TWWÜUR Een DAGMEISJE. Boekbinderij, Parkstraat, Burg op Texel. Buitenland. Marktberichten. Advertentiën *MS| Be hofstede „Dordrecht" PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. DANK 5% korting te geven. hoeveelheden veroorzaken misselijkheid, hoofd pijn en duizeligheid, terwijl een aanhoudend gebruik hevige storingen der spijsvertering en spierkrampen te weeg kan brengen. De Amerikaansche Regeering versterkt hare scheepsmacht in de Behring-zee en schijnt vast voornemens aan de Engelsche visschers het robbenvangen te beletten. De Britsche schepen in die wateren hebben order de visschers bij te staan en geweld met geweld te keeren. De En gelsche pers veroordeelt zeer de uittartende hou ding, door de Amerikanen in deze aangenomen, eene houding die veel van twistzoeken heeft om de aandacht wat af te leiden van binnenlandsche moeielijkheden. Hoezeer het koude weder de ouden van dagen heeft aangegrepen, blijkt het best uit de sterfte-statistiek van Londen. In de tweede week van December was het getal personen boven de 80 jaren, in de Engelsche hoofstad overleden, 100; een in geruimen niet bereikt getal en toch nam de sterfte in de drie opvolgende weken voor de meer dan 80-jarigen nog voortdurend toe, 116 tot 142 en 148. Men kan dus niet genoeg op de oudjes passen Kardinaal Lavigeria woont sedert eenige dagen te Biskra, waar hij de „Broeders der Sa hara" zal huisvesten, die vrijwillig zich verbonden hebben om een „vreedzame verovering van de Sahara te verkrijgen. Zij zullen zich de tong vallen van de volksstammen der Sahara en van Soedan eigen maken, den dadelboom en de groen ten leeren verbouwen, die in zijn schaduw groeien en tegelijkertijd de wapenen leeren hanteeren om zich te verdedigen. De Broeders gaan daarop do woestijn in, houden zich op aan eene plaats, waar water gevonden wordt en maken daar eene oase, na' er een Godshuis gesticht te hebben, dat voor ieder open staat. Zij zullen verdeeld worden in groepenmetselaars, landbouwers, jagers enz. en vergezeld zijn van twee missionarissen en een vrijgekochten slaaf, die de geneeskunde kent. Kardinaal Lavigerie koestert groote verwachtin gen van deze inrichting, welke uitgebreid zal worden als zij gelukt, om de volksstammen der woestijn, die slechts van roof leven, tot een vreedzaam en door den landbouw verzekerd leven te brengen. Z. Em. hoopt aldus den handel in slaven af te schaffen, welke de Saharianen op hun tochten in Soedan rooven en vervolgens in Marokko en te Tripoli verkoopen, vanwaar de ongelukkigen naar Egypte en Turkije vervoerd worden. In de bergen van Wales zijn duizenden schapen omgekomen van koude of verscheurd door rondzwervende honden. De overheden heb ben bekend gemaakt, dat de pachters die rond zwervende honden mogen doodschieten.. Een geheimzinnige geschiedenis houdt, naar een Duitsch blad mededeelt, op het oogenblik de politi® van Duitschlaud, Nederland en Frankrijk bezig. Het geldt het spoorloos verdwijnen van den, op het eiland Java wonen'en Berlijnsche koopman, Lodewijk Ernst Graszhoff. In het jaar 1887 ging hij naar Europa om handelsbetrekkingen aan te knoopen. De tienden Juni van hetzelfde jaar stierf zijne moeder en hy erfde van haar ruim f 20.000. Om dit geld in ontvangst te nemen, kwam hij in die stad en bleet er geruimen tijd. In Februari 1888 ging hij naar Amsterdam en het staat vast, dat hij daar met het huis S. G. van den Berg en Co. belangrijke zaken deed. Ongeveer een maand later, iu Maart. 1888, zond Graszhoff uit Parijs een telegram aan zijne vrouw op Java, dat hij in April don terugtocht zou aanvaarden. Yan dat oogenblik af is hij spoorloos verdwenen. Tegen vrienden te Parijs had Grasz hoff gezegd, dat hij zich naar Nizza wilde begeven, maar in dio stad is hij nooit aangekomen. Of G., dio veel geld bij zich had, het slachtoffer van een misdaad werd, moet nog aan het licht komen, daar het onderzoek waar hij zich kan ophouden, eerst thans op aanvraag zijner vrouw is begonnen. Een dag of vier geleden is de postiljon van de postkar tusschen Canterbury en Dover bevroren. Het was een zeer koude avond, de sneeuw lag hard op den grond en de postiljon begon als gewoonlijk zijn rit van Canterbury. Op de ver schillende plaatsen, waar stilgehouden moest worden, bemerkten de personen, die achter uit de kar een brievenzak namen en een anderen inlegden, wel, dat de postiljon zijn gewonen groet niet deed hooren, maar drt werd bij de hevige koude aan ontstemdheid toegeschreven. Toen de kar echter voor het postkantoor te Dover stilhield, ontdekte men dat de man met de leidsels in zijne handen bevroren op zijne plaats zat. Het paard had naar gewoonte op alle halten stilgehouden en was, nadat de verwisseling der brievenzakken had plaats gegrepen en het de deur had hooren dichtslaan, geregeld verder gegaan. Van zeer veel sterren kan men, zoo leest men in „de Heraut," uitrekenen hoe ver ze van ons af staan. Maar als men met veel moeite dat te weten is gekomen, dan komt een ander bezwaar. De getallen namelijk, die den afstand aanwijzen, zijn zoo groot, dat wij er toch weinig van vatten hoeveel er eigenlijk wordt bedoeld. Of ik twee uur of vier uur moet loopen scheelt veel. Maar of ik zeg: Die ster staat 50 millioen mijlen ver, dan wel 55 millioen, we begrijpen dat verschil toch niet, omdat we van 50 millioen zelf geen begrip hebben. Zoo dacht er ook een sterrekundige over, die aan de kaap woont, en hij hoeft beproefd, ik zeg „beproefd", om 't den menschen wat duide lijker ta maken. Hij koos een ster uit, „Centauri" geheeten, een zeer groote en schitterende, die we echter in onze streken niet kunnen zien. Onder de vaste sterren is er geen, die dichter bij de aarde staat dan 4000 milliarden mijlen; de meeste echter zijn 10 tot 100 maal verder van ons. Centauri staat, zoover men weet, 't dichtst bij de aarde. Nu weet ge ook dat het vervoer per spoortrein zeer snel gaat. Donk nu, zegt de sterrenkundige, dat er een spoortrein lag tusschen de aarde en de ster Centauri, en dat men, om 't eens heel goedkoop te maken den prijs per mijl op zoowat een halve cent stelde. Licht zou iemand denken; Voor zoo weinig geld te reizen dat is nog te doen. Ik neem een kaartje. Hij komt aan 't station, haalt zijn beurs uit en vraagt „Hoeveel is 't?" „Dertien miliioen twee honderd duizend gulden," zegt de kaartjesman. „Als u 't niet passen kunt, heb ik wel terug." De reiziger vindt het nogal veel geldhij draalt nog even en vraagt: „Hoe snel rijden de treinen naar Centauri „96 mijl in 't uur," is het antwoord, „opont houd meegerekend." „Dus zouden we niet zoo heel lang onderweg zijn De man aan het luikje rekent even na en zegt „Als ge vandaag op den trein gaat en niet onderweg uitstapt, kunt ge over 48 millioen 663 duizend jaar op Centauri wezen. Moet ge ook een kaartje voor heen en terug „Ik dank u," zegt de reiziger verschrikt, „ik moet er nog eens over denken." Dit doende gaat hij naar huis en besluit daar maar te blijven. Want hij begrijpt nu, dat zelfs Methusalem, al ware hij als kleine jongen in den trein gaan zitten, denkelijk nog voor het eerste station bereikt was zou zijn gestorven. Te Lac Qui Park, Minnesota, leeft een echtpaar, Salisbury geheeten, dat reeds tachtig jaren gehuwd is. Het huwelijk werd voltrokken in Januari 1811. De man volbracht den 14den December zijn 103de levensjaarzijne vrouw is zeven jaar ouder dan hij. Beiden ziju nog flink. Daniël Salisbuiy maakte op zijn honderdsten verjaardag eene voetreis van 22 K. M. Scliagcn, 8 Jm. Aangevoerd: paarden f a -- Stieren f a f 3 Gelde- koeien f 210 a f 248 Kalfkoeien f a Vaarzen f 120 a 260 Hokkelingen f a f 7 Nuchtere Kalveren f5 a f 19 298 Schapen f 22 af 32,— Bokk. en Geit f a f 12 mag. Varkens f8 a f 12 30 Biggen f 3. a f 6.10 Kippen 80 a ct 30 Eenden 40 a35ct. Boter por kop f0.85a0.95: Kaas per kilogram 20 a 30 ct.Kipeieren per 100 700 a 800 ct.: Eendeieren per 100 a ct. 107 Lammeren f 16 a 23. Ossen, a Rammen, f a Leiden, 9 Jan. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f af 7 Stieren f 86 a f 220; Veulens stuks af 10 kalikoeien f 152 a f 270 24 Melkkoeien f 105 a f 248 23 Varekoeien 100 a 238; 76 Vette koeien f 144 a f 275 24 Vette kalveren f 37 a f 87, 18 Magere kal veren f8, a f 16; GrasKaivereu i a f 370 Vette Schapen f 21 a f 32, 122 Magere Schapen f 14 a f 24, Paarden f a f Magere Lammeren f fa Vette jarige 12 Magere Varkens f 16 a f 23 Vette Varkens a. 22 Biggen f5.— a f 14. Zondag 18 Jauuari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Ds. Onnekes, van Winkel. Oucleschücl. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam- half twee Ds. Kupebus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 7 Jan. 13 Jan. Geene. ONDERTROUWD GETROUWD GEBORENAntje, dochter van Klaas Kalis en Anna Margaretha Sophia Kuiper. Simon Cornells, zoon van Klaas Boon en Trijntje Vonk. Cornelia Maria, dochter van Dirk Bremer en Antje Trap. Gerrit, zoon van Barend Backer en Antje Tuinder. Willem, zoon van Willem Bijl en Helena Maria Donath. OVERLEDEN Jan Witvliet 66 jaren, geh. met Martientje Bakelaar. Antje Duinkor 85 jaren gehuwd mot Jacob Bruin Kz. Pieter Boerse, 87 jaren, weduwnaar van Grietje Gooyer, Antio Simt 32 jaren, gehuwd metDirk Witte Jnz. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen ia de Texclsche Courant in eens opgegeven, worden slechts I) RIE- niaal in rekening gebracht. Heden ontvingen wij het treurig bericht, dat den 25n. December 1890, onze geliefde broeder ALBERT, na eene hevige ziekte van 22 dagen, te Païerson, Noord-Amerika, in den ouderdom van 56 jaren en 9 maan den is overleden. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Texel, 10 Januari 1891. Namens Broeders en Zusters, J. Jb. DE BOER. betuig ik aan den Heer Jan Leen, die mij in den avond van 5 dezer zoo menschlievend hulpe verleendemaar ook dank ik de velen, die van hun belangstelling zoo schitterend deden blijken Deurwaarder KONING. met 64.19.70 Hectaren Wei-, Hooi- en Bouwland, alles elkander annex gelegen in den polder EIJERLAND OP TEXEL. Aanvaarding 20 Maart 1891. Te bevragen bij den Administrateur II. FLENS te TEXEL. AdresPostkantoor Texel. Ondorgeteekende bericht aan zijne geachte begunstigers, dat hy het geheele jaar 1891 weder voortgaat van al het gekochte in zijn winkel Tevens zorgdragende voor een solide bediening en concurrcerende prijzen. Zich opnieuw in aller gunst aanbevelende. Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, Ph. VLESSIXG.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 3