VolgeDS geruchten, moet achter den Hoorn een stoomboot zijn vastgeraakt. Eenige schuiten vertrokken hedenmorgen uit de haven van Oudeschild om zoo mogelijk hulp te verleenen. Dek Hoorn, 13 Januari. Dat het slederijden hij den hoogen werf een groot vermaak ople vert, is bekend, maar zooveel pleizier als dit in de vorige week gaf, is wel vermeldens waard. Vooral Zondag jl. was het er buitengewoon druk, het was alsof men er feest vierde, zoo veel volk was er aanwezig, zoowel van hier als uit de buurt. Ree ls 's morgens om 8 uur was men al druk in de weer en dit ging zoo den geheelen dag door tot 's avonds. Toen vooral was het buitengewoon druk. Naar gis waren er toen wel 100 sleden in de weer en als men berekent dat er door elkaar op elke slede 2 personen zaten en er zeker nog wel 100 menschen naar stonden kijken, kan men zich voorstellen welk een drukte er heerschte. Zelfs ouden van dagen, van ruim 70 jaren, konden de verleiding geen weerstand bieden om ook eens een toertje mede te maken. Latei- op den avond werd het opgeluisterd door mu ziek terwijl het geheel goed verlicht werd door talrijke lampions. Te verwonderen is het dat er geen ongeluk kwam. Een woord van lof komt zeker in de eerste plaats toe aan de makers van den Overtoom over het hek van J. B. en tevens aan hen, die zoo wel willend 's avonds voor de verlichting hebben zorg gedragen. Jammer is het, dat het is beginnen te dooien, anders ware het feest gisteren weer herhaald; dan zou het zeker niet minder druk zijn geweest daar er dan ringsteken zou plaats heb ben. De winter is echter nog lang, dus moed jongelui. Eene treurige gebeurtenis heeft Zaterdag een oppassend man, genaamd Lricas, wonende in eene gang van de Valkenburgerstraat te Amsterdam, het leven gekost. In de Uilenburgergracht, tusschen de brood fabrieken „De Haan" en „De Leeuw," waar het ijs door het fabriekswater zeer broos is, geraakte een knaap te water. Hij riep om hulp en zoowel van den kant van Marken als van Uilenburg schoten uit de sloppen menschen toe, waarvan zich acht op de dunne ijskorst waagden. Allen zakten er door heen. Door de vluch- beid van het personeel der beide broodfabrieken mochten van de negen menschen, die in het water lagen te spartelen, acht worden gered. Helaas, één hunner bekocht zijne mensch- lievendheid met den doodDe zestigjarige Lucas bezweek. Tevergeefs werd gepoogd in de fabriek „De Leeuw" de levensgeesten op te wekken. (Hbl.) Het bestuur der Geldersche-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw heeft een uitvoerig adres gericht aan den Minister van Justitie, waarin verzocht wordt te ontwerpen een wijzi ging, in den geest als door het bestuur aange geven wordt, der wet van 12 April 1872, betref fende de af koopbaarstelling der tiendeD. Het hoopt daardoor het uitkoopen van tienden te bevorderen en den landbouwer in de gelegenheid te stellen, meer en meer aan deze op vele plaatsen nog drukkende belasting te ontkomen. Tevens werd aan den minister van Financiën een verzoekschrift gericht, oin in art. 6 der wet van 6 Juni 1840 den tienden vrijdom uit te strekken tot alle in bouwland aan te leggen gronden, die aan het domein novaal tiendplichtig zijn en waarvan niet bekend is, dat er vroeger tiondeD van geheven zijn, om daardoor te voorkomen dat den landbouw nieuwe lasten opgelegd worden ten bate van inkomsten, die het domein vroeger ook niet genoten heeft. Het Fransche „Journal Officiel" behelst een besluit, waarbij het verbod van in- en doorvoer ter zee van runderen, schapen, geiten en varkens uit Nederland wordt ingetrokken. De invoer er van blijft voor het overige onder worpen aan de bepaling betreffende het over leggen van een certificaat van oorsprong af gegeven door de overheid ter plaatse van herkomst. Als belooning voor buitengewone diensten in deze drukke dagen voor het spoorwegvervoer is door de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappij aan het personeel, dat per week betaald wordt, acht dagen extra-loon over December en begin Januari uitbetaald. Het personeel, dat per maand wordt betaald, zal later bedacht worden. Was de slechte gemeenschap met den vasten wal gedurende de vorige weken, voor ons reeds hinderlijk, voor onze noordelijke naburen (Vlieland) was die toestand nog heel wat moeielijker. In een brief door iomand van daar in de vorige week verzonden, werd de toestand als volgt geschetst: „Door den strengen en langdurigen winter verkeeren wij hier bepaald bijna in nood. Er is geen spek, petroleum, rijst, zout, koffie, thee, boter of reuzel meer te krijgen, twee bakkers kunnen niet meer bakken, omdat hun voorraad meel op is, bij de meesten zijn de aardappels bevroren. vele menschen gaan reeds wegens gebrek aan petroleum, vóór het donker wordt naar bed." Nu het vervoer van boter uit Friesland wegens het ijs niet meer via Harlingen kan plaats hebben heeft de verzending over Vlissingen reeds eenige dagen geduurd, wat tot nog toe vrij geregeld ging. In eens is er evenwel eene kink in den kabel gekomen, door de bepaling der spoorweg directies, dat, ten gevolge van de overgroote drukte met het goederenvervoer, voortaan alleen goederentreinen vrachtgoederen mcgen vervoeren. Dit besluit treft vooral de boterverkoopers in Friesland, die, op de markt te Wolvega vereenigd, per telegraaf een adres aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid hebben gezonden, verzoekende dat éénmaal per dag de gelegenheid moge worden opengesteld tot rechtstreeksche doorzending der boter uit Friesland tot Vlissingen. De bedoelde boterhandelaars hebben per draad van ZExc. bericht ontvangen, dat, volgens mede- deeling van den directeur generaal, de reden voor minder spoedig vervoer van boter uit Friesland naar Londen niet ligt aan het spoorwegvervoer, maar aan de omstandigheid, dat de vaart van Harlingen af gestremd is. Er zal een onderzoek worden ingesteld, of er mogelijkheid bestaat spoedig vervoer via Vlissingen te bevorderen, waarbij echter personentreinen bepaald buiten rekening moeten blijven. Men schrijft uit Avenhorn Hoewel de kraaien roofzuchtig genoeg zijn, schapen, die in onmacht (verwenteld) zijn gevallen, aan te vallen en te verslinden, tijdens de laatste koude is het hier in de omstreken voorgekomen, dat zij zelfs enkele schapen in het hok aanvielen, de wol er af beten en ze beschadigden. Poëzie schuilt overal, zoo de mensch het maar weet te zoeken. In net opgetuigde arreslede toog een bruidspaar met wederzijd- sche familie uit Blessum (Leeuwarderadeel) naar Leeuwarden om het huwelijk te doen voltrekken. (Het gemeentehuis van Leeuwar deradeel staat te Leeuwarden.) Wellicht vinden de namen van bruid en bruidegom een plaatsje in de kronieken. Het eiland Marken werd Donderdag, bij gelegenheid van het groote ijsfeest, door ruim vijf duizend menschen bezocht. Te 's Gravenhage waren, als een gevolg van den strengen vorst, in dezen winter niet minder dau elfhonderd waterleidingspijpen be vroren. Zooals reeds gemeld werd, zal, evenals in het fort te IJmuiden, ook te Nieuwediep een postduiven-station worden opgericht. Ten einde de postduiven ook te oefenen in het vliegen van uit zee, om op die wijze berichten te kunnen ontvangen van schepen, die zich in de Noordzee bevinden, zullen aan de oorlogsschepen welke van Nieuwediep of van IJmuiden uitgaan, telkens eenige duiven worden medegegeven. Men schrijft uit Edam van 9 dezer: De wandelaar, die gisteren avond op den Zuiderzeedijk bij onze stad liep, zag in de verte allerlei lichten voor zich. En hoewel het havenvuur niet meer is ontstoken, weten de kloeke visschers toch den weg naar huis te vinden. Want die lichten, op verschillende afstanden, zijn van de botvisschers. In het dikke ïjsbed worden gaten gehakt en daarin de botnetten geschoven. Voortdurend wordt met de hei op een plank geslagen, en men zegt dat op dat geluid de visch naar de netten trekt. Ook worden wel molentjes gebruikt, die, door den wind bewogen, snel ronddraaien. Aan de as is een hout bevestigd, dat voort, durend het ijs raakt. De bot, op die wijze verschalkt, noemt men dan ook „klopbot" en is een heerlijke visch. Het is een aardig gezicht al die lichten op de zee. Te Deventer heeft een menschlievend man een paar malen per week zijn woonhuis beschikbaar gesteld voor de armen, om zich daar gedurende eenige uren te kunnen ver warmen. Daarbij krijgen zij ieder twee boter hammen en warme koffie. Den eersten dag hebben daarvan ruim 100 personen gebruik gemaakt. Thans is de gedenkpenning ter herinne ring aan den dood van Z. M. Koning Willem Hl, in de Kon. Utrechtsche fabriek van zilverwer ken, van den heer C. J. Begeer te Utrecht, vervaardigd en geslagen, gereed, 't Is volgens het „Utr Dbl." een schoon stukwerk. De voor zijde vertoont naar een der beste portretten het uitstekend weergegeven beeld des Konings in admiraalsuniform, met het omschrift: Wil lem III, Koning der Nederlanden, G. H. v. L. De keerzijde vermeldt geboorte- en sterfdag des Konings, omgeven aan de eene zijde met een krans van cycasblaren, aan de andere zijde met papaverbollen, terwijl aan den onderkant een omgekeerde fakkel, evenals de papaver- bollen, zinnebeeld des doods, omgeven met een lauwerkrans, is aangebracht. De fraaie bronskleur van het metaal, dat voor den penning gebruikt is, verdient bij de voortreffelijke uitvoering met lof vermeld te worden. Niet alleen des zomers levert het breede strand te Zandvoort natuurschoon op zoo schrijft men van daar, ook dit jaargetijde. Tengevolge van den langdurigen strengen win ter heeft zich langs de geheele kustlijn een ijsveld gevormd. Dooreen geworpen ijsschotsen en klompen sneeuw maken een dam, welke op sommige plaatsen eene hoogte van wel drie meter bereikt. Het geheel levert een schouw spel, dat aan de poolstreken doet denken. De vischschuiten kan men vergelijken bij „in- gewinterde Noordpoolvaarders." De oudste inwoners van Zandvoort herinneren zich niet ooit iets dergelijks gezien te hebben. Uit Groningen is met de noorderzon vertrokken de bierhuishouder H. Otten en diens huisvrouw T. P. M. Mulder, terwijl zij vier kinderen, waarvan het oudste 11 jaren oud is, in hulpbehoevenden toestand hebben achtergelaten, De ontaarde vader had zijn inboedel aan een uitdrager verkocht, en toen deze zijn gekochte goederen kwam halen, vond men de kinderen verkleumd en ziek, terwijl hun de noodigste kleederen ontbraken. Het jongste kind ongeveer 2 jaar oud, moest onmiddelijk in het kinderziekenhuis worden opgenomen, zijnde een voetje bevroren. De overige kinderen zijn door hot armbestuur onder dak gebracht. Doodgevroren Dezer dagen deelde een der bladen mede, dat tusschen Elten en Emmerik een grensbeambte was doodgevroren, nalatende een weduwe met 10 kinderen. Wat is nu gebleken? Op hot landgoed van den heer R., te Borghees, bij Emmerik, is een hem toebehoorende pauw doodgevroren gevonden. Dit dier werd door de bevolking en voornamelijk door de kinderen „de beambte" genoemd. Natuurlijk hoorde men den volgenden dag overal vertellen„de beambte is doodgevroren", en zoo is het vreeselijk ver haal in de wereld gekomen I Een Duitsch vakblad waarschuwt tegen het gebruik van Amerikaansche zoogenaamde schijfjesappels. Eenigen tijd geleden zijn te Altona en te Hamburg groote hoeveelheden van zulke gedroogde appels in beslag genomen en gerechtelijk onderzocht. Daardoor werd vastgesteld, dat deze schijfjesappels, die op zinken platen worden gedroogd, 0.02 tot 0.43 percent appelzuur zinkoxyd bevatten. Deze stof behoort tot de vergiften. Reeds kleine

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2