wat minder passenddaarom wordt door de Figaro in overweging gegeven, dat de heer, die een dame zijner kennis tegenkomt, haar groet door de rechterhand op het hart te leggen en een Echt Fransch, maar toch buiging te maken. „chic". j Op gezag van „Tubantia" word onlangs gemeld dat de 55-jarige Aart üdo, bekend onder den naam van „Arie met de kiekkast", was doodgevroren. I-lat blad komt thans op de rnededceling terugde man behoort nog onder ue levenden en heeft nog profijt genoten van 't praaije. De verschijning van den „dood- gevrorene" wekte natuurlijk veel belangstelling en bracht hem heel wat voordeel aan. Door het bestuur van de H. M. v. L. is het volgende adres verzouden Aan Zijne Exellentie den Minister van Binnen- landscha Z iken geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Dat op de algemeene Vergadering gehouden op 8 September te Dordrëcht is behandeld een voor stel van de afdeeling Alfen, Oudshoorn en Aarlan- derveou, inhoudende het verzoek dat het Hoofd bestuur zich wende tot de Hooge Regeering, ten einde te verkrijgen, dat bij het uitbreken der besmettelijke varkensziekte onmiddelijk worde overgegaan tot onteigening en afmaking van alle dieren in denzelfden stal of op hetzelfde erl, in dien zin, dat voor gestorven dieren geene vergoe ding woide gegeven, doch voor zieke dieren de halve en voor gezonde dieren de geheele waarde worde vergoed. Dit voorstel werd na een gunstig praeadvies van het Hoofdbestuur en na eenige discussie, bij acclamatie aangenomen, - de wijze van uitvoe ring aan de Regeering en deskundige overlatende. Het Hoofdbestuur kwijt zich bij deze volgaarne van zijn plicht om het besluit ter keunisse van uwe Exellentie te brengen. Het verwacht indien de Regeering en de wetgevende macht konden besluiten de gewenschte maatregelen tot bestrij ding der vlekziekte bij varkens in toepassing te brengen, daarvan de gunstigste uitkomsten. Doortastende maatregelen zijn zeer aan te bevelen, daar de maatregelen tot heden in toe passing gebracht veel last veroorzaken en aanlei ding tot ontduiking geven, zonder eenig resultaat op te leveren. I-Iet Hoofdbestuur is van meening dat het veel voordeeliger is zoowel voor de Regeering als voor de belanghebbenden, om met kracht het afmakings- systoem ook tot verdelging der vlekziekte by varkens toe te passen, dan halve maatregelen te nemen waardoor geen goede uitkomst wordt verkregen. Met bescheidenheid herinnert het uwe Exellen tie er aan hoe het is gegaan met de vernietiging der longziekte bij het rundvee. Hoelang heeft men niet geweifeld om tot afmaking van gezonde dieren in besmette stallen over te gaan. Zelfs nadat er voldoende bewijzen waren, dat de long ziekte op die wijze kon vernietigd worden, weifelde men om in het spoelingdistrict dezelfde maatre gelen te nemeh, totdat eindelijk, ook op sterk aandringen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en alle Zuster-Maatschappijen, daartoe werd overgegaan m6t den allergunst-igsten uitslag. Met dat voorbeeld voor oogen durtt het Hoofd bestuur met gerustheid den maatregel aanbevelen en hoopt het dat het uwe Exellentie moge behagen in dien zin een voorstel bij de Wetgevende macht in te dienen.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1