Gemeenteraad te Texel. om zich voor deze te verschuilen, hij zich in een diepe bouwgrep begaf, steeds uitkijkende naar den voetganger. Maar o wat schrik, de voetganger ook belust op buit, scheen den boer-jager te hebben opge merkt, en deze voor een wilde zwaan aan te zien, althans hij begaf zich van af den weg op het land in de richting der verscholen boer-jager? Op ongeveer 50 meter afstand dook de voetganger en kwam niet nader. De boer-jager begreep die toestand niet eerder als toen hij de voetganger zich zag gereed maken lading op zijn geweer te brengen, hoorde hij duidelijk het aanzetten der lading en spannen der hanen, en juist op het oogenblik van richten vloog de boer-jager met een vervaar lijk gegil op en voorkwam het aftrekken. De voetganger-jager en de boer-jager waren beiden uitzinnig van schrik, en toen men eindelijk de zaak m'elkander had duidelijk gemaakt, volgde een teederlijke omhelzingen verzoening. Ingez De jeugd heeft een nieuw terrein van werkzaamheid; beoosten den Burg is zij bezig onder leiding van een onzer onderwijzers, een vesting aan te leggen van sneeuw. Met spa den, sleden, kruiwagens en andere voorwerpen zijn velen in de weer om het werk voltooid te krijgen. Wat dan verder zal gebeuren daaromtrent weten de jeugdige werklieden nog niet veel te vertellen; ze verwachten wellicht iets grootsch. 'tls echter alreeds een aardig idee het jonge volkje zoo bezig te houden. De Koog, 15 Jan. Ons geheele dorp was gisteren in feestgewaad. Het echtpaar C. Maas en M. Koorn namelijk mocht het groote voorrecht genieten zijn gouden bruiloft te vieren. Een ieder alhier gaf blijk van belang stelling, en ter eere van het heugelijk feit waren van alle huizen alhier de vlaggen uitgestoken. Oo3TEBEND, 16 Jan. Gisterenmorgen kwam in zee achter Oost eene groote ijsschots met zulk eene kracht aandrijven, dat de schuit van P. Daalder boven op den dijk gekroden werd. Met vereende krachten van vele visschers werd zij echter weer naar beneden gebracht, zonder merkbare schade. Andere schuiten hebben door het ijs meerdere of mindere averijen bekomen, terwijl de palen, welke beneden de steenglooiïng stonden, bijna alle gebroken of door het ijs meegevoerd zijn. De Cooksdobp, 16 Jan. Door den hevigen Noordenwind van Woensdagnacht en de daar door ontstane ijsschuiving zijn hier eenige vaartuigen op het hoofd geraakt en heeft een dezer nogal averij bekomen. Een zwaard was doormidden gebroken, terwijl ook de kiel door het stooten op een' paal aanmerkelijk was beschadigd. Woensdag j.l. was het Eierlandsche gat nagenoeg geheel vrij van ijs, zoodat de post dienst weer met de daarvoor bestemde schuit kon plaats hebben. Men was zoodoende in de gelegenheid een' goeden voorraad meel mede te nemen voor de bewoners van Vlieland, die hieraan gebrek schijnen te hebben. Volgens berichten moet de voorraad petroleum er ook schaars worden gevondende straatlantarens worden niet meer ontstoken en vele gezinnen branden 's avonds geene lamp. Den Hoorn, 17 Jan. Gisteren had op ons dorp het ringrijden met sleden plaats. Er was veel liefhebberij voor die aardigheid, niet minder toch dan 67 deelnemers hadden zich aangemeld. De deelnemers waren in twee klassen ver deeld van 10 tot 20 jaren en van 20 jaar en daarboven. Voor de eerste klasse (30 deelnemers) werd de prijs, f 1.50, behaald door A. Jz Bruin, de le premie, f 1.—door IJ. Lap, de 2de premie, 60 ets. door A. Knaap. Voor de tweede klasse (37 deelnemers) werden de prijzen achtereenvolgens behaald door J. Jonker, J. Daalder en W. Kooijman. De Enkh. Ct. meldt: Heden 12 Januari 1891, des namiddags om half drie kwamen zich aan ons bureau presenteeren een zevental wakkere mannen, die te voet over het ijs van Stavoren naar Enkhuizen waren gekomen. Ze hadden hun schaatsen mee, maar hebben ze niet gebruikt. De wandeling duurde acht uren, maar werd verlengd door de mist die er hing, welke hun belette, op eenigen afstand van zich te zien. Ook hadden zij het nadeel, dat ze geen klokken konden hooren, toen ze toch reeds den Hollandschen wal nabij waren. De namen der koene ondernemers van den tocht zijnLeendert de Waard, Jacob Visser, Dirk Albersma, Andries Oostermeijer, Anne Sinkeler, Klaas Dral en Pieter de Vries. De eerste drie zijn Stavorensche ingezetenen, de vier laatsten bebooren tot de bemanning van de veerboot Friesland, die in Stavoren overwintert. Een telegram uit Stavoren meldt, dat de reizigers 13 dezer om twee uur weer in goeden welstand terug waren. Over een tochtje uit Hoorn naar Marken lezen we 't Was een hoogst aangename tocht Zondag uit deze streken op schaatsen naar Edam, Monnikendam en Marken te rijden. Niet alleen dat men tot Monnikendam duizende schaatsen rijders, maar ook tal van arresleden, zelfs rijwielen op het ijs ontmoette, maar 't werd een indrukwekkend schouwspel, de Gouwzee van af Monnikendam (wij zullen 't niet te hoog noemen) maar zeker met meer dan honderd duizend schaatsenrijders zich langs de wel smalle maar goede baan te zien bewegen en honderde arresleden, rijtuigen en wandelaars in de vroolijkste stemming naar het eiland te begeven. Om u een klein staaltje van de drukte te geven zij vermeld, dat de baan tot Marken een zwarte menschen-massa vertoonde, met aanhoudend geroep even als men wel in de Kalverstraat te Amsterdam hoort roepen „rechts aanhouden 't Was een genot, met dat schoone winter weder zoo iets te aanschouwennatuurlijk was er te Marken zoowat niets te krijgen en stonden de eenvoudige lieden aldaar met verbazing de beweging te aanschouwen. De rijtuigen en arresleden reden geregeld de haven van Marken binnen. De kermis op zee bij Monnikendam vertoonde ook een alleraardigst gezicht. Een nieuw staaltje van den toestand op spoorweggebied levert een advertentie in de N. Rott. Ct., waarin door de directie der Lijm en Gelantinefabriek een onderzoek wordt ingesteld naar vier waggons steenkolen, voor genoemde fabriek bestemd. Een dezer waggons was op 6 dezer aan het station te 's Hage en is sedert spoorloos verdwenen. Te Spanbroek, alwaar evenals op andere plaatsen gedurende vriezend weder bijten gehakt worden voor het geval van brand, heeft men dezer dagen daarmede moeten ophouden, omdat de sloten en slootjes tot den bodem bevroren waren. De zoon van den landbouwer R., te Oude-W etering, op oudejaarsavond van de jacht op klein wild huiswaarts keerende, ontwaarde in zijns vaders land een grooten, hem onbe kenden vogel, welke langzaam maar statig voortkuierde. Zonder eenige moeite kon R. zich van den vogel meester maken; een der vleugels was aangeschoten, en het dier was broodmager, tengevolge van onvoldoend voed sel. R. heeft den vogel voor een flinken prijs aan „Artis" te Amsterdam verkocht. Het was een bijzonder groote trapgans, thuis behoorende in Oostenrijk en Hongarije, en naar deze streken afgedwaald. Voor een paar dagen werden door de Gebr. Richter, visschers te Zwolle, in éen trek tusschen de villa van den heer Ter Weele en de sluis aan het Katerveer niet minder dan de kolossale hoeveelheid van 7000 8000 pond bleien en voorns buit gemaakt. Verschei dene tochten per slede waren noodig om de visch te vervoeren; ze werd grootendeels op den afslag, tegen redelijke prijzen verkocht. Weest voorzichtig! Het ijs ligt blijkens gedane boringen er ruim een halve Meter dik in en nu meent elk schaatsenrijder, dat er geen het minste gevaar bestaat om in de visschenwereld terecht te komen. Toch bedriegt men zich. Onder de sneeuw is de dikte dei- ijskorst vrij wat minder dan een halven meter, ja zelfs is zij door het broeien zoo gedund, dat een schaatsenrijder er nabij Franekerzoo maar doorheen zakte. Daarom weest voorzichtig. [Friesche Courant.) - Een ingezetene der gemeente Opsterland ontwaarde, dat een koppel wilde ganzen dorst hadden. Hij vulde een voorwerp met jenever en plaatste dit op een afgelegen land, terwijl hij zich voor het oog der vogels wist te ver bergen. Spoedig kwamen zij aanvliegen en dronken van het vocht, waardoor zij bodwelmd werden. Het gelukte den man per schaats er 12 te bemachtigen, die hij per stuk voor 12 cents verkocht. Een niet onvermakelijke en onsmake lijke diefstal heeft te Bergum plaats gehad. De meid van den heer A. B. was in de hut voor de woonkamer staande, bezig een ham te koken, 't Liep al in den avond, zoodat de lichten waren ontstoken, waardoor 't gezin van genoemde, 't uitzicht op de hut was benomen. De meid liep af en aan en paste goed op, dat de ham kokende bleef. Na eene kleine pauze in de woonkamer zou ze eens weer naar de ham kijken, ze vond de pan met gesloten deksel en kokend water over 't vuur, maar de ham was vertrokken zonder adres na te laten. Vergadering Vrijdag 16 Jan. 's morgens 11 uur. Voorzitter de heer C, M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig 11 leden, de heeren: "Westenberg, F. Keijser, Koorn, Brouwer, Boon, Z(]m, Roeper, Dros, C. Kejjser Pz., Koning en W. K. Bakker. Afwezig de heeren Mets en C. W. Bakker Jr. De Voorz. opent de vergadering met by den aan vang van het Nieuwe jaar zjjn beste wenschen uit te spreken voor den bloei van Texel en verder voor allen, ieder in zjjnen kring. Daarna worden de notulen van de vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. Eenige circulaires en prov. bladen worden voor kennisgeving aangenomenuit een dezer blijkt dat de loting voor de Nat. Militie voor hen, die van de gemeente Texel daaraan moeten deelnemen, is be paald op Dinsdag 24 Febr. Proces-verbaal opname boeken en kas van den gemeente-ontvanger wordt mede voor kennisgeving aangenomen; kassa was f8365.13'/s. Evenzoo de goedkeuring van het Suppl. Kohier H. Omslag. Daarna komt in behandeling de gemeente-begroo ting over 1891, welke door Qed. Staten niet is goedgekeurd. Het niet goedkeuren daarvan berustte op de om standigheid, dat volgens het aantal leerlingen aan de scholen te Koog en Zuid-Eierland het onderwijzend personeel moet worden vermeerderd en daarvoor geene posten waren uitgetrokkenverder dat eene post uitgaven uitgetrokken was voor renten eener geldleening, in den loop van dit jaar aan te gaan. In verband hiermede moest de begrooting worden gewijzigd en wordt dezelve thans vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een cijfer van f 98706,671/3. De behandeling van dit punt leidt er toe, dat be sproken wordt het onderwijzend personeel aan de Koog en Zuid-Eierland, waaruit bleek dat bij aan stelling van onderwijzeressen aan die scholen, de tegenwoordige onderwijzeressen in de handwerken zouden worden ontslagen. Die bespreking geeft den heer Koorn aanleiding de aandacht te vestigen op welke voorwaarden het H. dS. aan de Koog is aangesteldspr. meent dat destijds de toezegging is gegeven, dat bij benoeming van den functionaris, diens echtgenoote met het onderwijs in de handwerken zou worden belast, in verband met het vastgestelde salaris. Andere leden kunnen zich dit niet herinneren; de heer Westenberg geeft eenige toelichtingen, welke het gesprokene door den Koorn bevestigen, Een onderzoek daaromtrent wordt door anderen wel gewenscht geacht. Tevens wordt bij behandeling van de gemeente- begrooting door den Voorz. mededeeling gedaan van een bij B. en W. ontvangen schrijven van Ged Staten, naar aanleiding van het door de bladen vermelde raadsbesluit, dat schade-vergoeding zal worden toe gestaan aan de eigenaars der gebouwen, welke aan de haven moeten worden opgeruimd, omtrent welke berichten B. en W. inlichtingen worden gevraagd. Vervolgens wordt vastgesteld een adres aan H. M., om verhooging der aangevraagde buitengewone sub sidie voor het onderwijs tot een bedrag van f 6600, in verband met de vermeerdering der uitgaven, hier boven vermeld. Mede wordt vastgesteld een besluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, (aflossing uiterlijk uit", dezes jaars, welke bepaling bij het vorig besluit niet was vermeld.)

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2