N#. 347. Donderdag 29 Januari. A*. 1891. Nieuws- en Advertentieblad, OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Buna 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Adverteutiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Glroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der gemeente TEXELGelet op art. 18 van de Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente Brengen ter algemeene kennis, dat het bij dooiend wëer verboden is in de gemeente te rijden met vrachtwagens, die met meer dan 625 Kilo grammen zijn belast. Indien twee wagens achter elkander zijn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dan 500 kilogrammen mogen zijn belast. Overtreding van dit voorschrift wordt gestraft met eene boete tot een maximum van f 10 of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. Texel, 8 Jan. 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOY. KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Texel; Gelet op Artikel 7 der Kieswet; Noodigt by deze de mannelijke inwoners der Gemeente, die in een van de hierna te noemen drie gevallen verkeeren, uit om vóór 15 Febru ari e. k. aangifte te doen ter Gemeentesecretarie, zoo zij aanspraak meenen te kunnen maken om op de lijsten van kiezers van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provincials en van den Gemeenteraad te worden geplaatst: lo. die aangeslagen zijn: a. over het dienstjaar 1889/90 in een andere Gemeente in de Personeele belasting naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke volgens arti kel 1, litt. a en 5 van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad No. 15) aanspraak geeft op verminde ring tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen, mits hunne aanslagen ten volle zijn betaald; b. over het dienstjaar 1890 in een andere Gemeen te of in meer Gemeenten te zamen in de Grond belasting tot een bedrag van ten minste tien gulden, mits hunne aanslagen ten volle zijn betaald; en zulks onder overlegging van voor voldaan geteekende aanslagbiljetten. 2o. die als hoofden van gezinnen of alleon wonende personen, van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezon derd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de Personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de Gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, gedurende negen maanden voorafgaande aan den 15n Februari 1891 een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzon derlijke aanslag in de Personeele Belasting ge schiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het sub. lo a bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt; 3o. die als mede-eigenaar, wiens naam niet by den aanslag in het kohier is vermeld, in de Grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, aandeel hebben in den aanslag, mits dat aandeel in den aanslag ten minste tien gulden bedraagt, zulks onder overlegging van het aanslag biljet, of authentiek afschrift daarvan, opgave van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkolyk het gemeenschap pelijk bezit. De man wordt in de Grondbelasting geacht te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot hoert. Door den aanslag in do Grondbelasting en dien in de Personeele Belasting worden de hoofdsom en de Rijksopcenten verstaan. De modellen van aangifte zijn ter Gemeente- Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Texel, 28 Januari 1891. De Voorzitter van den Gemeenteraad voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 28 Januari 1891. Moeielijkheden. Niet minder dan de felle vorst en de sneeuw, gedurende eenige weken, is thans de ingetreden dooi een bron van moeielijkheden en teleurstellingen voor de middelen van vervoer; vooral de spoorwegen schijnen dit veelvuldig te ondervinden. Over stroomingen van spoordijken, en het wegspoe len van gedeelten daarvan, zijn thans de wee maren, die men in vele bladen kan lezen. Van zulke ellende bleven wij hier nog al verschoondworden de wegen tengevolge van het dooiend weder moeielijker begaanbaar, van verhindering hoorden wij evenwel niet. Onze straten voor eenige dagen als het ware in een moeras herschapen, verkrijgen langzamer hand weder haar oorspronkelijk aanzicht, evenals de riolen, welke meer op kleine meer tjes geleken't komt zoo van zelve wêer alles in orde. Ten zeerste heeft het ons verbaasd en teleur gesteld, dat bij het dooiend weder van geen enkele zijde pogingen werden aangewend om de natuur te hulp te komen met het ontruimen van sneeuw en ijs van de straten; dat haast ieder dat zou hebben gewenscht, achten wij wel zeker, het nalaten daarvan zal dan ook wellicht zijn toeteschrijven aan het onop geloste vraagstuk: „op wiens weg dit lag;" (daardoor blijven meer goede zaken onafgedaan) mogelijk ook dat het bericht uit Amerika van 22 dezer, dat een verwoestende sneeuwstorm over den Oceaan in aantocht was, welke binnen vier dagen Europa kon bereiken, heeft weer houden om de hand aan den ploeg te slaan, als zijnde nutteloos werk, wij zullen er ons daarom niet verder in verdiepen; onze verbazing en teleurstelling was wellicht een gevolg van kortzichtigheid. De mogelijkheid tot een flinke aanvoer van goederen, was voor ons het voordeel van de gunstiger weelsgesteldheid - even zoo het gemakkelijker onderhouden van de postgemeen- schap, welke gedurende ruim zes weken onver poosd mot zeer veel moeite en gevaren dooi de bemanning van de ijsvlet was onderhouden gaarne brengen wij haar daarvoor een woord van dank. Gedurende de laatste dagen ging het reeds zeer geregelddoor middel van twee vletten, waarvan de een van hier de ander naar hier vertrok, was de postgemeenschap beter verzekerd en werd van de bemanningen niet zooveel inspanning gevorderd. Zij dat een nuttige les voor volgende dergelijke gele genheden. Zij deze winter verder een les voor onze neringdoenden, om niet tot den laatsten dag te wachten met den inslag van de benoo- digde artikelen voor hunne afnemers. Wanneer de burgerij hun wil doen genieten de voor- deelen aan den verkoop van verschillende waren verbonden, is het hun plicht er voor te zorgen dat zij hunne afnemers ten allen tijde en zonder verhooging van prijs kunnen bedienen, ook al toont do wintervorst nog vroeger en nog lang duriger zijne heerschappij. - Teleurstellingen als nu werden ondervonden, werken niet gunstig. Waal, 20 Januari. Heden vergaderde in het hotel „Bellevue" alhier het sedert twee jaren bestaande ziekenfonds. Ploewel het jaar 1890 voor de meeste zieken fondsen een nadeelig jaar was en het batig saldo van vorige jaren moest worden aange sproken, was dit hier niet 't geval. Het vorige jaar f 71,08 bedragende, steeg het b. s. dit jaar tot f 142,05. Deze gunstige finantieele toestand is hoofdzakelijk een gevolg hiervaD, dat tot heden slechts enkele patiënten hebben gebruik gemaakt van de wekelijksche uitkoe- ringen. Als de vorige jaren boden zich ook nu weer leden aan, die voor 1891 gratis de function van de bode wilden verrichten. Als president werd herkozen de Heer G. Kern- pers. De wekelijksche uitkeering werd gebracht van f 2,50 op f 3. OuDEscniLD,27Jan. Meende men gisteren voor goed van het ijs te zijn ontslagen en herope ning van onbelemmerde vaart en visscherij te zien, thans werd die hoop reeds weer te niet gedaan. Langs den dijk en op stroom is met de eb weer veel zwaar ijs afgekomen. Vele buitengewoon zware schotsen zitten aan den grond en verhinderen vaak 't wegdrijven van 't lichtere ijs. Onze arme garnalenvis- schers lijden er 't meest door, dewijl zij sedert twee maanden geen cent verdienden. Helder, 27 Jan. Heden arriveerden hier twee Texelsche blazerschuiten met een lading katoen, door hen uit het stoomschip „Elstow" geborgen. De stoomboot zit bijna vol water. Aan afbrengen wordt dan ook door velen ge wanhoopt. Aan den serg.-maj. P. J. Koopman, van de genietroepen te Utrecht, werd Zaterdag morgen voor het front van de compagnie waartoe hij behoort, door den korps-comman dant de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwe dienst uitgereikt. Aan kameraadschappelijke bewijzen van sympathie, welke hij in den vorm van hartelijke toespraken en verschillende ge schenken, zoowel van superieuren alsinferieu- ren mocht ontvangen, ontbrak het den jubelaris niet, meldt ons een oog- en oorgetuige, die ons dit bericht omtrent een vroegere plaatsgenoot toezond. TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1