N°. 346. Zondag 25 Januari. A\ 1891. OFFICIEEL CEDEELTE. Nieuws- en Advertentieblad. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat het Kohier der Grondbe lasting op Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen over het jaar 1891, overeenkomstig art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staatsblad No. 22) is afgekondigd en aan den Ontvanger ter hand gesteld. Texel, 24 Januari 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXELGelet op art. 18 van de Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente Brengen ter algemeene kennis, dat het bij dooiend wêer verboden is in de gemeente te rijden met vrachtwagens, die met meer dan 625 Kilo grammen zijn belast. Indien twee wagens achter elkander zijn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dan 500 kilogrammen mogen zijn belast. Overtreding van dit voorschrift wordt gestraft met eene boete tot een maximum van f 10 of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. Texel, 8 Jan. 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOY. TEXEL, 24 Januari 1891. Uitreiking van spijzen. In ons voorlaatste nummer werd door de commissie, welke zich belast met de uitreiking van spijzen, mede- deeling gedaan, dat de voor dat doel ingeza melde gelden nagenoeg waren verbruikt, en, aangezien vele behoeftigen die ondersteuning nog niet konden missen, de commissie de vrijheid zoude nemen nogmaals eene inzame ling voor dit doel te doen. Maandag en volgende dagen werd aan dat voornemen uitvoering gegeven, met het gevolg dat weder eene som van ruim 3 honderd gulden werd ingezameld, waardoor bedoelde uitreiking nog eenige weken kan worden bestendigd. De commissie, dankbaar voor die giften, zet weder haar liefdadig werk voort, en de gevers? zijn zij tevreden over de wijze waarop hunne giften worden gebruikt? 't Zou moeielijk zijn daarop een antwoord te geven, want om tevreden te zijn dient men te weten op welke wijze en voor wien het gegevene wordt aangewend, en 't bleek ons dat slechts enkelen zich daarvan op de hoogte stellen. Zeker, 't is goed het vertrouwen te schenken aan hen, welke zich met deze taak belasten, doch zou 't niet pleiten voor werkelijke belang- stellingindien sommigegevers zich eens kwamen overtuigen hoe de gelden werden gebruikt, en tevens eenige wenken of inlichtingen gaven waar hen die noodig toeschenen? Ons dunkt van wel. Wanneer men ziet de moeite, welke de leden der commissie zich getroosten om, bij de zorg voor het inzamelen van golden, de meest geschikte inslag te doen, het gekochte af te meten, te wegen, in te pakken en teverdee- len naar de behoeften der verschillende gezin nen en men ziet met welk een blijmoedigheid en gulheid de gaven worden uitgereikt, waar lijk dan komt men tot de erkenning, dat het verstrekken dor gelden nog niet het grootste deel der liefdadigheid is. Twijfelt ge er aan? Welnu, begeef u dan eens naar het lokaal waar de uitreiking plaats heeft en ge zult erkennen dat we niet overdrijven. Des Dinsdags, Donderdags en Zaterdagmid dags te 12 uur heeft de uitreiking plaats van warme spijzen, en des Woensdagmiddags te 5 uren die van drooge spijzen. Het meest trof ons bij onze bezoeken, het laatstgenoemde. Reeds vroegtijdig zijn eenige commissie leden bezig, de des avonds uit te reiken spijzen af te meten, te wegen en in te pakken, ten einde op tijd gereed te zijn. Toen wij Woensdagmiddag het voor dit doel bestemde lokaal binnentraden, vonden wij dan ook alles reeds geregeld, om het op de eerste aanvraag af te geven. Dien dag zou worden uitgereikt erwten, gort, rijst en vet. Behoorlijk ingepakt zagen we daar voor 45 gezinnen het noodige gereed staan, (een aardig aanzicht), naar gelang de groote van het gezin was de inhoud der zakken meer of minder. Te vijf uur werd met de uitreiking aangevangen, ordelijk, geregeld, ja zelfs voorkomend; 't trof ons dat de gevers soms beleefder waren dan de begiftigden. Met alles werd echter gehaald, aan vele gezinnen weiden de gaven tehuis bezorgdnaar onze berekening werden dien avond voor pl. m. 180 personen levens middelen uitgereikt. Naar de commissie ons mededeelde, heeft zij tot uitvoering van haar liefdadig wei k wekelijks ongeveer 80 gulden noodig. Gingen wij huiswaarts tevreden over het geen we hadden gezien, we mogen niet nalaten ook anderen op te wekken ook eens een bewijs van hunne belangstelling te geven. Meen niet, dat ge in een te vroolijke stemming zult geraken, weemoedig wordt ge somtijds als ge hen ziet voor wien die gaven bestemd zijn, doch tevreden zijt ge zeker over dit deel van armenverzorging, en 't zal u stemmen om, moet de winter nog lange duren, nogmaals blijmoedig een offer te brengen aan dit werk der liefdadigheid. Een sledevaart naar Oosterend, gisteren middag, was het eerste werkelijk optreden van de onlangs alhier opgerichte ijsclub. Het oogenblik van aankondiging van die feestelijkheid was uitstekend gekozenminder gelukkig was het oogenblik, waarop de stoet zich in beweging zoude stellen. Een zuidweste windje, dat nog al frisch was en een fijne motregen voor zich uit dreef, was op het uur van uittocht tevens present. Evenwel men zat in het schuitje of beter gezegd in de slede en alzoo de tocht vingaan. 16 sleden, gevuld met liefhebbers namen aan den tocht deel. Te 4 uur kwam de trein weder terug en hier mede had de ijsclub haar eerste nummer achter den rug. De deelnemers hadden veel genoegen gehad, dat spreekt van zelvedat de natuur bij volgende gelegenhedon voor zulk vermaak zich gunstiger moge toonen, wie zou het niet wenschen. Naar men ons mededeelt zal Woensdag a. s. 's middags te half drie uur, in de Alg. bewaar school alhier eene openbare les worden gehou den met de kinderen van die school. Do ouders der kinderen en allen, welke belang in deze inrichting stellen worden ver zocht daarbij tegenwoordig te zijn. 't Was wellicht een gevolg van de moeie lijk begaanbare straten, dat gisterenavond niet velen naar de Vergulde Kikkert waren opge gaan, tot bijwoning der vergadering van de vrijzinnige kiesvereeniging. Mogelijk ook dat de werkzaamheden daartoe niet genoeg uit lokkend waren. Deze toch bepaalden zich tot de verkiezing van twee leden voor het bestuur, waartoe werden verkozen de heeren Aug. Keijser en R. Kuperustot lid en plaatsver vangend lid van het bestuur voor de centrale kiesvereeniging werden benoemd de heeren M. Stam en R. Kuperus. De toezegging dat het bestuur zou trachten ter gelegener tijd een spreker te laten optreden, was verder vrij wel het belangrijkste wat te vermelden valt. De Cocksdorp, 20 Jan. In de nabijheid van de „Benbraek" op het Eierlandsche strand is een wrak aangespoeld. Volgens opgavo is het een gedeelte van een voorschip. Door de krachtige en welwillende tus- sehenkomst van het loodswezen wordt met ijsjolien allerlei proviand van Terschelling naar Vlieland overgebracht. De winkeliers leveren hunne waren, voor zooverre zulks mogelijk is, zonder eenige prijsverhooging, en enkele boeren blijven bij de leverantie van rogge 25 cents beneden de markt voor een bakker, die aan de armen moet leveren. Volgens het jongste verslag der vereeni- ging tot afschaffing van sterkendrank werden er in ons land in 1890 1.600.000.000 borrels verorberd. Frankrijk heeft met Duitschland, België, Luxemburg, Nederland, Rusland en Zwitserland nieuwe telegraaf-overeenkomsten gesloten,waar bij de tarieven zijn verlaagd; voor ons land van 20 op 16'/a cent per woord. Een daarop betrekking hebbend wetsontwerp is bij de Fransche Kamers ingediend. De Staatscourant van 20 dezer bevat een koninklijk besluit, waarbij, op de voordracht van den minister van binnenlandsche zaken, aau commissarissen der „Maatschappij van Weldadigheid" machtiging wordt verleend tot het houden eener collecte in het geheele Rijk, op een nader door dien minister te bepalen dag. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonmmmtsprijs per 3 maanden Voor den Burs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgavers LANGEVELD DE ROOTJ, ParkstraatBurg op Texel.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1