N*. 344. Zondag 18 Januari. A*. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abotinementsprijs per 3 maanden Voor den Bukq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabctisclie Lijst. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister over 1890, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 15en Januari tot en met den 22 Januari aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 13 Januari 1891. De Burgemeester, C. M. KOOY. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXELGelet op art. IS van de Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente Brengen ter algemeene kennis, dat het bij dooiend wêer verboden is in de gemeente te rijden met vrachtwagens, die met meer dan 625 Kilo grammen zijn belast. Indien twee wagens achter elkander zijn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dan 500 kilogrammen mogen zijn belast. Overtreding van dit voorschrift wordt gestraft met eene boete tot een maximum van f 10 of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. Texel, 8 Jan. 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOY. TEXEL, 17 Januari 1891. Met een gelukwensch bij den aanvang van het Nieuwe jaar aan de leden van den Raad, en een wensch voor Texel's bloei, opende de Voorzitter van den Gemeenteraad de vergade ring van gisteren morgen. Die wensch was niet te onpas, want de werkzaamheden waren niet van dien aard, dat zij de leden zoo erg konden opvroolijken. Vermeend afgedaan werk weder te moeten opvatten en te moeten overmaken, zijn geen zaken waaronder men zich zoo bijzonder plei- zierig kan gevoelen. De Raad scheen zich echter nog al over die teleurstelling te kunnen heen zetten, want we hoorden geen gemur- mureer tegen de van hooger hand gedane opmerkingen. De begrooting van ontvangsten en uitgaven werd dus opnieuw pasklaar gemaakt, de aan vraag om buitengewone subsidie overeenkom stig de behoeften verhoogd, en het besluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, zoo danig ingericht dat die niet tot aan de eeuwig heid kan duren. Met den arbeid van hoogstens een kwart uur voor ieder raadslid, en verdere daarbij betrokkenen, zooals Voorzitter en Secretaris, en idem zooveel tijdverlies voor de verslag gevers, was de zaak geredderd en alzoo door opoffering vae alles te zamen ongeveer 4 uren tijds de zaak wêer in 't reine gebracht, maar de gevolgen van dien de gevolgen van de gemaakte verandering in de uitgavenverhooging voor onderwijzend pérso- neel voor de scholen aan de Koog en Zuid- Eierland, zullen voor de onmiddelijk daarbij betrokkenen (de hoofden dier scholen), niet zoo gemakkelijk in 't reine zijn te brengen, 't Bedreigt hen met een verlies van inkomsten van f 150 's jaars voor ieder, een sommetje dat in dezen tijd vooral voor een gezin waar lijk niet gering is te schatten. De raad zal dan ook wij zijn er van overtuigd noode tot dezen maatregel overgaan waar lijk, het „veel zegen in het Nieuwjaar," nog straks zoo alomme uitgegalmd, is voor de bij deze zaak betrokkenen een bittere ironie. Even min aangenaam was de door den Voorz. gedane mededeeling van een schrijven van Ged. Staten aan B. en W., om inlichtingen betreffende het in de dagbladen vermelde besluit van onzen gemeenteraad, om schadevergoeding te verleenen aan de eigenaars der gebouwen welke voor de havenvergrooting moeten wor den opgeruimd, 't Scheen dat Ged. dat nieuwtje met verwondering hadden gelezen, met het oog vooral op de minder gunstige fin. toestand onzer gemeente. Dat belooft niet veel goeds. Een herroepen van dat besluit, waartoe de Raad zou kunnen worden genood zaakt, is almede een minder prettig geval, niet slechts voor onze raadsleden, doch vooral voor de daarbij direct betrokkenen. 't Jaar laat zich waarlijk niat bijzonder gunstig aanzien; het „veel zegen" is ook ten dezen opzichte almede een ijdele klank. Een gunstig onthaal vond een verzoek van het bestuur van de 30 gem. polders, dat de gemeente voor hare rekening zoude nemen het beharden van een gedeelte van den Wester- weg, (bij het gesticht). Het D. B. adviseerde aan genoemd bestuur te kennen te geven dat de gemeente dat gedeelte zal bestraten, wanneer daarvoor de noodige steenen voorradig zijn. Dat antwoord kon evenwel den heer C. Keij- ser Pz. niet bevredigentegenover de welwil lendheid van genoemd polderbestuur om de gemeente van het onderhoud van vele wegen te ontlasten, had spr. van de gemeente ver wacht een royaal afdoend antwoord, in plaats van een paaien als het thans voorgestelde. Of ook de Voorz. mocht beweren, dat naar zuinigheid voor de gemeente moest worden gestreefd, (eene stem: ja, ja!); öf de wethouder Keijser beweerde dat de heer C. Keijser uit het antwoord meer haalde dan er inzit; öf de wethouder Westenberg verzekeide dat het verzoek welkom was ontvangen, 't hielp alles niets, de heer C. Keijser Pz. bleef bij zijne meening, ook al was hij blijde dat het verzoek met een jubelend harte was ontvangen, en zoo werd het antwoord zonder spr. hulp, dooi de overige „waardige mannen" vastgesteld. Tijdig was de vergadering afgeloopen, dank het vlugge afhameren door den Voorzitter, die met veel tact de zaken vlug en geleidelijk weet af te doen. De loting voor de Nationale Militie voor de lotelingen van hier, zal dit jaar plaats hebben Dinsdag 24 Februari. Dat de winter ons reeds zoude verlaten, zooals bij de uitgave van ons vorig nummer het zich liet aanzien, 't was een ijdele hoop. 't Schijnt slechts een oogenblik van rust voor den winterkoning te zijn geweest, om met vernieuwde heerschappij den scepter te voe ren. Zie slechts om u henende ruiten eenige dagen weder even doorzichtig als des zomers, ze prijken weder met de bloemen van den wintervorstde daken en straten bijkans van het winterkleed ontdaan, zij zijn weder bedekt met een deken van sneeuw, waarvoor ge een rilling gevoelt. De mannen der ijsvlet, die reeds vijf achtereenvolgende weken de vermoeienissen van den overtocht trotseerden, ze ondervinden van nieuw af de moeielijkheid van het bestuur van den winterkoning. Van nieuw af weder winter, van nieuw af, doch nu in sterker mate, der behoeftigen nood. Gelukkig dat weidenkenden tijd en moeite veil hebben om die nood te leenigen mogen even zoo velen zich ook thans rveder bereid toonen eene gave te verstrekken, waar die wordt gewenscht. En die wordt weder gevraagdwij verwijzen daarvoor naar achterstaande advertentie van de commissie tot uitreiking van spijzen. Zou eene bijzondere aanbeveling daarvoor noodig zijn? wij wenschen het niet. Wij verwachten voor de commissie een niet minder welwillende ontvangst dan de vorige keer, opdat zij met ruime hand haar liefdadig werk zal kunnen voortzetten. Niet alleen de uit reiking van warme spijzen, doch ook vooral het verschaffen van spijzen aan stille behoef tigen vordert veel financieele kracht. Drage daarom ieder weder bij met gulle hand. Aan de commissie zouden wij in overweging willen geven om bij veel sneeuw en dooiend weer eenige guldens te laten verdienen met het opruimen of schoonmaken der straten de dank der burgerij zou daarvoor zeker hun deel zijn. Voor de vogeltjes vragen wij nogmaals de kruimkens van de tafel. Omtrent het achter den Hoorn vastge raakte stoomschip vernemen wij, dat het met katoen is geladen, de bemanning heeft het schip verlaten; pogingen om aan boord te ko men mislukten steeds; heden zou men zulks op nieuw beproeven. Jagers of stroopers weest voorzichtig. Zekere landbouwer ontdekte op zijn gepachte en bebouw de perceelen land sporen van wild en besloot in overleg met zijne echtgenoote des avonds daarop jacht te maken, immers de tafel was zoo eentoo- nig, altijd spek, men wenschte bij verandering een lekkere wildbout. Het veld met sneeuw bedekt zijnde dacht de man het wild het best te zullen verschalken door zich in het wit te kleeden, de kleur der sneeuw, hij trok daartoe aan een wit jak, dito rek zijner vrouw, terwijl hij tot hoofddeksel koos een vrouwenmuts, alzoo gemaskerd sloop hij voorzien van geladen jachtgeweer des avonds het veld in en plaatste zich nabij een veld wintergewas. Toen hij langs den weg een voetganger opmerkte en TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1